Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Proč používat e-mail na jedno použití

  8:05
Dočasná, respektive jednorázová e-mailová adresa nabízí možnost, jak využít elektronickou poštu v případě, že nechcete někomu sdělit svoji hlavní e-mailovou adresu. Podívejte se na to, co je k dispozici, jak služby efektivně využít, a naučte se alternativní e-mail používat.

Ilustrace - e-mail | foto: Creative Commons

Většina uživatelů internetu má jednu nebo víc e-mailových adres, které denně používají. Tyto e-mailové adresy mají velkou hodnotu pro spammery a obchodníky, protože jim mohou přinést zisky. Stačí využít systém pro automatizované rozesílání nabídek.

I proto je jedním z hlavních důvodů, proč mnoho uživatelů používá jednorázové e-mailové adresy, zabránit tomu, aby se jejich primární e-mailová adresa nestala cílem spamu, který je stále významným problémem internetu. Téměř kdykoli se zaregistrujete na webu, který vyžaduje platnou e-mailovou adresu, můžete přehlédnout drobným písmem napsáný nějaký text, který webu nebo službě dává souhlas použít vaši e-mailovou adresu nebo ji prodat někomu jinému.

Další výhodou takového e-mailu je ochrana před úročníky. Ti se zase snaží ukrást vaši identitu nebo přístupové údaje formou phishingových e-mailů. Pokud použijete jednorázový e-mail k jednomu úkonu a už se na něj nikdy více nepodíváte, pak mají útočníci smůlu.

Jako skrytá čísla

Jednorázové, respektive dočasné e-mailové adresy mají podobné využití jako skrytá telefonní čísla. Pokud vám ze skrytého čísla někdo zavolá, nebudete moci zavolat zpět. V případě dočasné e-mailové adresy na ni sice odpovědět lze, ale protože se nepoužívá jako primární, uživateli nebude vadit, že se v ní hromadí spamy a jeho identita nebude vyzrazena.

Lidé tento druh e-mailové schránky využívají také v případě, že se chtějí jednorázově přihlásit k nějaké službě, která chce jejich e-mail, ale oni nechtějí prozradit vlastní.

Existuje několik možností, jak vytvořit a pracovat s jednorázovými e-mailovými adresami. Všechny však slouží k stejným účelům. Chrání uživatele před vyzrazením své adresy a přijímáním komunikace, o kterou nemá zájem.

1.Aliasy

Prvním typem jsou aliasy. Může jít o variaci primární adresy uživatele nebo zcela náhodně vygenerovaný e-mail, pracující ve stejné službě – nedisponuje vlastním datovým prostorem a příchozí e-maily tak fyzicky končí v e-mailové schránce, na kterou je tento alias navázaný. E-mailový alias je tedy další název pro jednu e-mailovou schránku.

E-maily budou doručovány do primární schránky, tedy doručené pošty, ale lze si u nich nastavit, že cokoli z ní přijde, se má přesunout do nastavené složky připravené pro tyto účely. S aliasy lze pracovat velmi dobře na vlastní doméně, s profesionálními službami (rozuměj placenými), ale i některé freemailové služby je nabízejí, například Gmail, viz níže.

Jak pracovat s aliasem v Gmailu

Pokud používáte e-mail od Google, tedy Gmail, potom pokud chcete využít jejich alias, zadejte do služby, která po vás chce e-mailovou adresu, váš e-mail v klasickém tvaru, akorát před @ zadejte + a třeba název služby, do které mail zadáváte. Takže například namísto Josef.star@gmail.com použijte Josef.star+eshopsvetry@gmail.com.

Registrace v e-shopu na alias

2.Nová e-mailová adresa

Další možností je založit si přímo novou e-mailovou adresu – a je jedno, zda na stávající službě, nebo jiné. Získáte tak zcela nový e-mail s vlastními pravidly, ale i na něj jako v předchozím případě lze nastavit, že pošta má být doručována do primárního e-mailu, třeba do složky s názvem adresy. Jako v případě aliasů není tímto způsobem ovlivněna hlavní korespondence uživatele, jde vlastně o jakési suplování složky spam. Proto je někdy výhodnější e-mail nechat tak, jak je, a v případě potřeby se k němu přihlásit separátně.

Řešením je vytvořit si i novou „spamovou“ e-mailovou adresu

V obou případech lze snadno sledovat a zjistit, kde a jak alias nebo nový e-mail společnost, které jste je sdělili, využila. Například alias jmeno.prijmeni+jmenoeshopu@gmail.com lze využít pro zjištění, zda po registraci daný e-shop vaši adresu „prodal“ někomu jinému. Výhodou je, že na e-maily lze většinou i odpovídat nebo je z této adresy vytvářet z vašeho primárního e-mailu. Pokud si to nastavíte, tak na e-maily můžete dokonce odpovídat vygenerovaným e-mailem. Navíc pokud na vygenerovanou adresu začne chodit spam, můžete nechat příchozí zprávy zahazovat nebo alias, případně adresu navždy zrušit, pokud už ji nebudete potřebovat.

3.Specializované služby

Užitečnou obrannou linii nabízejí i speciálně k tomu určené e-mailové služby, jako je Yopmail.com, Emailondeck.com, Mailnator.com anebo další. Jejich životnost je různá. Může být trvalá – tak jak je tomu v případě klasických e-mailů a aliasů, anebo velmi krátká. Například služba 10minemail.com poskytuje e-mail na pouhých deset minut. To je dostatečný čas proto, abyste z něj vygenerovaný e-mail použili třeba pro aktivaci nějaké služby (například elektronické knihy, která vyžaduje zadat váš e-mail apod.) Jakmile dosáhnete svého cíle, už vám je jedno, že po 10 minutách e-mail není funkční.

E-mail na 10 minut

Další možností je svěřit se do péče ještě trochu jiných služeb např. Firefox Relay nebo AnonAddy, které skryjí vaši skutečnou adresu přeposláním e-mailu. Fungují na jednoduchém principu. Ve službě si necháte vygenerovat náhodnou e-mailovou adresu. Jakákoliv zpráva, která na vygenerovanou adresu přijde, bude přesměrována do vaší skutečné e-mailové schránky.

Dočasný aliasy služby Firefox Relay

Důvody použití jednorázového e-mailu:

 • zachováte si anonymitu;
 • můžete si přihlásit k odběru marketingových zpráv, aniž byste se zavázali k dlouhodobému vztahu se značkou;
 • otevřete si účet u vybrané služby, a přitom se vyhnete jakémukoli dalšímu tlaku z její strany;
 • můžete stahovat obsah, který vyžaduje e-mailovou adresu;
 • můžete se účastnit soutěží a propagačních akcích a vyhýbat se všemu následnému kolem;
 • můžete získávat dárky zdarma, pobídky, poukázky atd.;
 • můžete se registrovat k účtům na sociálních sítích.

Výše uvedené důvody mají jedno společné - uživatel nemá touhu být s firmou, která vyžaduje být v dalším kontaktu. Zde vyvstává otázka, zda jsou tyto služby bezpečné. Jednoznačnou odpovědí je ano. Jediné, čeho by se dalo obávat je to, že při používání dočasné e-mailové služby se můžete dostat do problémů, pokud se později budete muset spolehnout na to, co v ní je a nemáte k ní již přístup – případ desetiminutového e-mailu.

Výhody jednorázových e-mailových adres

Mnoho poskytovatelů e-mailových služeb na jedno použití podporuje vytvoření několika e-mailových adres. Pro každou službu na internetu, ke které se zaregistrujete, můžete použít vždy novou, což také pomáhá identifikovat služby, které prodávají e-mailové adresy nebo z nich nějak unikly. Potom je dostatečně snadné zablokovat nebo odstranit tyto vytvořené e-mailové adresy.

Placená služba 33Mail.com

Důležitý je i výběr poskytovatele dočasného e-mailu. Mnoho bezplatných služeb rychle přichází a odchází a může být výhodnější zaregistrovat se k placené službě. Mezi komerční poskytovatele patří Spamex.com, nebo 33Mail.com.

Nevýhody jednorázových e-mailových adres

Organizace, které provozují služby poskytující jednorázové e-mailové adresy musí být důvěryhodné. Veškerá e-mailová komunikace prochází jejich servery, což znamená, že e-maily by mohly být kýmkoliv přečteny, pokud nemají dostatečné zabezpečení. Pravidlem tedy je, nepoužívat jednorázové e-mailové adresy pro nic, co souvisí s financemi, ani na webech, které o vás mají citlivé informace.

Další nevýhodou je, že tyto služby mohou být na černé listině. To znamená, že využívané e-mailové domény, nelze použít k přihlášení se ke službám na internetu. V některých případech to lze obejít - někteří poskytovatelé dočasných e-mailů vám umožňují přístup k více názvům domén, jiní vám umožní dokonce nastavit si vlastní název domény.

U služeb, kde se není třeba přihlašovat, je také třeba počítat s tím, že k e-mailové schránce může mít přístup kdokoliv.

A potom je tu již co jsme zmínili a to sice riziko, že poskytovatel e-mailu přestane fungovat, což může znamenat problém, v závislosti na tom, k čemu byla služba používána – pokud pro jednorázové použití, potom je vše v pořádku, ale pokud se touto e-mailovou adresou třeba někam přihlašujete pravidelně, potom to může znamenat problém.

 • Nejčtenější

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stop pro letoun F-35? Švýcaři prověřují podezřelé nesrovnalosti v tendru

Úspěšné tažení letounů F-35 Evropou v roce 2021 pokračovalo ve Finsku a Švýcarsku. V alpské zemi se však nad nákupem...

Slovenské ministerstvo popřelo, že by chtělo koupit stíhačky F-35 místo F-16

Válka na Ukrajině významně rozhýbala mezinárodní obchod se zbraněmi. Mnoho zemí se najednou cítí být ohroženo tak, jak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto se Applu fakt povedlo. Udivující výkon v tichém chladném kabátku

Vyzkoušeli jsme počítač Apple Mac Studio M1 MAX s monitorem Display Studio. Zatímco o skvělém počítači můžeme říci, že...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

 • Další z rubriky

Runet: ruský internet ukazuje, jak vypadá státní cenzura nad informacemi

Premium Rusko chce mít internet pod kontrolou. Připravuje se na to již delší dobu, do praxe významně přichází s ruským útokem...

Na ruské ambasádě v Praze byla trollí farma, říká expert na dezinformace

Rozstřel Podle Františka Vrabela ze společnosti Semantic Visions bylo možné v informačním prostoru již před vpádem Ruska na...

Proč používat e-mail na jedno použití

Dočasná, respektive jednorázová e-mailová adresa nabízí možnost, jak využít elektronickou poštu v případě, že nechcete...

Válka znovu zažehla posedlost donekonečna surfovat špatnými zprávami

Situace posledních týdnů znovu vynesla do popředí jeden nezvyk používání internetu, kterému se velice dařilo už v...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...