E-mail pomohl zachránit život

aktualizováno 
Pomozte nemocnému chlapci, jeho život je ve vašich rukou. Takových e-mailů chodí několik týdně. Nepřečtené končí v koši. Některé však mohou být pravdivé a dokonce zachránit život. Jako dvanáctiletému Michalovi.

V e-mailové poště mnoha lidí po celé republice se objevil a stále zřejmě objevuje e-mail, který obsahuje žádost o záchranu života dvanáctiletého chlapce jménem Míša. Pisatelka upozorňuje na to, že chlapec onemocněl leukemií a leží v motolské nemocnici, kde čeká na dárce krve, který má skupinu B Rh+.

Pravost a důvěryhodnost zprávy v e-mailu potvrzuje hlavně vyjádření primáře dětské hematologie a onkologie motolské nemocnice Vladimíra Komrsky, které e-mail obsahuje.

Na zprávu reagovalo několik desítek lidí z celé země a ozvali se i potenciální dárci ze Slovenska a jedna žena z Dánska. Až tam se zpráva o potřebě pomoci dostala.

„Takový ohlas jsme nečekali. Téměř okamžitě po zveřejnění žádosti se lidé začali ozývat a ozývají se stále,“ řekl primář Vladimír Komrska. V současné době se i díky „internetovým dárcům“ chlapec z infekce, která komplikovala léčbu leukemie, dostal. Nemocnice již dárce nepotřebuje, má jich totiž dost.

„Bohužel už musíme každého, kdo nám ohledně této žádosti zavolá, odmítnout. Udělali jsme si svůj registr dárců, kterým se můžeme ozvat, pokud k nějakým dalším komplikacím opět dojde,“ vysvětlil primář.

Dodal, že nemůže bohužel jejich další pomoc vyloučit. Je totiž možné, že se infekce po dalších chemoterapiích nebo transplantaci kostní dřeně, kterou zanedlouho nemocný Michal podstoupí, opět vrátí.

K rozeslání prosby elektronickou formou se rozhodla známá matky nemocného chlapce. „Nejdříve jsem samozřejmě zkoušela rodinu, známé a jejich známé. Když už jsme nevěděli co a jak, objevila se prosba o pomoc na internetu,“ vysvětlila matka nemocného chlapce. Od té doby se hlásilo velké množství lidí.

Ti volali do motolské nemocnice, psali e-maily a zjišťovali, zda je pravdivý a jestli mohou pomoci.

„Je to neuvěřitelné. Internet je velká čarodějka. Bohužel nám ale přidělal trochu i práci a vyřizování,“ dodala chlapcova matka.

Redakce komentuje:

Potíž podobných e-mailů je, že se většinou jedná o falešné zprávy tzv. hoaxy, které se na internetu mohou neustále kolovat. Ještě dnes se například můžete setkat také s žádostí o dárcovství krve pro konkrétní osobu, avšak zmíněný e-mail se objevil již před čtyřmi roky a neustále je v oběhu.

I to je důvod proč většina uživatelů podobné zprávy maže a nevěnuje jim další pozornost. Pokud vás však podobná žádost oslovila a nevyplývá z ní jednoznačně, že se jedná o reálnou prosbu či na druhou stranu hoax, podívejte se stránky hoax.cz. Zde naleznete průběžně aktualizovaný seznam, z něhož lze zjistit, zda je daný e-mail falešnou zprávou nebo ne.

Autoři: ,
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Zuckerberg má radikální plán: Chce sloučit tři nejoblíbenější kecálky

Mark Zuckerberg, šéf společnosti Facebook, plánuje integraci hlavních...

Mark Zuckerberg chce sjednotit komunikační platformy WhatsApp, Messenger a Instagram, a podtrhnout tak svou dominanci...

Vyzkoušejte si v prohlížeči stínohru od Googlu s umělou inteligencí

Google oslavuje příchod nového čínského roku hrou s umělou inteligencí.

Google kvůli příchodu nového lunárního roku, který se slaví především v Asii, vyrobil novou hříčku pro prohlížeče.

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Najdete na iDNES.cz