DVD kombinované s internetem - lék na filmové pirátství?

aktualizováno 
Matsushita testuje novinku, která by měla zabránit pirátskému šíření filmů z videopůjčoven. Princip je velice prostý: zákazník dostane domů DVD s nekompletním filmem a zbytek si bude muset za poplatek stáhnout z internetu. Má takový systém budoucnost?

Představte si, že se vypravíte do videopůjčovny pro oblíbený film. Dostanete disk s nekompletním titulem, který si odnesete domů. Sednete k počítači, na harddisk stáhnete chybějící pasáže filmu a při přehrávání se tato dvě média zkombinují. Stažená data se po čase smažou. Je to jen nápad šíleného fantasty, nebo seriózní návrh na řešení současné situace?

1+4 proti pirátům

S technologií protipirátské ochrany, která má skloubit DVD disky a stahování souborů z internetu, přišli specialisté japonského elektronického gigantu Matsushita. Podle listu Nikkei Business se na vývoji a pilotním testování modelu dále podílejí společnosti Oki Electric, softwarová firma Japan Wave, provozovatel internetových kaváren InterPia a PFU, dceřiná společnost Fujitsu.

Zatímco Japan Wave vyvíjí DRM software pro zabezpečení stažených dat a Oki poskytne server a síťovou platformu, Matsushitě zůstanou na starosti finance - vybírání poplatků od uživatelů a odvádění plateb filmovým studiím.

Testováno na lidech

V současnosti probíhá testování projektu přímo na návštěvnících internetových kaváren. InterPia bude rozdávat zkušební disky s několika epizodami filmů a bonusy (hry, ukázky...), které mají přitáhnout pozornost zákazníků. Aby majitelé disku mohli shlédnout kompletní obsah, musí si za manipulační poplatek v přepočtu 2 USD stáhnout chybějící části filmu z internetu. Speciální software pak při přehrávání DVD a soubory na pevném disku zkombinuje, divák údajně nemá poznat rozdíl.

Pokud se bude chtít uživatel v budoucnu podívat na film znovu, bude muset opět složit poplatek a stahovat chybějící data. Přehrávací aplikace totiž soubory po stanoveném čase samočinně smaže. Disk se nevrací, takže ubude cesta do půjčovna a zpět.

Dostaví se komerční úspěch?

Tato technologie ochrany copyrightu jedinečná v tom, že uživatel nemá k dispozici disk s kompletním filmem. K distribuci autorského díla je využito dvou rozdílných platforem. Zcela tak odpadá možnost přímého zneužití DVD jakožto zdroje pirátského materiálu, neboť zkopírovaný disk je prakticky k ničemu.

Skupina vývojářů doufá, že se nová ochrana komerčně prosadí již letos a bude přijata filmovými studii a videopůjčovnami. Nebude to však mít jednoduché, protože o přízeň představitelů odvětví se již ucházejí další dvě metody bránící nelegálnímu šíření filmů. Společnost Sony nedávno přišla se zabezpečenou distribucí videa po internetu, která rovněž využívá technologii Japan Wave. Disney zase chystá DVD nosič na jedno použití, který díky chemické reakci po několika dnech ztmavne a stane se tak nečitelným.

Otázkou je také nasazení v praxi - takové systémy je možné použít jen v oblastech s velkým rozšířením širokopásmového internetu, tedy především v Asii a USA.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Tipy na zajímavé weby: portály plné zpráv o sněhu a lyžování

Ilustrační foto - sníh

Nejčerstvější informace o aktuálním stavu sněhu na horách najdete na zimních portálech Snow.cz či Kamzasněhem.cz. A...

Pozor na e-mail s VydanaFaktura.zip. Chce vám ukrást peníze

Ochraňte si počítač před virem

Českem se šíří vlna podvodných e-mailů, které prostřednictvím zavirované přílohy dokážou přes internetové bankovnictví...

Tipy na zajímavé weby: tvorba moderních on-line dotazníků

Ilustrační foto - formuláře

Naklikáním vytvořit grafický dotazník, a tak snadno zjistit třeba názor z lidu, umožní služba Click4survey.cz. Položit...

Najdete na iDNES.cz