Počítačový pirát (ilustrační foto)

Počítačový pirát. Ilustrační foto. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Dvacet počítačů pirátů teď „hlídá“ policie

  • 67
Většina lidí neukradne čokoládu v obchodě, vždyť to se přece nesmí. Ale stahování hudby nebo nových filmů přes internet a na oplátku jejich nabízení z vlastních zdrojů se dnes považuje mezi studenty či lidmi pracujícími s počítači téměř za normální.

Nabízení cizích děl je ale už porušením autorského práva, za které hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

„Letos padl v České republice první trest za nelegální sdílení hudebních souborů prostřednictvím internetu. Policisté zajistili pachatele, který na internetu působil pod přezdívkou Lubsoft a způsobil škodu vyšší než jeden milion korun. Muž dostal sedmiměsíční podmíněný trest,“ uvedl Libor Macek, vedoucí policistů, kteří se vyhledáváním takových lidí na internetu zabývají.

Policie udělala razii ve třinácti bytech

Případ Lubsofta rozvířil vody českého internetu. Policie totiž vypracovala novou metodu, jak odhalit nelegální stahování hudby na internetu. V dubnu policie udělala třináct domovních prohlídek u lidí, kteří si vzájemně hudbu na internetu poskytovali. Při prohlídce zajistili celkem dvacet osobních počítačů, tři externí disky a stovku nosičů CD ROM.

Zadržené počítače zkoumají soudní znalci a policie vyšetřuje další podobné nahlášené případy. Například jeden z hlavních počítačů skupiny nabízel ke stažení zhruba 700 gigabajtů. Kdyby všechno byla hudba, vydrželo by takové množství dat na zhruba pětapadesát dní nepřetržitého poslechu. Trestní oznámení, které vedlo k odhalení pachatelů, podala v únoru Česká národní skupina mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI). Ta totiž má speciální počítačový program, který na internetu dokáže velké toky dat vyhledávat.

„Většina uživatelů na internetu spoléhá na jeho anonymitu, ale to už dávno neplatí. Každý, kdo se připojí na počítač, po sobě zanechá stopy. Naše společnost ve spolupráci s policií dokáže určit totožnost sdílečů,“ vysvětluje zástupce ředitele IFPI Jaromír Soukup.

Podle něj platí zásada, že čím víc dat se ze stránky stahuje, tím rychleji na sebe upoutá pozornost.
Podezřelé skupiny na internetu vyhledává i sama policie. Ta dokáže zjistit adresu počítače na síti a následně i jeho uživatele. Sdílení se podle policistů dopouštějí nejčastěji lidé ve věku čtrnácti až čtyřiceti let.

Řada z nich však stále netuší, že stahování a nabízení programů je trestné. Bojovníci proti pirátskému stahování proto chystají na letošní rok kampaň, která by měla rozšířit právní povědomí mezi lidmi.