Úterý 20. dubna 2021, svátek má Marcela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 20. dubna 2021 Marcela

Válka o soukromí na internetu probíhá i v segmentu vyhledávání

Počet položených dotazů prostřednictvím internetových prohlížečů každým rokem roste. S tím rostou i požadavky na větší anonymitu ve vyhledávání. Není přitom nutné gigantům jako Google zbytečně předávat soukromá data. Sáhněte například po DuckDuckGo, internetovém vyhledávači, který ctí anonymitu.

Ilustrace - DuckDuckGo | foto: Creative Commons

Vyhledávat informace na internetu umí nejen Google. Existuje velké množství různých konkurenčních internetových vyhledávačů, které filtrují spoustu informací a umožní získat co nejpřesnější výsledky. A zatímco většina uživatelů jim nevěnuje příliš velkou pozornost, nesmírně přispívají k zpřesňování výsledků vyhledávání a jejich používání.

Ačkoli se možná domníváte, že Google je díky naprosté dominanci jediným použitelným vyhledávačem, možná budete překvapeni, když zjistíte, že existuje i vynikající konkurence. Míra využívání alternativních vyhledávačů je, v porovnání s Googlem, na mnohem nižší úrovni. Jednomu z nich se však na začátku roku podařilo ve své 12leté historii dosáhnout významného milníku.

Seznamte se s alternativami, které vás nebudou sledovat při každém dotazu

Mezi ty nejznámější patří Bing, Yahoo (využívá vyhledávací systém Bing), čínský Baidu, ruský Yandex či americký DuckDuckGo. V našich končinách je navíc hojně používaný i Seznam.cz. Stále přitom vznikají další zajímavé projekty jako Neeva, You nebo Mojeek. Nová várka těchto start-upových vyhledávačů, které se stávají potenciálními rivaly Googlu, doufá, že s rostoucím tlakem na regulaci ochrany soukromí zvrátí už dvě desetiletí trvající dominanci vyhledávacího giganta.

Nový vyhledávač Mojeek, který ctí soukromí

Mezi nejnovější vyzyvatele patří Neeva, kterou založili dva bývalí manažeři společnosti Google, pak You, který zase spustil bývalý hlavní vědecký pracovník Salesforce.com, nebo Mojeek, britský start-up s rostoucími ambicemi budující vlastní index webových stránek. I když je cesta za jejich úspěchem dlouhá, každý vidí jinou příležitost v přístupu, jak poskytnout notoricky známý seznam odkazů a výsledků předkládající dennodenně Googlem. Rovněž doufají, že řada nedávných antimonopolních rozhodnutí právě proti společnosti Google může vést k otevření šancí na tomto poli.

Statistiky na trhu s internetovými vyhledávači

Podíl společnosti Google na globálním trhu s vyhledáváním se po většinu minulého desetiletí držel na více než 90 %. Podle Statcounteru, který sleduje aktivity na webu dnes dosahuje 91,86 % a za ním následuje Bing 2,73 %, Yahoo 1,46 %, Baidu 1,11 %, Yandex 0,87 % a šestý je DuckDuckGo 0,66 %. Podíváme-li se na výsledky Spojených státech amerických, potom zjistíme, že zde si vede ještě lépe. Podíl DuckDuckGo stoupl na 1,94 %. Google vede s 89,19 %, následuje Bing s 5,86 % a Yahoo s 2,64 %.

Statistika využívání vyhledávačů

Co je a co umí DuckDuckGo

DuckDuckGo je internetový vyhledávač, který klade důraz na soukromí uživatelů a neprofituje z prodeje osobních informací. Společnost, která za ním stojí, sídlí v Paoli v Pensylvánii ve Spojených státech amerických a má přes 124 zaměstnanců. Jméno přitom vyhledávač dostal po dětské hře s názvem Duck, Duck, Goose. 

Založen byl Gabrielem Weinbergem v roce 2008 za účelem poskytnutí soukromí uživatelům internetu. V červnu roku 2012 DuckDuckGo každý den průměrně vyhledal 1,5 milionu výsledků a loni to už bylo 1,5 miliardy. V polovině letošního ledna zaznamenal vůbec poprvé první den s více než 100 miliony vyhledaných dotazů, čímž dosáhl průlomového milníku.

Statistika využívání vyhledávače DuckDuckGo v posledních deseti letech

Úspěch přichází po období trvalého růstu, který společnost zaznamenává poslední dva roky, zejména od srpna 2020, kdy vyhledávač začal pravidelně poskytovat více než 2 miliardy vyhledávacích dotazů měsíčně. Čísla jsou ve srovnání s 5 miliardami vyhledávacích dotazů Googlu denně malá, ale je to pozitivní signál, že uživatelé hledají alternativy. Vyhledávání informací s ním probíhá stejně jako například s Googlem.

Základní rozhraní DuckDuckGo

Na první pohled DuckDuckGo vypadá hodně podobně jako Google. Vyhledávat můžete webové stránky, obrázky, videa, články a v mapách. Na základě dotazu se potom objevují i další možnosti. V případě vyhledávání v mapách používá vestavěné mapy s navigací založenou na Apple mapách. Poskytuje výsledky ze slovníku, integrován je s Wikipedií a dalšími zdroji, podobně jako Google – pochopitelně však nenabízí stejné výsledky a mnohdy se hodně liší.

DuckDuckGo prostřednictvím Apple poskytuje i mapové podklady

Potěšující je i to, že vyhledávač je v češtině. Stačí pod vyhledávacím řádkem vpravo kliknout na Settings a v části Language vybrat češtinu. Ve výchozím nastavení se výsledky vyhledávání zobrazují z celého světa. Pokud byste chtěli zacílit na Česko, přepněte pod adresním řádkem přepínač na Česká republika. Vyhledávač lze také používat v přenosných zařízeních a má aplikaci pro iOS a Android.

DuckDuckGo v češtině a s vyhledáváním v ČR

Jak DuckDuckGo chrání soukromí

Google při poskytování výsledku vyhledávání využívá kombinaci uživatelských účtů a historie vyhledávání. Jinými slovy, Google používá vaši aktivitu ke zlepšení výsledků vyhledávání, a tak se pokouší poskytovat personalizovanější a relevantnější výsledky vyhledávání. A to i když k němu nejste zrovna přihlášeni. Na druhou stranu si díky přihlášení pamatuje vaši historii vyhledávání a dokáže ji spojit s cookies prohlížeče.

Google vás však sleduje i na jiných webech prostřednictvím Google Analytics: ví, jak se chováte na YouTube, ví o vašich pohybech v mapách Googlu atd. Zkrátka sleduje velké množství dat, která následně používá k přizpůsobení vašeho prostředí a zobrazuje vám personalizované reklamy – spousta těchto dat se přenáší do Google AdSense, který vám zobrazuje personalizované reklamy.

Google používá uživatelská data i pro inzerenty

To DuckDuckGo si nepamatuje o vaší historii vyhledávání zhola nic. Společnost dokonce tvrdí, že ve svých protokolech uložených na serverech nezaznamenává ani vaši IP adresu. Neexistuje nic jako účet DuckDuckGo. Jinými slovy, předložené výsledky nejsou právě pro vás nijak upravené. Výsledky se zobrazují všem stejně.

Jak funguje DuckDuckGo

Pokud DuckDuckGo nesleduje uživatele, jak tedy funguje? V nápovědě se dočtete, že jeho výsledky pocházejí z více než 400 zdrojů (různé slovníky, Wikipedie apod.) a tradiční odkazy zobrazuje díky dalším vyhledávačům, nejčastěji Bingu (Google nepoužívá vůbec). Společnost se zavázala k tomu, že nebude sdílet uživatelská data se žádným z partnerů. Když tedy vyhledáváte na DuckDuckGo, servery posílají dotaz na Bing (a další partnery) a tito partneři nevidí vaši IP adresu ani nic dalšího o vás. Peníze vyhledávač podobně jako jiné vydělává na základě zobrazování reklam.

DuckDuckGo nabízí možnost vyhledávat v různých časech

DuckDuckGo je tak bezpečný, jak jen může vyhledávač být, a je legitimní – není to nějaká nová společnost, která se zrodila minulou noc. Navíc je to jeden z mála vyhledávačů, který je ve výchozím nastavení nabízen ve všech hlavních webových prohlížečích a je široce důvěryhodný. Navíc byl vybrán jako výchozí vyhledávač ve službě TOR (VPN nástroj) a je často výchozím vyhledávačem v režimech soukromého procházení několika dalších prohlížečů.

K dispozici je i nastavení

Jak je DuckDuckGo dobrý ve srovnání s Googlem

Zda je DuckDuckGo vhodnou náhradou za Google, záleží na tom, co hledáte a kde žijete. Máte-li zájem o přesné srovnání, existuje jen jeden způsob, jak to zjistit: vyzkoušejte ho a uvidíte, jak na tom je. Opakujeme, že výsledky vám nebudou přizpůsobeny na základě vaší historie (vyhledávání, účtu apod.). Naopak Google provádí mnoho personalizací na základě vaší minulé aktivity a při použití DuckDuckGo možná budete muset být trochu konkrétnější ve vyhledáváních, abyste našli přesně to, co hledáte. Odměnou vám bude soukromí v podobě absence jakéhokoliv sledování.

Rostoucí popularita tohoto vyhledávače spočívá v tom, že neshromažďuje údaje o uživatelích a poskytuje všem uživatelům stejné výsledky vyhledávání. A tak se zdá, že stále více technologických firem začíná brát soukromí uživatelů mnohem vážněji. Uvědomují si, že mnoho uživatelů je znepokojeno obrovským množstvím dat, která o nich někdo denně získává. I to je důvod, proč byli giganti jako Google a Facebook kritizováni za to, že shromažďují více dat, než nutně potřebují, a informace o nich prodávali třetím stranám.

Jak v Chrome nastavit DuckDuckGo výchozím vyhledávačem

Rozhodnete-li se změnit výchozí vyhledávač v Chrome, a rovnou třeba zvolit DuckDuckGo, potom toho můžete dosáhnout snadno. Stačí, když vpravo nahoře kliknete na ikonu tří teček a z menu vyberete volbu Nastavení. Na levé straně klikněte na Vyhledávač. Na pravé straně na řádku Vyhledávač používaný v adresním řádku otevřete roletkové menu a vyberte DuckDuckGo.

Přepnutí výchozího internetového vyhledávače v Chrome

Fagradalsfjall online

Sledujte živě aktivní sopku na Islandu. Erupce začala po týdnech otřesů 19. března a zláště pak v noci nabízí fascinující podívanou.

  • Nejčtenější

Už se nemusíte bát pomalého zapínání nebo restartování PC

Jedním z nejvíce frustrujících problémů počítačů s operačním systémem Windows se může stát jeho pomalé spouštění. Od...

Bitevníkem načerno. Nenápadný vojenský dříč dostal zuby přes odpor letců

OV-1 Mohawk se stal během své kariéry platformou pro sofistikované průzkumné systémy, ale osvědčil se i v jiných...

Poslední bojový letoun armády USA byl něco mezi sporťákem a stíhačkou

Firma Grumman je známá především námořními letouny. Mezi typy, které jsou neprávem na okraji zájmu, patří nenápadný...

Vrtulníček Ingenuity se poprvé proletěl nad Marsem

Inženýři NASA upravili časování u spouštění jednotlivých příkazů malého marsovského vrtulníčku a nic už tak nebránilo ...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sraženiny po vakcínách: jak vznikají, jak jsou časté a jak se projevují

Začíná být jasné, že některé vakcíny proti covidu-19 mají nečekané vážné vedlejší účinky, které klinické studie...

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

  • Další z rubriky

Válka o soukromí na internetu probíhá i v segmentu vyhledávání

Počet položených dotazů prostřednictvím internetových prohlížečů každým rokem roste. S tím rostou i požadavky na větší...

Google slibuje, že uživatele už nebude sledovat jednotlivě

Google příští rok v prohlížeči Chrome zakáže sledovací cookies, tedy soubory třetích stran, které umožňují mapovat...

LastPass mění pravidla, bezplatný bude už jen pro jeden typ zařízení

LastPass, oblíbený správce hesel, mění pravidla pro verzi zdarma. Už za necelý měsíc budou uživatelé využívající tuto...

Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger měly výpadky. Twitter se směje

Nejpoužívanější sociální síť a také prakticky všechny ostatní služby společnosti Facebook měly v podvečer výpadky....

Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan
Příprava na léto: Otestujte opalovací mléko WoodenSpoon, které si oblíbili i Harry s Meghan

Dopřejte svému dítěti královskou ochranu před slunečními paprsky. 80 maminek otestuje minerální opalovací mléko Baby & Family SPF 30 od...

Královna se rozloučila s Philipem bílými květinami a vlastnoručním vzkazem

Královna Alžběta II. se rozloučila s mužem, který stál po jejím boku celých 73 let. Posledními vzkazy pro prince...

Hráče vyloučili z turnaje, protože měl příliš vysoko nastavený jas obrazu

Známý streamer Tfue přišel o vítězství v turnaji o dvanáct tisíc dolarů kvůli tomu, že měl příliš vysoko nastavený jas...

Z Philipova pohřbu odcházeli bratři William a Harry v důvěrném hovoru

Na hradu Windsor byl v sobotu pohřben princ Philip, manžel královny Alžběty II. Velká pozornost se upírala také na...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Je to podraz, říká organizátor koncertů Cesta ze tmy. S projektem končí

Už za týden měl prostory pražské Lucerny rozeznít první koncert ze série Cesta ze tmy. Ministr zdravotnictví Petr...