DOPLNĚNO: Povolí soud P2P sítě? Kazaa versus justice v přímém přenosu

aktualizováno 
Americká justice stojí před důležitým rozhodnutím: Kdo porušuje autorská práva v P2P sítích, jsou to uživatelé nebo vývojáři software? Vztahuje se právo Spojených států i na firmy mimo americkou jurisdikci, když jejich programy slouží Američanům k nelegálnímu kopírování?

U soud v Los Angeles se v pondělí 25.11. sešly na lavici žalobců RIAA a MPAA (tedy srdce amerického hudebního a filmového průmyslu), na straně obžalovaných stanula společnost Sharman Networks, provozující veřejnou výměnnou síť Kazaa. Mělo se rozhodnout, zda je možné právnickou osobu registrovanou na nezávislém tichomořském ostrově Vanuatu soudit americkou justicí. Vše záviselo na tom, jak velké obchodní aktivity vyvíjí Sharman na americkém trhu.

Přelíčení se dá označit za největší prověrku mezinárodního dosahu amerického práva. Ačkoliv se to neočekává, mohl by vzniknout precedens, jímž se v budoucnu budou řídit všechny podobné kauzy. Na rozsudek netrpělivě čekají další společnosti, jež by výrok soudu mohl ochránit před popotahováním kvůli údajnému porušování autorských práv. "Rozhodnutí soudu vyšle oběma stranám barikády důležitou zprávu," míní Fred von Lohmann, právník organizace Electronic Frontier Foundation bojující za svobodu slova a konání na internetu, jež v podobném případě zastupuje Streamcast Networks (Morpheus).

Soudce však v pondělí žádné rozhodnutí nevydal. Podle nezávislých pozorovatelů je ale velmi pravděpodobné, že společnost pošle do dalšího kola. "Vypadá to, že má velký zájem udržet Sharman Networks v případu," oznámil von Lohmann. Jasno by mělo být během několika týdnů.

S rozhodnutím soudu další existence sítě Kazaa úzce souvisí. Přestože společnost Sharman Networks sídlí v Austrálii a je registrována na tichomořském ostrově Vanuatu, nemusí být už dlouho v bezpečí. Pokud justice shledá, že je možné Sharman žalovat u amerického soudu, spadne Kazaa do stejného kolotoče, jakým byly udolány sítě Napster či Audio Galaxy a v jehož soukolí se giganti zábavního průmyslu v současnosti pokoušejí porazit Madster, Grokster nebo Morpheus.

Sharman nedávno upustil od spuštění placené služby Kazaa Plus, rozšířující možnosti využití P2P sítě FastTrack. Mezi předplatiteli totiž figurovali především občané USA a hrozilo, že by se společnost komerčním nabízením takového nástroje mohla dostat do konfliktu se zákonem. Sharman také podle svého právníka Roda Dormana podepsala dodatek smlouvy s firmou Blastoise, jež poskytuje síťovou technologii. Uvádí se v něm, že veškeré spory budou projednávány ve Velké Británii.

Klíčové soudní jednání je naplánováno na pondělí 2. prosince 2002. RIAA i Sharman požádali soudce, aby ve zkráceném řízení rozhodl, kdo je zodpovědný za porušování autorských práv v P2P systémech. Obhajoba P2P sítí dosud stojí na tom, že firmy samotné pouze vyvíjejí software pro komunikaci na síti a za pirátství jsou zodpovědni výhradně uživatelé.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

YouTube ztíží použití tlačítka dislike, aby se nezneužívalo

YouTube

YouTube vyzkouší, jak omezit vliv uživatelů, kteří se vyžívají v klikání na tlačítko s palcem dolů.

Exkluzivní síť pro 2,3 miliardy. 15 let Facebooku očima Zuckerberga

Facebook slaví desáté narozeniny. Podívejte se s námi na to nejdůležitější z...

Už patnáct let uplynulo od spuštění sociální sítě TheFacebook.com na Harvardově univerzitě. Dříve exkluzivní síť se...

Rusko si kvůli válce vyzkouší odpojení od světového internetu

Ilustrační foto - internet

Rusko plánuje operaci, při níž che vyzkoušet, zda se dokáže odstřihnout od světového internetu a zvládne ho provozovat...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz