Web 2.0 - co tento termín vlastně znamená?

Web 2.0 - co tento termín vlastně znamená? | foto: profimedia.cz, Pavel Kasík

Deset českých webů, bez kterých nemůžete žít

  • 62
Internetové weby druhé generace - zkráceně Web 2.0 - jsou již i na „českém“ internetu. Pojďte se na některé podívat.

Česká republika je oproti ostatním zemím ve vývoji a uvádění Web 2.0 aplikací pozadu. Když se podíváte do zahraničí, tak Web 2.0 stránek naleznete opravdu dost a dokonce se vám z prvků, které na nich naleznete, může zatočit hlava. České servery bychom zatím spočítali na prstech obou rukou. Potom je tu o něco početnější skupina těch, které na svých stránkách nějakou tu Web 2.0 aplikaci již využívají.

Proč jich je však tak málo?
No protože chybí nápady. Ano, nápad je tím nejdůležitějším pro rozjetí Web 2.0 stránek. Samozřejmě pokud obsah těchto webů netvoří i sami uživatelé, potom nemá šanci přežít, protože je na nich přímo závislý. Pojďme se však nyní podívat na zajímavé Web 2.0 služby na českém internetu.

1. Linkuj.cz – www.linkuj.cz
Česká verze Digg.com, tedy služby pro ukládání odkazů na zajímavé, pikantní, poučné a jiné internetové stránky, o které se někdo chce rozdělit s komunitou Linkuj.cz. Odkazy přidávají sami uživatelé, kteří je mohou také hodnotit. Tyto stránky jsou v provozu od minulého roku, ale návštěvníci zatím jaksi chybí. Službu tak zatím využívají spíše zarytí surfeři a blogeři, kteří se linkováním svých článků snaží zviditelnit.

České Web 2.0

2. Jagg.cz – www.jagg.cz
Uložte všechny vaše oblíbené záložky na jednom místě dostupné odkudkoliv. Sdílejte své záložky s kýmkoliv, s přáteli na vašem sledovacím seznamu, nebo je prostě nechte jako soukromé jen pro sebe. Tagujte záložky po libosti tolika tagy, kolika chcete - nemusíte se trápit nějakou adresářovou strukturou jako ve svém prohlížeči. Tak to je charakteristika Jagg.cz. Ten se zrodil v hlavě Patricka Zandla a na začátku letošního roku ho vydražil v aukční síni za 33 100 Kč, což byla nejvyšší nabídka od společnosti Iinfo. Při tvorbě se inspiroval u Del.icio.us. Řazení neprobíhá podle počtu hlasů, ale podle času uložení.

České Web 2.0


3. Knihi.cz – www.knihi.cz

Tento server je prostorem pro všechny čtenáře a jejich oblíbené knihy. Každý si zde může založit svůj on-line čtenářský deník a vkládat do něj knihy dle libosti. Všechny přečtené knihy pak může hodnotit a své postřehy sdílet s ostatními čtenáři. Díky tomu se tak návštěvníci mohou seznámit se zajímavými tituly, které by jim jinak unikly. Všechny údaje o knihách jsou od jejich čtenářů včetně jejich hodnocení. Doporučení jsou proto mnohem reálnější než žebříčky knihkupců nebo recenze v novinách. Knihi.cz však nejsou pouze o knížkách, ale i o autorech a čtenářích. Pomocí databáze snadno zjistíte, který autor v dané kategorii nejvíce „fičí“ a jak moc je čtenáři hodnocen. Čtenářská sekce potom nabízí možnost seznámení se zajímavými čtenáři a jejich vytříbenými názory.

České Web 2.0

4. Knizky.net - www.knizky.net
Další server o knížkách, který se však nespecializuje pouze na jejich hodnocení. Jde o výměnnou síť pro knihy. Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, kdo to čte taky – výstižný popis serveru. Jde tedy o jakousi katalogizační stránku – co máte doma, co jste četli, co se vám líbilo atd. Knížky můžete onálepkovat (ohodnotit), připsat k nim vlastní názory a doporučení. Nechybí však ani žebříčky – nejoblíbenější, pro dnešní den či nejžádanější knížky. A co do budoucna nabízejí stránky? Až bude dostatek dat od uživatelů, mohly by pomoci odhadnout váš čtenářský vkus, doporučit knížky k přečtení, vyhledat lidi s podobným čtenářským vkusem, najít odkazy na recenze a e-shopy.

České Web 2.0


5. Bookmarky.cz – www.bookmarky.cz

Na serveru Bookmarky.cz si můžete přehledně uspořádat všechny své oblíbené odkazy v příjemném uživatelském rozhraní. Ke každému odkazu si můžete nastavit titulek, přidávat poznámky, ikony či tagy, řadit je do složek, přesouvat myší odkazy nebo i složky. Tak to o službě tvrdí jeho provozovatel. Jde patrně o nejmladší záložkový server u nás, který se řadí mezi Web 2.0 služby.

Bookmarky.cz

6. Čtečka.cz – www.ctecka.cz
Nástroj, který vám umožní sbírat a třídit informace z celého internetu. Můžete získávat čerstvé zprávy z celého světa a také je rozumně využít. Bez registrace můžete využívat třídění zpráv pomocí tzv. štítků. Ty zobrazí jen ty články, které jim odpovídají. Například od iDNESu, z domova, o linuxu atd.

České Web 2.0


7. Wikimapy.cz – http://wiki.mapy.cz

Wikimapa je službou s cílem poskytnout široké veřejnosti články o zajímavých místech naší planety s důrazem na Českou republiku a Evropu. Články na serveru může číst kdokoliv připojený k internetu, avšak přidávat články a upravovat ty stávající mohou jen uživatelé s e-mailem na službě email.seznam.cz. Příspěvky psané na Wikimapě jsou pod licencí GNU FDL (GFDL), takže jsou volně šiřitelné.

České Web 2.0


8. Amapy.cz - http://amapy.atlas.cz

Mapový portál Amapy patřící Atlasu prošel v poslední době několika vylepšeními. V současné době jde o jeden z nejlepších českých mapových portálů s mapou ČR a Evropy. Nová verze vychází z aktualizovaných kartografických podkladů České republiky. Přibyly nové vrstvy turistických tras a cyklotras. Došlo i k vylepšení databáze gastronomických objektů, jako jsou restaurace, jídelny, čajovny nebo bary. Při vyhledávání optimální trasy se zobrazují s postupným zvětšováním prohledávané oblasti. Inovace se dočkala i služba Amapy API, která umožňuje vytvoření vlastní mapy a její vložení do internetových stránek. Díky novým funkcím lze do mapy vložit desítky tisíc značek.

České Web 2.0


9. Stream.cz – www.stream.cz

Taková jiná TV. Jiná, protože je na internetu a je jen na vás, co si pustíte. I tento projekt podobně jako Jagg.cz vytvořil Patrick Zandl, tentokrát však s pomocí více lidí. Stream TV nabízí svým převážně mladým uživatelům více než 1000 vlastních pořadů a reportáží, přes 1000 hudebních videoklipů a přes 2000 uživatelských videí. TV je první českou internetovou televizí, jež svým uživatelům kromě jiného nabízí vlastní zprávy, videoklipy, nekonečný proud hudby, seriály, neotřelé zábavné pořady, projekty studentů filmových škol nebo přímé přenosy. Uživatelé tu také mají po vzoru populárního serveru YouTube.com skvělou možnost nahrávat a sdílet svá videa, blogovat nebo chatovat.

České Web 2.0


10. Ikomentaře.cz – www.ikomentare.cz

Teprve v plenkách, ale již slibně vypadající projekt se rodí na stránce www.ikomentare.cz. Najdete na ní veřejné komentáře a názory na aktuální události, problémy lidí a dění kolem nás. Stačí si najít téma a vyjádřit se k němu. Témata jsou tříděna do několika rubrik a máte-li potřebu, můžete navrhnout své vlastní, které musí schválit administrátor webu.

České Web 2.0


Znáte další užitečné, úchvatné, šokující či jinak zajímavé Web 2.0 služby? Nenechávejte si je pro sebe a podělte se o ně se čtenáři v diskusi.