Podobné útoky hlásí rovněž Bílý dům. Jak uvedlo jeho tiskové oddělení v současnosti se jimi zabývá oddělení vnitřní bezpečnosti.
DNSDomain Name Server slouží k přesměrování jmenných adres (například "idnes.cz") na číselnou IP adresu (v tomto případě "194.79.52.192"). Nemusíme si tedy pamatovat IP adresy a celý web je mnohem přehlednější a navigace snadnější. Kdykoli zadáte do prohlížeče adresu nebo kliknete na odkaz, prohlížeč kontaktuje DNS a nechá si přeložit doménové jméno na IP adresu. |
Takzvané DDoS útoky byly primárně cíleny na systém Dyn. Dyn je předním poskytovatelem služeb pro správu doménových jmen serverů (DNS). Útok na velkého poskytovatele DNS může způsobit masivní výpadky, protože tyto firmy jsou zodpovědné za předávání velkého objemu internetového provozu. Mezi zákazníky Dyn podle ČTK patří největší světové korporace a internetové firmy, jako Pfizer, Visa, Netflix, Twitter, SoundCloud či BT.
V první vlně útoku, která opadla kolem páté hodiny našeho času, měly problémy služby Netflix, YouTube nebo PayPal a samozřejmě i další.
Po určité odmlce následoval druhý útok, který trval přibližně do 21:00 našeho času. Problémy měl například Pinterest nebo WhatsApp.
Vizualizace problémů služeb WhatsApp a Twitter spojených s DDoS útokem na DNS servery společnosti Dyn.
Frima Dyn před 21. hodinou našeho času uvedla, že se jí podařilo vyřešit problém pokročilé monitorovací služby (advanced service monitoring a stále vyšetřuje a řeší útok na své služby.
Společnost Dyn dále sdělila, že útoky ovlivnily zvláště zákazníky na východě USA. Mezi další společnosti, jejichž webové stránky byly postiženy, patří například deníky New York Times či Boston Globe.
Co je to DDoSDistributed Denial of Service Attack Využívá koordinace desítek, stovek nebo i tisíců počítačů i dalších chytrých zařízení k zasílání falešných požadavků na určitý server s cílem jeho vyřazení. Útočníci se mohou koordinovat pomocí diskusních fór nebo mohou ovládat botnet síť, tedy velké množství virem napadených "zombie" počítačů, ze kterých mohou požadavky vysílat, což ztěžuje jejich vypátrání. |
Při útoku DDoS (odepření služby) je cílem znepřístupnit cílovou stránku pro uživatele. Obvyklým scénářem při tomto typu útoku je přehlcení požadavků na danou stránku - viz boxík.
Ověřit si, zda je služba opravdu mimo provoz, nebo máte třeba jen špatné připojení, si můžete na několika stránkách. Jedna z nich je například www.downforeveryoneorjustme.com. Na stránkách Downdetector.com můžete průběh útoků dokonce sledovat na přehledném grafu. Bohužel, kvůli masivnímu zájmu mají s výpadky problém i tyto stránky.