Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

Čtěte pozorně. Možná souhlasíte s něčím, co byste nikdy nepodepsali

  1:00
Smlouva, kterou nikdy nikdo nečte, známá též jako EULA. Zbavuje vás vašich práv, brání výrobce před žalobami, dělá si nároky na váš počítač. Někdy ale taky nabízí odměnu těm, kdo si smlouvu opravdu přečtou.

Některé dohody, které během sekund přijímáte jediným kliknutím, by jistě daly zabrat i studentům práv. | foto: Profimedia.cz


Důležité! Čtěte pozorně!

Licenční ujednání - věnujte pozornost následujícím řádkům

Přečtením tohoto textu, skládajícího se také (ale ne nutně výhradně) ze slov, vět a interpunkčních znamének (dále jen ČLÁNEK), se vy, příjemce tohoto článku, ať již přímo nebo zprostředkovaně (dále jen ČTENÁŘ), zavazujete k bezvýhradnému plnění této smlouvy, upravující vztah mezi AUTOREM článku a ČTENÁŘEM, jakož i k jakýmkoli jiným smlouvám, které AUTOR nebo jím pověřená osoba v budoucnu uzná za vhodné, mezi jinými Dohodu o pečlivém přečtení textu, Dohodu o doporučení článku přátelům a Dohodu o darování Větší půlky(TM) království a některých blíže nespecifikovaných orgánů...


Jak se vám to četlo? Moc záživné to není, viďte. O férovosti ani nemluvě. Přesto jsou vám tyto a podobné formulace jistě důvěrně známé. Setkáváme se s nimi takřka na každém kroku: při instalaci programu, nahrávání fotek na internet, přihlašování se k on-line službám, stahování hudby, sledování filmu... Už dávno jsme se naučili tyto smlouvy nevnímat a pouze bezmyšlenkovitě kliknout na 'Přijmout', 'Accept' či podobné souhlasné tlačítko.

O co tím přicházíme? Pokusili jsme se shrnout několik zajímavých, možná nečekaných věcí, na které můžete v Ujednáních s koncovým uživatelem (End User Licence Agreement) narazit.

Google: vstup osobám mladším osmnácti let zakázán

Pátrali jste někdy po tom, jaké jsou vlastně podmínky používání u nás nejoblíbenějšího světového vyhledávače? Na www.google.cz najdeme odkaz "O Google", který nás zavede na stránku s mnoha odkazy. Jedním z nich je i "Terms Of Service", pod nímž se skrývá dokument upravující vztah mezi vámi, uživatelem služeb Google, a poskytovatelem.
V bodě 2.2 (A) této dohody se dočteme, že jedním ze způsobů, jak tuto smlouvu odsouhlasit, je samotné používání služeb Google. A v bodě 2.3 se dozvídáme, že smlouvu nemůžeme odsouhlasit, pokud jsme nedosáhli věku nutného pro oprávnění ke vstupování do smluvních vztahů. Takže děti nesmějí služby Google používat. A to ani dětský portál v Google Adresáři nebo videa z YouTube.

Přestože se podle URL adresy http://www.google.com/accounts/TOS zdá, že se dohoda vztahuje pouze na účty u Google založené, ve skutečnosti (podle nás) z jejího textu vyplývá, že se vztahuje i na užívání vyhledávání a dalších služeb, které jsou dostupné bez přihlášení k účtu. Zřejmě se jedná o způsob, kterým se Google brání případným žalobám, které by pramenily z nevhodného použití jejich služeb dětmi.

Google k tomu Chrisovi Soghoianovi z CNET News řekl: "Není možné, abychom u každého uživatele jednotlivě ověřovali jeho věk nebo právní status (legal status), uvážíme-li obrovské množství uživatelů našich služeb. Ovšem pokud zjistíme, že někdo z uživatelů porušuje Terms Of Service, včetně nízkého věku (…), podnikneme příslušné kroky, které mohou zahrnovat i zrušení daného uživatelského účtu."  

ICQ – není pro děti, není pro práci, je pro reklamy

Služba ICQ, kterou provozuje AOL, je známá svou omezující EULou. Vyjmenujme si některé z kontroverzních, či přinejmenším diskutovaných bodů (vycházíme z českého překladu na adrese http://www.icq.com/legal/license_agreement_atlas.html, závazný originál je v angličtině). 

  • Prohlašujete a zaručujete se, že je vám nejméně 13 let.
  • Prohlašujete a zaručujete, že máte odpovídající právní způsobilost k uzavření této smlouvy. 
  • Služby ICQ nebo jejich libovolná část, mimo jiné včetně libovolné verze softwaru nainstalované ve vašem počítači, přístup ke službám ICQ, který je poskytnut vám nebo jinému uživateli, a dostupnost a funkčnost libovolné vlastnosti nebo funkce ICQ, mimo jiné včetně aplikací ICQ, mohou být kdykoli dočasně nebo trvale změněny, aktualizovány, přidány, omezeny nebo ukončeny, a to bez předchozího oznámení, z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu ze strany společnosti ICQ dle jejího výhradního uvážení (dále jen "změny funkčnosti"). Aby nevznikly pochybnosti, změnu funkčnosti lze provést i u softwaru, který je již nainstalovaný ve vašem počítači. 
  • Souhlasíte s tím, že nebudete (1) bez výslovného písemného oprávnění společnosti ICQ vytvářet ani používat jiný software než ten, který vám poskytla společnost ICQ nebo America Online, LLC nebo jejich pobočka, k zadání vašeho čísla ICQ nebo hesla nebo pro získání přístupu ke službám ICQ (…). 
  • Souhlasíte s tím, že nebudete (4) připojovat, používat, pokoušet se o připojení nebo použití služeb ICQ jiným způsobem, pro libovolné komerční účely nebo jiné účely, které nejsou v dobré víře s vaším soukromým osobním užíváním tak, jak tyto služby výslovně nabízí webové stránky ICQ…

Tisíc dolarů za přečtení licenčního ujednání

Čtení podmínek se ale může i vyplatit. Programátoři freewaru PC Pitstop Optimize byli znechuceni tím, jak mnoha firmám procházejí EULA, kde je kdesi za osmnáctým paragrafem, odstavcem 4, podpoložkou F nenápadně zmíněno, že uživatel souhlasí s instalací spyware a sledovacího software… Rozhodli se tedy do své, jinak celkem standardní smlouvy, zahrnout následující větu:

"Zvláštní ocenění: Zvláštní ocenění, které může zahrnovat finanční kompenzaci, bude uděleno omezenému počtu uživatelů a držitelů licence, kteří si přečtou tuto část dohody a kontaktují nás na této emailové adrese. Tato nabídka může být kdykoli zrušena."

Trvalo celé čtyři měsíce a více než tři tisíce stažení, než se konečně jeden svědomitý čtenář EULA ozval. Za svou píli byl odměněn tisícovkou dolarů. Je to jeden z dokumentovaných příkladů, kdy se přečtení EULA skutečně vyplatilo.

Podmínka: myslete na mě (a na nejúžasnější dívku pod sluncem)

Další pěkná EULA se povedla autorovi známé utility Spybot - Search and Destroy. Program slouží k odstranění všemožné havěti z počítače, a autor má tak nejspíš své zkušenosti se zastřenými formulacemi zákeřných dohod. Proto tu svou koncipoval velice jednoduše a vtipně:

"Tak za prvé, důvody, proč je Spybot S&D freeware: a) Spybot S&D je věnován nejúžasnější dívce pod sluncem. (...) Takže vám dávám právo používat Spybot S&D tolik, co budete chtít. Ovšem jestli se vám bude líbit, prosím vás o dvě věci: pomodlete se za mě (a za nejkrásnější dívku pod sluncem, když už jste u toho:) ke svému bohu nebo čemukoli věříte, a přejte nám štěstí. (...) Dělal jsem, co jsem mohl, aby byl Spybot S&D stabilní, a zaručuji vám, že jsem do kódu neumístil žádný úmyslně škodlivý kód."

Spybot EULA

Znáte podobné "chytáky" ve smlouvách?

Pokud jste narazili na podobné chytáky ve smlouvách, dejte o tom nám a ostatním čtenářům vědět. Napište do diskuze, do vzkazu redaktorovi nebo do nového vlákna v našem fóru. Připravujeme rozsáhlejší článek, a proto nás zajímá, co v ujednáních nadzvedlo, rozčílilo, překvapilo nebo potěšilo právě vás.

Nemusí jít jen o software nebo internetové služby, i když tam je "odklikávání" nejčastější. Ony i záruční podmínky vodotěsných hodinek mohou být zajímavě protichůdné. To se třeba stalo firmě Apple, která po vydání windowsovské verze prohlížeče nejprve neupravila EULA, a ta tak zakazovala instalaci software na jiný než Apple hardware. Zdá se, že ani ti, co EULA píšou, ji pak někdy nečtou.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Exkluzivně Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kissingerovi je sto let. Sblížil USA s Čínou a ukončil válku ve Vietnamu

Americký politik, diplomat a politolog Henry Kissinger, který 27. května slaví sté narozeniny, je veteránem diplomacie...

Soukromá mise dorazila na ISS. Cestující dali za letenku 1,2 miliardy

Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2. Dva Američané a dva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

Má radši psy než kočky, úložiště měl z lega. 10 věcí, které jste o Googlu nevěděli

Premium Google je pojem. Není snad civilizovaného člověka, který něco o této značce někdy nezaslechl. Když se ponoříte do její...

Šest přehlížených funkcí, které ukazují, jak prohlížeč Edge dospívá

V posledních několika letech se posunul browser Microsoft Edge mílovými kroky vpřed. Se svým největším konkurentem sice...

Mastodon, Hive a další. Jaké jsou alternativy, když nechcete Muskův Twitter

Nelíbí se vám, kam Twitter pod vedením Elona Muska směřuje, nebo se vám síť zkrátka jen omrzela? Internet nabízí mnoho...

Počítače se stanou neviditelnými. Jak cloud computing změní budoucnost

Díky cloud computingu lze využívat výkonné technologie s minimálními investicemi. Je všude přítomný a škálovatelný....

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...