Comdex 2002: Ve znamení malých zařízení a bezdrátové komunikace

aktualizováno 
V posledních několika letech trvání Comdexu lze vysledovat nenápadný, ale nezanedbatelný posun od techničtěji zaměřené akce k veletrhu, kde jsou prezentovány uživatelsky „přítulné“ produkty. Co vše lze na veletrhu spatřit?
Letošní 23. Comdex bude možná i posledním. Pořádající agentura Key3Media Group (K3MG) totiž začíná hovořit o tom, že možná bude muset požádat o ochranu před věřiteli. Bohužel tento veletrh sužují stejné problémy jako podobné výstavy kdekoliv na světě. Úbytek vystavujících i návštěvníků. Oproti minulému roku je množství vystavujících firem o téměř 30 menší.

Nic ale není tak černé jak to na první pohled může vypadat. Comdex má své jméno a patrně by se v případě krachu K3MG našla jiná společnost, která by převzala otěže. Na druhou stranu, pořadatel se již delší dobu snaží veletrh zatraktivnit jak pro vystavovatele, tak především pro návštěvníky. Comdex se tak pomalu stává jakousi rozšířenou Consumer Electronics Show (CES). Je to vidět i v náznacích produktů, které se na výstavě třeba jen mihnou v předpremiéře, aby byly oficiálně vypuštěny právě na lednovém CESu.

Prezentace novinek se nevyhne ani grafikám či procesorům

Comdex bude samozřejmě o novinkách. Mnoho firem tajilo, jaké produkty představí a o některých těch, o nichž se hovořilo jako o takových, které „zaručeně“ na Comdexu budou, se zde patrně vůbec neobjeví. Mezi nejnavštěvovanější stánky budou zajisté patřit ty, kde se budete moci setkat s grafickými kartami a novými procesory. Například Nvidia chystá ukázat čip NV30 nebo SIS svůj Xabre 600. Mezi výrobci procesorů možná bude přitahovat pozornost společnost AMD s Opteronem a Intel s 3,06 Pentiem 4 s funkcí Hyper-Threading.

Nevyznáte se DVD či bezdrátech? Jeďte na Comdex

V pozadí nezůstanou ani optické mechaniky a bezdrátové sítě. Na jedné straně může potenciální uživatele zajímat jaké kapacity nabízí budoucí formáty DVD mechanik jako je Blue-Ray Disc nebo AODS a další. Na straně druhé se bude chtít každý z případných kupců zorientovat na poli různých DVD formátů.

Z podobného důvodu návštěvníci také patrně zavítají na stánky společností, které nabízejí systémy pro zřízení bezdrátových sítí, ať již domácích nebo firemních. Přece jen vyznat se ve všech těch zkratkách a obchodních názvech jako je Wi-Fi, Bluetooth, IEEE 802.11a, 802.11g, apod. není zase tak jednoduché. Ostatně na bezdrátovou komunikaci narazíte na Comdexu asi nejvíce.

Mobilní zařízení

Jedním z tahounů budou také různá přenosná zařízení. Mobilními telefony počínaje a přenosnými počítači konče. Po prohlédnutí novinek na stáncích finské Nokie možná návštěvník zavítá k firmám, které prezentují Tablet PC, či k Dellu a Compaqu, podívat se na nová PDA.

Další program

Na první pohled v pozadí, ale s velkým zájmem publika se mohou setkat různé konference a přednášky. Například na úvodní řeč Billa Gatese se přišlo podívat cca 15 000 návštěvníků.

Zkrátka Comdex má mnoho za sebou a my doufáme, že mnoho ještě více před sebou. Přeci jen by byla škoda přijít o takový svátek IT průmyslu.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Rusko si kvůli válce vyzkouší odpojení od světového internetu

Ilustrační foto - internet

Rusko plánuje operaci, při níž che vyzkoušet, zda se dokáže odstřihnout od světového internetu a zvládne ho provozovat...

Zuckerberg má radikální plán: Chce sloučit tři nejoblíbenější kecálky

Mark Zuckerberg, šéf společnosti Facebook, plánuje integraci hlavních...

Mark Zuckerberg chce sjednotit komunikační platformy WhatsApp, Messenger a Instagram, a podtrhnout tak svou dominanci...

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Najdete na iDNES.cz