Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Jak moc naše Chytrá karanténa opisovala? Přesvědčte se řádek po řádku

  18:54
Seznam rizikových a méně rizikových činností, který vydala centrála české „chytré karantény“, se tomu americkému podobá více než jen nápadně. Shoda je ve většině bodů dokonalá.

Česká chytrá karanténa, zdá se, „opisovala“ od Texasanů. | foto: (screenshot redakce)

Na Twitteru české chytré karantény se objevil v pondělí 31. srpna dopoledne tweet, který má ilustrovat míru rizika nákazy novým koronavirem při některých vybraných činnostech. Jak zpráva uvádí, vznikl údajně na základě analýzy dat z české chytré karantény.

Jak si ovšem všimli velmi brzy uživatelé (a my psali zde), infografika se nápadně podobná té, kterou v červenci 2020 připravila lékařská komora amerického státu Texas (měla by být zde v PDF, ale to je obtížně dostupné, takže odkazuje např. na tento tweet). Jak moc, to vám ukážeme na následujících řádcích.

Více než nápadné

Podobnost vynikne již na první pohled. To nemusí být samozřejmě nutně špatně, může jít o náhodu nebo prostě vhodný formát pro sdělení určité informace.

Vlevo je seznam, který publikoval na konci srpna 2020 twitterový účet Chytré...

Vlevo je seznam, který publikoval na konci srpna 2020 twitterový účet Chytré karantény, vpravo doporučení texaské lékařské komory v tweetu z července.

Podobnost ještě vynikne, pokud změníme orientaci jedné tabulky tak, aby obě byly stejně. Například tak, aby u obou tabulek byly činnosti s nejmenší mírou rizika dole, ty nejrizikovější zase nahoře, jako jsme to udělali my.

Srovnání po malé úpravě, která obrací orientaci texaské grafiky. Vlevo je...

Obě grafiky mají velmi podobné rozdělení, podobný rozsah (41 položek česká, 37 texaská), navíc mají i stejný systém hodnocení rizika od 1 do 9. V případě té texaské víme, jak hodnocení vzniklo.

Zástupci komory se zeptali skupiny odborníků, aby vybrané činnosti „oznámkovali“ s ohledem na riziko přenosu virus SARS-CoV-2, a pak výsledná čísla zprůměrovali a zaokrouhlili. Jde tedy o odhad, byť doslova o odhad kvalifikovaný.

Česká verze pracuje se zcela stejným rozsahem hodnot, ovšem jak a proč vznikaly, není jasné. Tweet pouze uvádí, že „chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem“. O jaká data přesně šlo a jak byla zpracována do výsledných hodnot, není z tweetu (ani z následného vyjádření ministerstva zdravotnictví) jasné.

Vyjádření ministerstva zdravotnictví

Infografika nejčastějších míst šíření nákazy covid-19 je inspirována Texaskou lékařskou asociací a ověřena na prostředí ČR. Porovnali jsme data o klastrech z Chytré karantény s daty Texaské lékařské asociace a zjistili jsme, že se v mnohém překrývají. Zkušenosti hygieniků a data Chytré karantény potvrdily, že i v prostředí ČR vznikají klastry nejčastěji v barech a na diskotékách. Velmi problematická je z pohledu komunitního šíření hromadná doprava a velké koncerty. Koronavirus se chová všude stejně a jeho šíření je v místech, kde se koncentruje delší čas velké množství lidí a nejsou dodržovány bezpečné rozestupy. Infografika na tuto skutečnost veřejnost upozorňuje a na přehledné škále rizikovosti jim přibližuje konkrétní místa a situace. Vnímáme jako přínosné inspirovat se materiály ze zahraničí, které nám pomůžou edukovat českou veřejnost.

Gabriela Štěpanyová,

ředitelka odboru komunikace

Nyní se podívejme na to, co je na samotném seznamu. I v tomto případě je podobnost velmi vysoká. Český seznam je o něco delší než anglický, ale obsahuje téměř vše, co je v seznamu anglickém. V české verzi je 32 ze 41 řádků zkopírováno z anglického originálu. Ještě jinak řečeno: z anglické verze bylo zkopírováno 32 z 37 řádků, které se v ní nachází, tedy zhruba 80 procent obsahu.

Podrobněji se můžete přesvědčit v této tabulce, která zachycuje oba grafy řádek po řádku:

Porovnání českého dokumentu s anglickým originálem

Porovnání českého dokumentu s anglickým originálem

(odkaz na tabulku)

Proti anglickému originálu přibylo několik činností s velmi nízkou mírou rizika (sledování televize doma). Dále zmizela náboženská setkání, která v Česku nepochybně hrají menší roli než v Texasu, a místo cestování letadlem je v tabulce doprava MHD. Změny jsou tedy na pohled velmi malé a tabulka je do značné míry identická. Poněkud překvapivé je, že v české tabulce je v našich poměrech tak exkluzivní a minoritní sport jako golf.

Twitterový účet „Chytrá karanténa“ upozornil na to, že podobnost lze očekávat – vlastnosti viru jsou podobné v USA i v Česku. A také přiznal „inspiraci“ texaským seznamem.

Pokud bychom opravdu velmi velkoryse přehlédli nápadnou shodu texaské a české tabulky, je nepochybně pravda, že přenos viru bude v každém případě probíhat za podobných podmínek, a tak je pochopitelné, že se i v Česku můžeme řídit epidemiologickými daty z jiných částí světa. Pokud tomu tak je, je ovšem hrubou chybou tyto zdroje neuvádět – jinak se o nich nedá ani racionálně debatovat.

Česká „chytrá karanténa“ má už tak problém přesvědčit občany o tom, že má vůbec nějaký smysl, když zcela evidentně nefunguje, jak má. Podobné chyby jí na důvěryhodnosti rozhodně nepřidají.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili vyjádření Ministerstva zdravotnictví.

Autoři:
  • Nejčtenější

Kariéru letce si nevolíte, když nevíte, co se životem, říká pilotka

Premium Na pilotní výcvik dopravního letadla si deset let vydělávala jako letuška. Když konečně začala létat, přišla pandemie....

KOMENTÁŘ: Budoucnost operačního systému je v jeho pronájmu

Ač to na první pohled není patrné, svět se pomalu chystá na další revoluční změnu. V budoucnu si věci nebudeme kupovat,...

Dinosauři se dožívali zhruba padesáti let, řekl v Rozstřelu paleontolog

Vědci odhalují stále víc informací z dob, kdy po zeměkouli kráčeli pravěcí ještěři. Tato část historie Země láká i...

Devadesátiletý kapitán Kirk letěl do opravdového vesmíru, ale jen na skok

Herec William Shatner, který v seriálu Star Trek ztvárnil postavu kapitána Kirka, se ve středu podíval do vesmíru....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akcí Sokol si Heydrich podepsal rozsudek smrti. Sokolové proti orlici

Na počátku října 1941 vrcholila první vlna teroru, který Reinhard Heydrich rozpoutal krátce po svém příchodu do...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

Instagram pro děti se pozastavuje, mohl by ohrozit jejich duševní zdraví

Letos v březnu se byla zveřejněna informace, že sociální síť Instagram pracuje na speciální verzi Kids, která by měla...

V Google dokumentech se nově objevily funkce, které mnozí z nás uvítají

Jestliže je pro vás textový editor Google dokumenty denním chlebem, potom zbystřete. Používáním chytrých voleb,...

Google mapy: Deset triků, které v aplikaci musíte vyzkoušet

Premium Stále populárnější mapy od Googlu pomohou dostat se bez bloudění z bodu A do bodu B nebo naplánovat ideální trasu se...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...