Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Jak moc naše Chytrá karanténa opisovala? Přesvědčte se řádek po řádku

  18:54
Seznam rizikových a méně rizikových činností, který vydala centrála české „chytré karantény“, se tomu americkému podobá více než jen nápadně. Shoda je ve většině bodů dokonalá.

Česká chytrá karanténa, zdá se, „opisovala“ od Texasanů. | foto: (screenshot redakce)

Na Twitteru české chytré karantény se objevil v pondělí 31. srpna dopoledne tweet, který má ilustrovat míru rizika nákazy novým koronavirem při některých vybraných činnostech. Jak zpráva uvádí, vznikl údajně na základě analýzy dat z české chytré karantény.

Jak si ovšem všimli velmi brzy uživatelé (a my psali zde), infografika se nápadně podobná té, kterou v červenci 2020 připravila lékařská komora amerického státu Texas (měla by být zde v PDF, ale to je obtížně dostupné, takže odkazuje např. na tento tweet). Jak moc, to vám ukážeme na následujících řádcích.

Více než nápadné

Podobnost vynikne již na první pohled. To nemusí být samozřejmě nutně špatně, může jít o náhodu nebo prostě vhodný formát pro sdělení určité informace.

Vlevo je seznam, který publikoval na konci srpna 2020 twitterový účet Chytré...

Vlevo je seznam, který publikoval na konci srpna 2020 twitterový účet Chytré karantény, vpravo doporučení texaské lékařské komory v tweetu z července.

Podobnost ještě vynikne, pokud změníme orientaci jedné tabulky tak, aby obě byly stejně. Například tak, aby u obou tabulek byly činnosti s nejmenší mírou rizika dole, ty nejrizikovější zase nahoře, jako jsme to udělali my.

Srovnání po malé úpravě, která obrací orientaci texaské grafiky. Vlevo je...

Obě grafiky mají velmi podobné rozdělení, podobný rozsah (41 položek česká, 37 texaská), navíc mají i stejný systém hodnocení rizika od 1 do 9. V případě té texaské víme, jak hodnocení vzniklo.

Zástupci komory se zeptali skupiny odborníků, aby vybrané činnosti „oznámkovali“ s ohledem na riziko přenosu virus SARS-CoV-2, a pak výsledná čísla zprůměrovali a zaokrouhlili. Jde tedy o odhad, byť doslova o odhad kvalifikovaný.

Česká verze pracuje se zcela stejným rozsahem hodnot, ovšem jak a proč vznikaly, není jasné. Tweet pouze uvádí, že „chytrá karanténa analyzovala tisíce dat, abychom mohli sestavit přehled činností podle míry rizika nákazou koronavirem“. O jaká data přesně šlo a jak byla zpracována do výsledných hodnot, není z tweetu (ani z následného vyjádření ministerstva zdravotnictví) jasné.

Vyjádření ministerstva zdravotnictví

Infografika nejčastějších míst šíření nákazy covid-19 je inspirována Texaskou lékařskou asociací a ověřena na prostředí ČR. Porovnali jsme data o klastrech z Chytré karantény s daty Texaské lékařské asociace a zjistili jsme, že se v mnohém překrývají. Zkušenosti hygieniků a data Chytré karantény potvrdily, že i v prostředí ČR vznikají klastry nejčastěji v barech a na diskotékách. Velmi problematická je z pohledu komunitního šíření hromadná doprava a velké koncerty. Koronavirus se chová všude stejně a jeho šíření je v místech, kde se koncentruje delší čas velké množství lidí a nejsou dodržovány bezpečné rozestupy. Infografika na tuto skutečnost veřejnost upozorňuje a na přehledné škále rizikovosti jim přibližuje konkrétní místa a situace. Vnímáme jako přínosné inspirovat se materiály ze zahraničí, které nám pomůžou edukovat českou veřejnost.

Gabriela Štěpanyová,

ředitelka odboru komunikace

Nyní se podívejme na to, co je na samotném seznamu. I v tomto případě je podobnost velmi vysoká. Český seznam je o něco delší než anglický, ale obsahuje téměř vše, co je v seznamu anglickém. V české verzi je 32 ze 41 řádků zkopírováno z anglického originálu. Ještě jinak řečeno: z anglické verze bylo zkopírováno 32 z 37 řádků, které se v ní nachází, tedy zhruba 80 procent obsahu.

Podrobněji se můžete přesvědčit v této tabulce, která zachycuje oba grafy řádek po řádku:

Porovnání českého dokumentu s anglickým originálem

Porovnání českého dokumentu s anglickým originálem

(odkaz na tabulku)

Proti anglickému originálu přibylo několik činností s velmi nízkou mírou rizika (sledování televize doma). Dále zmizela náboženská setkání, která v Česku nepochybně hrají menší roli než v Texasu, a místo cestování letadlem je v tabulce doprava MHD. Změny jsou tedy na pohled velmi malé a tabulka je do značné míry identická. Poněkud překvapivé je, že v české tabulce je v našich poměrech tak exkluzivní a minoritní sport jako golf.

Twitterový účet „Chytrá karanténa“ upozornil na to, že podobnost lze očekávat – vlastnosti viru jsou podobné v USA i v Česku. A také přiznal „inspiraci“ texaským seznamem.

Pokud bychom opravdu velmi velkoryse přehlédli nápadnou shodu texaské a české tabulky, je nepochybně pravda, že přenos viru bude v každém případě probíhat za podobných podmínek, a tak je pochopitelné, že se i v Česku můžeme řídit epidemiologickými daty z jiných částí světa. Pokud tomu tak je, je ovšem hrubou chybou tyto zdroje neuvádět – jinak se o nich nedá ani racionálně debatovat.

Česká „chytrá karanténa“ má už tak problém přesvědčit občany o tom, že má vůbec nějaký smysl, když zcela evidentně nefunguje, jak má. Podobné chyby jí na důvěryhodnosti rozhodně nepřidají.

Aktualizace: Do článku jsme doplnili vyjádření Ministerstva zdravotnictví.

Autoři:
  • Nejčtenější

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

KOMENTÁŘ: Za kostku cukru se necháme sledovat, ale z eRoušky se panikaří

Aplikaci eRouška si zatím nainstalovalo přes 400 000 lidí. Je pro mne nepochopitelné, proč to číslo není o nulu delší....

Exponenciální růst mate i experty. Vyzkoušejte si, čím je tak nebezpečný

S nárůstem infekcí covid-19 se v Česku znovu mluví o exponenciálním růstu. A řada lidí – včetně expertů – toto spojení...

Krize leteckého průmyslu. Letadla končí ve šrotu, levné letenky zdraží

Letecký průmysl má za sebou mnoho těžkých období, vždycky z nich však nakonec vyšel efektivnější a silnější. Současná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stíhací Defiant nesplnil očekávání, ve dne ho smetly z nebe messerschmitty

Mezi ne příliš standardní letouny druhé světové války patří dvoumístný stíhací Defiant nesoucí veškerou výzbroj ve...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Čínské aplikace z USA zatím nezmizí. Trump souhlasí s dohodou TikToku

Dva zásahy státní moci zabránily tomu, aby o nedělní půlnoci zmizely z nabídky obchodů s aplikacemi Applu a Googlu...

Svět se nehroutil, to jen Facebook a Instagram měly problémy s dostupností

Uživatele nejpoužívanější sociální sítě zasáhl další výpadek. Na nedostupnost služeb si stěžovali z různých částí...

Facebook omezí funkčnost, pokud budou po amerických volbách nepokoje

Facebook se připravuje na americké prezidentské volby a plánuje speciální kroky pro případ, že začnou po volbách spory...

Americký boj proti TikToku má možná na svědomí Zuckerberg

Několik týdnů trvající boj americké administrativy proti čínské sociální síti TikTok možná začal již minulý rok. Tehdy...

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...