Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Šest přehlížených funkcí, které ukazují, jak prohlížeč Edge dospívá

V posledních několika letech se posunul browser Microsoft Edge mílovými kroky vpřed. Se svým největším konkurentem sice sdílí jádro, ale jde svou vlastní cestou.

Ilustrační foto - Edge | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Když dva dělají totéž, není to totéž. Stará otřepaná fráze, která však v případě browserů založených na stejné technologii – tedy jádru Chromium – platí. Je hodně věcí, co Google ve svém browseru Chrome dělá správně, a proto je právě tento browser tolik let dominující jedničkou. Ovšem i Microsoft odvádí obrovský kus práce a po kouskách si ukrajuje z tržního podílu na poli browserů.

Jak dokazují statistiky služby Statcounter.com browseru Edge v případě desktopů už skoro rok patří druhá pozice, s čímž mu pomáhá i nativní přítomnost ve Windows. Samozřejmě k sesazení krále z trůnu má před sebou ještě dlouhou cestu, možná i nekonečnou, ale následující funkce svědčí o tom, jak vyspěl.

1. Vertikální záložky

Nemusí vám to přijít jako boží, nebo snad dokonce jako zabijácká funkce, která by měla Chrome položit na kolena, přesto je velmi užitečná. Možnost přesouvat otevřené karty na stranu okna v případě Edge je však opravdu užitečná. To platí zejména v případě, že jich máte otevřeno mnoho, třeba několik desítek. Na boku jich je možné mít otevřeno nejen ještě daleko více, ale navíc se zde zobrazuje více informací potřebných k identifikaci otevřené karty – rozuměj nalezení té potřebné. Domníváte se, že tímto způsobem ztratíte trochu místa webové stránky? Ale kdeže, většina stránek má vystředěný design, a navíc sloupec se záložkami si lze podle libosti zmenšovat i zvětšovat – nebo dokonce sbalit.

Vertikální záložky

Pokud jde o obecné možnosti karet, tak Edge má ještě jeden trumf. Tím je možnost snadného prohledávání karet, to znamená, že pokud otevřenou kartu nenajdete, máte možnost ji vyhledat prostřednictvím funkce Vyhledat karty – při použití se otevře dialogový panel, který umožňuje hledat slova obsažená v názvech nejen otevřených, ale i nedávno zavřených karet.

A když už mluvíme o nedávno zavřených kartách, na rozdíl od prohlížeče Chrome, který umožňuje znovu otevřít pouze poslední zavřenou kartu, Edge vám poskytne celý seznam. Dokonce vám umožní otevírat karty z jiných zařízení, pokud používají Edge jako prohlížeč.

2. Kolekce

Po této funkci hodně uživatelů volalo, proto ji nabízí nejen Edge, ale i Chrome a další konkurenční browsery. Na druhou stranu není tak využívána, jak by si její vývojáři přáli. Tak trochu řeší podobný problém, o které jsme se zmínili v předchozím textu, ale přitom jde daleko dále. Pokud patříte mezi ty, kterým nečiní problém mít najednou otevřeno velké množství karet – což se snadno může stát například při nakupování a srovnávání zboží, školním úkolu nebo řešení nějakého pracovního problému – potom vězte, že kolekce jsou skvělá možnost, jak si ty z jednoho tématu seskupit pod jednu sbírku a ty z jiného pod další.

Kolekce

Funkce je užitečná nejen proto, že umožňuje seskupovat k sobě stránky, ale dokonce i obrázky a texty. Díky tomu lze třeba při přípravě bakalářské práce sestavit vše, co pro její tvorbu budete potřebovat – ne mít jen hromadu odkazů na jednom místě. Samozřejmě kolekce pravděpodobně nebudou něčím, co byste používali každý den, ale stále představují zajímavý nový způsob, jak ukládat informace z internetu. Funkci lze využít tak, že kliknete na nástrojové liště na ikonu plus nebo pravým tlačítkem myši a z kontextového okna vyberete volbu Přidat stránku do Kolekcí.

3. Panel Edge

Panel Edge je možná jednou z nejvíce přehlížených funkcí browseru Edge. Tento užitečný nástroj poskytuje panel, ve kterém se mohou nacházet informace různého charakteru. Ve své podstatě jde o jakýsi tok zpravodajství. Prakticky ihned vidíte, jaké venku panuje počasí s možností zobrazit úplnou předpověď, získat informace o aktuálních zprávách, vývoji akcií a dopravě v okolí. Zobrazené informace si lze označit pro přečtení později. Přitom to, co se objevuje, je jen na vás. Můžete lajkovat, skrývat články od vybraných poskytovatelů nebo otevřít nabídku, kde budete panel spravovat komplexněji.

Panel Edge

Panel Edge lze vyvolat tak, že kliknete vpravo nahoře na tři tečky a vyberete Další nástroje -> Spustit Panel Edge. Jakmile dojde k jeho otevření, vezměte na vědomí, že zůstane otevřen i po zavření Edge. Tím získáte možnost informace vidět neustále. Pokud si přejete, aby se panel otevíral sám při každém startu počítače, potom toho lze dosáhnout v nastavení Edge.

4. Zachycení webu

Funkce Zachycení webu je nástroj, který vám umožní uložit celou webovou stránku do obrázku. Zatímco pokročilí uživatelé to dokážou i bez něj, pro řadu ostatních to může být více než vítané usnadnění. Zatímco někteří dosud používali nástroje třetích stran, jiní pořizovali snímky postupně a potom „slepovali“ v grafickém programu, teď může být vše jinak.

Zachycení webu

Nástroj spustíte z nabídky Edge (pod třemi tečkami) volbou Zachycení webu. Případně rychleji kliknutím pravého tlačítka myši na webovou stránku a vybráním stejnojmenné volby. Po spuštění zjistíte, že nabízí dvě základní funkce – vyfotit oblast a nasnímat celou stránku. Jakmile si vyberete, úkon se provede, a vy navíc máte možnost před uložením nebo sdílením do obrázku kreslit a psát. Na závěr musíme zmínit, že i v Chromu je možné zachytit celou stránku, ale prozatím je to skrytý nástroj pro vývojáře.

5. Obraz v obraze

Při sledování videí už nějakou dobu lze použít režim obraz v obraze (PiP). Ale pokud jste o něm nevěděli, bylo snadné jej přehlédnout. K využití je totiž nutné nejprve povolit ovládací tlačítko PiP v nastavení Edge, následně umístit kurzor myši na video a jakmile se objeví ikona s možností obraz v obraze, tak na ni kliknout.

Obraz v obraze

Výhodou je, že při přehrávání videa můžete dělat cokoliv dalšího (i mimo Edge), samotné okno přitom přesouvat na jiná místa, měnit jeho velikost apod. (pokud původní nastavení nevyhovuje) a video máte stále na očích. Třeba při surfování, psaní e-mailu apod. Chrome má podobnou funkci, nicméně neumožňuje videa sledovat v případě, kdy se nacházíte mimo browser či aktuální kartu s videem.

6. Efektivní režim

Na Chrome se dost často svádí, že je náročný na systémové prostředky – především, že si nárokuje moc operační paměti (zvláště, pokud je otevřeno větší množství karet). Pokud byste však provedli měření, zjistili byste, že Edge na tom není nikterak převratně lépe. Na druhou stranu nabízí jednu zajímavost navíc.

Efektivní režim

Efficiency Mode neboli efektivní režim je speciální režim Edge, který má pomoci optimalizovat výkon prohlížeče a zároveň šetřit baterii a hardwarové zdroje. Pokud tedy chcete zrychlit svůj počítač se systémem Windows při procházení webu, zapněte efektivní režim – browser minimalizuje spotřebu energie a prodlužuje běh na baterie, a to cíleným snížením zátěže CPU a paměti. Ale pozor, přehrávání videa nemusí být plynulé a zpomalit se mohou i animace. Režim najdete v nastavení Edge, kde na kartě Vzhled aktivujte tlačítko výkon, které se ve formě ikony srdce objeví na panelu nástrojů, odkud lze režim ovládat.

Závěrem

Tak to bylo šest funkcí, které v prohlížeči Edge rozhodně stojí za pozornost a konkurence je nenabízí, nebo ne v takové podobě. Rozdílů by se samozřejmě našlo více, ale je jen na preferencích uživatelů, které jsou užitečné a které zbytečné. Užitečnost je relativní pojem a možná ani jeden z námi představených nástrojů za užitečný nepovažujete, a tak ani nyní nemáte důvod na Edge přejít. Za vyzkoušení však nic nedáte. A třeba nakonec zjistíte, že opravdu za vaši pozornost stojí.

  • Nejčtenější

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

Chat s umělou inteligencí baví internet. Umí česky, povídat si může každý

Novou senzací ve světě umělé inteligence je webový nástroj ChatGPT, který dovede opravdu působivě nejenom vést dialogy,...

Královská rodina zveřejnila zprávu o úmrtí nejdříve na Twitteru

Hned po informování úřadující britské premiérky se zprávu o úmrtí královny Alžběty II. dozvěděla i veřejnost, a to...

Padl velký milník, na internetu už je více než pět miliard lidí

Služby internetu používá už více než 63 % všech lidí na Zemi. Pojďme se podívat, jak vlastně internet využíváme. Víte...

Zlaté, šedé i modré fajfky. Musk chystá pro Twitter „bolestivý“ systém účtů

Nový majitel sociální sítě Twitter zveřejnil novinky v systému ověřených účtů. Nově se mají dělit na několik kategorií....

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...