Chcete vědět kam se bude ubírat svět IT? Poslechněte si jeho tahouny

  0:01aktualizováno  0:01
Pokud vás zajímá, kam se může posunout vývoj v oblasti počítačů a digitálních technologií, určitě byste si neměli nechat ujít klíčové řečníky, kteří byli pečlivě vybráni k tomu, aby vám představili nejnovější trendy a pohled do budoucnosti. Co vše se v brzké době chystá?
Každý od výstavy typu Comdex očekává něco jiného. Většina návštěvníků se patrně přijde podívat na nové produkty a využije různých slev, kterých bude ve výstavním prostoru požehnaně. Další se naopak pídí po jakýchkoliv nových informacích, které umožní lepší orientaci jak v současných, tak i v budoucích trendech. Jednou z příležitostí, kde se budou moci takové informace případní zájemci dozvědět budou řečnická fóra , na kterých své projevy přednesou opravdové osobnosti světového průmyslu informačních technologií.

Úvodní řeč Billa Gatese

Například dnes od cca 5 hodin našeho času (v USA je ještě neděle) pronášel v MGM Grand Garden aréně svou úvodní řeč Bill Gates. Ten definoval poněkud rozšířenější představu o budoucích domácnostech, než jak její vizi představoval minulý rok na Consumer Electronics Show.

Například již od 8. ledna má být v prodeji první Mira „chytrý“ displej. Cena 15-palcového modelu se má pohybovat kolem USD 1500. Gates dále hovořil o tom, že nové technologie mají přinést levnější, výkonnější a menší zařízení. Očekává, že ke konci současného desetiletí, již bude běžně využívat terabytových úložných zařízení pro PC. Také se zmínil o tom, že současný nepříznivý stav pro průmysl informačních a digitálních technologií bude potřeba překonat investicemi do nového vybavení. Gates představil nový program OneNote, který bude součástí Office balíku a jenž umožní lepší organizaci času nebo efektivnější vyhledávání informací.

Microsoftí "chytrá" obrazovka 

Mezi další zajímavosti určitě patří představení tzv. „chytrých“ zařízení, jejichž oficiální předvedení se chystá na lednovém Consumer Electronics Show. Gates ukázal „chytrý“ budík, který svého uživatele nejen vzbudí, ale ihned mu nabídne aktuální informace, jenž si v době jeho spánku „stáhl“ z počítače či jiného zdroje – samozřejmě bezdrátově. Další informace, o kterou se Bill podělil s přihlížejícími, se týkala oficiálního vypuštění serverové verze Windows XP. Prý se objeví již v dubnu 2003 s názvem Windows .Net Server 2003.

Pondělní program

Již zítra od 9:00 hodim místního času (dnes v 18:00 v ČR) bude svou představu o tom, jak technologie umožňují rozšiřovat lidský potenciál hovořit vrcholná představitelka společnosti Hewlett-Packard Carly Fiorina.

Tři hodiny poté bude také v hale Las Vegaského „Convetion Centre“ hovořit šéf společnosti Sun Microsystem, Inc. ScottMcNealy. Ve své řeči se zaměří na úlohu síťových řešení v průmyslu s důrazem na zjednodušení práce klienta. Také se zmíní o síle on-line systémů, které umožní efektivnější spolupráci partnerů ať již na úrovni zákazník a dodavatel, nebo ve vztaku k obchodním partnerům či akcionářům.

Za další tři hodiny bude probíhat panelová diskuse na téma: „Budoucnost bezpečnosti v IT a rizika digitálního věku“. V rámci toho tématu se budou jednotliví řečníci z firem jako jsou RSA Secutity, Network Associates, Nokia Internet Communications nebo VeriSign zabývat problémy s hackery, crackery, cyberteroristy, ale i běžným zabezpečením počítačů.

Úterní přednášky

Další den začne přednáškou prezidenta AMD Hectora de J. Ruize. Ten pohovoří o tom, že je potřeba i složitější technologie upravit tak, aby je mohl využít mírně poučený laik. V své přednášce se chystá apelovat na všechny, koho se to týká, aby co nejvíce přiblížili moderní technologie normálnímu uživateli. V další části se pak pozastaví nad tím, že čím více se rozvíjí technologie, tím méně inovativních myšlenek je v ní obsaženo.

V poledne se na tom samém pódiu bude nad současnými trendy v porušování autorských práv pozastavovat člen vedení společností Fox Group a News Corporation Peter Chernin. Jedním z argumentů, které Chernin uvede na obranu ochrany autorských práv je, že krádež autorského díla poškozuje mimo jiné i kreativitu.

Úterní soubor prezentací pak ukončí Brian L. Halla z National Semiconductor. Bude hovořit o technologickém boomu, který se prý teprve chystá a jenž odstartuje třetí technologickou éru.

Středa

Ve středu v 9:00 vystoupí Carlos Bonilla. Tento zástupce Národní ekonomické rady (National Economic Council) shrne ekonomický vývoj v posledních dvaceti letech. Bude argumentovat, že jej do značené míry poháněl rozvoj technologií. Upozorní také na současné ekonomické problémy, které se nejvíce odrážejí právě v technologických odvětvích. Zároveň ve své řeči nabídne několik pohledů na možné perspektivy vývoje.

Poslední slovo bude patřit Stephenu Wolframovi, šéfovi společnosti Wolfram Research. Ten představí svou vizi nového druhu vědy, která ukáže nové směry technologického vývoje.

Z některých konferencí vám přineseme podrobné informace od našich redaktorů, kteří jsou na Comdexu.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Další z rubriky

Facebook musel opravit chybu, která dala všanc data milionů uživatelů

Facebook logo

Na konci minulého týdne společnost Facebook oznámila, že v září musela opravit chybu, která zpřístupnila fotografie z...

Tipy na zajímavé weby: tvorba moderních on-line dotazníků

Ilustrační foto - formuláře

Naklikáním vytvořit grafický dotazník, a tak snadno zjistit třeba názor z lidu, umožní služba Click4survey.cz. Položit...

Zemřel jeden z „otců internetu“. V 29 letech nakreslil schéma první sítě

Lawrence Roberts (1937 - 2018) v roce 2001 získal Cenu Charlese Drapera za...

Lawrence Roberts, jeden z vědců, kteří velkou měrou přispěli k rozvoji počítačové sítě internet, zemřel. Bylo mu 81...

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na iDNES.cz