Byl čtvrtek 13. února 1992, když se v posluchárně číslo 256 na ČVUT v Praze stalo tehdejší Československo 39. zemí, která se oficiálně připojila k internetu.
První pokusy s internetem se u nás odehrávaly již od podzimu 1991, ale výše uvedené datum je považováno za formální počátek internetu v Česku.
„Připojení se zprovoznilo pomocí pronajatého pevného telefonního okruhu, který vedl z dejvického kampusu ČVUT do výpočetního centra Univerzity Jana Keplera v rakouském Linci. Připojeným zařízením byl sálový počítač IBM 4341. Počítač byl připojen rychlostí 9,6 kilobitu za sekundu,“ popisuje začátky internetu sdružení CESNET, které pořádá konferenci k tomuto výročí.
Rychlost 9,6 kb/s se zdá na dnešní poměry nepoužitelná, ale je třeba si uvědomit, že v té době se internetová komunikace odehrávala především v textové podobě. Jen pro srovnání, logo Technetu v záhlaví této stránky má čtyři kilobyty a takovou rychlostí by se stahovalo 3,5 sekundy.
V té době grantová agentura National Science Foundation (NSF), která provozovala páteřní internetovou síť, dovolovala připojení pouze akademickým pracovištím. Československo tak začalo šířit internet na vědecká pracoviště prostřednictvím organizace CESNET. Její provoz byl zahájen v červnu 1993, ale již v roce 1992 byl vybudován základ páteřní sítě, který spojil Prahu a Brno pevnou linkou. V roce 1993 bylo k internetu připojeno již jedenáct měst.
Jak se internet v Československu a pozdější České republice rozvíjel, se můžete dočíst v našem článku k 20. výročí internetu v Česku.
Setkání k 25. výročí v přímém přenosu
Realizací prvního připojení bylo pověřeno Oblastní výpočetní centrum vysokých škol, konkrétně Oddělení informačních soustav. V jeho čele stál Ing. Jan Gruntorád, CSc., dnešní ředitel sdružení CESNET. Právě Jan Gruntorád byl také jedním z těch, kdo na slavnostním aktu v roce 1992 promluvil za tehdy ještě československou stranu.
Nyní bude mít záverečné slovo v rámci setkání k 25. výroční zavedení internetu u nás, jehož je náš server partnerem. Přednášky budou zahájeny právě v posluchárně číslo 256 ČVUT v Praze - Dejvicích. Na Technetu je budete moci sledovat v přímém přenosu od 10:30.
Na setkání vystoupí přední osobnosti českého i zahraničního internetu a akademické sféry. Smyslem setkání není jen stručně zrekapitulovat dosavadní rozvoj Internetu, ale především nastínit jeho budoucnost. Program akce je zde.
V ten samý den ve 12:30 pak budete moci na našem serveru sledovat i další přenos. Tím bude pořad Rozstřel s Janem Gruntorádem a zástupcem mladé internetové podnikatelské obce Adamem Skotnickým.
V následujících dnech vám ještě přineseme vzpomínku na začátky internetu od Ondřeje Neffa a možná i jedno malé odhalení.