Apple poprvé zveřejnil žádosti vlád o informace. Ptalo se i Česko

  12:49aktualizováno  12:49
Austrálie, Singapur, Německo a Spojené státy předaly společnosti Apple nejvíce žádostí o informace o uživatelích a zařízeních. Čtrnáct dotazů poslalo i Česko a zhruba v polovině případů je firma vyslyšela.

Společnost Apple zveřejnila 5. listopadu 2013 tabulku zemí, které ji požádaly o zpřístupnění informací o uživatelích. | foto: Apple

Technologické firmy jsou doslova bombardovány požadavky různých vládních úřadů na informace o uživatelích a jejich chování. Některé z nich, například Google a Yahoo, zveřejňují počet těchto žádostí a nově se k nim připojil i Apple (anglické PDF zde).

NSA a Edward Snowden

Informace svědčící o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června. Zatímco americká vláda usilovala o vydání Snowdena ukrývajícího se na moskevském letišti, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Mezitím vyšlo najevo, že NSA  v rámci programu XKeyscore sleduje na internetu prakticky vše, i když data o těchto aktivitách si uchovává obvykle jen omezenou dobu.

Apple tak reaguje na kritiku, která se snesla na hlavu technologických firem poté, co bývalý zaměstnanec americké špionážní agentury NSA Edward Snowden zveřejnil údaje o obrovském množství údajů, které tyto společnosti musejí agentuře předávat (více v tomto článku).

Ptalo se i Česko

"Tato zpráva poskytuje statistické údaje o žádostech vztahujících se k zákaznickým účtům i ty, které se týkají konkrétních zařízení. Uvádíme všechny informace, které můžeme podle zákona zveřejnit," píše Apple v úvodu ke zveřejněným datům.

V přehledných tabulkách se zájemci mohou dozvědět, které státy se Applu ptaly a jak se s tím firma vypořádala. Není žádným překvapením, že nejvíce požadavků šlo z USA, které podaly něco mezi jedním až dvěma tisíci žádostí o informace z dvou až až tří tisíc účtů. Vyhověno jim bylo zhruba v polovině případů. Mnohem větší úspěšnost měly americké úřady při žádostech týkajících se 8 605 konkrétních zařízení. Zde jim Apple vyhověl v 88 procentech případů.

Právě u zařízení přitom tato strohá statistika Applu ukazuje zajímavé údaje. Druhý největší počet žádostí šel z Německa (2 258) a pak překvapivě ze Singapuru (1 521) a Austrálie (1 252).

Česká republika, kterou při žádostech obsluhovala pobočka Apple Distribution International v Irsku, se ptala celkem čtrnáctkrát. Dva dotazy směřovaly na uživatelské účty a 12 na celkem 99 zařízení. V prvním případě se místní úřady dočkaly pouze jedné odpovědi, u zařízení pak bylo uspokojeno sedm žádostí vztahujících se k blíže nespecifikovanému počtu přístrojů.

Autor:
 

Nejčtenější

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Krušné chvíle v obrněnci. Kam chodí tankisté na záchod?

Novou generaci ruských tanků zastupuje na přehlídce už v minulosti přítomný typ...

Ve druhém březnovém týdnu proběhla snad všemi ruskými medii informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Podívejme...

Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

Další z rubriky

Česká tisková kancelář chce nechat vyrábět zprávy robotem

Logo ČTK

Pomocí šablon a do nich doplňkových dat a fotografií chce Česká tisková kancelář vytvářet určitou část svého...

Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

Najdete na iDNES.cz