České video na internetu teprve čeká na svou hvězdu

  2:54aktualizováno  2:54
Videu se na českém webu zatím příliš nedaří. ejsou lidé, kteří by na internet nahrávali kvalitní obsah. Čeští konkurenti YouTube tak nabízí spíše "hustá" než neotřelá videa. A jak se daří internetové televizi?

Hojná účast na konferenci Internet Video Forum 2007

Pořadatelský server Lupa ve spolupráci se společností Fun Power a za mediálního partnerství iDNES.cz sezval do pražského hotelu Adria snad všechny osobnosti, které mají co říci k videu na Českém internetu.

Video na českém internetu zapsalo dobu

S přehledem současného stavu přišel na úvod David Antoš z pořádajícího serveru Lupa. Ten si tak trochu postěžoval, že zatímco sdílené video na internetu zažilo hlavní průlom v minulém roce, Česko poněkud zaspalo a tak si tuzemští uživatelé našli cestu na zahraniční weby, především na YouTube.

Z přednášky Davida Antoše

Antoš dále poukázal na to, že internetové video není ještě příliš ucelený pojem a tak například přebírá řadu klasických označení z běžného života. „Setkáváme se tu s pojmy jako videopůjčovna nebo internetová televize,“.

Právě internetové videopůjčovny, které fungují i v Česku mají podnikání ztížené hojně rozšířeným používáním služeb typu BitTorrent.

Budoucnost internetové televize (IPTV) vidí David Antoš v interakci s divákem a personalizaci.

YouTube dominuje největšímu fenoménu poslední doby v této oblasti - sdíleným videoklipům. V Česku se pomalu ukazují podobné služby: Česká nabídka jako Stream.cz či N-joy.cz jde však poněkud jinou cestou. Vedle možnosti nechat uživatele sdílet video, doplňují tyto servery obsah samy.

Každopádně převažuje amatérská tvorba a Češi prý nejsou tak úspěšní při tvorbě videoklipů. Snad jediný mezinárodně úspěšný videoklip jsou „facky Macka“, které se chvíli držely v první desítce YouTube.

Rozšíření profesionálně dělaného videa podle Davida Antoše brání v Česku neexistující úspěšné modely, jak na vytváření takových videí vydělat. Příklad si je ale možné vzít z ciziny, kde lze za dobře sledované videoklipy získat finanční obnos, který může sloužit k větší profesionalizaci.

Další téma, kterým se Antoš zabýval, bylo šíření videí. Nejčastěji se prý lidé o takových zajímavých počinech dozvídají prostřednictvím ICQ. Úspěšné jsou i videoblogy, které upozorňují na zajímavá videa. Jeden takový v Česku má dokonce poloviční návštěvnost serveru Stream.cz.

N-joy chystá novinky

Druhý přednášející David Hác ze společnosti Funpower, která provozuje server N-joy.cz, představil historii serveru a výsledky prvních měsíců jeho života. Mezi hlavní výhody N-joy prý patří možnost nahrávat videí bez starostí o kódování.

Přehrávač je víceformátový, to hlavně proto, že se přebírá video z různých zdrojů. Mezi největšími přednostmi serveru Hác zmiňoval možnost privátních videí, které vidí jen vybraní uživatelé a titulkování převzatého videa. Obsah přidávaný redakcí tvoří zhruba tři čtvrtiny videí umístěných na serveru.

Firma pracuje na soutěži, od které očekává, že přinese českému videointernetu hvězdu, podobně jako je tomu v zahraničí.

Funpower připravuje přehrávač, který by mohl zobrazovat textovou i obrázkovou reklamu, ale do budoucna chce nabídnout i další reklamní formáty.

N-Joy ukazuje možosti tzv, virálního videa

Zajímavé informace z provozu serveru ukazují, že ačkoliv je nabízena rychlost až 2 Mb/s, většina uživatelů si prohlíží videa při 512 kb/s.

Právo se běžně porušuje

Asi nejvíce konkrétních dotazů dostal v průběhu a na konci svého příspěvku právník Josef Aujezdský ze serveru eAdvokacie.cz. Ten se zaměřil na právní aspekty videa na internetu. „Právní problémy souvisí s obsahem,“ uvedl Aujezdský. Problémy tak může očekávat každý, kdo podniká s cizím obsahem, což jsou právě služby typu YouTube. U vlastního obsahu zase mohou být porušena práva jiných osob, které si například nepřejí být filmovány.

Pak Aujezdský ukázal na příkladu, kdo všechno se může cítit poškozen při pouhém zveřejnění ukázky z filmu uživatelem na některém serveru pro sdílení videa. Napočítal téměř deset subjektů od producenta až po hudebníka, který mohl vytvořit podkres ke zveřejněné části filmu.

Jaká autorská práva lze porušit v ukázce z filmu

Hypertrofie autorského práva může podle Aujezdského postihnout i takové situace, kdy uživatel zveřejní své domácí video s tím, že na pozadí běží hudební nahrávka vytvořená někým jiným.

Otázkou pak zůstává, kdo nese právní odpovědnost za takové problematické příspěvky. Podle našeho práva je to jak ten, kdo závadný obsah na stránky vložil, tak provozovatel, pokud proti němu aktivně nezasáhne. Provozovateli v tomto případě nepomůže ani ujednání s uživateli, s kterým musí před použitím služby každý souhlasit, neboť zákon takové snížení odpovědnosti neumožňuje.

Relevantní právní předpisy pro provozovatele veřejných serverů

Jako podobný příklad ze zahraničí slouží firma Napster, která i přes na první pohled dobrou smlouvu s uživateli, prohrála soudní spory. V nich byla odsouzena za to, že vytvořila technologii, která umožnila porušovat autorská práva.

Video je na internetu již dlouho, co s ním

První část programu zakončila panelová diskuze na téma Video v internetovém zpravodajství a publicistice.

V panelu zasedli Patrick Zandl (Stream.cz), Jaroslav Kábele (iDNES.cz), Ladislav Doležal (Česká televize), Adam Javůrek (Respekt), Pavel Tomášek (Aktuálně.cz) a David Hác (FunPower).

Panelová diskuze na konferenci Internet Video Forum 2007

Zástupce portálu iDNES.cz připomněl, že server nabízel video již v roce 2000 , ale bylo to „jako házet perly sviním“. Nyní vydavatelství Mafra, pod které iDNES.cz patří, nabízí videozpravodajství, on-line přenosy, streamované televizní zpravodajství a možnost zveřejnit domácí video.

Server Aktuálně bere video jako jakoukoliv jinou zprávu.

Stream se svým nejpopulárnějším seriálem zase ukazuje, že nezpravodajské video je zajímavé i po několika měsících.

O tom, že uživatelé mají o možnost ukládání svých videoklipů zájem, svědčí i týdenní přírůstek mezi 1000 a 1500 videi na Stream.cz. Bohužel lze podle Patricka Zandla tyto označit spíše výrazem „to je hustý“ než to je zajímavé.

Řeč se následně stočila na platbu autorům úspěšných příspěvků. Zatímco Hác s N-joy si stěžoval na nedostupnost mikroplatebního systémů, který by umožnil autory odměňovat, Patrick Zandl vysvětlil taktiku Streamu odměňovat jednou týdně nejúspěšnější autory vyšší částkou.

Řeč přišla i na reklamu přidanou ke klipům, která by před začátkem samotného klipu neměla být delší než 3 – 5 sekund. Stream na konci ještě přidává třicetivteřinovou reklamu, kterou prý shlédne až do konce asi 76 % diváků.

Tolik k první části konference Internet Video Forum 2007. Informace z té druhé přineseme zítra.

Prezentace k jednotlivým přednáškám naleznete zde..

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Silnice budoucnosti se stává minulostí. Proč solární projekt neuspěl

Solární silnice u obce Tourouvre-au-Perche v Normandii

Nejdelší úsek silnice osázené fotovoltaikou na světě, který se nachází ve Francii, má po pár letech provozu problémy....

Další z rubriky

Twitter a Facebook blokují čínské účty o protestech v Hongkongu

V Hongkongu protestují statisíce lidí proti vládě. (21. července 2019)

Sociální sítě Facebook a Twitter zablokovaly stovky účtů. Chtějí tak zabránit šíření propagandy o protestech v...

Google mi vzal ve volbách miliony hlasů, tvrdí Trump. Jak na to přišel?

Donald Trump obvinil společnost Google z toho, že v roce 2016 manipulovala s...

Americký prezident obvinil společnost Google z toho, že zmanipulovala 2,6 až šestnáct milionů hlasů v prezidentských...

Jak prodělat miliardu dolarů? Gigant se s ostudou zbavuje blogové platformy

Cena služby Tumblr klesla mezi lety 2013 a 2019 o 99 %

Americká společnost Verizon prodává blogovací službu Tumblr. Ještě před šesti lety měl Tumblr hodnotu 1,1 miliardy...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz