Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

České video na internetu teprve čeká na svou hvězdu

  2:54aktualizováno  2:54
Videu se na českém webu zatím příliš nedaří. ejsou lidé, kteří by na internet nahrávali kvalitní obsah. Čeští konkurenti YouTube tak nabízí spíše "hustá" než neotřelá videa. A jak se daří internetové televizi?

Hojná účast na konferenci Internet Video Forum 2007

Pořadatelský server Lupa ve spolupráci se společností Fun Power a za mediálního partnerství iDNES.cz sezval do pražského hotelu Adria snad všechny osobnosti, které mají co říci k videu na Českém internetu.

Video na českém internetu zapsalo dobu

S přehledem současného stavu přišel na úvod David Antoš z pořádajícího serveru Lupa. Ten si tak trochu postěžoval, že zatímco sdílené video na internetu zažilo hlavní průlom v minulém roce, Česko poněkud zaspalo a tak si tuzemští uživatelé našli cestu na zahraniční weby, především na YouTube.

Z přednášky Davida Antoše

Antoš dále poukázal na to, že internetové video není ještě příliš ucelený pojem a tak například přebírá řadu klasických označení z běžného života. „Setkáváme se tu s pojmy jako videopůjčovna nebo internetová televize,“.

Právě internetové videopůjčovny, které fungují i v Česku mají podnikání ztížené hojně rozšířeným používáním služeb typu BitTorrent.

Budoucnost internetové televize (IPTV) vidí David Antoš v interakci s divákem a personalizaci.

YouTube dominuje největšímu fenoménu poslední doby v této oblasti - sdíleným videoklipům. V Česku se pomalu ukazují podobné služby: Česká nabídka jako Stream.cz či N-joy.cz jde však poněkud jinou cestou. Vedle možnosti nechat uživatele sdílet video, doplňují tyto servery obsah samy.

Každopádně převažuje amatérská tvorba a Češi prý nejsou tak úspěšní při tvorbě videoklipů. Snad jediný mezinárodně úspěšný videoklip jsou „facky Macka“, které se chvíli držely v první desítce YouTube.

Rozšíření profesionálně dělaného videa podle Davida Antoše brání v Česku neexistující úspěšné modely, jak na vytváření takových videí vydělat. Příklad si je ale možné vzít z ciziny, kde lze za dobře sledované videoklipy získat finanční obnos, který může sloužit k větší profesionalizaci.

Další téma, kterým se Antoš zabýval, bylo šíření videí. Nejčastěji se prý lidé o takových zajímavých počinech dozvídají prostřednictvím ICQ. Úspěšné jsou i videoblogy, které upozorňují na zajímavá videa. Jeden takový v Česku má dokonce poloviční návštěvnost serveru Stream.cz.

N-joy chystá novinky

Druhý přednášející David Hác ze společnosti Funpower, která provozuje server N-joy.cz, představil historii serveru a výsledky prvních měsíců jeho života. Mezi hlavní výhody N-joy prý patří možnost nahrávat videí bez starostí o kódování.

Přehrávač je víceformátový, to hlavně proto, že se přebírá video z různých zdrojů. Mezi největšími přednostmi serveru Hác zmiňoval možnost privátních videí, které vidí jen vybraní uživatelé a titulkování převzatého videa. Obsah přidávaný redakcí tvoří zhruba tři čtvrtiny videí umístěných na serveru.

Firma pracuje na soutěži, od které očekává, že přinese českému videointernetu hvězdu, podobně jako je tomu v zahraničí.

Funpower připravuje přehrávač, který by mohl zobrazovat textovou i obrázkovou reklamu, ale do budoucna chce nabídnout i další reklamní formáty.

N-Joy ukazuje možosti tzv, virálního videa

Zajímavé informace z provozu serveru ukazují, že ačkoliv je nabízena rychlost až 2 Mb/s, většina uživatelů si prohlíží videa při 512 kb/s.

Právo se běžně porušuje

Asi nejvíce konkrétních dotazů dostal v průběhu a na konci svého příspěvku právník Josef Aujezdský ze serveru eAdvokacie.cz. Ten se zaměřil na právní aspekty videa na internetu. „Právní problémy souvisí s obsahem,“ uvedl Aujezdský. Problémy tak může očekávat každý, kdo podniká s cizím obsahem, což jsou právě služby typu YouTube. U vlastního obsahu zase mohou být porušena práva jiných osob, které si například nepřejí být filmovány.

Pak Aujezdský ukázal na příkladu, kdo všechno se může cítit poškozen při pouhém zveřejnění ukázky z filmu uživatelem na některém serveru pro sdílení videa. Napočítal téměř deset subjektů od producenta až po hudebníka, který mohl vytvořit podkres ke zveřejněné části filmu.

Jaká autorská práva lze porušit v ukázce z filmu

Hypertrofie autorského práva může podle Aujezdského postihnout i takové situace, kdy uživatel zveřejní své domácí video s tím, že na pozadí běží hudební nahrávka vytvořená někým jiným.

Otázkou pak zůstává, kdo nese právní odpovědnost za takové problematické příspěvky. Podle našeho práva je to jak ten, kdo závadný obsah na stránky vložil, tak provozovatel, pokud proti němu aktivně nezasáhne. Provozovateli v tomto případě nepomůže ani ujednání s uživateli, s kterým musí před použitím služby každý souhlasit, neboť zákon takové snížení odpovědnosti neumožňuje.

Relevantní právní předpisy pro provozovatele veřejných serverů

Jako podobný příklad ze zahraničí slouží firma Napster, která i přes na první pohled dobrou smlouvu s uživateli, prohrála soudní spory. V nich byla odsouzena za to, že vytvořila technologii, která umožnila porušovat autorská práva.

Video je na internetu již dlouho, co s ním

První část programu zakončila panelová diskuze na téma Video v internetovém zpravodajství a publicistice.

V panelu zasedli Patrick Zandl (Stream.cz), Jaroslav Kábele (iDNES.cz), Ladislav Doležal (Česká televize), Adam Javůrek (Respekt), Pavel Tomášek (Aktuálně.cz) a David Hác (FunPower).

Panelová diskuze na konferenci Internet Video Forum 2007

Zástupce portálu iDNES.cz připomněl, že server nabízel video již v roce 2000 , ale bylo to „jako házet perly sviním“. Nyní vydavatelství Mafra, pod které iDNES.cz patří, nabízí videozpravodajství, on-line přenosy, streamované televizní zpravodajství a možnost zveřejnit domácí video.

Server Aktuálně bere video jako jakoukoliv jinou zprávu.

Stream se svým nejpopulárnějším seriálem zase ukazuje, že nezpravodajské video je zajímavé i po několika měsících.

O tom, že uživatelé mají o možnost ukládání svých videoklipů zájem, svědčí i týdenní přírůstek mezi 1000 a 1500 videi na Stream.cz. Bohužel lze podle Patricka Zandla tyto označit spíše výrazem „to je hustý“ než to je zajímavé.

Řeč se následně stočila na platbu autorům úspěšných příspěvků. Zatímco Hác s N-joy si stěžoval na nedostupnost mikroplatebního systémů, který by umožnil autory odměňovat, Patrick Zandl vysvětlil taktiku Streamu odměňovat jednou týdně nejúspěšnější autory vyšší částkou.

Řeč přišla i na reklamu přidanou ke klipům, která by před začátkem samotného klipu neměla být delší než 3 – 5 sekund. Stream na konci ještě přidává třicetivteřinovou reklamu, kterou prý shlédne až do konce asi 76 % diváků.

Tolik k první části konference Internet Video Forum 2007. Informace z té druhé přineseme zítra.

Prezentace k jednotlivým přednáškám naleznete zde..

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Rolls-Royce chystá jadernou elektrárnu. S cenovou politikou Dacie

Britská společnost Rolls-Royce připravuje projekt menší jaderné elektrárny. Má vyřešit hlavní problém dnešního „jádra“:...

Tyto ženy jste neměli vidět. Na plátně se ukazovaly jen profesionálům

Tyto ženy se objevily na stříbrném plátně doslova v každém kině po celém světě. Přesto jste je pravděpodobně nikdy...

Kopírovat + Vložit. Zemřel vědec, kterému vděčíme za přátelský počítač

Většina dnešních uživatelů počítače zřejmě amerického programátora a matematika Larryho Teslera nezná. Výsledky jeho...

Jak si Tatra podmaňovala vzduch. V rozletu ji srazili Němci

Historie letadel Tatra je krátká, ale slavná. Ve své době hrstka těchto strojů úspěšně bojovala o své místo na nebi....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Superpřenašeči nejsou. Co říká zatím největší studie epidemie COVID-19

Největší epidemiologická studie koronaviru COVID-19 ukazuje, kdo je nákazou nejvíce ohrožený. Existují také důvody k...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky
Premium

Někteří lidé Facebook přímo fetují, říká o nebezpečích digitální doby Kartous

Proč z našich dětí vyrůstá generace bez ambicí? A jak s tím souvisí internet, počítačové hry a sociální sítě?...

Příšerný zvuk, nahota, ICQ. Pamatujete na internet devadesátých let?

Je to dvacet osm let od chvíle, kdy se Československo oficiálně připojilo k internetu. Zeptali jsme se čtenářů, na co...

Každý vidí jinou mapu. Google má za 15 let svět nafocený a ukázal novinky

Před patnácti lety se na webu poprvé ukázaly Mapy Google, tehdy jen v Severní Americe. Od té doby tento produkt vyrostl...

Google mění pravidla svých služeb. Mohou za to i státy Evropské unie

Americká internetová společnost Google v reakci na postoj evropských soudů bude aktualizovat pravidla užívání svých...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz