Dohoda ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement, tedy Obchodní dohody proti padělání) má výrazně pomoci v boji proti internetovému pirátství. První jednání o obsahu dohody probíhala tajně na různých místech světa.
Velkou kritičkou dohody je česká europoslankyně Zuzana Roithová. Ta mimo jiné uspěla se svým požadavkem na zveřejnění dříve tajné dohody (více zde).
Co všechno obsahuje ACTA |
V jedné z posledních verzí stále bylo zakotveno ustanovení, které Roithová spolu s kolegy kritizovala. Šlo o možnost prohledávat počítače a další osobní věci cestujících na hranicích. Celníci by tak mohli prohlížet obsah externích disků, paměťových karet, tabletů nebo mobilů, zda neobsahují nelegálně držené dílo chráněné autorským zákonem. V aktuální verzi již bylo toto opatření podle dostupných informací vynecháno.
Součástí dohody je i začlenění poskytovatele internetového připojení (ISP) do boje proti porušování autorských práv. Ten by tak měl povinnost odpojovat "piráty" od internetu.
Nutno podotknout, že ACTA je zatím pouze dohodou. Aby se postupy a procesy v ní definované dostaly v platnost, musí se stát součástí legislativy. A to je dlouhý proces.
ACTA se netýká jen internetového pirátství, ale například i výrobců spotřební elektroniky. Uplatnění jejích principů ohledně patentů může mít zásadní vliv kupříkladu na farmaceutický průmysl nebo zemědělství.
ACTA je v utajení projednávána již několik let, teprve v roce 2010 se poprvé na veřejnost dostala jedna z pracovních verzí. Negativní ohlas veřejnosti byl veliký, jednání tak i nadále probíhala tajně. Na konci roku 2011 byla dohoda schválena radou EU. Docela v tichosti. Byla totiž zařazena v "balíku" jednání o rybářství a rybolovu.
Finální znění ještě bude muset schválit Evropský parlament.
Podrobnosti a znění dohody ACTA naleznete v tomto článku.
Stáhnout si celou dohodu v českém znění můžete z webu Ministerstva průmyslu a obchodu - zde.