Předmluva
Unikátní síť vznikla mezi prvními po boomu Napsteru. Zprvu se kombinace malého P2P klienta a webového vyhledávacího rozhraní zdála těžkopádná, ale po řadě optimalizací začala popularita AudioGalaxy vzrůstat a brzy se rozrostla v jedinečnou knihovnu komprimované hudby na internetu. Propracované webové rozhraní nabízelo na výběr všechny dostupné verze souboru, zobrazovalo délku skladby, bitrate i velikost, podle grafu dostupnosti za posledních 30 dní jste si mohli udělat obrázek o tom, jak bude snadné soubor získat. Spíš než kvůli komerčním nahrávkám byla knihovna navštěvována pro nezávislou tvorbu, živé nahrávky nebo starší hudební produkci. Příznivci sítě si mohli koupit firemní trička, AudioGalaxy prosperovala ještě dlouho poté, co byl Napster udolán RIAA. Bylo však jen otázkou času, kdy se do hledáčku copyrightových organizací dostane i ona. A ten čas právě nastal.
Dějství první
24. 5. 2002 - RIAA (Recording Industry Association of America - organizace zastupující hudební interprety v otázkách autorských práv) obviňuje server Audiogalaxy.com z porušování autorských práv a obrací se na soud v New Yorku. V oficiální zprávě informuje, že i přes četná upozornění server neustále dovoluje stahování jednotlivých skladeb i celých alb, obalů, bookletů, nelegálního software, a ještě k tomu provozuje výměnnou síť pro sdílení uvedeného materiálu. Ke straně žalobce se přidává i organizace NMPA (National Music Publishers Association, zaštiťuje vydavatele a producenty). Nikdo se nepozastavil nad tím, že polovina z argumentů obžaloby není pravdivá a AudioGalaxy nikdy na svých serverech nelegální kopie hudby, cover artworku ani warezu nehostovalo. Nikoho nezaujalo ani to, že AG naopak poskytovala prostor nezávislým umělcům k propagaci jejich tvorby. Vypadá to však, že síť nic z toho příliš netrápí. Už nějaký čas na základě požadavků spolupracujících hudebních vydavatelství blokuje některé výsledky vyhledávání. AudioGalaxy je však vytýkáno, že filtr není 100% účinný, a navíc ze své sítě udělala komerčně úspěšnou inzertní platformu, kam dostupné pirátské nahrávky lákají miliony uživatelů. Současná hrozba se na fungování služby navenek nijak neprojevila, sdílení jede dál.
Dějství druhé
17. 6. 2002 - AudioGalaxy večer (v noci na dnešek našeho času) bez jakéhokoliv předchozího upozornění zmrazuje všechny downloady, kromě tvorby hostovaných interpretů. Uživatelé jsou zděšení i naštvaní zároveň. Mnoho z nich zaplatilo za tzv. Gold Pass, privilegovaný přístup s většími možnostmi managementu stahování souborů, někteří tak učinili jen pár hodin před stornováním stahování. Teď naříkají nad zbytečně vyhozenými penězi. Ve fórech se vede bouřlivá debata o osudu služby i samotných uživatelů. Padají názvy ostatních aktivních služeb a diskutuje se, kam bude nejlepší se přemístit. Mezitím vychází tisková zpráva RIAA, která dosáhla s AudioGalaxy mimosoudní dohody. Žaloba bude stažena, pokud AG odfiltruje všechny nelegální downloady a zaplatí blíže nespecifikovanou částku odvozenou od jmění společnosti. Přihlédnuto přitom bude k rychlé spolupráci AG se žalobci na vyřešení kauzy. Stalo se, administrátoři úplně zastavili P2P sdílení, stáhnout lze pouze autorizované nahrávky hostované na webu. Pro sdílení jakéhokoliv jiného souboru musí AG žádat povolení. Hilary Rosen, CEO RIAA slaví vítězství, stejně jako prezident NMPA Edward P. Murphy: "Doufám, že tento případ poslouží jako varování ostatním službám, že pro pirátské sítě není na internetu místo!"
Dějství třetí - co bude dál?
Nabízí se několik variant budoucnosti AudioGalaxy: První dva jsou víceméně katastrofické, další se zamýšlejí nad další existencí sítě:
1) AudioGalaxy úplně zmizí z internetu; 2) bude fungovat pouze jako server podporující nezávislé hudebníky; 3) dá si chvíli pauzu a pak to zkusí znovu pod jiným názvem; 4) po vzoru KaZaA se přesune někam mimo dosah US justice.
Ať tak či onak, hudební fanoušci momentálně přišli o jeden z nejcennějších zdrojů hudby. AudioGalaxy bude postrádána zejména kvůli nezávislé produkci mimo hlavní komerční proud a starším skladbám, které jinde nelze získat.