Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová chce bránit internet před NSA

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová chce bránit internet před NSA | foto: Reuters

Brazílie se chce odstřihnout od Američany kontrolovaného internetu

  • 110
Brazílie bude možná první zemí, která se bude chtít odtrhnout od internetu spravovaného z USA. Důvodem má být on-line nezávislost, která by měla mimo jiné zemi lépe chránit před špionážními programy. Může to spustit lavinu, která povede k rozdrobení internetu a vyšší cenzuře.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová dává opravdu ostře najevo, že se jí nelíbí špionážní program NSA. Odložila kvůli tomu dokonce oficiální návštěvu USA a nyní chce zajistit věší nezávislost brazilského internetu.

Není to přitom tak dlouho, co se Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) nedohodla na jednotném postupu při správě internetu, a byl tak svým způsobem dán základ rozdrobení správy celosvětového internetu. Zatím nad ním má kontrolu americká nezávislá organizace ICANN a spolu s ní řada nevládních a neziskových organizací. Brazílie nyní patrně bude chtít, aby se část pravomocí souvisejících s provozem na jejím území přenesla na tamní vládu.

NSA a Snowden

První únik informací svědčících o masivním sledování lidí z celého světa vynesl Edward Snowden začátkem června. Zatímco americká vláda usiluje o vydání Snowdena, ukrývajícího se na moskevském letišti, na jeho podporu vystoupila řada odborníků. Sledování se pod záminkou lepší ochrany proti terorismu zcela vymklo kontrole, domnívají se.

Mezitím vyšlo najevo, že NSA  v rámci programu XKeyscore sleduje na internetu prakticky vše, i když data o této aktivitě si uchovává obvykle jen omezenou dobu.

Hlavním důvodem má být podle vyjádření prezidentky špionážní program USA odhalený při Snowdenově aféře.

Rousseffové podle serveru SFGate.com nejvíce vadí, že americká Národní bezpečnostní agentura měla zachytávat její komunikaci. Také se prý nabourala do státem vlastněné ropné společnosti Petrobras a špehovala Brazilce, kteří ukládali své osobní údaje u amerických technologických společností jako Facebook a Google.

Brazílie sice nebude svým občanům zakazovat přístup k internetovým službám z USA, ale chce, aby tyto firmy ukládaly údaje o brazilských občanech lokálně, tedy na serverech v Brazílii. Prý je tak bude mít více pod kontrolou a lépe chráněné před aktivitami NSA.

Protože většina internetového provozu Brazílie jde přes USA, má být dalším krokem k větší nezávislosti například položení vlastního optického kabelu vedoucího do Evropy. Brazílie se také chce lépe propojit s dalšími jihoamerickými státy, což by mělo přinést větší bezpečnost před sledováním Američany.

Rousseffová také říká, že má v úmyslu tlačit během zasedání Valného shromáždění OSN na konci tohoto měsíce na změnu mezinárodních pravidel týkajících se soukromí a bezpečnosti v oblasti hardwaru a softwaru.

Konec jednotného internetu?

Řada odborníků již nevěří, že se podaří udržet internet pod jednou správou. A otázkou je prý jen to, kdy se tak stane. Právě kroky Brazílie mohou vyvolat odstředivé tendence v zemích, jako jsou Rusko, Čína, Irán a další, které na zmíněném zasedání ITU hlasovali pro změnu správy internetového provozu.

Svým způsobem však už různé internety dávno existují. Cenzurovaný internet v Číně nebo v Rusku je z pohledu uživatele zcela jiný.