Logo digitální měny bitcoin

Logo digitální měny bitcoin | foto: bitcoin.org/Eivind Nag

Digitální měna Bitcoin vystoupala za rok a půl na stonásobek hodnoty

  • 133
Davové šílenství, nebo reálný stav? Digitální měna Bitcoin, kterou jste si ještě v polovině minulého roku mohli koupit v kurzu 7 amerických dolarů za jeden Bitcoin, tento týden atakovala hranice 800 dolarů za Bitcoin.

Bitcoin není jediná digitální měna, kterou lze na internetu využívat k téměř nekontrolovanému převodu peněz, ale v současnosti je jediná známá i širší veřejnosti. To a její z podstaty omezené množství stojí za posledním neuvěřitelně rychlým nárůstem hodnoty. Na druhou stranu, čím dál víc se o ni zajímají také oficiální úřady. I proto, že převody probíhají přímo mezi uživateli a nejsou vedeny prostřednictvím nějakého centra, jako jsou banky nebo systém PayPal. Navíc je vše založeno na šifrovací technologii. I proto je Bitcoin označovaný také za kryptoměnu.

Ta navíc od začátku listopadu láme jeden rekord za druhým. Na začátku tohoto měsíce byl jeden bitcoin (BTC) na některých (k tomu určených) burzách obchodován za ceny kolem 350 dolarů (cca 7 100 korun). V polovině listopadu to bylo již kolem 450 dolarů (asi 9 100 korun) a v úterý 19. 11. se ceny na chvíli dostaly až k hranici 800 dolarů (zhruba 16 200 korun).

Vývoj dolarové ceny bitcoinu v posledním roce

Dvě strany popularity

Konkrétní příčiny tohoto neuvěřitelného nárůstu jsou spatřovány v několika aspektech. Jedním z nich je stále větší prorůstání této digitální měny do reálné ekonomiky. Stále více obchodů přijímá tuto měnu a spekuluje se dokonce o připravované podpoře ze strany aukčního serveru eBay. Navíc se dostává i do hledáčku vlád. Například v srpnu byl Bitcoin přijat jako privátní platidlo v Německu a jako měna v americkém Texasu.

Co jsou Bitcoiny?

O tichém nástupu této měny i jejím raketovém zdražení jsme psali v našem starším článku. Jeho titulek "Peníze, které vám vláda neukradne" a současná situace dobře vystihují dvojí tvář tohoto internetového fenoménu.

V pondělí 18. listopadu navíc proběhlo slyšení v americkém senátu, kde se byly diskutovány výhody i nevýhody Bitcoinu, aby mohl být případně brán jako legitimní platební metoda. Senátoři při slyšení zvažovali jeho přínos ekonomice na jedné straně a na té druhé rizika v podobě snadného praní špinavých peněz a dalších ilegálních aktivit. Není totiž žádným tajemstvím, že podobné digitální měny jsou zneužívány k ilegálním aktivitám. Měna Liberty Reserve, která byla jednou z nejstarších, právě kvůli podobným problémům skončila v květnu tohoto roku.

Růst popularity a hodnoty s sebou také nese některé negativní aspekty. Množí totiž útoky na digitální peněženky, kde si uživatelé své Bitcoiny schraňují. Jeden takový útok jsme zaznamenali minulý týden i v Česku, kde byla napadena burza Bitcash a byly z ní ukradeny v přepočtu zhruba 3 až 4 miliony korun při tehdejším kurzu. Útočník ukradenou kryptoměnu postupně převádí z účtu na účet a vytvořil kvůli tomu dokonce falešný dárcovský účet WikiLeaks.