Athlon 64: AMD klepe na nebeskou bránu

aktualizováno 
"Výkon, který smysluplně použijete," to bylo hlavní moto přednášky šéfa AMD Hectora Ruize. Ten prezentoval nový Athlon 64, nastínil bližší spolupráci týkající se podpory AMD procesorů od firem jako IBM, nVIDIA či Microsoft a naznačil své plány stát se jedničkou na trhu procesorů, to vše podtržené úchvatnou hudební show v závěru. Byli jsme při tom!

Advanced Micro Devices, společnost, která od svých počátků stoupala výše a výše po žebříčku výrobců procesorů - až se dostala na skvělé druhé místo, na kterém zůstala. Nyní uvádí procesor, se kterým se má dostat na pomyslný Olymp. AMD klepe se svou rodinou Hammer procesorů na dveře 64bitového světa, ve kterém bude vše lepší.

Stáhněte si videozáznam: Ruiz uvádí Athlon 64 + hraje (4,47 MB), Ruiz + Slash & AMD's knockin' on 64 (9,74 MB)

Ve svém úvodním proslovu demonstroval Hector Ruiz nejnovější Hammer procesor, který má uvést na scénu zcela novou technologii - určenou pro uživatele, ne pouze pro radost z uvádění stále rychlejších a fantastičtějších technologií, které nikdo nepoužívá - a nekupuje.

Hector J. De Ruiz, šéf AMD

"Výkon, který smysluplně použijete."
Ruiz tak hned v prvních minutách píchl do vosího hnízda, kdy současné závody ve výkonu přinášejí procesory, které si zatím málokdo kupuje, podobně jako Itanium experimenty a další výplody bujné fantazie, které se neujaly.

"Nejdeme do toho sami"
AMD si na prezentaci a demonstraci schopností nového procesoru přizvalo celou řadu významných partnerů, mezi nimi Gibson Guitar, Epic Games (výrobci špičkových akčních her, například Unreal Tournament 2003), NorthEast Utilities, nVIDIA, China Basic Education Software - i IBM! Prezence IBM na demonstraci nového procesoru AMD již ledacos napovídá o potenciálu, který v něm zasvěcení v branži vidí. Zatímco Itanium se nikdy pořádně neodlepilo od země (a je výsledkem spolupráce Intelu - a HP!), AMD vidí ve svých nových procesorech ohromné možnosti - a potenciál, který bude využit.

"IBM DB2 přenesena na Opteron během dvou dní"
Podniková databáze IBM - DB2 - byla přizpůsobena instrukční sadě Opteronu během dvou dní, což je v porovnání se specializovanou instrukční sadou Itania a Itaniovskou nekompatibilitou se starými x86 aplikacemi úžasné zjednodušení práce pro mnoho vývojářů. Pro IBM to znamená, že má k dispozici prakticky okamžitě od uvedení na trh výkonný 64bitový procesor šitý na míru své databázi. Pat Selinger, vývojářka IBM, jedna z pouze padesáti partnerů (fellow) v IBM, potvrdila (bez jmenování konkrétnějších čísel), že AMD Opteron umožňuje DB2 dosáhnout rychlejších odpovědí, vyššího výkonu celého databázového systému.

Hector Ruiz (vpravo) a vývojáři z Epic Games hrající špičkovou 3D akci Unreal Tournament 2003

"64 bitů pro domov - i práci"
Nejen vysoce výkonné databázové servery, skryté kdesi v útrobách podnikových budov, však budou doménou AMD procesorů. nVidia a Epic Games - oba špičky ve svém oboru - demonstrovaly výkon AMD opravdu přesvědčivě. Nový Unreal vypadá na "domácím" superčipu Athlon 64 skutečně přesvědčivě: 64 bitová technologie je schopna akcelerovat grafiku o řád výše, stejně jako před pár lety nástup specializovaných 3D čipů.

Nejvíce však pohla přítomnými demonstrace "víly" s velmi přesvědčivým "výstřihem" a atraktivními liniemi, která se pohybovala zcela přirozeně, renderovaná v reálném čase - všechny pohyby byly vypočítávány bez předchozí přípravy v přítomnosti. Detailnost a přirozenost simulace byla ohromující - cinematické efekty nové nVidie GeForce FX a výkon Athlonu 64 zcela jasně zanechaly stopu v myslích i skeptických diváků. Ostatně blíže jsme o tom informovali v tomto článku a tématu se věnovali i kolegové zde na BonusWebu.

Podobné aplikace mohou umožnit simulovat a přenášet pohyb ve virtuálních 3D světech či jen v přeneseném reálném světě: videokonference v úplně novém smyslu - můžete se přesunout společně do světa, kde nás bude věrně modelovat procesor a grafika, která bude vnímat naše podněty z reálného světa...

Hector Ruiz (vlevo) a šéf vývoje grafických čipů nVIDIE

"Hvězdné války ve Vašem bytě"
Do oblasti zábavy se vrátil z jiného úhlu prezentující z JAK Films, producenta filmových triků pro nové Star Wars George Lucase - díky AMD technologii bylo možné vytvořit filmové scény s ohromujícím množstvím detailů a nezávislých prvků v rekordně krátkém čase.

"Procesory podle požadavků uživatele"
Nová architektura nabízí mnoho možností dalšího rozvoje, ale její vývoj se bude řídit poptávkou trhu - AMD bude integrovat další možnosti a schopnosti do nového procesoru podle požadavků uživatelů. Nová rodina Hammer procesorů by měla obsáhnout informační svět: Opteron pro vysoce výkonné servery, Athlon 64 do kanceláří a domovů, jako centrum informací v osobním světě, a kdo ví, možná v nedaleké budoucnosti i 64bitový procesor AMD v handheldech a podobných zařízeních.

"Apache poběží na AMD lépe"
Úspěch nového procesoru začíná a končí u šíře aplikací, které jej podporují - bez optimalizace ani seberychlejší procesor s neuvěřitelným hrubým výkonem nezvládne překonat dřívější generace (viz Xeon Pentium III procesory a Itanium I). AMD od počátku vsadilo na podporu ze strany vývojářů - a podpora je viditelná, byť jen v náznacích. Covalent a Red Hat Technologies oznámily, že Apache - software pro webové servery, Hector J. De Ruiz, šéf AMD na kterých běží více jak polovina všech Internetových serverů - bude podporovat ve speciálně upravené verzi rozšířené funkce Opteronu a Athlonu 64. Technologie už byla demonstrována přímo v průběhu prezentace.

Microsoft optimalizuje?
V souvislosti s Apache optimalizací však zůstala kdesi v našich šedých mozkových závitech ještě zajímavější myšlenka - proslýchá se, že Microsoft optimalizuje nová 64bitová Windows XP přímo na míru pro AMD. Nejenom drobná přizpůsobení, ale přímo operační systém stavěný pro tuto technologii. To by bylo něco, co by AMD mohlo posunout na zcela jinou úroveň vůči Intelu - který musela a musí stále napodobovat, s nativní podporou Microsoftu by však mohla začít rozvíjet vlastní potenciál a invenci, namísto investic do co nejlepšího vylepšení diktátu Intelu.

Rockový koncert pro přítomné - a předzvěst věcí budoucích
Ruiz ukončil svůj přednes svérázně. Vzal do ruky kytaru a v doprovodu začal hrát podivně znějící melodii. Naštěstí pouze jenom jako úvod pro skutečnou hvězdu večera, která korunovala závěr úspěšné prezentace nových procesorů.

Rockový kytarista a šéf AMD Hector J. De Ruiz při svém vystoupení Rockový kytarista a šéf AMD Hector J. De Ruiz při svém vystoupení Rockový kytarista a šéf AMD Hector J. De Ruiz při svém vystoupení

Kytarista někdejších Guns'n'Roses Slash převálcoval přítomné variací na "Knockin' on Heaven's Door" Boba Dylana. V atmosféře koncertu, s přítomnými tisíci návštěvníky vznikla na několik minut dokonalá iluze rockového představení. Světla, efekty, tleskající a zpívající posluchači, videoprezentace AMD a Slash se sólem "AMD's knockin' on 64"...

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Tipy na weby: najděte si levný benzin nebo si proklepněte budoucí školu

Mapy.cz

Interaktivní mapa prozradí, kde lze natankovat nejlevněji pohonné hmoty i s pohledem na dosavadní vývoj ceny. Informace...

Facebook dal velkým firmám přístup i k vašim jménům a soukromým zprávám

Facebook hodlá spustit vlastní kryptoměnu.

Microsoft, Amazon, Spotify a další velké firmy měly přístup k soukromým údajům uživatelů Facebooku. A to i poté, co...

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Najdete na iDNES.cz