V roce 1947 zazněla na rádiových vlnách z Vatikánu poprvé čeština. Na žádost pražského arcibiskupa Josefa Berana začalo 23. února 1947 české (tehdy vlastně československé) vysílání římského rádia Vatikán. Nejprve jen jednou týdně, od Štědrého dne roku 1947 třikrát týdně a ještě o dva roky později každý den, byť jen 15 minut.
Rádio VatikánVatikánský rozhlas zahájil vysílání 12. února 1931. Papež Pius XI. pověřil jeho vedením členy jezuitského řádu, kteří vysílání zajišťují doposud. Jeho program byl zpočátku vysílán v devíti jazycích. Jejich počet se výrazně rozšířil po druhé světové válce. Vatikánský rozhlas v současnosti vysílá celkem 45 jazykových programů. Od roku 1970 sídlí redakce v Palazzo Pio nedaleko Baziliky sv. Petra ve Vatikánu. |
První vysílání přivítala a podpořila i československá vláda, ale situace se brzy změnila. Rádio Vatikán bylo označeno za "štvavou stanici" a bylo intenzivně rušeno. Pro obyvatele Československa - samozřejmě hlavně katolíky - bylo i tak cenným zdrojem informací. Nešlo jen o informace ze světa, ale i cenné komentáře k dění u nás, třeba politickým procesům (PDF).
Co v zakazovaném rozhlase mohli tehdejší posluchači slyšet, si nyní můžete vy přečíst. Na internetu je od 16. prosince k dispozici textový archiv vysílání Rádia Vatikán. Tvoří ho úctyhodných 70 tisíc stran (v PDF dostupných odsud) a je založený na převážně strojopisných předlohách odvysílaných textů od doby, kdy se česká a slovenská redakce rádia Vatikán oddělily až do doby porevoluční.
K dispozici jsou záznamy z let 1950 až 1992 (texty roku 1949 a dvou měsíců roku 1963 nedochovaly). Digitalizaci provedl Ústav pro studium totalitních režimů. Nyní probíhá i digitalizace vysílání slovenské redakce Vatikánského rozhlasu.