Omezení přístupu ke vzdělávacím programům je platné od konce ledna a funguje na základě identifikace IP adres ze zemí na černé listině. Tu spravuje americké ministerstvo financí, respektive jeho oddělení pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC). Cílem sankcí je nevyvážet pokročilé zbraně, šifrování a další technologie a služby do zemí, na které Spojené státy uvalily sankce.
Kde jsou kurzy nedostupnéSankce USA
Kurzy byly blokovány i v Sýrii, ale provozovatelům se podařilo využít výjimky na základě toho, že jde o službu podporující tamější nevládní organizace. |
"Dosud nebylo jasné, zda se masové volně dostupné vzdělávací kurzy (MOOC) řadí mezi regulované položky exportu," uvedla na svém blogu služba Coursera, jeden z největších poskytovatelů volně dostupných internetových kurzů univerzitního formátu. "Ale nyní jsme dostali pokyn, že Coursera nemůže být z těchto zemí dostupná. Podnikli jsme příslušné kroky tak, aby naše společnost jednala v souladu se zákonem." Coursera dále uživatele ujistila, že jejím hlavním cílem je poskytovat vzdělávací služby všem bez rozdílu, a "pracuje s úřady na brzkém vyřešení situace a odblokování."
Další vzdělávací službou, kterou zákaz postihl, je Udacity. Upozornil na to server Wamda.com. "Přitom oficiální dokumenty přímo připouštějí výjimku pro informační materiály zasílané do Iráku," upozorňuje odborník na technologii vzdělávání Phill Hill. "Zřejmě to znamená, že on-line kurzy jsou považovány za obchodovatelné položky, nikoli informační materiály." Definice jsou podle něj tak jako tak zastaralé.
Je to ten nejhorší a nejhloupější typ sankcí, diví se profesor
Asi nejvíce se toto omezení dotklo samotných studentů a jejich vyučujících. Profesor Ebrahim Afsah, který na univerzitě v Kodani vyučuje právo, na omezení narazil v průběhu kurzu Ústavní zápasy v muslimském světě, který přes Courseru vyučoval. Afsah nešetří kritikou: "Máloco ilustruje hloupou krátkozrakost a čirý šovinismus politiků Spojených států lépe než to, do jaké míry využívají tyto sankce k získání politických bodů."
"Můj kurz, stejně jako řada dalších, byl klasifikován jako zbraň. Nebo když ne zbraň, tak alespoň nebezpečná služba, a tak nesmí padnout do rukou nikomu, kdo se Spojeným státům nelíbí," pokračuje v kritice Afsah.
Vyzývá studenty, aby tento zákaz obešli, například pomocí VPN nebo služby hola.org. "Blokovat přístup ke vzdělání a medicíně lidem, jejichž vláda se vám nelíbí, je krok zpátky do nejhlubších a nejtemnějších dnů minulého století."
Paradoxní je, že právě americká administrativa je dlouhodobě kritikem politicky motivované internetové cenzury.
Přehled internetové svobody. Vyšší hodnota značí vyšší cenzuru. Nejlépe je na tom podle FreedomHouse.org se svobodou Estonsko a USA, nejhůře pak Čína, Kuba a Irán. Údaje z roku 2012, zdroj: FreedomHouse.org. Česká republika do měření nebyla zahrnuta, obecně ale patří míra internetové cenzury v Česku k nejnižším ve světě.
Coursera slibuje, že jedná o nápravě: "Naše globální komunita je pro nás neuvěřitelně cenná a naším závazkem zůstává kvalitní vzdělání všem. Soucítíme se studenty, kteří jsou touto změnou postiženi, a ze všech sil hledáme řešení."