Diskuse k článku

ACTA nepotřebujeme, zákony proti pirátům už máme. Nikdo je ale nevymáhá

V médiích i v odborných kruzích se neustále hovoří o nutné změně autorského zákona a zintenzivnění boje proti pirátům. Samotný zákon však na bujícím pirátství vinu nenese. Postihovat zločince umožňuje už dávno. Vydavatelství a ochranné svazy však jdou jinou cestou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Bajanda

no a zase zákon

kdo chce tvořit a nechat to doma v šuplíku tak ať to dělá a necpe to na internet a věc vyřešená nikdo firmám přece neříká že to musí cpát na internet nebo ano? Ať své díla ukazují po světě jako dřív vystupují po stodolách tam dostanou rovnou zaplaceno a mají to vyřešené.

0/0
26.2.2012 7:59

Oxley13

Nabizim seznam vsech IP adres uzivatelu torrentu

I zdarma... Vetsina z nich sdileji cca 8-10% ze dowload content. U nekterych mam i email adresy.

Cela CR.

A doufam, ze to nekdo zacne resit, nejspis i ti co tu podporuji protest v tom budou.

0/0
12.2.2012 13:07

Vasulin

Paraziti

Souhlasím s názorem že tyto společnosti ,které si tak nárokují svůj zisk, již dostaly zaplaceno a ne jednou ale nekolikrát dostávaji předplatné za něco co ještě neudělali( viz poplaty z empty medii) a na to doplácejí lidé kteří si něco koupili pro vlastní spotřebu. CHAMTIVOST nezná mezí a pokud zde bude žít 7 miliard lidí budou chít dostat zaplaceno za každého z nás...navíc za některá oduševnělá díla by měli platit oni a to za morální a etické škody které nadělají na mládeži nemusím snad vypisovat co vše se dnes objevuje ve filmech ale už i v pohádkách...Za to že někdo natočil brak za šílené peníze nemůže spotřebitel ani pirát ale zhotovitel...chtěl bych upozornit na to že nejde o autorské právo ale potlačit právo člověka jednotlivce a nadřadit mu byznys...

0/0
11.2.2012 10:37

Deliveres

Paraziti, kteří vytvářejí údajná

autorská díla si myslí, že jsou něco lepšího, než zbytek světa a proto by chtěli svoje nároky na trvalý zisk uzákonit s těžkými postihy pro ty, kteří jim ten zisk nebudou dopřávat. Máme se stát otroky hrstky vychcánků, kteří si myslí, že jsme hlupáci a proto na nás musí používat bič? Ukažme jim, že se mýlí a o zisk se musí přičinit každodenní prací a ne jen tím, že jednou vytvoří nějaký šmejd a nazvou ho autorským dílem a pak jen natahují ruce pro peníze po celý život. Pokud vstoupí v platnost zákony podle ACTA přestaňte kupovat jakýkoliv autorský obsah. Ať jim jejich nekonečný tok peněz vyschne.

0/0
3.2.2012 19:45

Deliveres

K čemu všemu může ACTA vést

pokud bude uplatněno a zavedeno všechno, co ACTA umožňuje:

(1) ISP budou nadále a ještě více identifikovat a sledovat uživatele, (2) ACTA v řadě případů staví ladící programy mimo zákon, (3) ACTA staví obcházení DRM mimo zákon, ať už ho využijete či poskytnete jako program či službu,(4) Kopie DVD pro osobní potřebu může být trestným činem, (5) Půjčíte-li čtečku s knihou omezenou DRM někomu dalšímu, porušíte zákon, (6) Porušení autorského zákona jste povinní hlásit, (7) Na hranicích vám mohou prohlédnout telefon, tablet, e-čtečku i přehrávač, (8) DVD přehrávač ignorující nastavení regionu je nelegální, (9) Převést e-knihu omezenou DRM z jedné čtečky do jiné je nelegální, (10) ISP hostující "nelegální" obsah je plně zodpovědný, (11) Celní orgány musí prohledávat obsah zasílané elektroniky, (12) Na hranicích vám mohou zabavit mobil, e-čtečku, tablet, (13) Software na vytvoření kopie DVD je (opět) nelegální, (14) Nestanete-li se udavačem, budete porušovat zákon.

+1/0
3.2.2012 19:44

skocdopolis

Říkáte ACTA?

OK, v tom případě okamžitě podávám žalobu na všechny vydavatele DVD za porušení jednoho ze základních principů - tedy presumpce neviny. Anebo je ten automaticky spouštěný a nepřeskočitelný vopruz na téma "auto byste neukradli, atd…" něčím jiným? ;)

+1/0
3.2.2012 5:53

Deliveres

Re: Říkáte ACTA?

Když jste si koupil jejich DVD nebo CD jste automaticky považován za zloděje a proto vám to musí připomínat při každém spuštění. Jako by nestačilo, že je to napsané na obale. Máme si tedy nechat líbit, aby nás někdo automaticky považoval za zloděje? Tak proč nám tedy ty svoje výtvory na DVD nebo CD prodávají? Proč si je nezavřou do trezorů, aby jim je někdo neukradl?

0/0
3.2.2012 19:47

harcer

Až začne povinné čipování všech lidí

Určitě si nebudete chtít nic kopírovat,zato budete poslouchat naše pravdoláskavé vedení;-D[>-]EURv

0/0
2.2.2012 19:18

Blucher

Jak dostat internet pod kontrolu?

Jak dostat internet pod kontrolu a cenzuru? Odpověď je ACTA. Budeme sledovat na sociálních sítích "nevhodná slova" a o jejich pisatelích vést záznamy? Proč tedy na poště neodevzdáme kopii dopisu, nebo se budou otevírat všechny dopisy a hledat "nevhodná slova". Bohužel státy mají strach z volného šíření názorů. Prostř. sociálních sítí se dají např. organizovat masové nepokoje a z toho mají vládcové strach

0/0
2.2.2012 2:22

honza83

Perlička

Dle slavné ACTA nebudou legální Linuxy, to muselo stát Gatese slušný úplateček.

0/0
31.1.2012 21:48

Leinad

Re: Perlička

Fakt? Z kterého budu ACTA vyplývá nelegálnost GPL? ;-D

Jinak kdyby tam zákaz copyleftu byl, nedivil bych se - je potřeba zkrotit zlobivé kapely obcházející vydavatele.

+1/0
31.1.2012 22:32

next_ghost

Re: Perlička

ACTA mimo jiné tlačí na stát, aby donutil poskytovatele připojení podepsat nějaké nadstandardní dohody s velkými držiteli kopírovacího monopolu. Třeba že poskytovatelé připojení budou blokovat/odpojovat každého, na koho držitelé monopolu ukážou prstem (a bez možnosti soudního přezkumu, jestli to ukázání prstem bylo podložené nějakým porušením zákona nebo ne).

Takže to spíš dopadne tak, že Microsoft na základě nějaké takové dohody ukáže prstem na weby všech hlavních distribucí, prohlásí (jako vždy bez důkazů), že tyhle weby porušují jejich duševní vlastnictví, a poskytovatelé připojení je budou muset podle takové dohody odpojit.

0/0
1.2.2012 0:02

honza83

Re: Perlička

Velkým problémem je stanovení zákazu „obcházení účinných technologických prostředků“, které jsou známy pod označením DRM. Jsou to technologie, které výrobci používají, aby lidem znesnadnili pořídit si kopie. Takovou technologií bylo kdysi i šifrování, které používají filmová DVD. Speciální počítačové programy lidem umožňují kopírovat i data s DRM, aby si mohli v souladu se zákonem vytvořit záložní kopii nebo aby si písničku přehráli do počítače. ACTA vyžaduje, aby státy takové programy zakázaly a aby postihovaly jejich nabízení a prodej (čl. 27 odst. 5 až 7 ACTA). Podobně budou zakázány i programy, které nemají jiný komerčně významný účel něž je obcházení DRM. Pokud bychom se doslova řídili tímto ustanovením a vzali v úvahu, že distribuce Linuxu jako Ubuntu jsou dostupné zdarma, spadal by tento operační systém (pokud by měl v sobě program na čtení DVD nebo obdobné nástroje - což má) do kategorie zakázaných produktů a jeho šíření by bylo postihováno.

+1/0
1.2.2012 9:45

Leinad

Re: Perlička

Aha. Tak třeba takové dd /dev/cdrom ... je zcela jistě využitelné jenom pro zlé piráty. :-P

0/0
1.2.2012 10:32

Patolog

Je to takové zvláštní

Zatímco kdyby třeba automobilky požadovaly, že každý člen rodiny musí mít svoje auto, tak si budou všichni klepat na čelo, tak v případě softwaru tvůrcům připadá normální si do jedné rodiny kupovat stejný výrobek několikrát. Můžou se půjčovat auta, knihy, nářadí, ale hudební CD ne.:-/

+3/0
31.1.2012 21:34

net.Xtreme X

Re: Je to takové zvláštní

Je to nesmysl, jinak problém sw je, že bez patřičně user-unfriendly DRM ochrany nezajistíš, že se využívá jen jedna licence najednou, jako je tomu u fyzické knihy...jinak licence jako kniha nebo jak se tomu říká se mi líbí asi nejvíce, přecijen knihy jsou tu nějaký čas a jaksi člověk tak nějak ví, že půjčit ji kamarádovi je v pohodě, stejně jako prodat do antikvariátu, ale kopírovat a prodávat ne...U Windows je vcelku jasné, že každý počítač potřebuje svoje, ale jak zacházet s filmy a hudbou?V rámci rodiny je při jedné kopii ideální mít NAS a prostě tu kopii sdílet, nicméně proč by nemohl mít každý svoje oblíbené písničky u sebe, když pravděpodobnost, že budou dva členové rodiny poslouchat tu samou v jeden okamžik je mizivá a i kdyby náhodou ,tak se nic neděje...

Každopádně chce to čas, myslím si, že lidstvo pořádně neví, jak zacházet po právní stránce se shlukem jedniček a nul, co se tak snadno kopíruje a tak těžko (i když jak kdy) vytváří....

+1/0
31.1.2012 23:44

Allexx

Re: Je to takové zvláštní

Příklad s knihou je super - a knihu taky může někdo číst doma nahlas, takže si jí v jednu chvíli užívá víc lidí, což mi přijde obdobné jako, že tu stejnou písničku má např. v mobilu víc členů rodiny. Problém může být jak širokou část rodiny můžu do tohoto modelu zahrnout - jsou to jen ti se kterými sdílím domácnost nebo i další blízcí příbuzní?

Nemožnost pořídit si kopii pro vlatní potřebu mi přijde dost uhozená, i když se na ní dá i "hřešit" ... to mám všude s sebou tahat CD a DVD, nemohu si obsah překopírovat...

0/0
11.2.2012 18:33

Andrej32

Piracy

Piracy je v pohode. Ved nikomu nevadi, ze jeho veskere usili pouziji jini.

Rad by jsem vas videl neco delat mesice a potom pride nejakej tzv. superpirat,  co jedine umi download a zaplatit si serverove sluzby. A potom se chvastat, ze je to vlastne super ze mu to stahnul.

ACTA je blbost ale piracy je zlo, ktere driv nebo pozdeji znici system.  Zatim muzte byt radi, ze existujou krajiny kde su lidi ochotni za umeni jeste platit.

0/0
31.1.2012 19:54

next_ghost

Re: Piracy

Který systém? Systém obřích nadnárodních vydavatelských korporací, které odírají autory až na kost? Čím dřív se tenhle systém rozpadne, tím líp pro autory.

Nebo snad systém tvorby obecně? Ten pirátství zničit nemůže, protože je jeho nedílnou součástí od úsvitu lidstva. Naopak zničení pirátství by způsobilo i zánik tvorby.

0/0
31.1.2012 20:50

Leinad

Re: Piracy

Copyleftové licence nejsou zlo. Zpěvák si na chleba vydělá na koncertě a až mu peníze dojdou, tak by měl jít do práce znovu (a ne 70 let po své smrti prodávat kopie těch samých CD.)

Porušování licencí zakazujících kopírování je tak trochu na hraně - autor si přeje vydělávat tím, že furt prodává totéž. Prokazatelnou škodu mu způsobím, když si vybírám "zaplatit" vs. "zkopírovat načerno", ale většina lidí se rozhoduje "zkopírovat načerno" vs. "neslyšet", což nejen že škodu nezpůsobuje, ale ještě dělá autorovi reklamu.

+1/0
31.1.2012 21:26

black_jack se srazil s cenzorem

Re: Piracy

tak jsou autori, co si treba nevydelavaj po koncertech... co s nima?

0/0
31.1.2012 22:25

Leinad

Re: Piracy

Já sem neřekl, že jsem proti modelům se zákazem kopírování. Mimochodem i ti, kteří nevydělávají na koncertech, se musí přizpůsobit nabídce a poptávce - a hodně posluchačů je ochotno platit za stahování(iTunes, Megaupload, Magnatune, rapidshare,...), někdo je ochoten koupit si triko s logem kapely či jiný předmět.

+1/0
31.1.2012 22:44

speciez

!

kazdy s tim tady nesouhlasi jsem zvedavy kdo ve ctvrtek prijde vyjadrit nesouhlas taky jinak nez u klavesnice :)

+1/0
31.1.2012 17:52

mpixel

1600 příspěvků se tu zapojilo do diskuse úplně mimo

Minule tu byl naspaný článek že naše poslakyně Roithová s ACTA nesouhlasí.  A je ostře proti ní. Málo kdo z diskutujících ale ví že hlasovala pro.

http://www.votewatch.eu/cx_vote_details.php?id_act=1189&euro_vot_valoare=&euro_vot_rol_euro_grup=&euro_vot_rol_euro_tara=&vers=2&order_by=euro_parlamentar_nume&order=ASC&last_order_by=euro_parlamentar_nume&limit=0&offset=0&nextorder=ASC&euro_tara_id=22&eur

0/0
31.1.2012 17:26

mpixel

Re: 1600 příspěvků se tu zapojilo do diskuse úplně mimo

Vážení diskutující - neměli by jste dát na to co vám média servírujou. 

Poslanci totiž hlasují jinak než v médiích prezentují. !!

0/0
31.1.2012 17:27

Normální je neplatit

Re: 1600 příspěvků se tu zapojilo do diskuse úplně mimo

Na hlasování mě překvapila ještě jedna věc,

Votes for: 306    

Votes against: 322

8-o8-oTo asi tak dokládá nesmyslnost EUparlamenu

0/0
31.1.2012 17:43

Normální je neplatit

Re: 1600 příspěvků se tu zapojilo do diskuse úplně mimo

24.11.2010

0/0
31.1.2012 17:45

Antonín, topič

Re: 1600 příspěvků se tu zapojilo do diskuse úplně mimo

Jo a seš si jistej, že máš určitě to správný hlasování? Je jich tam mraky a pokaždý se hlasuje jinak.

0/0
31.1.2012 21:35

alialahahmed

už to chápu

až se na nějakém webu objeví špína na nějakého politika, okamžitě ho bloknou, majitele a všechny příbuzný prolustrujou při domovní prohlídce a všechny potencionální důkazy stopnou...a nikdo nic neudělá... to se bude likvidovat konkurence

+1/0
31.1.2012 17:24

nowas2

to je opravdu úpadek

http://torrentfreak.com/what-piracy-the-entertainment-industry-is-booming-120130/

0/0
31.1.2012 16:53

Leinad

Proč kupovat

Zakázání tvoření kopií by znamenalo, že bych si nesměl CD zkopírovat do mptrosky? Tak proč bych si pak CD kupoval, když bych ho nemohl poslouchat při běhání? :-P

0/0
31.1.2012 16:48

black_jack se srazil s cenzorem

Re: Proč kupovat

kup si batoh a do nej cd-changer...

+2/0
31.1.2012 16:54

l.g

Re: Proč kupovat

A co třeba si koupit rovnou tu empétrojku? :-)

Mimochodem CD/DVD je v prakticky mrtvé. V řádu jednotek let už hudba budou opravdu jen data ke stažení. Takže tenhle argument, byť celkem logický, nebude mít během pár let v podstatě význam.

A mám takový dojem, že právě tahle skutečnost tak trochu vede právě k akcím typu ACTA. Žádný producent totiž nepůjde na trh s takovým řešením při kterém mu bude masově utíkat zisk díky nedostatečné legislativě, která jeho produk nedostatečně chrání.

0/0
31.1.2012 17:08

odhodlany_vlastenec

Re: Proč kupovat

Inteligentní producent by to podle mě udělal už dávno, pokud mu ve stávajícím systému opravdu tolik utíkají zisky, a nečekal by kolik let na hovadinu typu ACTA.

+2/0
31.1.2012 17:26

Leinad

Re: Proč kupovat

Jojo. Z

0/0
31.1.2012 18:14

Leinad

Re: Proč kupovat

Jaká nedostatečná legislativa? Porušuje sdílení autorské právo? -> jsou dávány žaloby k soudu? Proč staré filmy na ulož.to nejsou udány? ;-)

Mimochodem co třeba producent, který umí zpívat tak, že se uživí na koncertech, a poté publikuje svá díla ke stažení? Co třeba Jarek Nohavice?

+2/0
31.1.2012 18:06

next_ghost

Re: Proč kupovat

Tady žádná legislativa nepomůže. Přitvrzování protipirátských zákonů je stejně nesmyslné jako snažit se zákonem nutit vodu téct do kopce. Kopírování je podstatou tvorby.

0/0
31.1.2012 18:13

Pavel_D

Re: Proč kupovat

Proč produkt chránit legislativně, když to jde ošetřit cestou digitální, jako u SW. Ten je buď ke stažení zdarma, nebo trial verze, která má omezenou funkčnost (třeba 30 dní) a pak, když se líbí a hodí, uhradíte autoru honorář a dostanete klíč na trvalé užívání. Prosté.

Je-li producent blb, ať tratí. My jsem své programy opatřovali unikátním klíčem a s dodatkem, že ten, kdo je tak šikovný, že jej prolomí, si zaslouží kopii zdarma.

Čili - pokud si někdo myslí, že mu stahováním vzniká škoda, má možnost si své dílo chránit klíčem. A nemusí vymýšlet akce typu ACTA, které to stejně nevyřeší, ale posloží k fízlování a šikanování občanů a politických odpůrců. A o tohle jde přece především - stahování je jen zástěrka k ospravedlnění represe, která jde proti ZLP.

+4/0
31.1.2012 18:54

repair

Proč ?

jasně. Proč nakupovat , když je tak snadné to ukrást. Ale je dobře, že má adolescentní mládež bobky, legrace pomalu, ale jistě končí. A nepomůže vám žádné machrování vážení "odboríci" a "právníci" :-) Krást se prostě nemá. Vás to doma rodiče neučili ?:-)

+2/0
31.1.2012 16:40

odhodlany_vlastenec

Re: Proč ?

A další mládežník, machr, odborník a právník v jedné osobě, který o krádeži neví ani zbla. Prosím, už se neztrapňujte ;-D

+2/0
31.1.2012 17:28

Drope271

Re: Proč ?

Pro lidi jako ty, co pořád nejsou schopni pochopit tak jednoduchý rozdíl, mám takový skvělý polopatický obrázek - http://www.gameproducer.net/images/piracyisnottheft.jpg .
Jestli si opravdu myslíš, že kdyby lidí nemohli stáhnout nějaký film, tak honem poběží do obchodu a koupí ho, tak jsi na omylu. Prostě ho mít nebudou a vydavatel bude mít peněz pořád stejně. A už vůbec to není okrádání u nějaké hudby nebo seriálů, co u nás vůbec nejsou k dostání a ta možnost nákupu tu není, nebo bude třeba za 3 roky.

0/0
31.1.2012 18:17

Noobos

Děkuji iDnes

Děkuji iDnes za nebulvární článek, který bych tu snad ani nečekal. Moc hezky napsaný, používání fakt, odkazy na zdroje, místo názoru "počítačového experta" použit názor výkonného ředitele CZ-NIC, vážně krásné počtení :c)

Jen tak dál.

+13/0
31.1.2012 14:23

dobrodej

Re: Děkuji iDnes

Rád se připojuji k tomu to názoru a děkuji. [>-]

0/0
31.1.2012 21:00

loupeživý baron

Buďte rádi, že se ty nesmysly příliš nevymáhají

0/0
31.1.2012 14:15

Antonín, topič

---

To není správný přístup. Bude se vám líbit, až se "tyhle nesmysly" dotknou vás osobně?

0/0
31.1.2012 14:41

Gamehoror

Neni to z mé hlavy, někde jsem to četl

Odsouzený doktor zodpovědný za smrt jacksona možná dva roky

http://www.blesk.cz/clanek/celebrity-svetove-celebrity/163928/lekar-conrad-murray-za-zabiti-jacksona-dostal-4-roky-odsedi-si-ale-jen-2-a-mozna-i-doma.html

.

Za pirátství jeho písničky tak možná osum let ?

0/0
31.1.2012 13:59

Leinad

Re: Neni to z mé hlavy, někde jsem to četl

Peníze mají vyšší hodnotu, než život.

0/0
31.1.2012 15:57

repair

Re: Neni to z mé hlavy, někde jsem to četl

Samozřejmě, když po tobě nějaké zůstanou, myslíš, že se tví pozůstalí budou prát o urnu s tvým popelem? ;-D

0/0
31.1.2012 16:41

Leinad

Re: Neni to z mé hlavy, někde jsem to četl

To ne no. ;-D

0/0
31.1.2012 16:47

oykaxpoi

Až nás všechny jednou zavřou za stahování hudby..

..doufám, že budeme rozdělení podle žánru..

+8/0
31.1.2012 13:56

Najdete na iDNES.cz