"Tato dohoda bude mít zásadní důsledky na životy lidí, a přesto je děláno vše pro to, aby se k ní nemohl Evropský parlament vyjádřit. [...] Chtěl bych vyslat silný signál a upozornit veřejnost na tuto nepřijatelnou situaci. Nebudu se účastnit této maškarády," vysvětluje své rozhodnutí Kader Arif, hlavní zpravodaj Evropského parlamentu.
Ve své zprávě, kterou vydal krátce před rezignací, mimo jiné píše: "Chci co nejdůrazněji veřejně kritizovat celý proces, který vedl k podpisu této smlouvy. Nebyly přizvány žádné nepolitické organizace, jednání jsou od začátku neprůhledná, podpis byl opakovaně odkládán bez udání vysvětlení. Byly také ignorovány požadavky Evropského parlamentu, které jsme mnohokrát předložili."
Co je ACTA?ACTA je mezinárodní Obchodní dohoda proti padělání. 26. ledna ji podepsalo 22 členských zemí EU. USA, Japonsko a další země ji podepsaly na konci roku 2011. Dohoda navrhuje postupy a sankce pro potírání padělání a porušování duševního vlastnictví. Některé její součásti ale mohou způsobit vážné potíže i řádným občanům. |
"Každý ví, že dohoda ACTA je problematická v otázkách osobní svobody, ve způsobu, jakým přenáší odpovědnost na poskytovatele internetového připojení, svými důsledky na výrobu obecných léčiv, nebo jak malou ochranu dává zeměpisným označením," dodává Arif.
Jednání o ACTA totiž byla zcela tajná a veřejnost se o nich dozvěděla poprvé v roce 2008 díky WikiLeaks (na špičkově zabezpečenou serverovnu WikiLeaks se můžete podívat zde). Zakladatele WikiLeaks Juliana Assange (více o osobě Juliana Assange zde) nyní vyšetřuje policie (více o obviněních Assange zde).
Dohoda ACTA budí vlny nevole od roku 2010, kdy se na veřejnost díky intervenci české europoslankyně Zuzany Roithové dostala pracovní verze Smlouvy (více o úspěchu europarlamentu zde).
"Vážný problém je to, že signatáři budou moci zavést na hranicích kontroly digitálního obsahu přenosných elektronických médií. ACTA měla být zaměřena na postih pirátství komerčního rozsahu, a nikoliv na šikanování občanů," sdělila redakci Technet.cz důvody své kritiky europoslankyně Roithová (více o kritice podepsané dohody ACTA zde).