Značkové domácí kino nemusí být vždy drahé

aktualizováno 
Společnost Pioneer je obecně známá svou špičkovou kvalitou svých výrobků jejichž koupí rozhodně neprohloupíte. Ačkoli platí, že za známou značku a špičkovou kvalitu je nutné si pořádně připlatit. Výjimka potvrzuje pravidlo a nové systémy domácího kina Pioneer řady DCS jsou toho jasným důkazem.

Nové systémy domácího kina DCS (kromě DCS-535) jsou stejně jako loňské modely vybaveny firemní technologií 3 SPOT. Tato technologie si za necelý rok získala řadu příznivců a přináší řešení všem uživatelům, kteří nemají kam umístit zadní reprosoustavy nebo je nemohou nainstalovat v přímém pohledu vůči předním reprosoustavám. Stejně tak ji ocení ti, kterým vadí pohled na kabely vedené po zemi. Zvláště u panelových bytů palčivě vyvstává otázka kam s nimi.

Řešení, které nabízí technologie 3 SPOT, je přitom velice jednoduché a využívá nedokonalosti lidského sluchu a pracuje s odrazy zvuku. Zadní reprosoustavy postavíte na přední a v pootočeném směru zafixujete. Poté pomocí jednoho tlačítka na dálkovém ovladači změníte celou charakteristiku systému. Výsledný efekt je stejný jako by byli reproduktory za vámi. Efektová reprodukce neexistujících zadních reproduktorů je nešizená. Výběrem a instalací domácího kina jsme zabývali v článku Kupujete domácí kino? Vyhněte se nejčastějším chybám.

Pioneer DCS-232 a DCS-240

Základní model Pioneer DCS-232 nabízí inovovanou jednotku s digitálními koncovými zesilovači, která dosahuje i přes své malé rozměry výkonu 360W. Součástí systému je pětice kompaktních reprosoustav se stříbrným korpusem a černými textilními mřížkami, které doplňuje na první pohled solidně vypadající stříbrný subwoofer. Samozřejmostí je již zmiňovaná možnost sestavení 3 SPOT. Za co si Pioneer zaslouží velkou pochvalu jsou barevné One touch svorky na reprosoustavách. Takže základní zapojení nebude dělat problémy ani začínajícím uživatelům.

Systém DCS-232 přehrává DVD-Video, DVD-R/RW / CD, CD-R/RW, SVCD, VCD, MP3, WMA, JPEG a nechybí, což ocení především mladší generace, ani podpora formátu DivX včetně českých titulků. Z dalších parametrů můžeme zmínit dekodéry prostorového zvuku Dolby Digital, DTS a DPL II s několika dalšími možnostmi změny přednastavených barev reprodukce nebo digitální tuner s RDS, který pojme v pásmu AM/FM 30 stanic. Pro snadnější ovládání je tento základní model vybaven jednodušším dálkovým ovladačem a vylepšeno bylo i Menu, které je přehlednější.

Větším bratrem systému domácího kina DCS-232 je model DCS-240, který nabízí stejnou konstrukci jednotky a subwooferu. Liší se pouze v předních reprosoustavách, které jsou v tomto případě vysoké sloupové s masivními podstavci. Zadní reproduktory jsou designově sladěny s předními sloupy, zatímco centrální reproduktor je o poznání širší. Díky tomu, že černá textilní mřížka je v tomto případě vedena až za okraj, vypadají reprosoustavy elegantněji a luxusněji než v případě DCS-232.

Pioneer DCS-333 a DCS 340

Pro náročnější uživatele, který základní modely nestačí, si Pioneer přichystal model DCS-333. Už na první pohled ho od základní řady snadno rozeznáte. Jeho jednotka má nejen jiný design, ale je i celkově větší a značně těžší, což je dáno použitím analogových zesilovačů. Ty nabízejí nejen lepší parametry ale také proti základním modelům výrazně vyšší výkon, který dosahuje 600W. Vysoký výkon v sobě však také skrývá nebezpečí přílišného přehřívání, což vyřešili konstruktéři použitím většího a výkonnějšího transformátor, který nabízí dostatečnou rezervu.

Přehrávané formáty jsou identické se základními modely, proto se místo toho raději zaměříme na další rozdíly. 3-SPOT reprosoustavy mají také stříbrný korpus a černou textilní mřížku. Subwoofer je však tenčí a navíc ho můžete umístit i ležící, díky čemuž je možné ho snáze umístit tak, aby nebyl příliš na očích. Další odlišností je elegantnější dálkový ovladač, který umožňuje i ovládání televizorů Pioneer. Méně používaná tlačítka jsou schována pod odsuvným krytem.

Kromě většího množství módů reprodukce a více možností nastavení pro pokročilejší uživatele však tento systém nabízí jednu funkci na kterou zaplesá srdce každého filmového nadšence. Funkcí AUTO MCACC byly původně vybaveny pouze high-endové AV receivery Pioneer, ale nyní se dostala i do této cenové kategorie. K čemu je však dobrá? Každý, kdo má nějaké zkušenosti s domácím kinem, vám potvrdí, že nastavit při instalaci systém tak, aby dobře hrál a reprodukoval filmy s patřičnými efekty. Pro některé technicky méně zdatné uživatele to může být dokonce nepřekonatelnou překážkou. S touto funkcí je kalibrace systému otázkou dvou minut. Na místo, kde budete nejčastěji sledovat filmy, postavíte mikrofon, který je součástí balení, a stisknete tlačítko Start. Ze systému se pak začnou linout prazvláštní zvuky a skřeky, aby vám pak po dvou minutách oznámil, že kalibrace je kompletní a systém ideálně připraven. Při kalibraci je přitom brán v úvahu nejen tvar místnosti, ale také vzdálenost jednotlivých reprosoustav od místa, kde budete sedět.

Stejně jako u základního modelu, ani zde nechybí urostlý sourozenec. Nadstavbou systému domácího kina Pioneer DCS-333 je model DCS-340, který opět nabízí vysoké přední reproduktory.

Pioneer DCS-535

Posledním dnes představovaným systémem domácího kina je Pioneer DCS-535. V tomto případě nejde o systém s předozadní reprodukcí 3 SPOT, jak je tomu o ostatních modelů. Místo toho řeší problém vedení kabeláže použitím radiového signálu. Obě zadní reprosoustavy jsou spojeny do jedné větší, která je řízená radiovým signálem z vysílače jednotky. Dosah signálu je podle podmínek přibližně deset metrů a přenos dat je chráněn před poškozujícími vlivy. Správnou reprodukci různých efektů z jedné společné reprosoustavy má na starosti technologie Direct Difuse. Ostatní parametry systému jsou shodné s modelem DCS-232.

Systémy se satelitními reproduktory DCS-232 a DCS-333 jsou k dostání již od května. Systémy s vysokými předními reproduktory DCS-240 a DCS-340 spolu s bezdrátovým DCS-535 budou k dostání od června. Technologie 3 SPOT v žádném případě nenavyšuje cenu systémů, která se pohybuje od 9 990 Kč do 15 990 Kč.

Autor:
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik stokorun a snadno se mohou...

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Najdete na iDNES.cz