Zemřel profesor Fritz Sennheiser, otec moderních sluchátek a mikrofonů

  13:10aktualizováno  13:10
Vyvinul první sluchátka s otevřenou konstrukcí, mikrofon typu "krátká puška" a dohlížel na vývoj bezdrátového přenosu zvuku. Založil společnost Sennheiser electronic GmbH, která dnes patří mezi přední výrobce sluchátek a mikrofonů. V pondělí 17. května Prof. Dr. Fritz Sennheiser zemřel.

Prof. Dr. Fritz Sennheiser před sídlem společnosti Sennheiser ve Wennebostelu | foto: Sennheiser electronic

Fritz Sennheiser zesnul v pondělí v pozdních večerních hodinách, jen pár dní po svých 98. narozeninách.

"Jako dvanáctiletý kluk jsem byl svědkem uvedení rozhlasového vysílání. Postavil jsem si svůj vlastní přijímač s použitím nejjednodušších komponent - cívky, wolframového hrotu, krystalu a dvacetimetrové antény" vzpomínal ve svém životopise.

Válka a kryptografie

Během studií na Heinrich Herz Institute (jehož součástí jsou i laboratoře Frauenhoffer) se podílel na vývoji dozvukového zařízení pro elektrické varhany, které hrály na zahajovacím ceremoniálu Olympijských her 1936 v Berlíně. V otevřeném prostoru stadionu tak hrály s podobným akustickým efektem, jako by hrály ve velkém kostele.

Po dokončení studií pomohl založit "Institut pro radiofrekvenční technologie a elektroakustiku" na technické univerzitě v Hannoveru. Zde se během druhé světové války podílel na vývoji šifrovacích algoritmů. Univerzita však byla při bombardování v roce 1943 zničena a profesor Sennheiser našel spolu s padesáti kolegy útočiště ve městečku Wennebostel nedaleko Hannoveru.

Po konci války byla výzkumná práce v oblasti kryptografie postavena mimo zákon a většina vědců z Wennebostelu odjela zpět ke svým rodinám. Zůstalo jich jen sedm a Fritz Sennheiser.

Roku 1945 založil společnost "Laboratorium Wennebostel", zkráceně "Labor W" a na zbylém vybavení ze zbyvlých součástek montovali měřící laboratorní techniku pro zničené továrny společnosti Siemens. Kvalita výrobků společnosti Labor W vedla k tomu, že společnost Siemens objednala výrobu repliky svého mikrofonu DM 1. Technici Labor W nejprve pouze kopírovali techniku původního mikrofonu Siemensu, poté však přišli s vlastními vylepšeními a vznikl tak mikrofon DM 2.

Z Labor W se stává Sennheiser ... i kvůli Dělnické straně

Kvalita mikrofonu DM 2 výrazně předčila dostupnou konkurenci a začal být velmi populární v německých rozhlasových studiích. Další modely mikrofonů na sebe nedaly dlouho čekat, mezi legendy patří reportážní mikrofon MD 21, který se v původní konstrukci vyrábí dodnes.

V roce 1958 přejmenoval Labor W na Sennheiser electronic. Jedním z důvodů pro změnu názvu byl incident s australským předsedou vlády, který odmítl hovořit do mikrofonu s nápisem Labor W, protože předpokládal, že patří opoziční Dělnické straně (Labor Party).

Revoluci mezi mikrofony zejména pro televizní využití znamenal v roce 1957 první bezdrátový mikrofoní set. Následovaly mikrofony takzvané konstrukce "krátká puška" které mohly být umístěny dále od řečníka a nezasahovaly tak do záběrů kamer. V roce 1987 byl za ně profesor Fritz Sennheiser oceněn Akademií filmových umění a věd v Hollywoodu.

Z mikrofonu se zrodila sluchátka

Při vývoji membrán a magnetodynamických ústrojí mikrofonů si u Sennheiseru uvědomili, že mnohé konstrukční prvky by bylo možné využít i na opačném konci zvukového řetězce, u sluchátek.

Výsledkem toho byl model HD 414, první sluchátka otevřené konstrukce na světě. Oproti uzavřeným konkurentům nabízely lepší zvuk a vyšší komfort nošení. Prodejní úspěch byl nečekaný. S více než deseti miliony prodaných kusů se HD 414 staly jedním z nejprodávanějších modelů sluchátek všech dob.

"Úspěch HD 414 byl docela překvapením a jakmile s námi výrobci z celého světa začali podepisovat licenční smlouvy na výrobu námi patentovaných otevřených sluchátek, věci začaly být opravdu zajímavé." vzpomíná v životopise profesor Sennheiser.

V roce 1982, ve svých 70ti letech, předal vedení společnosti svému synovi, profesoru Jörgu Sennheiserovi.

Historie evropského zvukového průmyslu zůstane se jménem Fritz Sennheiserem navždy spjata.

Autoři:
 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Samsung končí s Blu-ray přehrávači, v televizích však uvede nové služby

Nývlt Václav: online #6281

Loňské modely Blu-ray a UltraHD Blu-ray přehrávačů Samsung byly podle informací společnosti poslední. Místo toho chce...

TEST: Nejlepší „instantní“ domácí kino, které jsme zatím slyšeli

Soundbar HW-N950 od společnosti Samsung.

Zvládne prostorové formáty Dolby Atmos i DTS-X, hudbu hraje i přímo ze serverů Spotify. Soundbar s bezdrátovým...

I v Česku se vyrábí skvělé hi-fi. To nejlepší se sjede do Prahy

Výstava té absolutně nejlepší poslechové techniky, Audio Video Show Praha 2019,...

Výstava nejlepší poslechové techniky Audio Video Show Praha 2019 proběhne v pátek 1. a v sobotu 2. března v prostorách...

Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?
Přibývá dětí s psychickými poruchami. Pomůžou rodiče, nebo školy?

Mezi nejčastější psychické onemocnění u dětí patří úzkost. Pokud se neléčí, může se rozvinout v depresi. Na tuto problematiku reaguje ministerstvo školství novinkou, která by se měla objevit ve školních osnovách.

Najdete na iDNES.cz