Zanedlouho možná nepřehrajete CD či DVD na PC bez software od Microsoftu

aktualizováno 
Microsoft svým vstupem na pole ochrany autorských práv na CD a DVD zadělal na další monopol. Když Microsoft podpoří většina filmových a hudebních vydavatelství, tak si při přehrávání nosičů v PC bez produktů této firmy ani neškrtneme.
Na začátku tohoto týdne probleskla zpráva o tom, že společnost Microsoft připravila vlastní technologii, která má ochránit data na originálních CD a DVD médiích před pirátskými choutkami. Zdálo se, že se jedná jen o další pokus, jak zabránit porušování autorských práv, kde bude znovu kladen hlavní důraz na uspořádání dat na originálních médiích. Včera na svět vypluly další informace, na jejichž základě lze prohlásit, že protipirátská ochrana Windows Media Data Session Toolkit (WMDST) je mnohem komplexnější a využívá jak hardwarovou ochranu, tak blokaci pomocí software.

Kdo jiný než Microsoft může dnes nabídnout hudebním a filmovým vydavatelským domům ochranu před nelegálním kopírováním jejich nahrávek prostřednictvím PC? Pozice softwarového giganta je ve světě osobních počítačů tak silná, že může firmám představit produkt, který bude patrně používat většina uživatelů. To znamená, že pokud si multimediální vydavatelské domy vyberou ochranu od Microsoftu, budou si moci být téměř jisté, že jejich produkty běžný uživatel na PC přehraje, ale nezkopíruje. V současné době totiž zdaleka ne všechny chráněné CD a DVD nosiče mohou být v PC přehrávány a občas se vyskytnou i takové, které dokáží mechaniku poškodit.

Co skrývá WMDST?

Během boje proti nelegálnímu kopírování bylo vyvinulo mnoho metod, v poslední době se využívá možnost uložit na jednotlivá média záznam v několika stopách (sessions). Jedna je určena pro běžné stolní přehrávače, druhá pak obsahuje ochranu, která má omezit přehrávání na PC. Také „bezpečnostní“ systém od společnosti Microsoft počítá s tímto formátem. První stopa bude určena pro přehrávání v běžném přehrávači a druhá je připravena pro PC. Přehrávat taková CD na PC by pak mělo být možno pouze vybranými softwarovými přehrávači. V současnosti je tímto přehrávačem pouze Windows Media Player. Kombinací obou systémů – tedy hardwarové ochrany na CD a softwarové ochrany v přehrávači – dokáže Microsoft nabídnout firmám několik bezpečnostních funkcí.

Základní funkce je znemožnění kopírování obsahu CD na pevný disk či jiné médium běžnými metodami. Pro firmy je zajisté zajímavá i další vlastnost. Tou je možnost nastavit přehrávání jen na několik opakování. V praxi to pak znamená, že si na počítači skladbu budete moci přehrát například jen jednou a šmytec. Další funkcí může být například podpora vícekanálového zvuku z PC při splnění určitých podmínek nebo kompletní notový záznam skladeb. Přitom takové informace bude moci výrobce vložit přímo na optický disk.

Podle časopisu New Scientist navíc Microsoft počítá s implementací technologie na ochranu autorských práv i do připravovaného operačního systému.

Koho již Microsoft získal ?

Podle informací serveru The Register již nyní můžete narazit na první CD, která jsou vybavena touto ochranou od Microsoftu. Jsou jimi americké verze disku Sinead O'Connor "Sean-Nós Nua" z vydavatelství Vanguard Records a Len Doolin "Once in a Lifetime" vydané Sunbird Records. V nejbližší době se ještě očekává DVD skupiny Fischerspooner ze stáje Capitol Records. Čekat CD a DVD s touto ochranou můžeme také od vydavatelů Universal a EMI, kteří lisují média u společnosti MPO, která jim prý dokáže technologii Microsoftu zpřístupnit.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

Samsung končí s Blu-ray přehrávači, v televizích však uvede nové služby

Nývlt Václav: online #6281

Loňské modely Blu-ray a UltraHD Blu-ray přehrávačů Samsung byly podle informací společnosti poslední. Místo toho chce...

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Najdete na iDNES.cz