Za šest let si koupíte televizi s novou technologií OLED levněji než s LCD

aktualizováno 
Podobně jako dnes plazmové televizory mohou za několik let dopadnout LCD systémy. Obrazovky z organických krystalů, zkráceně OLED, nabídnou již v dohledné době nižší spotřebu, nižší cenu a i dostatečně veliké úhlopříčky.

První OLED televize prodávaná celosvětově | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Pokrok ve vývoji předpokládaného nástupce LCD technologie podle serveru Dailytech umožní již v roce 2012 vyrábět 40palcové OLED televizory. V roce 2016 pak má jejich cena pokořit LCD o stejných rozměrech.

Již nyní jsou běžně dostupně několikapalcové OLED displeje, kterými výrobci osazují mobilní telefony nebo MP4 přehrávače. Jejich cena je v důsledku sériové výroby již na velice přijatelné úrovni, a tak vývojové týmy pracují na větších úhlopříčkách. Největší problémy činí dostatečná životnost obrazovky. OLED totiž stárne i ve vypnutém stavu.

Podívejte se, jak vypadá a co umí 11palcová OLED televize od Sony. - čtěte První v Evropě: Otestovali jsme televizor budoucnosti

OLED technologie

Technologie OLED (organická dioda emitující světlo) využívá organických uhlíkových sloučenin, které s přísunem elektřiny vysílají světlo. Méně energie tyto obrazovky odebírají proto, že nepotřebují podsvícení.

OLED se proti LCD a plazmě vyznačuje výraznějšími barvami, vyšším kontrastem a rychlejší odezvou, takže lépe snáší rychlé změny obrazu. Přenos obrazu touto technologií může být tisíckrát rychlejší než u LCD, což eliminuje určitou rozmazanost typickou pro obrazy zprostředkované displeji z tekutých krystalů.

Už za dva roky by se ale měly objevit modely s minimálně 40placovou úhlopříčkou, které mají přinést všechny vývody OLED, avšak stále za poměrně vysokou cenu. Přesto se počítá, že svými parametry, jako je nízká spotřeba, rychlá odezva, výrazně vyšší kontrast či jasnější barvy, zaujme řadu zájemců.

Podobné sliby o záplavě OLED televizorů jsme již slyšeli několikrát. Například tento rok se podle předpovědi z jara 2008 měly pomalu zahájit celosvětové prodeje modelů od Panasonicu, Sony a Samsungu.

Sony již svou 11palcovou OLED TV prodává a na konci roku se má objevit i novinka od LG. Ta prý nabídne 15" úhlopříčku s rozlišením 1366 x 768 pixelů. Ostatní firmy zatím soupeří spíše na japonském trhu.

Právě zde totiž japonská vláda sponzoruje vývoj této technologie. Projekt vývoje OLED technologie podporovaný Japonskem má trvat do března 2013 a má vést k tomu, že někdy mezi lety 2015 a 2020 bude možné komerčně vyrábět obrazovky s úhlopříčkou 42 placů a větší. Vláda do projektu přispěje 3,5 miliardy jenů (asi 500 milionů Kč). Na projektu participují firmy Sony či Sharp a řada dalších. - čtěte Japonsko chce OLED televize. Nastoupí místo LCD?

LG přitom slibuje za rok 20" OLED a za další rok chce přidat dalších deset palců, stejně jako v roce 2012. Hromadná výroba a tím pádem snížení nákladů na výrobu komponentů pak podle Dailytech přinesou v roce 2016 zlom, kdy LCD televize budou dražší než OLED ve stejné úhlopříčce. Technologie výroby OLED panelů je totiž jednodušší.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik stokorun a snadno se mohou...

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Najdete na iDNES.cz