Za šest let si koupíte televizi s novou technologií OLED levněji než s LCD

aktualizováno 
Podobně jako dnes plazmové televizory mohou za několik let dopadnout LCD systémy. Obrazovky z organických krystalů, zkráceně OLED, nabídnou již v dohledné době nižší spotřebu, nižší cenu a i dostatečně veliké úhlopříčky.

První OLED televize prodávaná celosvětově | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Pokrok ve vývoji předpokládaného nástupce LCD technologie podle serveru Dailytech umožní již v roce 2012 vyrábět 40palcové OLED televizory. V roce 2016 pak má jejich cena pokořit LCD o stejných rozměrech.

Již nyní jsou běžně dostupně několikapalcové OLED displeje, kterými výrobci osazují mobilní telefony nebo MP4 přehrávače. Jejich cena je v důsledku sériové výroby již na velice přijatelné úrovni, a tak vývojové týmy pracují na větších úhlopříčkách. Největší problémy činí dostatečná životnost obrazovky. OLED totiž stárne i ve vypnutém stavu.

Podívejte se, jak vypadá a co umí 11palcová OLED televize od Sony. - čtěte První v Evropě: Otestovali jsme televizor budoucnosti

OLED technologie

Technologie OLED (organická dioda emitující světlo) využívá organických uhlíkových sloučenin, které s přísunem elektřiny vysílají světlo. Méně energie tyto obrazovky odebírají proto, že nepotřebují podsvícení.

OLED se proti LCD a plazmě vyznačuje výraznějšími barvami, vyšším kontrastem a rychlejší odezvou, takže lépe snáší rychlé změny obrazu. Přenos obrazu touto technologií může být tisíckrát rychlejší než u LCD, což eliminuje určitou rozmazanost typickou pro obrazy zprostředkované displeji z tekutých krystalů.

Už za dva roky by se ale měly objevit modely s minimálně 40placovou úhlopříčkou, které mají přinést všechny vývody OLED, avšak stále za poměrně vysokou cenu. Přesto se počítá, že svými parametry, jako je nízká spotřeba, rychlá odezva, výrazně vyšší kontrast či jasnější barvy, zaujme řadu zájemců.

Podobné sliby o záplavě OLED televizorů jsme již slyšeli několikrát. Například tento rok se podle předpovědi z jara 2008 měly pomalu zahájit celosvětové prodeje modelů od Panasonicu, Sony a Samsungu.

Sony již svou 11palcovou OLED TV prodává a na konci roku se má objevit i novinka od LG. Ta prý nabídne 15" úhlopříčku s rozlišením 1366 x 768 pixelů. Ostatní firmy zatím soupeří spíše na japonském trhu.

Právě zde totiž japonská vláda sponzoruje vývoj této technologie. Projekt vývoje OLED technologie podporovaný Japonskem má trvat do března 2013 a má vést k tomu, že někdy mezi lety 2015 a 2020 bude možné komerčně vyrábět obrazovky s úhlopříčkou 42 placů a větší. Vláda do projektu přispěje 3,5 miliardy jenů (asi 500 milionů Kč). Na projektu participují firmy Sony či Sharp a řada dalších. - čtěte Japonsko chce OLED televize. Nastoupí místo LCD?

LG přitom slibuje za rok 20" OLED a za další rok chce přidat dalších deset palců, stejně jako v roce 2012. Hromadná výroba a tím pádem snížení nákladů na výrobu komponentů pak podle Dailytech přinesou v roce 2016 zlom, kdy LCD televize budou dražší než OLED ve stejné úhlopříčce. Technologie výroby OLED panelů je totiž jednodušší.

Autor:
 

Nejčtenější

„Převrat“ od Nikoly Tesly, který se v praxi nikdy neujal

Dobový snímek prototypu Teslovy turíbny s odhalenými disky rotoru.

Když se Nikoly Tesly na konci jeho života ptali, co považuje za svůj největší vynález, označil za něj údajně svou...

USA budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

Nejsilnější raketou současnosti je Falcon Heavy od společností SpaceX. Motory...

K zahájení budování samostatných Vesmírných sil Spojených států zbývá už pouze jeden legislativní krůček. Základní...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Přistál, ale neudržel se. SpaceX přišla o centrální stupeň rakety

Falcon Heavy u startovní rampy LC-39A

Společnost SpaceX přišla o prostřední stupeň rakety Falcon Heavy. Incident se stal až po návratu z kosmu, když nosič...

Další z rubriky

Panasonic chce obsadit domácnost od kuchyně po obývák. Výbavu na to má

Nové 4K OLED televizory, které používají i profesionální koloristé pro doladění...

Nové 4K OLED televizory, které používají i profesionální koloristé pro doladění hollywoodských spektáklů, UHD Blu-ray...

Test: JukeBox E přehraje sbírku vinylových desek i muziku z telefonu

JukeBox E

V Litovli vyrobený Juke Box E od společnosti Pro-Ject Audio Systems se na papíru zdá být ideální volbou pro někoho, kdo...

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz