Z nových přehrávačů zmizí analogový video výstup. Bez HDMI se neobejdete

  0:20aktualizováno  0:20
Příští rok už by se podle serveru Audioholics.com neměly vyrábět Blu-ray přehrávače s analogovým video výstupem. Obraz ve vysokém rozlišení bude možné přenést pouze přes rozhraní HDMI.

Budoucnost patří HDMI

A nejen to. Od ledna 2011 budou moci být filmy na Blu-ray ošetřeny ochranou, která umožní jejich přehrání v plné kvalitě jen přes digitální výstup. Uvedené kroky jsou další z řady protipirátských opatření, které se zřejmě minou účinkem, ale i poměrně logickým krokem vpřed.

Pro některé uživatele to však může znít absurdně a hrozivě. Sotva si pořídili nový Blu-ray přehrávač a televizi, už by se měli strachovat, že jim něco nebude fungovat. Situace však není tak špatná a problémy mohou nastat spíše pouze teoreticky.

Co je to HDMI?

konektor budoucnosti

HDMI je zkratka anglického označení High-Definition Multi-media Interface. Je to rozhraní pro přenos nekomprimovaného obrazového a zvukového signálu v digitálním formátu. Může propojovat zařízení jako například satelitní přijímač, DVD přehrávač nebo A/V receiver s kompatibilním výstupním zařízením, jako například televize.

HDMI podporuje přenos videa ve standardní, rozšířené nebo high-definition kvalitě, a až osmikanálový digitální zvuk. Rozhraní nezávisí na různých televizních a satelitních standardech, protože přenáší nekomprimovaná video data.

Zdroj: Wikipedia.cz

O co tedy přesně jde. Doposud bylo na zadní straně většiny DVD přehrávačů, Blu-ray přehrávačů, atd. vždy k nalezení několik konektorů, které umožnily přenos videa v HD kvalitě do televize. Jedním byl (a stále zatím je) analogový komponentní výstup sestávající ze tří cinchů ("cinčů" označených Y Pb Pr nebo taky YUV), druhým pak plochý konektor HDMI. U nových přístrojů první zmiňovanou možnost už nenajdete. Podrobný popis typů výstupů najdete například v tomto článku.

Zainteresovaná filmová studia si od tohoto kroku slibují..., popravdě, nikdo přesně neví, co si od toho slibují. Zrušení analogového výstupu by teoreticky mohlo omezit pirátské kopírování, protože tento výstup není oproti digitálnímu (nap. HDMI) možno nikterak ochránit (například pomocí DRM). Jenže analogový výstup piráti nepoužívají, protože existují jednoduší cesty jak vyrobit kopii v HD kvalitě.

Kdy to začne platit?

Podle dohody AACS LA (Advanced Access Content System Licensing Administrator) jež podepsaly firmy jako Microsoft, Intel, Panasonic, Warner Brothers, Toshiba, IBM, Sony, atd., nebudou moci výrobci po 31. prosinci 2010 uvádět na trh nové výrobky obsahující analogový (komponentní) video výstup, který by umožnil přenést video ve vyšším rozlišení než 480i nebo 576i (prostě nesmí umět HD).

Staré modely s analogovým HD výstupem budou moci být v prodeji do konce roku 2013.

Od prvního ledna budou filmová studia opatřovat své filmy na Blu-ray discích ochranou (Constraint Token), která znemožní jejich přehrání ve vysokém rozlišení přes analogový výstup.

Současné znění dohody AACS LA si můžete stáhnout přímo na stránkách AACS - pouze anglicky.

Je pravděpodobné, že na uvedená opatření nepřistoupí zdaleka všichni výrobci, alespoň ne hned na začátku. Ti, co jsou však pod dohodou podepsáni, zřejmě váhat nebudou. Poctivému zákazníkovi to pak může trochu zkomplikovat život.

Budu mít problémy?

Pokud máte vše zapojené přes HDMI, pak se bát nemusíte. Ohroženi jsou zejména zákazníci, jejichž stávající instalace je z nějakého důvodu řešena pomocí Y Pb Pr. Problémy mohou nastat i u starších projektorů. Naopak výrobci vypuštěním analogové části ušetří.

Pokud se chcete vyhnout problémům do budoucna, myslete už při nákupu televize a případně AV receiveru na dostatečný počet HDMI vstupů pro připojení všech přístrojů (herní konzole, Blu-ray/DVD přehrávač, mediabox).

Smutným faktem zůstává, že opatření se dotkne pouze poctivých zákazníků, kteří si kupují originální nosiče. Piráti budou dál v klidu sledovat své filmové HD ripy uložené v MKV i přes levný YPbPr kabel. Je však zřejmé, že dříve nebo později by analogový video výstup pro HD z přístrojů stejně zmizel.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Ptáčci jsou zpět. Pusťte si rádio, jehož program vytváří sama příroda

Mikrofony projektu SlowRadio.

Po zimní přestávce jsme opět spustili SlowRadio, přímý přenos zpěvu ptáčků a zvuků přírody z jižních Čech. Program...

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

Najdete na iDNES.cz