Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

  11:01aktualizováno  11:01
Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro wi-fi rádia Frontier Silicon se totiž nepohodl s poskytovatelem metadat vTuner a ukončil s ním spolupráci.

Dočasně se odmlčel i výborný přijímač Pure Oasis. | foto: Pure

Společnost vTuner spravuje databázi funkčních adres digitálních streamů stovek tisíc rozhlasových stanic a patří mezi největší poskytovatele těchto metadat. 

Jejích služeb využíval i největší výrobce čipů pro internetová rádia Frontier Silicon. Ať již máte přijímač od společnosti Hama, Pure, Silvercrest z Lidlu, nebo třeba přijímač z nabídky Tchibo (a mnoho dalších), jsou postaveny právě na čipu výše zmíněné firmy.

Ukončení spolupráce mezi vTunerem a Frontier Silicon znamená, že z přijímačů naráz zmizely databáze rozhlasových stanic a i uživateli přidané streamy, rádio tedy oněmělo. 

Frontier Silicon se rychle domluvil s konkurencí amerického vTuneru, německou službou Airable, kterou provozuje společnost TuneIN (producent populární aplikace TuneIN Radio).

Uživatelé tak mohou znovu vyhledávat oblíbené stanice a přidat je do paměti stanic ve svých přijímačích. Problém však je, že ne všechny streamy je možné dohledat. Někdy chybí celá stanice, jindy jsou od dané stanice přítomné jen méně kvalitní streamy s nižším datovým tokem. 

S ukončením dřívějšího rozhraní Frontier Silicon WiFI Radio Portal již navíc nelze přidávat vlastní odkazy na streamy. Co není v katalogu Airable si tak na přijímači nespustíte. 

Rozhořčení posluchačů se Frontier Silicon snaží zmírnit spuštěním stránky podpory, na které si můžete vytvořit „ticket“, kterým nahlásíte chybějící odkazy a pracovníci podpory se je pokusí (do dvou pracovních dnů) zařadit do katalogu. Zároveň zde najdeme i omluvu, že jsou zavaleni požadavky a nestíhají je vyřizovat.

Jak migrace na novou službu dopadne a zda se postupně katalog metadat naplní i dnes postrádanými linky na streamy ve vyšší a vysoké zvukové kvalitě, se teprve uvidí. Nezbývá než doufat. Internetová rádia jsou jednou z cest, jak se levně dostat k obrovskému množství zajímavé hudby. 

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Huawei chystá televizor. Bude to první přístroj s připojením přes 5G

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huawei vyvíjí vlastní televizní přijímač. Jeho hlavní devizou má být vedle vysokého rozlišení i...

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

Ptáčci jsou zpět. Pusťte si rádio, jehož program vytváří sama příroda

Mikrofony projektu SlowRadio.

Po zimní přestávce jsme opět spustili SlowRadio, přímý přenos zpěvu ptáčků a zvuků přírody z jižních Čech. Program...

Najdete na iDNES.cz