První Walkman, sony TPS-L2 | foto: Sony

První Walkman, sony TPS-L2 | foto: Sony | foto: Sony

Speciální přehrávač pro šéfa způsobil revoluci. Walkman slaví 40 let

  • 18
Poslech hudby na cestách je dnes naprostou samozřejmostí. Před čtyřiceti lety to ovšem byla představa z kategorie snů. Přání ředitele Sony mít kazetový přehrávač na dlouhé cesty zaměstnalo vývojové oddělení společnosti, a nakonec způsobilo elektronickou revoluci.

Kazetové magnetofony byly v roce 1979 již docela dobře zabydlené v domácnostech, na cestách je však mohli používat jen profesionálové – zejména kvůli vysoké ceně a přeci jen větším rozměrům i hmotnosti tehdejších přístrojů. 

Jedním z pravidelných uživatelů profesionálního rekordéru Sony TC-D5 byl i spoluzakladatel a čestný předseda Sony Masaru Ibuka. Brával si jej s sebou na cesty letadlem, a přístroj mu přišel pro každodenní používání příliš neohrabaný, těžký. Požádal proto ve firmě lidi z oddělení kazetových přehrávačů, aby mu něco „ušili“ na míru. 

Příslušná divize vedená Kozo Ohsonem pro něj upravila základnější novinářský diktafon Pressman. Odstranili pro jejich ředitele nepotřebné nahrávání a výměnou magnetické hlavy a doplněním části signálové elektroniky jej předělali pro stereofonní provoz.

Z „custom“ úpravy se stal nový model

Divizi pro vývoj kazetových rekordérů trápily nízké tržby. Odbyt diktafonů odpovídal úzké cílové skupině. V únoru 1979 přišel Akio Morita s návrhem, že by se oddělení mohlo blíže podívat na unikátní zařízení, které navrhli pro pana Ibuku. 

Speciál:

Šuměly, trhaly se a měli jsme je všichni. Kazety se točí už 50 let

Magnetofonové kazety letos slaví 50 let existence. Po mnoho let byly...

Magnetofonové kazety letos slaví 50 let existence. Po mnoho let byly nejpopulárnějším zvukovým nosičem a jedním z mála médií, na které šlo zvuk i nahrávat. V roce 1963 je na veletrhu IFA v Berlíně představila společnost Philips, coby komfortnější náhradu v té době používaných cívek.

„Tohle je přesně produkt, který uspokojí ty mladé lidi, co chtějí poslouchat hudbu celý den. Vezmou si jej všude s sebou a nebude je zajímat, jestli umí nahrávat, nebo ne. Jestli dáme takovýto stereo přehrávač se sluchátky na trh, bude to trhák.“

To byl únor 1979. Kozo Ohson se obával, že v případě neúspěchu by jeho divize mohla být zrušena nebo sloučena s jinými, a tak si opravdu pospíšili. Už v červnu měli hotový model, jehož cena příliš nepřesahovala sto dolarů (40 tisíc jenů). Zlevnění dosáhli hlavně díky použití lacinějších komponent.

Zasáhl až „digitál“

Přenosné kazetové přehrávače, u Sony Walkmany - i když se tak běžně lidově říkalo i přehrávačům jiných firem -, se staly standardem pro venkovní poslech hudby a kralovaly až do devadesátých let, kdy je postupně částečně vytlačily osobní CD přehrávače, u Sony Discmany. První Discman přišel na trh již v roce 1984, ale kvůli absenci vyrovnávací paměti byla reprodukce při pohybu přístroje přerušována. Jejich masivnější nástup tak začal až s dostatečně dimenzovanými (a cenově dostupnými) pamětmi.

Definitivní tečku pak přinesly přehrávače digitálních hudebních souborů MP3. Pro ně společnost Sony oprášila značku Walkman a vydrželo jim to do dnešních dnů – včetně luxusních modelů pro nejnáročnější posluchače

,