Speciální přehrávač pro šéfa způsobil revoluci. Walkman slaví 40 let

  15:11aktualizováno  15:11
Poslech hudby na cestách je dnes naprostou samozřejmostí. Před čtyřiceti lety to ovšem byla představa z kategorie snů. Přání ředitele Sony mít kazetový přehrávač na dlouhé cesty zaměstnalo vývojové oddělení společnosti, a nakonec způsobilo elektronickou revoluci.

První Walkman, sony TPS-L2 | foto: Sony | foto: Sony

Kazetové magnetofony byly v roce 1979 již docela dobře zabydlené v domácnostech, na cestách je však mohli používat jen profesionálové – zejména kvůli vysoké ceně a přeci jen větším rozměrům i hmotnosti tehdejších přístrojů. 

Jedním z pravidelných uživatelů profesionálního rekordéru Sony TC-D5 byl i spoluzakladatel a čestný předseda Sony Masaru Ibuka. Brával si jej s sebou na cesty letadlem, a přístroj mu přišel pro každodenní používání příliš neohrabaný, těžký. Požádal proto ve firmě lidi z oddělení kazetových přehrávačů, aby mu něco „ušili“ na míru. 

Příslušná divize vedená Kozo Ohsonem pro něj upravila základnější novinářský diktafon Pressman. Odstranili pro jejich ředitele nepotřebné nahrávání a výměnou magnetické hlavy a doplněním části signálové elektroniky jej předělali pro stereofonní provoz.

Z „custom“ úpravy se stal nový model

Divizi pro vývoj kazetových rekordérů trápily nízké tržby. Odbyt diktafonů odpovídal úzké cílové skupině. V únoru 1979 přišel Akio Morita s návrhem, že by se oddělení mohlo blíže podívat na unikátní zařízení, které navrhli pro pana Ibuku. 

Speciál:

Šuměly, trhaly se a měli jsme je všichni. Kazety se točí už 50 let

Magnetofonové kazety letos slaví 50 let existence. Po mnoho let byly...

Magnetofonové kazety letos slaví 50 let existence. Po mnoho let byly nejpopulárnějším zvukovým nosičem a jedním z mála médií, na které šlo zvuk i nahrávat. V roce 1963 je na veletrhu IFA v Berlíně představila společnost Philips, coby komfortnější náhradu v té době používaných cívek.

„Tohle je přesně produkt, který uspokojí ty mladé lidi, co chtějí poslouchat hudbu celý den. Vezmou si jej všude s sebou a nebude je zajímat, jestli umí nahrávat, nebo ne. Jestli dáme takovýto stereo přehrávač se sluchátky na trh, bude to trhák.“

To byl únor 1979. Kozo Ohson se obával, že v případě neúspěchu by jeho divize mohla být zrušena nebo sloučena s jinými, a tak si opravdu pospíšili. Už v červnu měli hotový model, jehož cena příliš nepřesahovala sto dolarů (40 tisíc jenů). Zlevnění dosáhli hlavně díky použití lacinějších komponent.

Zasáhl až „digitál“

Přenosné kazetové přehrávače, u Sony Walkmany - i když se tak běžně lidově říkalo i přehrávačům jiných firem -, se staly standardem pro venkovní poslech hudby a kralovaly až do devadesátých let, kdy je postupně částečně vytlačily osobní CD přehrávače, u Sony Discmany. První Discman přišel na trh již v roce 1984, ale kvůli absenci vyrovnávací paměti byla reprodukce při pohybu přístroje přerušována. Jejich masivnější nástup tak začal až s dostatečně dimenzovanými (a cenově dostupnými) pamětmi.

Definitivní tečku pak přinesly přehrávače digitálních hudebních souborů MP3. Pro ně společnost Sony oprášila značku Walkman a vydrželo jim to do dnešních dnů – včetně luxusních modelů pro nejnáročnější posluchače

Autoři: ,

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Další z rubriky

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Pět tisíc linků za dva týdny. Paralyzovaná wi-fi rádia pomalu ožívají

DAB rádio Pure Oasis Flow

Květnové rozloučení největšího výrobce čipových sad pro wi-fi rádia a největšího poskytovatele databáze rozhlasových...

Na trh míří nový „walkman“. Dostane Bluetooth a bude strašlivě špatný

Nová osobní kazetový přehrávač „It’s OK“ s Bluetooth 5.0

Technokraty opovrhované módní trendy se evidentně rozšířily i do spotřební elektroniky. Jen tak si lze vysvětlit, že na...

Najdete na iDNES.cz