Vyzkoušeli jsme první evropské satelitní 3D vysílání. Bude to paráda

aktualizováno 
Uvidíte kudy přesně letí míč, jasně poznáte ofsajd i jak jsou rozmístěni hráči. Štěrk vám lítá od pneumatik přímo do očí. Blizny a pestíky v květu si prohlédnete lépe než na louce. Pilotní satelitní vysílání ve 3D na satelitu Eurobird 9A vypadá velmi nadějně. Pokud se tedy obraz zrovna nehýbe moc rychle.

Naladit první 3D vysílání na evropském území není oproti očekávání nijak složité. Pokud jste vybaveni parabolou s pozicionerem, stačí ji otočit směrem na Eurobird 9A, což je devět stupňů východně. Vše za vás obstará receiver, na kterém buď vyberete ze seznamu satelitů nebo parametry zadáte ručně.

3D vysílání stanice 3Dsat TV na Eurobird 9A

Parabolu je potřeba nasměrovat na Eurobird 9A, 9 stupňů východně.

Stejně jsme postupovali i my. A abychom vám přinesli kompletní reportáž, vylezli jsme na střechu naší budovy, takže i přetáčení paraboly uvidíte na přiloženém videu.

Vše o 3D televizoru Panasonic

Na koaxiální kabel jsme napojili satelitní tuner plazmového televizoru Panasonic NeoPDP televizor P50VT20 a po chvilce ladění se objevila dvojice "side by side" umístěných obrazů vysílané smyčky pod názvem 3DsatTV. Přesně takhle, dva stejné obrazy vedle sebe uvidíte také, pokud nemáte na televizi aktivovaný 3D režim nebo dokonce 3D televizi nemáte vůbec.

3D vysílání stanice 3Dsat TV na Eurobird 9A3D vysílání stanice 3Dsat TV na Eurobird 9A

Běžná televize nebo televize bez zapnutého 3D režimu zobrazí 3D vysílání jako dva stejné obrazy vedle sebe. Ve skutečnosti nejsou úplně stejné. Levý obraz je zachycen kamerou pro levé oko, pravý obraz kamerou pro pravé oko. Každý je tedy nasnímán z jiného úhlu pohledu - objektivy kamer jsou od sebe vzdáleny na šířku očí.

Televizor tedy přepínáme do vhodného 3D režimu, nasazujeme brýle ...

Jak vypadá satelitní 3D vysílání

Celé vysílání má cca 30 minut a neustále se opakuje. Stanice však vysílá pouze několik hodin denně, takže není úplně snadné ji zachytit zrovna v činnosti.

První, na co v testovací smyčce narazíme, jsou ukázky z basketbalového zápasu, samozřejmě nechybí ani hopsací kreace roztleskávaček.

Vynikající je prostorová orientace, na první pohled vidíte, kde kdo stojí, jak jsou od sebe hráči daleko a kudy letí míč. Co však celkový dojem hodně kazí, jsou rychlé pohyby hráčů. Působí silně trhaně, nepříjemně a někdy dochází až k rozdvojení obrazu. Tento jev je patrně způsoben přenosem s nevhodně nízkým datovým tokem. Každopádně by se v této kvalitě celý zápas sledovat nedal.

3D vysílání stanice 3Dsat TV na Eurobird 9A

Téměř statické makro záběry přírody jsou ve 3D dokonalé.

Pokud si však tyto nedostatky odmyslíme (budou jistě odstraněny), je sledování sportu ve 3D opravdu zážitkem. Ve fotbale například zmizí ono zploštění perspektivy, při kterém se divákovi zdá, že míč letí kolmo nahoru a on ve skutečnosti plachtí směrem ke kameře.

Největší vizuální hody však slibuje právě elegantnější basket. 3D záběry z pod koše nebo naopak z nadhledu poskytují divákovi dokonalý přehled o prostoru. Jsou efektní, i když zde byly kamery evidentně rozmístěny stejně, jako při snímání pro 2D přenos.

Nutností je však rozhodně bude pomalejší střih. U některých ukázek byly střihy tak rychlé, že než bylo možné se v prostoru scény zorientovat, již byla zobrazena jiná. Jedině s pomalejším střihem pak se má šanci divák řádně zorientovat a obraz si vychutnat.

Jak se natáčí 3D obraz?

Přečtěte si více v prvním díle seriálu o 3D na Technet.cz

Zejména pro skupinové sporty tedy může mít 3D podstatný význam, který divák ocení a zaplatí. Výrobci jsou si toho vědomi a proto ve vybraných restauracích a barech již nyní pořádají veřejné 3D projekce sportovních přenosů. Samozřejmě se nebavíme o České republice.

3D vysílání stanice 3Dsat TV na Eurobird 9A

3D vysílání stanice 3Dsat TV na Eurobird 9A vysílá v rozlišení 1080i. Horizontální rozlišení je však poloviční (do vysílacího pásma se musí vejít dva obrazy). Full HD by mělo 1920 pixelů, 3D vysílání má pouze polovinu, tedy 960 pixelů.

Jakmile je obraz víceméně statický, nelze mít k jeho obrazové kvalitě výhrady. Prostorový vjem je dokonalý. Samozřejmě, že i zde je znát poloviční horizontální HD rozlišení, které vzniká nutností promítat dva obrazy vedle sebe.

Důraz na kvalitu zdroje obrazu bude u 3D mnohem vyšší než u běžného televizního vysílání. Každou chybu divák negativně pocítí, třeba i bolestí hlavy.

Velkou nevýhodou 3D vysílání a aktivních 3D brýlí obecně je nepříjemné blikání "okolního světa". To se může projevit, pokud je okno nebo zdroj výrazného světla v zorném poli diváka.

Čtvrtého května začalo 3D satelitní vysílání i na Astře. Jakmile jej otestujeme, dozvíte se to. Více informací v tomto článku.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Najdete na iDNES.cz