Vyzkoušeli jsme prototyp nejtenčí plazmové televize na světě

Exkluzivně aktualizováno 
Redakce Technet.cz měla jako první v Evropě k dispozici prototyp plazmového televizoru Panasonic Z11. Není tlustší než jeden palec, dokáže přehrávat videa z YouTube, zobrazovat fotky z internetu a má další, u televizí zatím neobvyklé funkce.

Panasonic NeoPDP Z11 | foto: Jan Kužník

Úhlopříčka 1,34 metru, hloubka pouhých 2,55 centimetrů. Nejmodernější plazmový NeoPDP panel, síťové kabely s japonskými zásuvkami a napájecí napětí 120 voltů - to vše zdobí prototyp superplochého televizoru Panasonic TX-P54Z11E. 

Tenčí plazmový televizor se zatím neprodává a i mezi LCD byste hubenější výrobek hledali těžko.

Evropská finální verze bude stát 159 990 Kč.

Panasonic NeoPDP Z11Panasonic NeoPDP Z11

Plochá ve velké

Z dodávky na nás vykoukla nečekaně velká kartonová krabice, která po otevření překvapila především tím, že byla skoro prázdná. Tenoučká obrazovka uprostřed, z každé strany patnáct čísel prázdnoty a polystyrenu.

Prototyp Z11 totiž dorazil nezvykle s rovnou přimontovaným podstavcem, a tak mu musela být šíře "bedny" přizpůsobena. Instalační alternativou bude zřejmě konstrukce pro připevnění na zeď, na zadním panelu jsme však neobjevili klasické závity pro VESA závěs - spolehnout se tedy budete muset na originální příslušenství.

Při vybalování překvapí i vysoká hmotnost televizoru. Supertenké šasi musí mít vysokou torzní tuhost a tedy pevnou kovovou konstrukci. Spolu s odolným krycím sklem a úhlopříčkou 54“ to opravdu není žádné pírko.

Překvapivě tenká

Prototyp Z11 je unikátní především instalovaným zobrazovacím panelem. Jde o poslední generaci plazmového panelu nazvaného NeoPDP. Přepracovaná konstrukce plazmových segmentů (emitorů jednotlivých barevných složek bodů obrazu) umožnila ztenčení obrazovky i snížení produkovaného tepla. Televizor tak nepotřebuje tolik výkonné chlazení, což také přispělo k zeštíhlení konstrukce. Přesto se o odvod tepla stará několik ventilátorů, rozmístěných v ploše za zobrazovačem.

Panasonic NeoPDP Z11


V balení také naleznete dvojici reprosoustav, které zachovávají hloubku i výšku obrazovky. K ní je můžete připevnit dvojicí kovových můstků a k vestavěným zesilovačům propojit krátkými kablíky. Schválně píši "můžete", protože v instalacích s kvalitním multikanálovým ozvučením by stejně zůstaly tak trochu "na ocet".

Panasonic NeoPDP Z11

Rozdělený na dva kusy

Zeštíhlení také hodně napomohlo oddělení signálové elektroniky, řídící elektroniky, přijímacích tunerů a veškerých přípojných míst do externího zařízení, které výrobce nazývá jako "tuner unit", tedy "jednotka přijímače".

Nejtenčí plasma Panasonic

V samotném televizoru tak zůstala jen elektronika řídící svit jednotlivých segmentů panelu, vše ostatní se nachází vně televizoru. Na čelním panelu tak naleznete jen síťový vypínač, čidlo povelů dálkového ovladače, stavovou LED a slot pro SD karty. Suma sumárum, hloubka celého zobrazovače je pouhých 2,55 cm.

Sám o sobě nezní tento údaj tak dramaticky, jak tu o něm píšeme, ale při 1,34metrové úhlopříčce obrazovky to ve skutečnosti působí opravdu impozantně.

Tunerová jednotka TU-Z100U dorazila v samostatném balení a rozměry zhruba odpovídá firemním Blu-ray přehrávačům a DVD rekordérům – snadno ji tak umístíte mezi ostatní audiovizuální vybavení.

K zobrazovači ji připojíte pomocí HDMI kabelu, což je jediné rozhraní, které na televizoru je. Vlastně ne. Je zde ještě schovaný konektor (fyzicky připomínající IEEE1394, tedy FireWire) pro připojení bezdrátového vysílače/přijímače. Shodný naleznete i na tunerové jednotce.

Panasonic NeoPDP Z11

Ty jsou současnosti nevyužité, protože zatím probíhá jednání s úřady o povolení využití potřebné frekvence. Tedy stejné martyrium, které muselo nedávno absolvovat například Wireless USB (a vzhledem k vysílacím výkonům a tedy fyzickému dosahu signálu celkem zbytečně).

Nemusí na ni být bezprostřední výhled dálkovým ovladačem, protože povely přijímá zprostředkovaně po HDMI kabelu z čidla na televizoru. Díky VieraLink (HDMI 1.3 CEC) můžete jejím prostřednictvím ovládat i Blu-ray přehrávače a DVD přehrávače a rekordéry Panasonic.

Tunerová jednotka konektory posetá

Základem jsou, jak název napovídá, přijímače televizního signálu. Náš prototyp měl HDTV tunery pro provoz v japonském prostředí, u evropského modelu se však předpokládají DVB-T (MPEG 2 i MPEG 4), DVB-C a DVB-S. Tunerová jednotka tak nahradí nejen set-top-box, ale i přijímač kabelového digitálního vysílání a také digitální satelitní přijímač.
Protože je styčným bodem mezi zobrazovačem a ostatním audiovizuálním arzenálem, je důležité, že nabízí celou škálu přípojných míst.

Panasonic NeoPDP Z11

Je vybavena trojicí HDMI vstupů, dvojicí komponentních YUV vstupů i se stereofonním zvukem, jedním kompozitním CVBS video výstupem a S-Video výstupem včetně dvoukanálového zvuku. Dále naleznete digitální optický zvukový výstup, LAN konektor pro připojení do počítačové sítě (pro systém Viera Cast) a port RS232C pro servisní účely a také anténní vstup. A samozřejmě jeden HDMI výstup, kterým vše výše i níže jmenované dostanete v digitální formě do zobrazovače.

Pod sklápěcím čelním panelem je schován slot pro SDHC karty, jeden HDMI vstup, kompozitní video/S-Video/PC (D-SUB) vstupy i se zvukem a tlačítka ovladače hlasitosti, volby kanálů, vstup do menu a potvrzení OK.

Panasonic NeoPDP Z11

Uvnitř jednotky jsme objevili několik desek tištěných spojů s mnoha procesory, každý s vlastním pasivním žebrovaným chladičem. O odvod tepla se stará jeden ventilátor v zadní stěně.

V provozu

Vzhledem k tomu, že se jedná o prototyp a hardware i firmware ještě dozná změn, nepustili jsme se do podrobnějšího testování – nebylo by to úplně fér. I tak můžeme prozradit, že obraz potěšil dokonalým podáním černé a přirozenými civilními barvami.

Spotřebu jsme měřili až za transformátorem, který převáděl našich 230V na japonských 120V. Samotný převodník měl v klidu 7,5 W a po zapojení televizoru kolísala naměřená spotřeba v rozmezí 90–460 W, podle celkového jasu obrazu. Zcela běžná sledovací hodnota se pohybovala u 230 W, což je u  54“ úhlopříčky velmi solidní hodnota.

Kladně musíme hodnotit i grafické Menu, které Panasonic vyvinul ve spolupráci s firmou Apple. Jeden obraz vydá za tisíc slov, podívejte se na něj na video:

Systém VieraCast jsme bohužel nemohli vyzkoušet. Možná to byl zádrhel vývojové verze firmware, možná nějaká chyba redakční sítě, nicméně se nepodařilo navázat komunikaci s VieraCast servery. Jak vypadá a funguje, se můžete podívat do tohoto článku z minulého týdne.

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Spotify má sto milionů platících uživatelů, kupuje firmy na podcasty

Aplikace Spotify.

Populární streamovací hudební služba Spotify se rozrostla i na indický trh, kde za první týden přilákala milion...

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Huawei chystá televizor. Bude to první přístroj s připojením přes 5G

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huawei vyvíjí vlastní televizní přijímač. Jeho hlavní devizou má být vedle vysokého rozlišení i...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz