Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Velký test DVD/VHS rekordérů. Vyberte si

Podzim je v plném proudu a přesto, že se na nás ještě občas sluníčko občas usměje nemá už takovou sílu a ze strnišť nepříjemně fouká. Proto raději zůstaňte v teple svého domova a pusťte si nějaký pěkný film. Přinášíme vám skupinový test několik komb, které kombinují DVD a videorekordér.
komba

komba | foto: autor

Již na sklonku loňského roku jsme se v článku Odsunou DVD rekordéry VHS do zapomnění? zamýšleli nad tím, jak DVD vytlačují VHS kazety. Ostatně v článku VHS se i u nás muselo sklonit před DVD jste se mohli dočíst, že loni poprvé překročil počet prodaných DVD nosičů počet prodaných videokazet.

Spousta lidí si však za ta léta, kdy vlastní video, nastřádala úctyhodnou sbírku videokazet, se kterými se však nechce rozloučit. Právě pro ně, kteří ještě nechtějí investovat do DVD rekordéru a chtějí si DVD jen pouštět a nahrávat na video, existují dvě možnosti. Buď si přikoupit ke starému videorekordéru DVD přehrávač, nebo pokud měníte i video, sáhnout po některém z přístrojů, který nabízí oboje. Toto řešení je  elegantnější a zabere i mnohem méně místa. Má však i svoje nevýhody, o kterých se dočtete v tomto testu.

Náročnějším bychom však doporučili, aby si připlatili za kombinaci s DVD rekordérem. Test jednoho takového přístroje si můžete přečíst v článku Převeďte si jednoduše svou sbírku videokazet na DVD a s dalším vás seznámíme v závěru tohoto článku.

Daewoo DX-7840E: střídmá elegance a podpora DivXu 

Vzhled a výbava

Tento přístroj v sobě spojuje šestihlavý videorekordér a DVD přehrávač s podporou formátu DivX. Tělo přístroje celé stříbrné bez jakýchkoli výraznějších designových výstřelků. Prostor pro videokazetu naleznete v levé části zatímco zásuvka pro DVD je vpravo. Pod nimi je rozměrný zrcadlový displej, který zobrazuje všechny potřebné údaje. Ovládací prvky na přístroji jsou společné pro obě sekce a mezi videem a DVD se přepíná pomocí tlačítka SELECT. Na přístroji naleznete pouze ta nejzákladnější tlačítka. Jsou titěrná a vyrobena z tvrdého plastu ve stejné barvě jako tělo přístroje. Přesto se však dobře tisknou, protože jsou dostatečně vystouplá.

Pro připojení videokamery a dalších AV zařízení naleznete na čelním panelu AV vstup. Ostatní rozhraní jsou umístěna na zadním panelu. Naleznete zde anténní vstup/výstup , 2x SCART, video, audio, optický a koaxiální digitální audio výstup. Pokud byste chtěli zapojit přístroj do svého domácího kina, pak budete zklamáni, protože přístroj nedisponuje dekodéry prostorového zvuku a tudíž nemá ani patřičné výstupy.

Zatímco na přístroji bylo ovládacích prvků poskrovnu, dálkový ovladač je tlačítky doslova posetý. Někdy tak můžete mít problém nalézt to pravé. Tlačítka vyrobená z měkkého plastu jsou navíc docela malá, což k přehlednosti nepřispívá. Dobře se však tisknou, i když se mírně viklají.

Menu přístroje je velice chudé a příliš možností nenabízí. Defakto se jedná o modrou obrazkovku s bílým písmem bez jakéhokoli náznaku grafiky. Co však musíme pochválit je počeštění menu. Identické menu má i Daewoo SD-7500E a Sencor SCO-7210, proto se o něm u těchto přístrojů nebudeme zmiňovat.

Přehrávání a nahrávání

DVD přehrávač i videorekordér můžete používat zcela nezávisle na sobě. Pro přepínání mezi nimi slouží tlačítko SELECT přímo na přístroji nebo dvě tlačítka VCR a DVD na dálkovém ovladači. DVD přehrávač podporuje formáty DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, DivX s českými titulky, MP3, JPEG. Přístroj umožňuje zároveň sledovat film z DVD a nahrávat z televize na videokazetu. Kromě toho je možné i kopírovat z nechráněného DVD na videokazetu, což je však prakticky využitelné jen u vypálených DVD. DVD s ochranou se nám zkopírovat nepodařilo. Jinak však fungovalo vše tak, jak má. Potěšitelná je i bezchybná funkčnost českých titulků u filmů v DivX, které mohou být ve formátech .smi, .srt a .sub. Titulky jsou umístěny na spodním okraji obrazu. Není však s nimi možné pohybovat.

+ menu v češtině

+ podpora DivXu

+ kopírování DVD na VHS

- spartánské menu

- chybí výstup prostorového zvuku

- kopírovat je možné pouze nechráněná DVD

Toshiba SD36: Toshiba musí vše dělat opačně

Vzhled a výbava

Toshiba se již na první pohled liší od všech svých soupeřů v testu. Na rozdíl od nich má totiž prohozenou zásuvku pro DVD a prostor pro videokazetu. DVD je v tomto případě nalevo a VHS napravo. Stejně tak jsou převrácené i ovládací prvky s výjimkou tlačítka Standby a AV vstup na čelním panelu. Je otázkou, co k tomu Toshibu vedlo, protože na funkčnost ani ergonomii to nemělo žádný vliv. Přístroj má ostře řezané rysy, které mu ve spojení se stříbrnou barvou vyloženě sluší. Trochu je zjemňují pouze kulatá tlačítka z tvrdého plastu a zaoblení u AV vstupu. V dolní polovině čelního panelu je přesně v ose přístroje malý zrcadlový displej, který zobrazuje všechny potřebné informace.

Co se týče rozhraní na zadním panelu naleznete zde anténní vstup a výstup, 2x SCART, S-Video, video, 2x audio a koaxiální digitální výstup. Ve specifikacích se sice uvádí podpora, dekodérů Dolby Digital / AC3 a DTS. Přístroj však není vybaven výstupem prostorového zvuku.

Dálkové ovládání je je opravdu velké, ale dobře se drží. Velikost ovladače je přímo úměrná rozměrům tlačítek a jsou mezi nim velké mezery. Tlačítko ON/STANDBY a REC jsou pro zvýraznění barevná. Tlačítka jsou vyrobena z tvrdého plastu a při stisku kladou citelný odpor. Jejich reakce jsou však rychlé a jisté.

Po grafické stránce je menu Toshiby propracovanější než u jeho soupeřů, které je díky tomu i výrazně přehlednější. Bohužel jí poněkud hendikepuje, že v nabídce jazyků chybí čeština.

Přehrávání a nahrávání

DVD přehrávač podporuje formáty DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, MP3, JPEG, DivX 3.x, 4.x, 5.x včetně podpory českých titulků. DVD přehrávač nechybí žádná ze standardních funkcí a má jednoduché a intuitivní rozhraní. Videorekordér nabízí možnost nahrávání z televize zatímco sledujete DVD. Z funkcí nechybí časovač s šesti pozicemi, VPS (Při nastaveném nahrávání sleduje posuny začátku pořadu. U nás podporuje pouze ČT), přehrávání v televizním formátu NTSC, autoformát 16 : 9 a automatické nastavení.

+ podpora DivXu

+ přehledné menu

+ kopírování DVD na VHS

- v menu chybí čeština

- nemá výstup prostorového zvuku

Daewoo SD-7500E: Nejdražší a přesto bez DivXu 

Vzhled a výbava

Tento model je druhým zástupců Daewoo v našem testu. Svým designem se však proti modelu DX-7840E poněkud liší. Linie SD-7500E jsou ostřejší a konzervativnější. Jediným výrazným prvkem je černý pás, který zabírá celou spodní polovinu předního panelu a jehož součástí je i displej. V levé části přístroje naleznete prostor pro videokazetu. Zásuvka pro DVD je napravo. Tlačítka jsou stříbrná a vyrobená z tvrdého plastu. Při stisknutí kladou přiměřený odpor a reagují rychle. Ovládací prvky jsou společné pro obě sekce a přepíná se mezi nimi pomocí tlačítka SELECT na pravé straně displeje. Kromě toho je zde ještě AV vstup pro připojení videokamery, dalšího videorekordéru a podobných AV zařízení.

Za ostatními rozhraními musíte na zadní panel. K dispozici jsou anténní vstup/výstup , 2x SCART, video, audio, optický a koaxiální digitální audio výstup. Ani v tento přístroj bohužel nedisponuje dekodéry prostorového zvuku.

Dálkový přehrávač je o něco menší než třeba u Toshiby, ale je širší. Tlačítka jsou poměrně velká. Jsou vyrobena ze šedého měkkého plastu a trochu se vykají. Jsou však příjemná na dotek a dobře se tisknou.

Přehrávání a nahrávání

Tento model na rozdíl od DX-7840E nepodporuje formát DivX, což mnohé počítačově zdatné uživatele odradí. DVD přehrávač si poradí s formáty DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, MP3, JPEG. I tento přístroj umožňuje kopírování z nechráněného DVD na videokazetu a současné sledování DVD a nahrávání z televize na videokazetu. Kvalita záznamu i přehrávání byla bezchybná a neměli jsme k ní žádné připomínky.

+ menu v češtině

+ kvalitní reprodukce i záznam

- nemá výstup prostorového zvuku

- chybí podpora DivXu

- vyšší cena

Sencor SCO-7210: Nejnižší cena a jednoduché ovládání

Vzhled a výbava

Čtvrtého soutěžícího SCO-7210 do našeho klání vyslala společnost Sencor. Ani tento přístroj se nepouští do žádných designových výstřelku. Hlavním rysem je mírně zešikmená spodní polovina předního panelu. Přes něj se táhne po celé délce zrcadlový panel v němž jsou kromě displeje i ovládací tlačítka a AV vstup pro připojení videokamery nebo další videorekordéru. Tlačítka mají kolem sebe výrazné stříbrné okruží, jsou různě velká a vyrobená z tvrdého plastu. Přesto se však velice dobře tisknou. Jediné tlačítko, které je mimo tuto oblast je STANDBY a naleznete jej úplně nalevo vedle prostoru pro videokazetu. Šuplík pro DVD je pak vpravo.

Zadní strana přístroje poměrně chudá a neliší se od ostatních dnes testovaných komb. SCO-7210 disponuje anténní vstup a výstup, 2x SCART, video, audio, optický a koaxiální. Bohužel i zde výstupy prostorového zvuku a tedy i příslušné dekodéry. Sencor se to však snaží vynahradit 3D prostorovým zvukem při použití 2 reproduktorů. Skutečnému prostorovému zvuku se to však v žádném případě nevyrovná.

Dálkový ovladač je poměrně malý a baculatý. Nejdůležitější tlačítka jsou rozměrná a různě tvarovaná, takže je snadno nahmatáte i poslepu. Ostatní jsou kulatá a bohužel poměrně titěrná. Všechna jsou vyrobená z měkkého plastu. Mají dobrý zdvih, ale mírně se vyklají.

Přehrávání a nahrávání

Přístroj přehrává formáty DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, VCD, MP3, JPEG. Podpora DivXu však i zde bohužel také chybí. Po funkční stránce nabízí DVD přehrávač všechny základní funkce. Jediným nadstandardem je již zmiňovaný 3D zvuk. Šestihlavý videorekordér je vybaven VPS a osmimístným časovačem na měsíc. Stejně jako u ostatních přístrojů nabízí možnost kopírování nechráněných DVD na videokazetu. Kvalita záznamu i reprodukce je z našeho subjektivního pohledu na stejné úrovni jako konkurence.

+ příznivá cena

+ menu v češtině

+ kvalitní dálkové ovládání

- málo funkcí

- chybí podpora DivXu

Závěr

Co říci závěrem. Všechny testované přístroje nabídly kvalitní obraz na němž necvičené oko nepozná rozdíl. Vzhledem k tomu, že všechny komba nabízejí podobnou výbavu, pouze dvě z nich umí i DivX, vzali jsme jako rozhodující kritéria pohodlí ovládání, design a cenu. Palmu vítězství si proto odnáší Daewoo DX7840E za podporu DiVXu, menu v češtině a příznivou cenu. Na záda mu ovšem dýchá Toshiba, která také podporuje DivX a má intuitivnější a pohlednější menu, kterému však chybí čeština. Je však o tisícovku levnější a to pro některé uživatele může hrát svou roli. Na třetím místě je Sencor, kterému sice chybí DivX, ale je nejlevnější a poslední skončilo Daewoo SD 7500E, které je ze všech čtyř nejdražší a to přesto, že nepřehrává formát DivX. Žádný z dnes testovaných výrobků nás nepřesvědčil k udělení ocenění Tip iDnes a to minimálně pro absenci výstupů prostorového zvuku.

Vlastnosti

Daewoo DX 7840E

Toshiba SD 36

Daewoo SD 7500E

Sencor SCO 7210 

Podporované DVD formáty

DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, DivX, MP3, JPEG

DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, DivX 3.x, 4.x, 5.x, MP3, JPEG

DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, MP3, JPEG

DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, SVCD, VCD, MP3, JPEG

Videorekordér

4 hlavy video, 2 hlavy hi-fi zvuk

4 hlavy video, 2 hlavy hi-fi zvuk

4 hlavy video, 2 hlavy hi-fi zvuk

4 hlavy video, 2 hlavy hi-fi zvuk

Režimy záznamu na VHS

SP, LP

SP, LP

SP, LP

SP, LP

Vstupy

anténa, video, audio

anténa, video, audio

anténa, video, audio

anténa, video, audio

Výstupy

anténa, 2x SCART, video, audio, optický a koaxiální

anténa, 2x SCART, video, audio, koaxiální

anténa, 2x SCART, video, audio, optický a koaxiální

anténa, 2x SCART, video, audio, optický a koaxiální

Rozměry

435 x 98 x 255 mm

430 x 84 x 282 mm

430 x 93 x 255 mm

430 x 93 x 255 mm

Hmotnost

4,6 kg

3,9 kg

5,7 kg

5,7 kg

Cena

7 990 Kč

6 990 Kč

8 990 Kč

4 990 Kč

Daewoo DF-7100: Přejděte snadno z VHS na DVD

Vzhled a výbava

Náročnější uživatelé, kteří chtějí zvolna přejít od nahrávání na videokazety k nahrávání na DVD, zvolí místo kombinace videorekordéru a DVD přehrávače kombo rovnou s DVD rekordérem. Daewoo DF-7100 je jedním z nich.

Svým vzhledem se tento elegantní stříbrný přístroj nejvíce podobá dnes testovanému Daewoo DX 7840E. Stejně jako u všech testovaných přístrojů s výjimkou Toshiby má prostor pro kazetu vlevo a šuplík pro DVD vpravo. Ve spodní polovině čelního panelu je v ose přístroje zrcadlový displej, který obklopují z obou stran ovládací prvky. Ty jsou společná pro obě sekce mezi kterými se přepíná rozměrným tlačítkem VCR/DVD. Jsou vyrobena z tvrdého stříbrného plastu a kladou při stisku znatelný odpor. Mimoto zde naleznete ještě AV vstup a navíc i digitální vstup i.Link.

Ostatní rozhraní naleznete na zadní straně přístroje. Máte k dispozici anténní vstup a výstup, 2x SCART, komponentní výstup, S-Video, video, audio a koaxiální digitální výstup. Přesto, že se na čelním panelu chlubí přítomností dekodérů prostorového zvuku, chybí mu analogové výstupy prostorového zvuku.

Dálkový ovladač je naprosto identický s ovladačem modelu Daewoo DX-7840E. Menu přístroje velice přehledné a je navíc v češtině. Nabízí možnost podrobného nastavení všech možných parametrů DVD rekordéru i videorekordéru. Díky své intutivnosti se v něm neztratí ani technicky méně zdatný uživatel.

Přehrávání a nahrávání

Slabinou přístroje je jeho pomalý start, který trvá několik sekund. To bychom čekali spíše u přístrojů s vestavěným harddiskem. DVD rekordér i videorekordér můžete používat zcela nezávisle na sobě. Obě sekce mají svůj vlastní tuner, takže můžete nahrávat současně dva různé programy. Stejně tak můžete kopírovat DVD na videokazetu a naopak. Předloha však přitom nesmí obsahovat ochranu. Použitelné je to tedy především pro kopírování vaší sbírky nahraných videokazet. DVD rekordér provádí záznam na disky pouze DVD+R/RW. Zvláště zamrzí absence podpory DVD-RAM, které umožňuje editaci záznamu. K dispozici máte režimy HQ (60 minut), SP (120 minut), EP (240 minut), EP+ (260 minut). Záznam se bohužel neukládá do videoformátu MPEG, ale do videoformátu VOB, což je však standardní vlastnost podobných přístrojů. Kromě DVD+R/RW přehrává přístroj ještě formáty DVD, DVD-R/RW, CD, CD-R/RW, MP3, JPEG.

Šestihlavý videorekordér obsahuje všechny obvyklé funkce včetně časovače nebo VPS. Z dalších vlastností přístroje můžeme zmínit redukci šumu analogového signálu, která má pozitivní vliv na kvalitu obrazu, která je na opravdu vysoké úrovni.

Hodnocení

Jedná se o kvalitní přístroj, který nabízí filmovým nadšencům takřka bezbolestný přechod od videa k DVD. Jeho kvality však trochu sráží, že nabízí záznam pouze na DVD+R/RW. Nedávno testovaný Panasonic DMR-ES30V, jehož recenzi naleznete zde, nabízel také kopírování mezi obě médii pouhým stiskem jednoho tlačítka. Doporučená cena Daewoo DF 7100 je 14 990 Kč.

+ přehledné menu

+ redukce šumu analogového signálu

+ možnost nahrávání přes i-link

- pomalý start

- ukládá do VOB

- nahrává pouze na DVD+R/RW

Vlastnosti  
Podporované DVD formáty

DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW, MP3, JPEG

Režimy záznamu na DVD

HQ, SP, EP, EP+

Délka záznamu na 4,7GB disk

60 - 260 minut

videorekordér

 4 hlavy video, 2 hlavy hi-fi zvuk

Režimy záznamu na VHS

SP, LP, 

Délka záznamu na videokazetu E-240

4 - 8 hodin 

Vstupy

anténa, video, audio, i.Link

Výstupy

anténa, 2x SCART, komponent, S-Video, video, audio, koaxiální

Rozměry

430 x 91 x 354 mm

Hmotnost

6,18 kg

Cena

14 990 Kč

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Barbone. To jsou extrémně výkonné počítače pro gamery i revoluční PC s nano nástřikem

Advertorial

Stolní počítače si na trhu udržely své místo i přes masivní nástup levných notebooků. Mezi přední značky stolních počítačů na českém trhu patří značka Barbone od společnosti T.S.BOHEMIA, která letos...

22. července 2024

Sloužil bez ní 41 let. Poznámkový blok ve Windows se dočkal významné funkce

Premium

Je léta spojený s operačním systémem Windows. A možná jste si toho zatím nevšimli, ale Poznámkový blok nyní dostal další velkou aktualizaci včetně funkce, kterou dosud nedisponoval. Pojďme se na...

22. července 2024

CIA dostala varování, že Sověti misi překazí. Zákulisí prvního letu na Měsíc

Ve dnech 55. výročí prvního přistání člověka na Měsíci listujeme vzpomínkami a texty publicisty Karla Pacnera, které v minulosti o misi Apollo 11 pro Technet psal. Ve druhé části se zaměříme na...

21. července 2024

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - OLOMOUC (A12493)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...