V televizi budou filmy stejně rychle jako v kinech. Nepůjdou však nahrát

aktualizováno 
Nahrávání některých pořadů z televize může být v budoucnu obtížné nebo zcela nemožné. Hollywoodská studia budou moci blokovat výstup ze set-top boxů tak, abyste si příslušné programy nemohli nahrát.

Ilustrační foto | foto: Václav Nývlt, Jan Kužník - Technet.cz

Po dvou letech vyjednávání dostala organizace MPAA (Motion Picture Association of America) povolení k blokování audio a video výstupů ze set-top boxů, přes které si lidé nahrávají vysílané pořady. Oproti tomu v televizi (zatím pouze v USA) poběží zároveň i filmy, které právě vstoupí do kin.

Organizace MPAA zastupující hollywoodská filmová studia prosadila toto dlouhodobě navrhované omezení u americké Federální komise pro telekomunikace (FCC je dozorčí a schvalovací orgán). Na jeho základě bude během vysílání vzdáleně vypínat konektory v přijímačích, set-top boxech, ale i televizích určených pro připojení dalších, většinou nahrávacích zařízení.

Pokud tedy na obrazovce poběží například seriál nebo film, který si podle studia nemáte právo nahrát, jednoduše vám to znemožní. Má se tak zabránit nelegálnímu šíření prémiového obsahu.

Z dostupných zdrojů lze usoudit, že záznam pořadů bude možný pouze na speciální set-top boxy s nahráváním nebo třeba u televizí na připojený pevný disk. Nahrané video však nepůjde přehrát jinde, než na dané televizi a přístroji.

Systém je označován jako Selectable Output Control (SOC, selektivní kontrola výstupu). S daným pořadem bude vysílán i speciální signál, který obrazové a zvukové výstupy odpojí.

Filmy v televizi ve stejnou dobu jako v kinech

Jak z předchozího vyplývá, chce tímto krokem MPAA nově zabránit nahrávání a šíření prémiových pořadů, které by se prý nyní mohly objevit v nabídce vybraných kabelových a satelitních televizí na vyžádání (takzvané Video On Demand). Takové prémiové filmy by přitom měly v TV běžet už v době, kdy dobíhají v kinech a ještě nevyšly na nosičích.

Proti rozhodnutí FCC neprotestují jen uživatelé, ale i kina. Podle vyjádření jejich zástupců může uvedení tohoto systému na trh vést k poklesu návštěvnosti. Pokud si prý budou moci diváci prohlédnout nový film na svém domácím kině, nebudou už tak často navštěvovat kinosály.

Reakci teoreticky dotčených výrobců se zatím nepodařilo redakci získat.

Do vydání média nebo 90 dní

FCC dobu hájení prémiového obsahu nastavila na 90 dní. Ti, co budou mít své televize, set-top boxy, atd. vybaveny uvedenou ochranou technologií SOC, uvidí prémiové pořady o 90 dní dříve než ostatní.

"Tento 90denní limit odpovídajícím způsobem vyváží zájmy vlastníků zařízení bez podpory SOC se zájmy majitelů přístrojů s jeho podporou a zároveň umožní majitelům práv ochránit jejich obsah ve chvíli, kdy je nejcennější," píše v prohlášení FCC.

FCC tak nevystavuje MPAA nekrytý šek, ale omezuje využívání tohoto systému. Zhruba tříměsíční perioda přitom může být zkrácena, pokud mezitím vyjde film na nosiči (DVD, Blu-ray, atd.).

Začátek konce videorekordérů?

Otázkou zůstává, zda s tímto pomyslným podaným prstem MPAA neutrhne divákům i celou ruku. Tedy zda nakonec nebude znemožňovat nahrávání i jiného vysílání, než jsou exkluzivně nabízené filmy. Bylo by to pro ni jistě výhodné.

Vezmeme-li v potaz například i v Česku oblíbené seriály Lost, Big Beng Theory, How I Met Your Mother, The Office, Dr. House a další, které se mezi tuzemskými diváky šíří právě díky kopiím pořízeným z televizního vysílání v USA. Pokud začne fungovat uvedené omezení, mohly by se do "pirátské distribuce" dostat minimálně o tři měsíce později.

Zdroje (v angličtině): PCMag, Rozhodnutí FCC

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Disney koupil 21st Century Fox, jednu streamovací službu věnuje dětem

Aktuální homepage Hulu.com.

Společnost Disney dokončila nákup mediálního giganta 21st Century Fox a s ním i další části streamovací služby Hulu....

Samsung končí s Blu-ray přehrávači, v televizích však uvede nové služby

Nývlt Václav: online #6281

Loňské modely Blu-ray a UltraHD Blu-ray přehrávačů Samsung byly podle informací společnosti poslední. Místo toho chce...

Test: JukeBox E přehraje sbírku vinylových desek i muziku z telefonu

JukeBox E

V Litovli vyrobený Juke Box E od společnosti Pro-Ject Audio Systems se na papíru zdá být ideální volbou pro někoho, kdo...

Najdete na iDNES.cz