Tři MP3 bratři Terminátoři útočí

aktualizováno 
Iriver vstupuje na trh se svojí téčkovou řadou, která se u této společnosti sice řadí spíše do té nižší kategorie, nicméně konkurovat může leckterým "lepším" přehrávačům.
iriver

iriver | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Na první pohled vypadají velmi rozdílně, jako tři dobré kamarádky ze sousedství – elegantní boubelka T10, štíhlá krasavice T20 a trošičku nevýrazná plnoštíhlá T30 – nicméně až je poznáte, zjistíte, že všechny jsou v podstatě úplně stejné. Poněvadž všechny tři přehrávače se liší tím, co ukrývají ve svých útrobách pouze minimálně.

Jsme jedné krve

Nejvíce jsou si podobné modely T20 a T30. Na spodní straně nalezneme tlačítka Stop / Play, přesun vpřed a přesun vzad, která slouží i pro navigaci v menu. Na vrchní straně potom tlačítko M, pro vyvolání menu delším stisknutím a kratším pro nastavení opakování. Zbývají dvě tlačítka pro zvyšování a snižování hlasitosti. Struktura menu je prostá; z hlavní nabídky se dostaneme do listování adresáři, přehrávače, nahrávání a nastavení. Co bohužel ve verzích z našeho regionu chybí, je přítomnost rádia.

 

Naše dojmy z praxe, tedy běžného používaní, jsou příznivé. Všechny tři přehrávače reagují svižně, nejlépe se ovládají oběma rukama naráz (T20 a T30), kdy palec a ukazováček levé ruky slouží pro navigaci skrze menu a palec pravé pro samotné listování. T10 oproti tomu nabízí přední panel a tři vrchní tlačítka, nicméně struktura menu zůstává stejná, stejně jako styl ovládání. Díky jinému rozložení ovládacích prvků je koncipován pro ovládání za pomoci jedné ruky. Taktéž zvukový projev všech tří přehrávačů je na dobré úrovni, nechybí mu živost a důraz na basy.

T10 – vlajková loď

Papírově nevypadají rozměry T10 nijak vábně, posuďte sami: 85,8 x 40,8 x 29,4 mm. Naživo si svůj dojem pravděpodobně opravíte, poněvadž po stránce designu jde o velmi povedený kousek. Tvar kolébky potom omlouvá fakt, že o napájení se stará klasický AA článek, což pro mnohé lidi znamená jisté plus.

 

Kovové poutko v zaoblené části přehrávač jasně předurčuje k nošení na krku. Díky své velikosti se také dobře drží v ruce (váží 49g s baterií) a ovládá. Jako jediný z naší trojice disponuje T10 barevným displejem, na němž dokáže zobrazit čtyři řádky. Grafický skin lze označit za vyvedený, nechybí ani "šetřiče" obrazovky. Některé uživatele může zklamat, že oproti zbylým neobsahuje line-in.

 

T20 – sportovní elegán

Té dvacítka si vás pravděpodobně získá svými miniaturními rozměry (58 x 27 x 14,3 mm), ačkoliv bude to právě velikost displeje, které udeří do očí. Ten je totiž skutečně miniaturní a z mého pohledu jde o drobné zklamání, protože je malý pouze proto, aby Iriver od sebe odlišil modely T20 a T30.

 

Displej není barevný, což je jedině dobře a jako satisfakce vyznívá zjištění, že zobrazuje tři řádky textu, takže taková katastrofa, jak to na první pohled vypadalo, to není. Vedle vstupu line-in a  vestavěném nabíjecím akumulátoru tu ale máme jeden trumf, jenž si nás získal. A tím se stává integrovaný vysouvací konektor do USB, čímž odpadá nutnost s sebou všude tahat kabel. Díky své velikosti skvěle poslouží i jako klíčenka. Z hlediska designu tvůrci vsadili na přehrávač bez výstupků s malými rozměry (váha: 29,8 g), což se vyplatilo.

 

T30 – ani ryba, ani rak

T30 s rozměry 60 x 30,4 x 22,1 se řadí někam mezi oba výše zmíněné modely. A nejenom rozměry. Displej také není barevný, ale zobrazuje 4 řádky (tedy o jednu více než T20). O napájení se stará, stejně jako v případě modelu T10, vyměnitelný článek (menší AAA).

 

Koncepčně je vlastně totožný s modelem T20, tj. stejně rozložená ovládací tlačítka apod. U tohoto přehrávače nám trochu vadí, že tlačítka musíte stisknout vždy na středu, pokud tak učiníte po kraji, hrozí, že na příkaz nezareagují. T30 je ze všech tří přehrávačů tím nejlevnějším.

 

Který je lepší?

Všechny tři přístroje mají několik přednastavených ekvalizérů, jedno pásmo zůstává rezervováno pro uživatele a nechybí ani populární SRS WOW pro simulaci 3D zvuku. Během přehrávaní se na displeji zobrazuje stav baterie, aktuální skladba, odehraný a celkový čas (včetně grafického proužku) a aktuální čas. Při změně hlasitosti naskočí informace o samotném souboru. 


  
Displeje iriver T10

Vedle MP3 lze přehrávat WMA, ASF a OGG. Další nastavení odpovídají lepšímu průměru, jako volba rychlosti posunu ve skladbě, rychlost skrolování textu, zobrazování ID3 tagu a další.

 

Displeje iriver T20

Nechybí funkce diktafonu, u T20 a T30 lze přes line-in nahrávat i z externího zdroje. Nahrávky se ukládají do MP3. Záznam je kvalitní a bez šumu. Všechny přehrávače se po připojení do USB ohlásí jako další disk, přičemž soubory se nahrávají rychlostí odpovídající standardu USB 2.0. Výdrže baterky závisí na vloženém typu baterie, každopádně nejslabší T20 vydrží zhruba 14 hodin nepřetržitého hraní.

 

Displeje iriver T30

Koupit či nekoupit?

Celkově Iriver přináší tři v podstatě totožné modely uzpůsobené pro tři cílové skupiny.

T10 je pro ty, kteří chtějí designově kvalitní kousek větších rozměrů a barevný displej.

Pravým opakem se stává T20 miniaturních rozměrů s integrovaným vysouvacím USB konektorem – ze všech tří modelů můj favorit.

A konečně T30, ten stojí někde mezi a z našeho pohledu se jedná o nejméně vyvedený kousek, který prakticky nemá čím zaujmout. 


Nenechte se zmást originálním návodem. Ani jeden z přehrávačů nemá FM tuner, i když v návodu se tvrdí opak. Do Evropy se dováží přístroje bez rádia kvůli nižšímu clu.

  

 Všechny přehrávač jsou již na trhu:
T10 (512 MB) –4750 Kč
T20 (512 MB) – 3990 Kč
T30 (512 MB) – 3550 Kč

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik stokorun a snadno se mohou...

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Najdete na iDNES.cz