Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. prosince 2023 Iva

Testujeme, co dokáže mikrověž 21. století. K Sony připojíte i notebook

Bluetooth pro připojení notebooku či MP3 přehrávače, USB pro flashové klíčenky a externí disky. To vše v nenápadném audiosystému Sony.

Mikrosystém s Bluetooth a USB Sony CMT-U1BT | foto: Václav Nývlt

Jako jedni z prvních jsme měli možnost otestovat nový mikrosystém Sony CMT-U1BT. Od většiny konkurence se liší širšími možnostmi připojení různých přehrávačů. U mikrosystému unikátní je rozhraní Bluetooth, kterým lze mikrosystém spárovat s MP3 přehrávačem, mobilním telefonem, nebo notebookem. Bez jakýchkoli kabelů pak z nich lze přehrávat muziku, a ovládat přehrávání dálkovým ovladačem.

K dispozici je i stále se množící USB připojení, díky kterému k němu připojíte všechny možné flashové disky a USB klíčenky, MP3 přehrávače a externí disky s vaší hudební knihovnou. A samozřejmě nechybí CD přehrávač, který zmákne vypalované CD-R a CD-RW disky, včetně MP3, WMA, AAC a ATRAC hudební náplně a tradiční analogový FM a AM tuner.

Není všechno zlato, aneb modrozubé trable

Nejprve nás samozřejmě zajímala funkčnost bezdrátového Bluetooth přenosu. Přístroj podporuje standard Bluetooth 2.0, respektive profily A2DP (Advanced Audio Distribution Profile) a AVRCP (Audio Video Remote Control Profile), proto by měl umět nejen přehrávat hudbu ve stereofonním režimu, ale také připojené přehrávače ovládat.

Pro úplnost připomínám, že technologie Bluetooth pracuje v pásmu 2,4 Ghz a má dosah zhruba 10 metrů. Na stejném kmitočtu pracuje i Wi-fi či některé bezdrátové telefony. Pokud vaše domácnost či sousedé Wi-fi, BT a bezdrátové telefony hojně využíváte, může docházet k snížení dosahu, či ztrátě funkčnosti. 

Připojení a spárování s přehrávačem je jednoduché – na mikrosystému stisknete příslušné tlačítko, na BT přehrávači stisknete vyhledávání, po nalezené zařízení zadáte libovolný číselný kód (například zcela originální kombinaci čtyř nul), stejné numero vyťukáte na mikrosystému – a je hotovo.

Jako první jsme věžičku spárovali s MP3 přehrávačem Samsung YP-T9JB. Oba přístroje spolu začaly komunikovat během zhruba deseti sekund, během chvilky začala hrát i hudba. Skladby k poslechu můžete vybírat jak na přehrávači, tak mikrosystému – zde jste však v tomto případě limitováni pouze vzestupným a sestupným krokováním.

Zvuková kvalita přehrávání byla však naprosto tristní, respektive přímo katastrofální - déle než pár desítek sekund by nevydržel poslouchat ani zasloužilý dělostřelec. Chraptění a zkreslení všeho druhu, především na vokálu a na výškách (které navíc díky tomu prakticky zmizely) změnilo reprodukovanou hudbu k nepoznání.


Disk vkládáte do slot-in mechaniky na vrchni straně mikrosystému. Elegantní řešení, jen pozor na prach. Pokud se dostane do štěrbiny, může během manipulace s diskem odřít jeho povrch.


V mírném šoku z právě slyšeného jsme věžičku cvičně spárovali i s USB Bluetooth dongle MSI MS-6970 a mobilním telefonem SonyEricsson W880i.

Ukázalo se, že za strašný BT přenos je na vině přehrávač Samsung – s USB donglem byl zvuk vynikající – zcela identický, jako při reprodukci CD nebo MP3. Technologické kvalitativní rozdíly se totiž smažou zvukovými limity mikrosystému. Nepříjemné je šumění a ruchy v tichých pasážích. Při tomto zapojení pochopitelně neumí ovládat přehrávání skladeb (PC s Win2000 a přehrávačem iTunes).

S W880i hraje také velmi dobře, v rámci možností mikrosystémku. Deset metrů je využitelných v pohodě, signál prošel i několika zdmi. Dálkovým ovladačem lze přeskakovat skladby, rychloposuv neumí. Šum v tichých pasážích patrný, ale nižší než u spojení s MSI.

USB … MassStorage bez problémů

Úspěšnost propojení přes USB rozhraní závisela na připojovaném zařízení. Bez jakýchkoli námitek naběhly všechny možné USB klíčenky, externí 250 GB disk WesternDigital MyBook, MP3 přehrávač s 12GB microdrive TrekStor Vibez a walkman Sony NW E-002. Problém byl s přehrávači, které jsou primárně určeny pro synchronizaci s WindowsMedia Playerem či proprietárním softwarem výrobce. Takže iRiver X20, iAudio D2 (a to kupodivu jak v režimu MTP tak MSC) i zmiňovaný Samsung se nám připojit nepodařilo.

V případně úspěšného spojení (vždy po připojení zařízení mikrosystém několik desítek sekund prozkoumává dostupný hudební obsah) je přehrávání z USB jednoduché. Uřídíte ho z čelního panelu i dálkového ovladače, pochopitelně ne z přehrávače – ten v tu chvíli slouží jen jako datový prostor. Skladby vybíráte na třířádkovém bodovém displeji, který je i z větší dálky (zhruba 3 metry) stále dobře čitelný. Bystroočka by jistě mohla sedět i trochu dále.

 
USB konektor je na čelním panelu úplně vespod.


Při výběru muziky lze listovat adresáři na paměťovém médiu, bohužel ne stromovou strukturou, ale jen složkami, ve kterých se přímo nachází hudební soubory. Pokud si tedy knihovnu budujete jako my, tedy způsobem AUTOR/ALBUM/skladby, můžete se probírat jen názvy alb. Ty jsou naštěstí seskupeny podle adresářů, ve kterých se nacházejí – všechny složky jednoho interpreta jsou tedy řazeny bezprostředně za sebou.


Na displeji mohou být zobrazeny časové informace ...


... i popisné údaje z MP3 tagů.


Během přehrávání lze na displeji zobrazit název přehrávané skladby, alba i interpreta, případně název alba, aktuální skladby a uplynulý čas přehrávání. Nechybí tradiční přehrávací režimy jako opakování skladby, složky či celého obsahu paměťového média, náhodný výběr skladeb a reprodukce v naprogramovaném pořadí (až 25 skladeb).

V USB konektoru je napětí vždy když je přístroj zapnut – bez ohledu na zvolený zdroj zvuku. Díky tomu ho můžete využít i například pro nabíjení přenosných zařízení, ke kterým si zapomenete vzít nabíječku – já takto úspěšně nabil navigaci, mobil a několik kapesních přehrávačů.

Tunit umí i na vesnici

Mikrosystém jsme testovali během prodlouženého prvomájového víkendu v malé vesničce v Českém ráji, což se velmi hodilo pro zkoušku citlivosti rozhlasového přijímače. Zkouška dopadla na výbornou, v pásmu VKV naladil velké množství stanic, z nichž sice většina byla kolorována mírným šumem, ale po přepnutí do režimu „mono“ byl příjem zcela čistý.   

Vadou na kráse je absence automatického ukládání stanic do paměti. Ladit lze ručně i automaticky (samostatně vždy zastaví na další stanici), naladěné kmitočty však můžete do předvoleb uložit jen ručně, tedy každou zvlášť. Potěší přítomnost RDS, díky které vidíte názvy přijímaných stanic. Kvůli absenci rozšíření EON více funkcí (PS, PTY...) nenabízí.

Druhé kolo, ladění na domovní anténní rozvody v novostavbě na pražském kopci prokázalo solidní  selektivitu – tuner naladil velké množství stanic, zhruba každé 0,2 Mhz jednu … některé zcela čistě, některé však se šumem .. mezi nimi byl například ČRO 1, což zamrzí. 

Postřehy ze všech stran: úspora energie a rušivý lampiónek

Společnost Sony se vesele hlásí k ekologickému chování, což se projevilo především na úsporném balení, kde je polystyren nahrazen lisovanou papírovou směsí a také na použití S-Master výkonových zesilovačů. S-Master je firemní označení pro digitální zesilovač (třída D), který se vyznačuje vysokou účinností a tím nižší efektivní spotřeby. Pozitivní vliv má i na kvalitu zvuku, protože není tolik náročný na kvalitní zázemí (transformátor, vysokokapacitní kondenzátory …) jako jeho analogoví bratři.

Použití digitálního zesilovače se samozřejmě nerovná zatracení analogových zdrojů – díky konektoru Jack 3,5 mm umístěném na čelním panelu můžete připojit kazetový walkman, notebook, nebo nekompatibilní MP3 přehrávač a  poslouchat i skrze analogové propojení. Hned o kousek vedle je stejný konektor pro připojení sluchátek. K čelnímu panelu mám jen jednu zásadní výtku – elegantní modře zářící „neónek“ nad displejem se mi nepodařilo deaktivovat. Svým svitem dokáže rozsvítit menší místnost, proto se u něj jen velmi špatně usíná. Zbytečná chyba zamrzí o to více, že lze nastavit automatické uspání přístroje po zvoleném čase (Sleep 90 – 10 minut, či hned po skončení přehrávání), což k nočnímu poslechu přímo vybízí.

Spokojenému usínání brání i nepříjemný akustický projev mikrosystému – neustálé, tiché, vysokofrekvenční pískání. Odhadem jde o zhruba 18 kHz, což je velmi vysoký (nad rámec citlivosti některých, především starších, lidí), ale o to nepříjemnější zvuk. Patrný je především v tiché místnosti. Po připojení některých USB zařízení se pískání navíc zvýrazní a frekvenčně posune trochu níže.

Blbuvzdorné konektory a průměrný zvukový projev

Výstup pro reprosoustavy je bohužel realizován „blbuvzdornými“ konektory, které sice nemůžete zapojit chybně (nelze otočit polaritu, přehodit pravý kanál za levý lze), ale protože je kabel připojen do reprosoustav napevno, nemůžete použít ani delší kabely, než určil výrobce (150cm), ale ani připojit jiné reprosoustavy.

Když už jsme u reprosoustav – jde o malé dvoupásmové dřevotřískové boxy, s bassreflexovým nátrubkem ustícím na zadní straně. Výškový reproduktor je textilní kalota, kónický středobas má membránu z plastu s měkkým závěsem a vypouklou prachovkou. Právě reprosoustavy, jak se ukázalo, jsou jednou ze slabších částí systému.

Reprodukovaný zvuk totiž patří jen k běžnému průměru, náležícím levnějším mikrosystémům. Basů i výšek je dostatek (především po mírné korekci obou pásem), avšak zvuk působí trochu plošším a nevýrazným dojmem, při vyšší hlasitosti se navíc začne slévat. Poslech je proto trochu nudný. Docela dobře si poradí s běžným mainstream popíkem, o něco méně s akustickou hudbou, tvrdší žánry jsou však problém.

V malých místnostech při nižší hlasitosti je její projev moc pěkný, výrazným nezkresleným vokálem, ostrým saxíkem a jemnými metličkami. Basy jsou méně ostré, i když se systém snaží. Duní a slévají se až při vysokých hlasitostech.

Při nižší hlasitosti lze úspěšně aktivovat DSGX, což je posilovač dynamiky a basů. A funguje moc pěkně, ale nehodí se pro hlasitý poslech – v tu chvíli reprosoustavy opravdu nestíhají a duní.

Zvukově tedy jen lepší průměr, který dostačí pro „kulisní poslech“, případně nepříliš náročným uživatelům, kteří se spokojují s MP3 soubory s nízkým datovým tokem (128 kbit/s apod.) a peckovými sluchátky.


Detail výškového reproduktoru


Reprosoustavy se připojují do speciálních reprosvorek, ke kterým však nepřipojíte žádný jiný kabel. Nechybí 75Ohm konektor pro FM anténu a svorka pro SV anténu.


Suma sumárum

Výborně vybavený mikrosystém s nadstandardními možnostmi bezdrátového i kabelového připojení externích zařízení. Přes jistá omezení a úskalí pužitých technologií se s ním velmi dobře pracuje, potěší i velmi citlivý tuner. Svoji hodnotu trochu shazuje spíše průměrným (ale nikoli špatným) zvukovým projevem.

 mikrosystém  Sony CMT-U1BT
 cena  8 490 Kč
 výkon (6 Ohm/1 kHz, DIN)      2 x 20 W
 vstupy        line in, USB, Bluetooth
 výstupy       sluchátka (3,5mm Jack), reprosustavy
 přehrává     

 CDDA, ATRAC (48 – 352 kbit/s) 
 MP3 (32 – 320 kbit/s, CBR, VBR)
 WMA (48 – 192 kbit/s, CBR, VBR)
 AAC (48 – 320 kbit/s)

 příkon        35 W
 reprosustavy     

 dvoupásmové, bassreflex
 výškový: 2cm, kalota
 středobas: 10cm, kónický

 rozměry reprosoustav (š x v x h)    150 x 241 x 225 mm 
 hmotnost reprosoustav      2,3 kg / kus
 rozměry hlavní jednotky (š x v x h)     160 x 241 x 280 mm
 hmotnost hlavní jednotky     3,2 kg
  • Nejčtenější

OBRAZEM: První proudový dopravní letoun s motory nad křídlem měl smůlu

v diskusi je 10 příspěvků

1. prosince 2023

Typu VFW-Fokker 614 můžeme udělit velké plus za konstrukční nevšednost, ale zároveň i nemenší minus...

Saturnu v roce 2025 zmizí prstence, pak se však zase vrátí

v diskusi je 11 příspěvků

1. prosince 2023

Šestá planeta Sluneční soustavy přitahuje lidstvo i proto, že její prstence jsou zajímavé na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 33 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

Prohlížeč Edge skrývá zábavnou hru. A odhalujeme i další hrátky s Windows

v diskusi nejsou příspěvky

29. listopadu 2023

Premium Objevte zajímavé tipy pro využití internetového prohlížeče a počítače. Podívejte se, jak na skryté...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

O peníze přijdou tak či tak. Jaká past se chystá na důchodce spořící v penzijku

Premium Novinky v penzijním spoření jsou v legislativním běhu. Stát chce zvýšit příspěvky a přimět lidi, aby na penzi spořili...

Životabudič pro desetitisíce pacientů: infuze železa do žíly. Málo se o něm ví

Premium Nemohou dýchat, jsou unavení, otékají jim nohy, trpí arytmií, nadváhou, někdy i zmateností či depresí. Někteří netuší,...

Divoká, velká jízda, říká sestra o životě skokanky a pornoherečky Absolonové

Premium Disciplinovaná sportovkyně, soustředěná na výkony v bazénu a zlaté medaile, ale též holka, která si užívá život bez...

Saturnu v roce 2025 zmizí prstence, pak se však zase vrátí

v diskusi je 11 příspěvků

1. prosince 2023

Šestá planeta Sluneční soustavy přitahuje lidstvo i proto, že její prstence jsou zajímavé na...

OBRAZEM: První proudový dopravní letoun s motory nad křídlem měl smůlu

v diskusi je 10 příspěvků

1. prosince 2023

Typu VFW-Fokker 614 můžeme udělit velké plus za konstrukční nevšednost, ale zároveň i nemenší minus...

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 33 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

POZOR VLAK: Objevili jsme největšího kocouřího sběratele

v diskusi je 5 příspěvků

29. listopadu 2023

Ve 129. dílu magazínu POZOR VLAK vám ukážeme největšího kocouřího sběratele Václava Šafáře. A...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Potvrzeno. Ceny elektřiny od ledna stoupnou kvůli regulované složce

Energetický regulační úřad potvrdil růst regulovaných cen energií od ledna 2024. Oproti před měsícem uváděnému růstu...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...

Žádný div, že berou útokem naše obchody. Poláci prověřili české ceny

Stejný řetězec obchodů, stejné výrobky, a naprosto propastný rozdíl mezi cenami. Polský portál Fakt ze zaměřil na ceny...