Zbrusu nový „walkman“ chce muziku na kazetách zpřístupnit mladé generaci

  0:02
Otestovali jsme osobní kazetový přehrávač Fiio CP13, kterým výrobce cílí na dvě skupiny posluchačů – na ty, co mají ještě někde krabici kazet a nemají je na čem přehrát, a na ty, co kazety nikdy neposlouchali, ale archaické analogové médium je láká. Jak se povedl?

Zdá se, že vinylové gramofonové desky dokázaly okouzlit i mladou generaci, jinak odkojenou digitálními technologiemi. A je v zásadě jedno, zda kvůli rozměrným barevným přebalům, možnosti chytnout médium do ruky, kvůli specifickému rituálu při přehrávání desky na gramofonu nebo kvůli skvělým zvukovým kvalitám mnohých starších desek.

Drobnou vlnu zájmu nyní prožívají i audiokazety. Tentokrát ne kvůli zvukové kvalitě – pokud vynecháme kazety nahrané a přehrávané na špičkových a dobře servisovaných strojích typu Nakamichi nebo Studer, zpravidla je „přehraje“ většina dnes používaných digitálních formátů. Na dvou točících se cívkách je však na pohled něco magického. V krabicích rodičů a prarodičů lze nalézt spoustu dobré a dnes zapomenuté muziky a někteří interpreti vydávají kazety i dnes – ne úplně jako hudební nosič, ale především jako „merch“ pro skalní fanoušky.

K přehrávači se dá dostat dvěma cestami – koupíte z druhé roky starý a více či méně opotřebovaný model a dopřejete mu servis, nebo vyberete jeden ze tří nových modelů na trhu. Jeden se jmenuje We Are Rewind a stojí za ním stejnojmenný francouzský start-up. Druhý nese označení Mulann B-1000EW a nechává si ho vyrábět francouzská společnost Recording The Masters, která podle originálních receptur společností Agfa, Basf a Emtec vyrábí magnetické záznamové pásy – jak do audiokazet, tak pro cívkové magnetofony. Třetí možnost dostala jméno CP13 a produkuje ji známý výrobce digitálních přehrávačů a sluchátkových zesilovačů Fiio. Třetí jmenovaný se nam díky obchodu Headphones.cz dostal do rukou – za zápůjčku tímto děkujeme.

Stará technologie v novém hávu

První, čím Fiio CP13 zaujme, je velikost a hranatost. Je o dost větší než walkmany dávných časů, pokud nepočítáme ty nejstarší modely, a zároveň má tvar kvádru – mimo drobného zaoblení hran je vše pravoúhlé a rovnoběžné. Mechanika se ovládá mechanicky, tlačítka výrazně vystupují nad povrch přístroje, takže do kapsy u kalhot přístroj nedostanete. Do kapsy v bundě to půjde líp. Potěší rozměrný průhled na kazetu, takže můžete během poslechu pozorovat převíjení pásky na cívkách, což u nemalé části starších modelů nešlo.

Fiio CP13 – jediným zvukovým výstupem je konektor Jack 3,5 mm pro sluchátka

Dobrou zprávou je, že nemusíte ve sklepě hledat tužkové akumulátory a nabíječku. Walkman napájí vestavěný lithiový akumulátor, který dobíjíte pomocí USB-C portu. Na jedno nabití nám hrál jedenáct a půl hodiny. Jakmile došla energie, páska se zastavila, ale mechanika zůstala v pozici přehrávání – nenechte ji tak dlouho, škodí to jí i pásce. Po připojení napájení jde během nabíjení i poslouchat. Nabíjení signalizuje červená LED; když je akumulátor plný, přepne na zelenou. Během provozu však nesignalizuje nic, takže kdy „dojde šťáva“, je překvapení.

Na boční straně najdete otočný ovladač hlasitosti, se kterým musíte zacházet trochu opatrně – výrobce vestavěl výkonný sluchátkový zesilovač, a tak si sice dobře poradí s línějšími sluchátky (menší citlivost, vysoká impedance), ale u citlivějších se snadno dostanete na opravdu velmi hlasitý poslech. Sluchátkový konektor je klasický jack 3,5 mm.

Jen základ

Walkman je postaven kolem jednoduché mechaniky, která umí rychlé přetáčení oběma směry, ale nemá reverz – když dohraje jedna strana kazety, musíte ji otočit ručně. Předpokládám, že je to tím, že již nikdo nevyrábí díly na reverzní mechaniky (zejména dvojitou, posuvnou či otočnou magnetickou hlavu) a dnešní mechaniky jsou zpravidla čínská výroba podle „mustru“ jednoduché a spolehlivé mechaniky japonské společnosti Tanashin. Ale nijak zásadně mi to nevadí – kdo se chce těšit „retro“ technikou, tomu nebude zatěžko kazetu otočit ručně.

A pak je tu větší háček. Přehrávač má ekvalizaci nastavenou pouze na kazety typu Normal (IEC I, Type 1) – pro přehrávání „chromek a metalek“ (tedy IEC II a IEC IV) tak není připravený. Samozřejmě přehraje všechny kazety, ale tím, že se ekvalizačně nepřizpůsobí signálu z jiných záznamových materiálů, je reprodukce korektní pouze u kazet Normal. Pokud jste nahrávali na „normálky“, pak vám to nemusí vadit, stejně tak při nákupu nově nahraných kazet – vyšší třídy kazet se dnes již nevyrábí.

Fiio CP13 – pohled na všechny ovládací prvky a konektory

Druhý háček spočívá v tom, že přehrávač nemá ekvalizaci na kazety nahrané systémem pro redukci šumu Dolby. Pokud tedy přehráváte kazetu s Dolby, dostanete zvuk s nepříjemně zvýrazněnými vysokými frekvencemi. Důvod absence Dolby je jednoduchý – došly světové zásoby čipů tohoto systému a další se již dávno nevyrábí.

Jsem přesvědčený, že oba neduhy by bylo možné vyřešit (možná přesněji: obejít) vhodně navrženými průběhy ekvalizace v signálovém procesoru. A doufám, že jestli Fiio vyslal CP13 jako průzkumníka zájmu, tak případná druhá verze tato vylepšení mít bude. Přehrávači by to otevřelo cestu k širšímu publiku.

Jak hraje?

Tím, že se o kazetách píše nejčastěji v souvislosti s dosažením nějakého kulatého jubilea, přičemž číslovka je velmi často vyšší než věk čtenáře, byli někteří kvalitou zvuku CP13 velmi překvapeni. Pro jiné aspoň nebyl zklamáním.

Samotný přehrávač má poměrně málo vlastního šumu. Ti, kdo se budou pohybovat kolem přehrávače, uslyší vrčení motorku a mechaniky. Reprodukce je přehledná a působí jednoduchým přímočarým dojmem. Na první poslech zaujme čistými výraznými středy, především vokálem a nástroji v tomto pásmu. Kritiku si nezaslouží ani výšky, samozřejmě necinkají tak vysoko, jako jsme dnes zvyklí z digitálních formátů, ale objemově jich je dost a mají příjemně ostrou kresbu.

Fiio CP13 – dvířka jsou srovnaná do roviny s bočnicemi, a pokud nezasunete nehet do vybrání na boku, docela špatně se otevírají.

Trochu horší je to s basy. Těch je objemově méně a jsou méně důrazné, než bychom si přáli. Což lze samozřejmě doladit sluchátky, ale i na HD25 od Sennheiseru, která zrovna nejsou na basy skoupá, bychom si u nich přáli o něco víc energie.

Související zajímavý neduh jsme objevili jen díky tomu, že jsme na novou kazetu Recording The Masters FOX C-60 nahráli ukázky současné hudby, která na kazetách běžně není (ale „mlaďoši“ ji mají naposlouchanou): ze streamovací služby Tidal, skrz D/A převodník Denon DA-300, na tapedecku Yamaha KX-493. Ve skladbách jako Shivers od Eda Sheerana nebo Not Like Us od Kendricka Lamara (a dalších) jsou extrémně výrazné a hluboké basy, které v době, kdy se kazety používaly, v hudbě nebyly běžné. A zatímco přímo na decku nebo třicetiletém walkmanu RQ-V200 od Panasonicu zní v podstatě tak, jak mají, na CP13 zní s jemně chrčivým nádechem, jako by byla nahrávka přebuzená. Jenže není. Takových skladeb jsme nepotkali moc a třeba u Believer od Imagine Dragons, kde je basů také požehnaně, takové zkreslení nebylo. A u nahrávek z dob, kdy hrály kazety prim, takové basy nepotkáte.

Příprava demo kazety pro „mladé posluchače“

Už jsme nakousli srovnání se starým Panasonicem. Musíme si odmyslet výraznější šum a brum, přece jen mu přes hlavu za tu dobu přejely stovky kilometrů pásky, nebo chrastící ovladač hlasitosti, který je třeba citlivě nastavit, aby hrály oba kanály stejně hlasitě – zhruba třicet let stáří je znát a volá po větším servisu, než jen běžném čištění páskové dráhy. Jak jsme naznačili, RQ-V200 nabídl hlubší, pevnější a výraznější basy a celkově o trochu zábavnější reprodukci – je totiž méně jednoduchá a přímočará. Na druhou stranu, středy i výšky jsou u Fiia čistější a výraznější.

Obšírnější závěr

Pokud si kazety chcete vychutnat s nejlepším zvukem a nejvyšším možným komfortem, pak je ideální ponořit se do inzercí a zkusit nalézt co nejkvalitnější a zároveň nejméně ohraný přehrávač a dopřát mu servisní zásah. Ten může obnášet vyčištění, demagnetizaci a seřízení mechaniky a magnetické hlavy, ale někdy bude potřeba i výměna řemínků nebo třeba přítlačného válečku. Bude to stát úsilí a nejspíš i víc peněz.

Anebo sáhnete po novém přehrávači, který má sice limity uvedené v článku, ale je to úplně nové zařízení a uživatel ho jen vybalí, nabije a pak vše funguje, jak má. A nabídne velmi slušný zvuk, utáhne leckterá sluchátka a nabijete ho nabíječkou od chytrého telefonu. Je to nejjednodušší řešení a cena 3 490 korun nám přijde jako velmi odpovídající.

Neduhy, které si podle nás kritiku zaslouží, jsou nepřipravenost na kazety IEC II a IEC IV a také redukční systém Dolby – toho je opravdu škoda.

Co nám naopak nevadí, je absence nahrávání, která je občas v komentářích zmíněna. Nemyslím si, že by dnes někdo chtěl na kazety nahrávat, a pokud ano, legendární romantickou „mix tape“ by měl rozhodně vyrobit na jiném zařízení, než je walkman. Abych vysvětlil: nahrát kazetu není jako zkopírovat soubor. Je potřeba správně nastavit vybuzení záznamu (lidově hlasitost) podle zdroje nahrávky a ideálně udělat kalibraci předmagnetizace na míru konkrétní kazety. A to ani jeden z výše zmíněných konkurentů Fiio CP13 neumí, přičemž B-1000EW navíc umí nahrávat jen monofonně z mikrofonu. V tomto případě bych opravdu hledal a zprovoznil slušný stolní „tape deck“.

Čeho lituju jen trochu, je absence Bluetooth, který z moderních konkurentů nabídne jen We Are Rewind. Posluchač tak může použít svá oblíbená bezdrátová sluchátka, což je pohodlné, ale opět – k walkmanu a celému „retro pocitu“ ten kabel tak nějak patří. Pokud ale máte pouze bezdrátová sluchátka, je to komplikace, která se v případě testovaného modelu prodraží.

Co mě ale zamrzelo víc, že USB-C port funguje jen pro nabíjení akumulátoru. Škoda, že výrobce nepřidal alespoň základní digitální rozhraní, aby šel signál z kazet nahrávat do počítače. Tak třeba příště.

Celkově na nás Fiio CP13 zanechalo velmi dobrý dojem, a pokud víte o jedné, dvou, třech krabicích s kazetami, je to povedený způsob, jak si obsah na nich nahraný ještě užít.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Téměř špičkový mobil za rozumnější cenu. Test Honoru 200 Pro

Honor 200 Pro

Není to sice ten pravý top model, ale má k němu zatraceně blízko. Honor 200 Pro se snaží zaujmout...

To jste ještě neslyšeli: takto zní muzika z šelakové desky z roku 1936

Přenoska na desce

VIDEO Před sto lety to byl výkřik moderní techniky a na rozdíl od modernějších nástupců šly přehrát i bez...

Zbytečně vysoká cena kazí dojem z elegána. Test Oppa Reno 12 Pro

Oppo Reno 12 Pro

Nové Oppo Reno 12 Pro je špičkou nabídky tohoto výrobce na českém trhu. Reálně však jde o model...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

Streamovací služby může využívat celá rodina, jak samostatě, tak dohromady.

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo...

Prodejní hit trochu zlenivěl, pořád se však bude líbit. Test Samsungu A55

Samsung Galaxy A55 5G

Řada A je v nabídce Samsungu naprosto klíčová. Najdete zde levnější mobily, které se čím dál...

  • Nejčtenější

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech mnohem menší redukci emisí skleníkových plynů, než jakou by zajistily za výrazně...

3. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Parní lokomotiva, která nikdy nemohla přijet uhlím napřed

Vedle parních lokomotiv „obyčejné“ konstrukce vznikaly také parní lokomotivy méně obvyklé, až vyloženě neortodoxní, kam patří i stroje systému Fairlie. Obousměrné lokomotivy Fairlie vypadají na první...

30. září 2024

Opravdu byste se před T. rexem neschovali ani v autě?

Za poslední čtvrtstoletí se objevilo několik studií, které přišly s odhady konkrétní síly a tlaku, jimiž dokázal Tyrannosaurus rex působit na svoji kořist. Výsledky různých výzkumů se značně liší v...

29. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence zvětšováním hloupne. Nesečte ani 47309068053 s 95464

Premium

Velké jazykové modely jsou už na webu k dispozici nějakou dobu. Spousta lidí si je zvykla používat každý den. Je však třeba dávat pozor. I ty nejlepší AI pořád selhávají při zdánlivě primitivních...

3. října 2024

Slunce umí i „táboráky“, ale největší překvapení připravilo letos, říká astronom

Premium

Díky družicím, které se přibližují k naší mateřské hvězdě, snad lidstvo jednou poodhalí největší záhadu sluneční fyziky: Proč je povrch Slunce chladnější než jeho atmosféra? Do té doby si ovšem s...

6. října 2024

Palubní inženýr Concordu neměl za letu čas ani na jídlo. Práci mu vzal počítač

Cesta z Londýna do New Yorku trvala letounu Condorde zhruba tři hodiny. Toto nadzvukové dopravní letadlo je dodnes považováno za vrchol civilní letecké dopravy, který už téměř 21 let známe jen jako...

6. října 2024

Je Intel v koncích? Ždímá AMD akumulátor? Vyzkoušeli jsme nové procesory

Vyzkoušeli jsme notebooky s nejnovějšími procesory AMD, Intel a Qualcomm. Víme, jaký výkon nabídnou, jak rychle vyždímají akumulátor a podle čeho si je máte vybrat a jaký skok představují oproti...

5. října 2024

Když selžou padáky, může SpaceX nově zachránit astronauty i díky motorům

Kosmická loď Crew Dragon vozí astronauty na oběžnou dráhu a zpět už od roku 2020, ale přesto její vývoj nekončí. Nově může v případě nouzové situace využít své silné motory SuperDraco k bezpečnému...

5. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...