Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Test: Unikátní přehrávač disků, které nikdo nezná a nepoužívá

Otestovali jsme přehrávač disků HD VMD. Ve válce HD formátů stál stranou a vypadá to, že se jeho situace nezmění. Podívejte se, jak vypadá, co neumí a jak hraje.

Formát HD VMD - nevidíme ho tak růžově ... | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

O formátu HD VMD jsme poprvé výrazněji psali před více než rokem. Již tehdy jsme měli slíbený testovací vzorek přehrávače i disků. Přes mnohé urgence dorazil až nyní. A je to škoda.

Tehdy totiž zuřila válka formátů HD DVD versus Blu-ray a HD VMD mohlo do tohoto boje zasáhnout. K tomu však nedošlo, Blu-ray se stal jasným vítězem a HD DVD se definitivně odebralo na hřbitov slepých technologických řešení. V pozadí a bez pozornosti stojící formát HD VMD se tak dožil dnešních dní.

HD VMD - celek

Minulý týden do české republiky konečně dorazily první přístroje reprodukující HD VMD disky, konkrétně přehrávač NME ML-777S. NME je zkratkou společnosti New Media Enterprises, která má vývoj tohoto formátu na svědomí.

V Čechách bude distribuci a servis HD VMD přehrávačů zajišťovat společnost Orava. Z toho vychází i zajímavá nabídka - přehrávač dostanete zdarma při koupi Full HD LCD televizoru Orava. Samostatně stojí 4 999 Kč s DPH.

NME HD VMD

Co to vlastně HD VMD je?

High Definition Versatile Multilayer Disc (volně přeloženo jako univerzální vícevrstvý disk s vysokým rozlišením) neboli HD VMD konstrukčně vychází z klasického DVD disku. Médium vypadá zcela identicky, používá dokonce běžný červený laser (na rozdíl od Blu-ray, který je snímán modrým laserem s kratší vlnovou délkou).

HD VMD - komplet

Větší kapacity, která je pro HD videozáznamy potřeba, dosahuje přidáním dalších datových vrstev. Standardní DVD má kapacitu 4,7 GB (1 vrstva) či 8,5 GB (2 vrstvy). HD VMD má však i 12,75 GB (3 vrstvy) či 17 GB (4 vrstvy). Více vrstev se zatím nepoužívá, nicméně výrobce s tím počítá a maximální kapacita disku má atakovat i dvouvrstvý Blu-ray disk - teoretické maximum má být 100 GB.

Disk je zatím uplatněn jako nosič videa ve vysokém rozlišení 1080p s prostorovým zvukem (Dolby Digital), počítá se s ním i jako s vysokokapacitním počítačovým médiem. Toť teorie.

První pohled na přehrávač NME ML-777S

Černo-stříbrný oblý design přístroje se mi líbil a i dílenské zpracování musím hodnotit veskrze pozitivně. Konstrukce je pevná, plasty jsou dobře slícované, nikde nic nevrže a neodstává. Hlavní přehrávací tlačítka jsou v pravé části čelního panelu, hned pod nimi je pod dvířky ukrytá čtečka SD/MMC karet a USB port. Na pravé části se nachází alfanumerický displej s červeně svítícími segmenty. Je perfektně čitelný i z dálky, jas displeje lze navíc snížit či ho zcela vypnout.

HD VMD - SD USB

Zadní panel nabízí základní sadu konektorů. Nejčastěji využívaný bude HDMI výstup s HD obrazem i zvukem, ke starším televizím lze připojit analogovým YUV či S-Video rozhraním, nouzově můžete využít i kompozitní video signál na žlutém konektoru cinch. 

HD VMD - konektory

Zvuk dostanete v analogové podobě na multikanálovém (5.1) výstupu s regulací hlasitosti či v digitální na optickém či elektrickém digitálním rozhraní. Bohužel chybí v Evropě stále populární SCART a samostatný dvoukanálový zvukový výstup.

Příjemné překvapení po prvním zapnutí

První, čím přehrávač velmi příjemně upoutá, je hlavní menu, které je vyvedeno v elegantní a velice jemné grafice s plynulými pohyby. Na výběr je reprodukce z HD VMD mechaniky, USB paměti, SD karty a vstup do "setupu" přehrávače.

Nepříjemné překvapení po vložení disku

Příjemný dojem však skončí hned po vložení HD VMD disku do mechaniky. Jeho načtení je sice o něco rychlejší, než na co jsme u HD přehrávačů zvyklí, avšak rachot, který mechanika vytváří, je taktéž bezkonkurenční. U HD VMD i DVD disků lze při reprodukci hlučnost i vibrace přístroje přirovnat ke středně tiché mikrovlnné troubě. Pokud máte přehrávače schovány za dvířky TV stolku, nemusí to být zásadní problém, ale umístění v otevřeném regálu není vhodné.

Může za to modifikovaná DVD-RW mechanika Asus, která se takto hlučně projevila i po připojení k počítači. Je škoda, že v přehrávači není softwarově vedena k nižším otáčkám – hlučnost by se hned snížila. Více se o mechanice a vnitřnostech přístroje dočtete v samostatném boxu ve druhém sloupci.

Dále se HD WMD chová spíše jako DVD. Jednoduché animované menu, výběr zvukových a titulkových stop a případné bonusy. Žádné multimediální funkce, jaké známe u Blu-ray a svého času i HD-DVD nečekejte. Jediným rozdílem oproti DVD je tak jen rozlišení, které je oproti DVD čtyřnásobné - plné HD 1920 x 1080 pixelů.

Obraz, zvuk a testované filmy

Přehrávač dorazil se třemi HD VMD disky. S animovaným filmem Czerwony Kapturek: Prawdziwa Historia (tedy vlastě Červená Karkulka: Pravdivá Historie), artové drama Luca Bessona Angel-A a taneční hudbou nabitý Step-up (neboli Let´s Dance). Všechny tři jsou vybaveny anglickou a polskou zvukovou stopou DD 5.1 a polskými titulky. Nic víc. Přičemž u obou hraných filmů jde o asynchronní polský dabing, kdy všechny dialogy čte jeden člověk. Na HD disku s prostorovým zvukem mne to docela překvapilo. Všechny tři jsou Full HD 1920 x 1080 pixelů.

Dle informací distributora jsou již lokalizované HD VMD disky v lisovně, k přehrávačům tedy bude přibalována trojice titulů s českými titulky.

HD VMD - DO

Obraz je oproti běžnému DVD samozřejmě úplně jinde - plné vysoké rozlišení nabízí podstatně jemnější kresbu a více detailů. Srovnání s Blu-ray tituly však trochu kulhá - na HD VMD jsme viděli více neklidu, stopy komprese a v rychlejších scénách ztrátu detailů. To však nemusí být problém formátu jako takového, ale jen těchto konkrétních titulů.

Všechny totiž byly komprimovány v MPEG 2, přičemž film zabíral mezi 9,5 a 10,6 GB. Evidentně tedy muselo dojít k razantnější kompresi, ke které by u VC-1 či H.264 (se kterou formát HD VMD také počítá) nedošlo. Film na Blu-ray disku zpravidla zabírá více jak dvojnásobek prostoru při využití mnohem účinnější komprese.

Reprodukce DVD navzdory upsamplingu na vysoké rozlišení nepatří mezi špičku, spíše lepší průměr. Kvalitativně zklamala reprodukce DivX, například oproti mediacentru Popcorn Hour obraz více trpí pixelizací a kompresními bloky (samozřejmě myšleno u jednoho filmového souboru).

Pohled pod pokličku

O čtení HD VMD disků se stará modifikovaná DVD vypalovací mechanika Asus DRV-2014. Po připojení k počítači fungovala jako standardní vypalovačka, bez problémů šel načíst i HD VMD disk.

HD VMD - inside_2 

Navzdory vyjádření NME z loňského roku, že bude představen i software pro přehrávání HD VMD disků v počítači, takový software zatím není. VLC, MPC i další si vylámali zuby a ačkoli správně zjistili rozlišení, délku filmu a ubíhala i časová osa, obraz ani zvuk nebyl žádný.

HD VMD - inside

Obsah HD VMD disků se podařilo zkopírovat na pevný disk (AnyDVD spuštěno), ve všech případech se objem celého disku pohyboval mezi 10 a 12 GB - šlo tedy o třívrstvé disky.  


Další postřehy k přehrávači

Při přehrávání DivX nefunguje rychloposuv a bohužel nezobrazil ani titulky, což je problém.

Nepodařilo se zobrazit ani fotografie v JPEG, přístroj soubory neviděl. Po zasunutí USB paměti a otevření jakéhokoli adresáře dojde k poruše zobrazení znaků - místo písmen jsou zobrazeny obdélníčky. Tento stav se nezmění až do restartu přehrávače a nastal u všech vyzkoušených pamětí (různí výrobci, libovolné kapacity, vše nahráváno ve Windows Vista a XP).

Při přehrávání MP3 nenabízí ID3 tagy, zobrazuje jen názvy souborů a časové údaje. Vždy navíc přehraje jen jeden aktuální soubor, nikoli celé album.

Bude nějaké příště?

HD VMD je určeno především pro menší nízkorozpočtová studia a nezávislou filmovou scénu. Tomu odpovídá i současná nabídka filmů - je jich několik desítek, přičemž velká část z nich je bollywoodské produkce.

Mám obavu, že HD VMD přišlo "s křížkem po funuse". Podobná situace s HD VMD přístroji a filmy byla i před rokem, kdy ještě nebylo o diskovém HD médiu blízké budoucnosti rozhodnuto. Nyní je vyhrál Blu-ray. Stojí za ním velcí výrobci i filmová studia. V nabídce jsou stovky filmových titulů a koncertů, vede jak po stránce technické kvality, tak i multimediálních funkcí. HD VMD se tak velmi pravděpodobně zařadí mezi HD DVD, MiniDisc, LaserDisc či DCC - do přehledu slepých technologických uliček.

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Geopolitické šachy: Německo potřebuje F-35 k nesení jaderných zbraní

V Německu se opět rozhořela debata o možném nákupu amerických víceúčelových nadzvukových taktických letadel páté...

Konec cesty. Nový vesmírný teleskop dosáhl mety 1,5 milionu kilometrů od Země

Cesta vesmírného teleskopu do místa svého operačního prostoru je u konce. Dosáhl pozice 1,5 milionu kilometrů od Země....

Nová baterie z Česka využívá vodu, zinek a grafit. Bude levná a nemá vybuchovat

Vědci z české Akademie věd si nechali patentovat nový druh vodné baterie, která nemůže z principu začít hořet, a tím...

Třicet tisíc mil pod mořem. Japonské styky s nacisty byly plné nebezpečí

O zvláštním spojenectví Německa s Japonskem v druhé světové válce se obecně soudí, že mělo jen politický charakter a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatlačte slzu: produkty a služby, které skončily v roce 2021

Rok 2021 přinesl celou řadu nových IT technologií, ale také znamenal stopku pro některé stávající. Pojďte se s námi...

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

  • Další z rubriky

Přehrávač iPod slaví dvacet let. Podívejte se, jak vypadaly všechny modely

V sobotu 23. října uplyne dvacet let od chvíle, kdy šéf Applu Steve Jobs představil na pódiu nový hudební přehrávač se...

Ještě lepší zážitek z filmu? Vyberte si k televizi ten správný soundbar

Advertorial Při sledování filmů a dalších pořadů je zvuk tím, co nás do děje vtáhne možná ještě intenzivněji než samotný obraz. Pro...

Vyzkoušeli jsme webkamery od 400 do 4500 Kč, překvapily nás mikrofony

Premium Připravili jsme video, ve kterém se sami můžete přesvědčit, jak se liší obraz i zvuk jednotlivých kamer a zvážit kolik...

Apple versus zbytek světa. Sedmero novinek přineslo nejedno překvapení

Premium „Už jsi slyšel ty nový AirPody?“ Tato otázka přicházela tak často, že jsme se rozhodli pustit do dalšího testu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...

Do Česka poprvé připlula loď naložená uhlím z Austrálie. Má pomoci Ostravsku

Do Děčína v sobotu ráno poprvé připlula po Labi loď naložená černým uhlím z Austrálie, informovala Česká televize a...

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se Dinklage do Disney kvůli Sněhurce

Plán natočit novou verzi Sněhurky a sedmi trpaslíků příliš nepotěšil amerického herce Petera Dinklage. Obvinil...

Devadesátky: Hlavně nehraj jako já, řekl Vetchý Bartošovi o společné postavě

Postavu Tomáše Kozáka v Případech 1. oddělení hraje Ondřej Vetchý. V mladší verzi policisty v Devadesátkách se proměnil...

Tereza Ramba prozradila pohlaví i jméno druhého miminka

Herečka Tereza Ramba (32) a tanečník Matyáš Ramba (32) se před pár dny stali rodiči. Novinku se jim podařilo utajit a...