Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Test: Unikátní přehrávač disků, které nikdo nezná a nepoužívá

Otestovali jsme přehrávač disků HD VMD. Ve válce HD formátů stál stranou a vypadá to, že se jeho situace nezmění. Podívejte se, jak vypadá, co neumí a jak hraje.

Formát HD VMD - nevidíme ho tak růžově ... | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

O formátu HD VMD jsme poprvé výrazněji psali před více než rokem. Již tehdy jsme měli slíbený testovací vzorek přehrávače i disků. Přes mnohé urgence dorazil až nyní. A je to škoda.

Tehdy totiž zuřila válka formátů HD DVD versus Blu-ray a HD VMD mohlo do tohoto boje zasáhnout. K tomu však nedošlo, Blu-ray se stal jasným vítězem a HD DVD se definitivně odebralo na hřbitov slepých technologických řešení. V pozadí a bez pozornosti stojící formát HD VMD se tak dožil dnešních dní.

HD VMD - celek

Minulý týden do české republiky konečně dorazily první přístroje reprodukující HD VMD disky, konkrétně přehrávač NME ML-777S. NME je zkratkou společnosti New Media Enterprises, která má vývoj tohoto formátu na svědomí.

V Čechách bude distribuci a servis HD VMD přehrávačů zajišťovat společnost Orava. Z toho vychází i zajímavá nabídka - přehrávač dostanete zdarma při koupi Full HD LCD televizoru Orava. Samostatně stojí 4 999 Kč s DPH.

NME HD VMD

Co to vlastně HD VMD je?

High Definition Versatile Multilayer Disc (volně přeloženo jako univerzální vícevrstvý disk s vysokým rozlišením) neboli HD VMD konstrukčně vychází z klasického DVD disku. Médium vypadá zcela identicky, používá dokonce běžný červený laser (na rozdíl od Blu-ray, který je snímán modrým laserem s kratší vlnovou délkou).

HD VMD - komplet

Větší kapacity, která je pro HD videozáznamy potřeba, dosahuje přidáním dalších datových vrstev. Standardní DVD má kapacitu 4,7 GB (1 vrstva) či 8,5 GB (2 vrstvy). HD VMD má však i 12,75 GB (3 vrstvy) či 17 GB (4 vrstvy). Více vrstev se zatím nepoužívá, nicméně výrobce s tím počítá a maximální kapacita disku má atakovat i dvouvrstvý Blu-ray disk - teoretické maximum má být 100 GB.

Disk je zatím uplatněn jako nosič videa ve vysokém rozlišení 1080p s prostorovým zvukem (Dolby Digital), počítá se s ním i jako s vysokokapacitním počítačovým médiem. Toť teorie.

První pohled na přehrávač NME ML-777S

Černo-stříbrný oblý design přístroje se mi líbil a i dílenské zpracování musím hodnotit veskrze pozitivně. Konstrukce je pevná, plasty jsou dobře slícované, nikde nic nevrže a neodstává. Hlavní přehrávací tlačítka jsou v pravé části čelního panelu, hned pod nimi je pod dvířky ukrytá čtečka SD/MMC karet a USB port. Na pravé části se nachází alfanumerický displej s červeně svítícími segmenty. Je perfektně čitelný i z dálky, jas displeje lze navíc snížit či ho zcela vypnout.

HD VMD - SD USB

Zadní panel nabízí základní sadu konektorů. Nejčastěji využívaný bude HDMI výstup s HD obrazem i zvukem, ke starším televizím lze připojit analogovým YUV či S-Video rozhraním, nouzově můžete využít i kompozitní video signál na žlutém konektoru cinch. 

HD VMD - konektory

Zvuk dostanete v analogové podobě na multikanálovém (5.1) výstupu s regulací hlasitosti či v digitální na optickém či elektrickém digitálním rozhraní. Bohužel chybí v Evropě stále populární SCART a samostatný dvoukanálový zvukový výstup.

Příjemné překvapení po prvním zapnutí

První, čím přehrávač velmi příjemně upoutá, je hlavní menu, které je vyvedeno v elegantní a velice jemné grafice s plynulými pohyby. Na výběr je reprodukce z HD VMD mechaniky, USB paměti, SD karty a vstup do "setupu" přehrávače.

Nepříjemné překvapení po vložení disku

Příjemný dojem však skončí hned po vložení HD VMD disku do mechaniky. Jeho načtení je sice o něco rychlejší, než na co jsme u HD přehrávačů zvyklí, avšak rachot, který mechanika vytváří, je taktéž bezkonkurenční. U HD VMD i DVD disků lze při reprodukci hlučnost i vibrace přístroje přirovnat ke středně tiché mikrovlnné troubě. Pokud máte přehrávače schovány za dvířky TV stolku, nemusí to být zásadní problém, ale umístění v otevřeném regálu není vhodné.

Může za to modifikovaná DVD-RW mechanika Asus, která se takto hlučně projevila i po připojení k počítači. Je škoda, že v přehrávači není softwarově vedena k nižším otáčkám – hlučnost by se hned snížila. Více se o mechanice a vnitřnostech přístroje dočtete v samostatném boxu ve druhém sloupci.

Dále se HD WMD chová spíše jako DVD. Jednoduché animované menu, výběr zvukových a titulkových stop a případné bonusy. Žádné multimediální funkce, jaké známe u Blu-ray a svého času i HD-DVD nečekejte. Jediným rozdílem oproti DVD je tak jen rozlišení, které je oproti DVD čtyřnásobné - plné HD 1920 x 1080 pixelů.

Obraz, zvuk a testované filmy

Přehrávač dorazil se třemi HD VMD disky. S animovaným filmem Czerwony Kapturek: Prawdziwa Historia (tedy vlastě Červená Karkulka: Pravdivá Historie), artové drama Luca Bessona Angel-A a taneční hudbou nabitý Step-up (neboli Let´s Dance). Všechny tři jsou vybaveny anglickou a polskou zvukovou stopou DD 5.1 a polskými titulky. Nic víc. Přičemž u obou hraných filmů jde o asynchronní polský dabing, kdy všechny dialogy čte jeden člověk. Na HD disku s prostorovým zvukem mne to docela překvapilo. Všechny tři jsou Full HD 1920 x 1080 pixelů.

Dle informací distributora jsou již lokalizované HD VMD disky v lisovně, k přehrávačům tedy bude přibalována trojice titulů s českými titulky.

HD VMD - DO

Obraz je oproti běžnému DVD samozřejmě úplně jinde - plné vysoké rozlišení nabízí podstatně jemnější kresbu a více detailů. Srovnání s Blu-ray tituly však trochu kulhá - na HD VMD jsme viděli více neklidu, stopy komprese a v rychlejších scénách ztrátu detailů. To však nemusí být problém formátu jako takového, ale jen těchto konkrétních titulů.

Všechny totiž byly komprimovány v MPEG 2, přičemž film zabíral mezi 9,5 a 10,6 GB. Evidentně tedy muselo dojít k razantnější kompresi, ke které by u VC-1 či H.264 (se kterou formát HD VMD také počítá) nedošlo. Film na Blu-ray disku zpravidla zabírá více jak dvojnásobek prostoru při využití mnohem účinnější komprese.

Reprodukce DVD navzdory upsamplingu na vysoké rozlišení nepatří mezi špičku, spíše lepší průměr. Kvalitativně zklamala reprodukce DivX, například oproti mediacentru Popcorn Hour obraz více trpí pixelizací a kompresními bloky (samozřejmě myšleno u jednoho filmového souboru).

Pohled pod pokličku

O čtení HD VMD disků se stará modifikovaná DVD vypalovací mechanika Asus DRV-2014. Po připojení k počítači fungovala jako standardní vypalovačka, bez problémů šel načíst i HD VMD disk.

HD VMD - inside_2 

Navzdory vyjádření NME z loňského roku, že bude představen i software pro přehrávání HD VMD disků v počítači, takový software zatím není. VLC, MPC i další si vylámali zuby a ačkoli správně zjistili rozlišení, délku filmu a ubíhala i časová osa, obraz ani zvuk nebyl žádný.

HD VMD - inside

Obsah HD VMD disků se podařilo zkopírovat na pevný disk (AnyDVD spuštěno), ve všech případech se objem celého disku pohyboval mezi 10 a 12 GB - šlo tedy o třívrstvé disky.  


Další postřehy k přehrávači

Při přehrávání DivX nefunguje rychloposuv a bohužel nezobrazil ani titulky, což je problém.

Nepodařilo se zobrazit ani fotografie v JPEG, přístroj soubory neviděl. Po zasunutí USB paměti a otevření jakéhokoli adresáře dojde k poruše zobrazení znaků - místo písmen jsou zobrazeny obdélníčky. Tento stav se nezmění až do restartu přehrávače a nastal u všech vyzkoušených pamětí (různí výrobci, libovolné kapacity, vše nahráváno ve Windows Vista a XP).

Při přehrávání MP3 nenabízí ID3 tagy, zobrazuje jen názvy souborů a časové údaje. Vždy navíc přehraje jen jeden aktuální soubor, nikoli celé album.

Bude nějaké příště?

HD VMD je určeno především pro menší nízkorozpočtová studia a nezávislou filmovou scénu. Tomu odpovídá i současná nabídka filmů - je jich několik desítek, přičemž velká část z nich je bollywoodské produkce.

Mám obavu, že HD VMD přišlo "s křížkem po funuse". Podobná situace s HD VMD přístroji a filmy byla i před rokem, kdy ještě nebylo o diskovém HD médiu blízké budoucnosti rozhodnuto. Nyní je vyhrál Blu-ray. Stojí za ním velcí výrobci i filmová studia. V nabídce jsou stovky filmových titulů a koncertů, vede jak po stránce technické kvality, tak i multimediálních funkcí. HD VMD se tak velmi pravděpodobně zařadí mezi HD DVD, MiniDisc, LaserDisc či DCC - do přehledu slepých technologických uliček.

  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 35 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Herec Čestmír Řanda byl nezapomenutelný v komediích i dramatických rolích

v diskusi je 7 příspěvků

4. prosince 2023

Pátého prosince 1923 se v Rokycanech narodil Čestmír Řanda, známý český herec, díky své figuře...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Anglické Wikipedii letos vévodil ChatGPT, v Česku Petr Pavel

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia zveřejnila čísla návštěvnosti svých stránek....

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi jsou 3 příspěvky

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 74 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

OBRAZEM: První horská zubačka byla… Ta americká samozřejmě. A jezdí dodnes

v diskusi je 7 příspěvků

6. prosince 2023

První horská ozubená železnice byla dokončena v roce 1869 ve Spojených státech. Jejím cílem je...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...