Atraktivní cena, povedený obraz a české omezení. Otestovali jsme TV Xiaomi

Xiaomi má svá želízka v ohni snad v každé kategorii spotřební elektroniky. Nová řada televizorů P1 byla nedávno oficiálně uvedena i na český trh a my jsme největší 140cm model proklepli v redakčním testu. V některých ohledech se povedl, jedno z velkých lákadel je však českému divákovi zapovězeno.
Menu televizního příjmu na Xiaomi Mi TV P1 55"

Menu televizního příjmu na Xiaomi Mi TV P1 55" | foto: Xiaomi, screenshot a koláž Technet.cz

Má 4K rozlišení, poradí si s HDR standardy HDR10+, HLG a Dolby Vision, má operační systém Android TV, HDMI 2.0 porty a bluetooth dálkový ovladač. Na papíru nevypadá Xiaomi P1 vůbec špatně. Je takový i ve skutečnosti?

Levnější konstrukce modelu P1 je při vybalování znát, televizor je lehký, celoplastový, na dnešní poměry i relativně hluboký, v nejhlubší spodní části měří 9 centimetrů. Nepovažujeme to za problém, při započtení velikosti nožiček nepřekračuje obvyklý půdorys.

Trochu nás zarazilo, že zatímco na produktových fotkách televizor vypadá skoro jako bezrámečkový a výrobce jej tak dokonce označuje, ve skutečnosti je displej lemován černým pruhem, který ve finále tloušťku „orámování“ obrazu více než zdvojnásobuje. Není to nijak mimo běžné meze a nijak nám to sledování televizoru nekazilo, ale považujeme za fér na tuto diskrepanci upozornit.

PatchWall se odstěhoval do Humpolce ...

Televizor je vybaven operačním systémem Android TV, takže máte možnost vybrat si z velkého množství multimediálních aplikací.

Standardní Android TV rozhraní

Hardware televizoru postavený na procesoru od Mediateku doplněného 2 GB operační paměti a 16GB úložištěm se během testu ukázal jako dostatečně výkonný a námi zkoušené streamovací a přehrávací aplikace fungovaly svižně a korektně, stejně jako přepínání mezi nimi. Problém jsme nezaznamenali ani u HEVC videa s datovým tokem 200 Mbit/s.

Odpověď na otázku, proč Xiaomi zůstalo u původního rozhraní Android TV a nepřešlo k novějšímu Google TV, zní: PatchWall.

Tak se jmenuje speciální uživatelské rozhraní Xiaomi pro chytré televizory, které je stejně jako Google TV zaměřeno nikoli na aplikace, ale na divákům nabízený a doporučovaný obsah napříč aplikacemi. Problém je, že v našem regionu zatím není dostupný, a tak je nahrazeno pouze ikonami nejpoužívanějších aplikací a vstupů a varovným nápisem, že PatchWall není.

Patchwall není ...

Tuto obrazovku lze naštěstí zablokovat, stisk tlačítka s logem Xiaomi na dálkovém ovladači pak náhradně spouští živé televizní vysílání, nebo poslední aktivní vstup. Do hlavního menu Android TV pak stále netradičně vede tlačítko s „kroužkem“.

Aplikace pro příjem televizního vysílání je docela povedená, do EPG se sice musíte dostat stiskem tlačítka Settings a kliknutím na ikonu na grafické liště na spodní části obrazovky (viz. úvodní foto), ale zároveň se vám otevře i možnost výběru zvukové stopy, titulků nebo třeba přeskupování pořadí kanálů v naladěném seznamu.

Xiaomi Mi TV P1 dálkový ovladač. Překvapově chybí krokování kanálů, přepínat je musíte přes jejich seznam.

Takzvané červené tlačítko se nám nikdy nepodařilo vyvolat, ačkoli jej televizor oficiálně podporuje a v hlubinách nastavení lze tuto funkci aktivovat a deaktivovat.

Mírně otravné je chování při zapojené USB paměti - při každém zapnutí televizoru na vás vyskočí nabídka k přehrávání.

Obraz: vzhledem k ceně velmi dobrý

Nejprve stručně, obrazově se televizor vzhledem k ceně povedl. Potěší zejména velmi slušným kontrastem a podáním černé, dokonce i při sledování v setmělé místnosti, což není u levnějších televizorů rozhodně samozřejmostí. Přepnutí do režimu HDR je znatelné a obraz má větší jasovou dynamiku, než když přepnete na SDR obsah.

Na plné využití potenciálu HDR panel nemá dostatečný jasový výkon, výrobce jej neudává, v zahraničních měřeních zpravidla došli k hodnotě kolem 350 nitů. Znamená to, že obraz neumí oslnit, jako je to například v případě vyšších QLED HDR modelů Samsung, ale pokud nemáte srovnání, nebude vám to chybět. Na testovacích obrazcích jsme zaznamenali i větší míru pohybové neostrosti.

Barvy jsou spíše chladnější, ale není problém je v menu seřídit. Subjektivně je při sledování TV vysílání i Netflixu obraz velmi dobrý.

Xiaomi u 55" modelu vsadilo na VA panel, z čehož vychází i některé základní obrazové charakteristiky. Jednak jsou to oproti třeba IPS mírně omezené sledovací úhly, u modelu P1 je však hodnotíme jako zcela dostatečné, pokud na televizor nehledíte buď téměř z boku, nebo z výrazného podhledu, uvidíte obraz zcela korektně. Za druhé je to lepší předpoklad k vysokému kontrastu, což se naštěstí potvrdilo.

P1 využívá takzvané globální stmívání (global dimming), což znamená, že televizor má podsvětlení v rámu kolem obrazovky, světlo za zobrazovač rozvádí speciální panel a podsvětlovací LED pásek z každé strany je brán jako jedna stmívací zóna. Je to ta úplně základní forma stmívání, a jak jsme uvedli o dva odstavce výše, výrobci se z toho povedlo vytěžit maximum, kontrast i podání černé je velmi slušné. Ano, není to černá prémiových QLED modelů, ale i ve velmi tmavých odstínech je gradace solidní a v černé nemizí příliš detailů.

Jeden z portů je označen jako HDMI 2.1, ale televizor neumí rozumně využít 120Hz signál a nepodporuje VRR, takže je to vlastně jedno. Možnosti použít televizor k hraní her jsou tak poněkud omezené.

Zvuk: reklama na soundbar

Mdlý plastový projev bez basů a výšek je v podstatě reklamou a motivačním programem k pořízení soundbaru, sami jsme mimo testy raději pouštěli optickým kabelem připojenou aparaturu, a pokud jsem u televizoru seděl sám, tak jsem připojil bluetooth sluchátka, to fungovalo výborně.

Chápu to tak, že výrobce náklady soustředil jinam a na zvuk prostě nezbylo. Pokud ovšem plánujete „něco zvukotvorného“ připojit, nemusí vás to trápit.

Potěšitelné je, že televizor s výjimkou Dolby Atmos dekóduje snad všechny zvukové formáty, včetně DTS a DTS:X.

Závěr

Za 15 990 Kč nabízí Xiaomi P1 v 55" provedení velmi slušnou nabídku, zejména povedený obraz a svižný systém. Jen se musíte spokojit s mizerným zvukem, případně jeho reprodukci vyřešit jinak.

Aktualizace: Upřesnili jsme informaci o HbbTV.

Vstoupit do diskuse (13 příspěvků)

Nejčtenější

Modelář zastavil čas. Převoz skruže na vodní dílo Orlík vtáhne do historie

Soutěž

V seriálu Příběh mého modelu se tentokrát pokocháme diorámou, se kterou se s námi podělil modelář Jiří Poch. Rozhodl se ztvárnit skutečný historický okamžik a použít zajímavé výtvarné techniky. Dále...

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

KVÍZ: Mladí asi nepochopí, staří zaskřípou zuby. Fyzické nosiče už odvál čas

Většinu fyzických nosičů zvuku, obrazu a dat již odvál čas. Pojďme na ně zavzpomínat. Starší procvičí paměť a otřou zpocené čelo, kolik za dnes v podstatě historické relikty kdysi utratili. A mladí...

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

Na miniželeznici o rozchodu 381 mm jezdil za války nejmenší obrněný vlak

Cesty železniční jsou nevyzpytatelné. V tomto oboru vznikalo kdeco zvláštního, co dokázalo člověka usedlejšího tu více, tu méně překvapit. A to ať už se jednalo o nestandardní samotné dráhy, či o...

Slet letadel, dronů i strojů budoucnosti. To je 55. Pařížská letecká show

Pařížský aerosalon, který probíhá každý lichý rok na tradičním místě v Le Bourget u Paříže, letos slaví 55. ročník. Koná se od 16. do 20. června a k vidění toho je opravdu mnoho. Od nejnovějších typů...

20. června 2025  16:49

Trefila nás záhadná částice. Podle vědců mohlo jít o temnou hmotu

V roce 2023 zaznamenal podvodní neutrinový detektor KM3NeT rekordní signál. Má jít o nejenergičtější částici tohoto typu, jakou kdy lidstvo zaregistrovalo. Podle nové teorie mohla být ještě daleko...

20. června 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Chcete si vydělat milion dolarů? K balíku peněz stačí vyřešit matematický příklad

Premium

Potřebujete nějaké peníze navíc? Americká nezisková organizace už čtvrtstoletí nabízí možnost vydělat si milion dolarů. Stačí vyřešit jednu z matematických úloh na jejím seznamu. Má to ale háček....

20. června 2025

Připravte se na nejdelší den roku a proč není vždy 21. června

Letní slunovrat vedle nejdelšího dne na severní polokouli, znamená také konec jara a začátek léta. Podle astrologů vstupuje Slunce do znamení Raka, což už však nyní neodkazuje na stejnojmenné...

20. června 2025

KVÍZ: Mladí asi nepochopí, staří zaskřípou zuby. Fyzické nosiče už odvál čas

Většinu fyzických nosičů zvuku, obrazu a dat již odvál čas. Pojďme na ně zavzpomínat. Starší procvičí paměť a otřou zpocené čelo, kolik za dnes v podstatě historické relikty kdysi utratili. A mladí...

vydáno 20. června 2025

Potvrzeno! Známe místo, kde leží vrak lodi Endeavour kapitána Cooka

Po více než čtvrt století výzkumu oznámili australští archeologové, že vrak s označením RI 2394 v přístavu Newport na americkém Rhode Islandu je skutečně lodí, která psala historii námořních objevů....

19. června 2025  17:06

Muskova největší loď Starship vybuchla už při testech na zemi

Příprava na jubilejní desátý testovací let kompletu Super Heavy a Starship se poněkud opozdí. Může za to neúspěšný test lodi Starship, která se podrobila tzv. statickému zážehu, což je standardní...

19. června 2025  9:50

Modelář zastavil čas. Převoz skruže na vodní dílo Orlík vtáhne do historie

Soutěž

V seriálu Příběh mého modelu se tentokrát pokocháme diorámou, se kterou se s námi podělil modelář Jiří Poch. Rozhodl se ztvárnit skutečný historický okamžik a použít zajímavé výtvarné techniky. Dále...

19. června 2025

Na miniželeznici o rozchodu 381 mm jezdil za války nejmenší obrněný vlak

Cesty železniční jsou nevyzpytatelné. V tomto oboru vznikalo kdeco zvláštního, co dokázalo člověka usedlejšího tu více, tu méně překvapit. A to ať už se jednalo o nestandardní samotné dráhy, či o...

18. června 2025

Thajsko nakoupí gripeny modernizovaných verzí E/F. Má k tomu dobrý důvod

Královské thajské letectvo vybralo jako svou příští novou stíhačku švédské letouny JAS 39 Gripen. Dalo jim přednost před poslední variantou typu F-16. Nákup musí ještě schválit vláda. Teprve pak...

18. června 2025

Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic
Jedna kapsle denně proti ženským obtížím, vyhrajte probiotika Her Biotic

Nepohodlí v intimní oblasti dokáže pořádně znepříjemnit každodenní život. Her Biotic je přírodní doplněk stravy, který pečuje o ženské zdraví...

Plyn už nebude zbraní. Před 100 lety svět zakázal chemické a biologické útoky

Dne 17. června 1925 podepsalo v Ženevě 38 států zásadní dokument – protokol o zákazu použití dusivých plynů a bakteriologických metod vedení války. Šlo o první vážný mezinárodní krok ke kontrole...

17. června 2025

Ruš, nebo budeš zrušen. Na Ukrajině probíhá revoluce elektronického boje

Od našich zpravodajů na Ukrajině Je to neviditelná součást války, ale možná nejdůležitější. S masivním nasazením dronů na Ukrajině se pojí i revoluce v elektronickém boji, obě strany se neustále snaží překonat protivníkovy rušičky a...

17. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.