Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. srpna 2021 Dominik

Deset filmů a dost. Vyzkoušeli jsme televizor s unikátní službou

Nové televizory Bravia XR dostaly do vínku nejen „kognitivní obrazový procesor“ a systém Google TV, ale také unikátní streamovací službu Bravia Core. Podívali jsme se na ně podrobněji.

55" VA LCD televizor Sony Bravia XR-55X90J | foto: Sony, Václav Nývlt,  Technet.cz

Nové řady televizorů představených pro rok 2021 pomalu přichází na trh a zároveň i do redakce na recenze. Jako první jsme vyzkoušeli novinku Sony, model XR-55X90J. Je to první vlaštovka přinášející nové uživatelské rozhraní Google TV a také streamovací službu Bravia Core, která je exkluzivní pro nejvyšší řady letošních televizorů Bravia.

S Google TV jsme se měli možnost seznámit díky adaptéru Chromecast with Google TV již na začátku roku, to ale ještě nebyl pro český trh oficiálně spuštěn. To se s příchodem nových televizorů na trh sice změnilo, ale jak se ukázalo, jeden lokální neduh zatím v systému přetrval.

Lokální trable malého trhu

V rozhraní Google TV totiž chybí přímý přístup do aplikačního obchodu Google Play a aplikace se vyhledávají pomocí centrálního vyhledávacího pole, ať již pomocí klávesnice, nebo hlasem. Problém je, že zde vyhledávání v českém prostředí moc nefunguje, takže po zadání názvu aplikace vám systém nabídne videa na YouTube, kde o dané aplikaci někdo hovoří, ale nikoli možnost její instalace z obchodu.

Uživatel tak má tři možnosti – buď si vystačí s tím, co mu televizor nabízí v rámci doporučených aplikací, nebo si vybere z nabídky aplikací, které má na jiných zařízeních se stejným Google účtem. Pokud chce instalovat aplikaci, kterou mu systém takto nenabídne, musí se na nějakém počítači přihlásit do Google Play ve webovém prohlížeči, najít si aplikaci a v rámci „instalovat do“ si vybrat televizor. O chvíli později se mu v televizoru objeví zástupce aplikace a tím je hotovo.

Prostředí Google TV

Aplikace v systému Google TV

Trošku více schovaná je možnost instalace aplikací z neautorizovaných zdrojů pomocí .apk souborů z USB paměti, ale stále to jde. I když nemálo aplikací, co jsme takto zkusili nainstalovat (zejména pro měření sítě, ale k tomu se dostaneme později), selhala na tom, že nedostala správná povolení, nebo na nic nereagovala.

Přepínání uživatelů jen na půl

Tradiční nevýhodou chytrých televizorů je nemožnost přepínání uživatelských účtů. Algoritmy televizoru se tak mohou snažit, jak chtějí, ale pokud se u televize střídají děti, puberťáci a dospělí, těžko v hlavním menu nabídnou relevantní doporučený obsah – výsledek je pro všechny a pro nikoho. U Google TV jsme zaplesali, protože v menu je možnost přidat další účty a rychle mezi nimi přepínat.

Bohužel však nefunguje pro hlavní obrazovku televizoru a jím doporučovaný obsah, ale jen pro některé Google služby, například YouTube nebo Google Filmy. I to je ovšem fajn.

Jinak nás Google TV potěšila velmi elegantní instalací, která nezapomíná ani na seřazení naladěných TV kanálů do preferovaného pořadí, a díky Google účtu se přihlásí i některé aplikace, například Netflix (na což jsme zvyklí z Android TV).

Samotné rozhraní hlavní obrazovky je přehledné a celkem příjemné, jen jsme si seřadili aplikace v nabídce podle četnosti použití.

Streamování v takřka studiové kvalitě

Jedním z lákadel pro nákup televizoru Bravia XR by měla být služba videa na přání Bravia Core. Je exkluzivně jen v těchto televizorech, nabízí tituly z katalogů Sony Picture Entertainment a IMAX, a především nabízí i streamování v extrémně vysoké kvalitě.

Sony Bravia Core

Sony Bravia Core

Tu najdete zejména v kategoriích Pure Stream a IMAX Enhanced, kde se může datový tok pohybovat na hranici 30 nebo 80 Mbit/s, podle toho, co vaše internetová přípojka dovolí. Zda tomu tak opravdu je, se nám nepodařilo ověřit, protože televizor a aplikace nikde datový tok nebo přenesená data neukazují, žádnou měřící aplikaci se nám v televizoru nepodařilo zprovoznit, a když jsme (ano, trochu naivně) vyzkoušeli stream přes hotspot z chytrého telefonu, datový tok LTE připojení nestačil a televizor kvalitu obrazu adekvátně snížil.

Kvalita obrazu titulů v Pure Stream a IMAX Enhanced byla subjektivně naprosto skvělá, rozdíl oproti klasickému 4K HDR streamu Netflixu (kolem 15 Mbit/s) by ještě více vynikl na větší úhlopříčce, na to je 55" přeci jen docela skromných.

Celkem je ve službě v tuto chvíli v ČR dostupných a lokalizovaných (vždy alespoň české titulky) zhruba 100 titulů (v jiných zemích až 300), z nichž je část volně kdykoli k dispozici k přehrání, jiné si musíte „zakoupit“. K tomu slouží pět nebo deset bodů, které dostanete spolu s televizorem, každý jediný bod lze směnit za jeden titul. Tyto body nelze nijak dokoupit (alespoň v tuto chvíli ne), takže jakmile je proměníte v tituly, jiné nebudou. Ty zakoupené zůstanou v „knihovničce“ a můžete si je pouštět opakovaně. Je tedy dobré si body šetřit na dobré filmy, které opravdu chcete vidět ve skvělé kvalitě a nejsou jinde dostupné – půjde tedy zejména o nové blockbustery SPE a IMAXu, které se do Bravia Core dostanou nejdříve.

Sony Bravia Core

Neomezený stream titulů je přitom dostupný na 12 či 24 měsíců po aktivaci služby (stejně jako u počtu bodů záleží na modelu televizoru), zklamáním byl fakt, že část titulů je v nabídce v obyčejném plném HD rozlišení – ne že by se na 1080p nedalo na 55" obrazovce podpořené výkonným upscalingem obraz ukoukat, ale přeci jen 4K HDR je někde jinde.

Obraz a zvuk

Když jsme nakousli upscaling, nemůžeme se nezmínit o novém obrazovém procesoru, který Sony nazvalo Cognitive Processor XR. Podle výrobce jde o procesor využívající pokročilý systém umělé inteligence, která byla strojovým učením vycepována k tomu, aby dokázala analyzovat obraz za použití rozpoznání jednotlivých objektů a dějů a s ohledem na fungování lidského oka. Procesor by tak měl rozpoznat první a druhý plán, vědět na jaký objekt bude oko diváka upoutáno ... a podle toho upraví různé parametry obrazu tak, aby byl výsledek co nejlepší.

Zda něco takového procesor skutečně umí, nedokážeme ověřit, nicméně výsledek je výborný. Obraz má hloubku i prostor, syté, ale do přirozeného podání snadno nastavitelné barvy, výborný kontrast a obrovský světelný výkon – i v nezatemněné denní místnosti umí v HDR (podporuje HDR10, HLG, Dolby Vision) opravdu zazářit.

Funkci Pure Stream je ve službě Bravia Core nutné aktivovat.

Službu Bravia Core si nejlépe vychutnáte jen s opravdu rychlým připojením k internetu.

Gradace šedé je výborná, pohybová neostrost zanedbatelná, bleeding světla ve tmě kolem světlých objektů minimální – dohromady skvělé. Zamrzely nás pouze o trochu užší pozorovací úhly z boků, ale toho jsme si všimli až při pohledu z míst, odkud bychom na televizi koukat nechtěli – pokud se však díváte hodně z boku, na toto je třeba pamatovat. Hráče potěší, že HDMI 2.1 port umí přijmout 4K/120Hz obrazový signál.

Zvuk překvapivě dobrý, rozhodně velmi dobrý s ohledem na to, že jde o čistý televizor bez soundbaru v podstavci. O reprodukci se stará vícero reproduktorů, z nichž některé míří dolů pod televizor, některé do stran a o optimalizaci výsledku v daném prostoru se postará automatická kalibrace pomocí mikrofonu zabudovaného v dálkovém ovladači.

Diváka čekají hutné středy, plný a dobře srozumitelný vokál, při vřavě i velmi solidní výrazné výšky s detaily. Basy jsou spíše naznačené a decentní, nicméně alespoň okatě nechybí. Televizor dokáže reprodukovat i Dolby Atmos, umí vytvořit docela prostornou a místnost naplňující zvukovou kulisu, ale „domácí kino“ bychom tomu spíše neříkali.

Připojení na Bluetooth sluchátka fungovalo výborně.

Závěr

Sony XR-55X90J  je výborný televizor, cena 39 990 Kč nám připadá přiměřená kvalitě, kterou zákazník dostane. Doufáme jen, že se podaří lépe rozběhat vyhledávání i v české verzi systému a do televizoru dorazí v podobě softwarové aktualizace.

Mírnou rozpačitost v nás zanechala služba Bravia Core. Nabízí zajímavé tituly, mnohé nabízí v naprosto parádní kvalitě, a funguje velmi dobře. Finální omezenost na pět nebo deset prémiových titulů na jeden televizor by ve mne jako v zákazníkovi nejspíše vzbudila výběrovou úzkost – je právě toto film, za který chci vyměnit jeden z mála svých bodů? Tento pocit jsem měl i během testu, a to jsem věděl, že přístroj během čtrnácti dní vrátím a když body nepoužiji, tak propadnou. Možnost dokoupit si – byť klidně za velmi prémiovou cenu – další body by byla opravdu fajn.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Přerostlý konkurent k Apple Watch. Testovali jsme Huawei Watch 3 Pro

Huawei Watch 3 Pro

Watch 3 Pro od Huaweie ukazují, jak mají vypadat funkcemi nabité chytré hodinky. Mimo to jsou také...

Láká na displej a eleganci, stojí však dost peněz. Test TCL 20 Pro 5G

TCL 20 Pro 5G

Solidní výbava, elegantní vzhled, ale také poněkud prémiová cena. Takové je TCL 20 Pro 5G, povedený...

Není levný, ale je velmi dobrý. Maličký reprák od Sonosu umí překvapit

Sonos Roam

VIDEO Umí hrát přes wi-fi i Bluetooth, samostatně i ve skupině, připojený do zásuvky i jen tak položený u...

Peklo, nebo pohoda? Elektrickou škodovkou jsme zajeli do Chorvatska

Enyaq u městečka Stará Baška

VIDEO S elektrickou Škodou Enyaq iV 80 jsme se vydali prakticky vyzkoušet, jak lze moderním...

Dva nejlevnější 5G smartphony. Test Poco M3 Pro 5G a Redmi Note 10 5G

Poco M3 Pro 5G a XIaomi Redmi Note 10 5G

Dva nejlevnější smartphony s podporou 5G na českém trhu se zdají jako konkurence jeden druhému....

Špičkový smartphone hlavně pro ty, kteří značce fandí. Test OnePlus 9 Pro

Smartphony OnePlus 9 a 9 Pro

Letošní top model 9 Pro od značky OnePlus má ohromný potenciál. Nabídne špičkovou výbavu,...

Vyzkoušeli jsme headset, který nehraje do ucha, ale do kosti

AfterShokz OpenComm

Pokud dvě třetiny pracovní doby protelefonujete a rozčilují vás uši ucpané sluchátky, AfterShokz...

Témata: Test - recenze, Sony
  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Jak začalo pátrání po ztracené liberecké ponorce U-206 Reichenberg

Převzít městský patronát nad ponorkou patřilo během druhé světové války k politickým aktům, které byly tradicí...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Firma napsala software jen pro sebe, dnes jej kupují obří korporace

Pokud chce laik pochopit, co vlastně stejnojmenný produkt pražského startupu Manta nabízí, nejspíše musí googlovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stávka letových dispečerů před 40 lety navždy proměnila americké nebe

V pondělí 3. srpna 1981 vstoupilo ve Spojených státech na 14 000 řídících letového provozu do stávky za řešení svých...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Test: Nový televizor od Samsungu potěšil hromadou diod i dobrými nápady

Vyzkoušeli jsme televizor QN95A, který je osazen novým neoQLED zobrazovačem. Umí si rozdělit práci s firemními...

Není levný, ale je velmi dobrý. Maličký reprák od Sonosu umí překvapit

Umí hrát přes wi-fi i Bluetooth, samostatně i ve skupině, připojený do zásuvky i jen tak položený u bazénu. Neublíží mu...

Slyším reprák, nevidím reprák. Vyzkoušeli jsme hrající novinku Ikey

Opřete ji o stěnu nebo pověsíte na zeď a zapojíte do zásuvky. Wi-fi reprosoustava pak zprostředkuje poslech nekonečné...

Apple Music dohání konkurenci, nově uspokojí i náročnější posluchače

Bylo to trochu legrační. Loni Apple na trh uvedl drahá sluchátka pro náročné posluchače, jejich vlastní hudební služba...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...