Sony α380 má oproti předchozí řadě novou ergonomii těla, koncepci ovládání a nové grafické rozhraní s propracovanou nápovědou. Řešení těla si bere mnohem více z koncepce používané u kompaktních fotoaparátů než kterákoli jiná zrcadlovka.
Jde o rozměry a tvarování těla i o provedení některých ovládacích prvků. Kompaktnost kupříkladu umocňuje nízký otočný volič režimů expozice, který jen nepatrně přesahuje úroveň plochy horní stěny. A pravý úchopový grip byl zmenšen, je přerušen hlouběji uloženým předním otočným voličem a spoušť s prstencem pro zapínání/vypínání přístroje byla přesunuta vzad na horní stěnu.
Příjemný je odsuvný kryt konektorů (USB 2.0 a HDMI) a slotů pro paměťové karty s přepínačem mezi nimi (Memory Stick PRO Duo/PRO-HG Duo/PRO-HG Duo HX a SecureDigital/SDHC).
Fotoaparát nabízí speciálně řešený obrazový snímač CCD formátu APS-C (23,5 × 15,7/8 mm) s efektivním rozlišením 14,2 Mpx, který umožňuje použít technologii Sony Quick AF Live View, ta řeší nežádoucí zpoždění u běžného živého náhledu. Umožňuje tudíž použít obrazovku pro kompozici záběrů i při fotografování nestatických scén, přičemž u některých oceníme, že je displej výklopný – typicky musíme-li fotografovat přes překážku či hlouček osob a podobně.
Snímač má protiprachový systém, antistatický povrch + technologii vibrací pro odstranění prachu, který ulpěl na filtru před čipem, a je součástí systému stabilizace obrazu: SteadyShot Inside (typ CCD-Shift). Obvod je vybaven osvědčeným procesorem Bionz. Pořizovat je možno snímky RAW (ARW), JPEG a simultánně RAW+JPEG. Rychlost souvislého snímání je maximálně 2,5 obr./s.
Systémy, režimy, funkce
Použitelné jsou všechny výměnné objektivy s bajonetem Sony α a Minolta A; přepočtový koeficient ohniskové vzdálenosti pro kinofilm je 1,5×. Automatický zaostřovací systém je 9bodový se širokým rozsahem, bodovým měřením i možností výběru bodu AF), v režimu AF-C je pro objekty v pohybu k dispozici průběžné ostření.
Měření expozice zajišťuje 40segmentový systém (SPC struktury včelí plástve) s možností přepnout na režim měření s vyvážením na střed záběru a bodové.
Hledáček je pevně vestavěný zrcadlový, zobrazuje 95 % zorného pole, má zvětšení obrazu 0,74×, dioptrickou korekci a jemnou sférickou zaostřovací matnici.
Uživatel může využít pohodlnou automatiku, vybrat vhodný scénický program, ale také použít flexibilní Program AE, programy s prioritou clony a času (1/4000–30 s), anebo nastavit vše ručně. K dispozici má řadu praktických funkcí. Nejzákladnější (jako citlivost a způsob snímání) jsou dostupné přímo, základní jsou snadno dostupné po stisku tlačítka "Fn" (režimy AF, oblast AF, režimy měření expozice, vyvážení barevnosti, optimalizace dynamického rozsahu a vlastní nastavení barevnosti včetně optimalizace gradace) a samozřejmě také další.
Nový režim Autospoušť umožňuje pořídit sérii tří, nebo pěti snímků a vybrat nejlepší, nebo funkce Teleobjektiv Smart Teleconverter, která umožňuje další přiblížení vzdálených objektů (1,4- a 2násobné). Výklopný blesk má směrné číslo 10 (m/100 ISO) a systém měření ADI/TTL s předzábleskem.
Na snímku zadní stěny vidíte na displeji nové grafické rozhraní – s "průvodcem" se stručnou charakteristikou jednotlivých režimů. U 6 scénických programů průvodce podá vysvětlení a zobrazí ukázkový snímek, u režimů, kde uživatel určuje parametry, grafické zobrazení vysvětluje, jak zvolené nastavení expozice (clona, čas, citlivost) ovlivní výsledný snímek.
Průvodce funguje i u dalších nastavení jako je citlivost a podobně. Na pravé straně rámečku LCD je čidlo systému automatické úpravy jasu displeje. A pod okulárem hledáčku jsou čidla, která při přiblížení aktivují předostření a zhasnutí LCD.
Displej je TFT LCD Clear Photo Plus s úhlopříčkou 2,7 palce, rozlišením 230 400 obrazových bodů, automatickou úpravou jasu a je umístěný na výklopném panelu. Fotoaparát napájí 6,8V Li-ion akumulátor NP-FH50 s kapacitou 870 mAh (6,1 Wh), možné je i napájení ze sítě.
Závěr
Sony α380 ve svém kompaktním balení nabízí výkonný snímač s vysokým rozlišením, dobré operační časy, velký výběr režimů expozice i praktických uživatelských funkcí a příjemné, jednoduché ovládání. Obrazová kvalita odpovídá kategorii, do níž přístroj patří.
Přirozeně nutno dodat, že obrazová kvalita byla posuzována u snímků získaných v základním nastavení a bez "vylepšovacích funkcí". A samozřejmě je možné použít obrazová data RAW, která "nezpracoval" procesor přístroje a nepřevedl je do grafického formátu JPEG. V prodejním balení je CD Sony Image Date Suite s programy Image Data Converter SR 3.1, Image Data Lightbox SR 2.1 a Sony Picture Utility – PMB 4.2.13.
Obrazová kvalita
Redakční test byl realizován s lehkým plastovým (vč. bajonetu) zoomobjektivem Sony DT 18–55 mm 1:3,5–5,6 SAM (Smooth Autofocus Motor), který výrobce nabízí jako základní kitový objektiv.
Barevné podání v plenéru bylo v defaultním nastavení realistické, přístroj si vcelku dobře poradil i s náročnějšími světelnými podmínkami. Uživatel může využít inovovanou funkci optimalizace dynamického rozsahu (D-Range Optimiser), která inteligentně nastavuje expoziční hodnoty u kontrastních scén (s jasně osvětlenými plochami a temnými stíny) a má standardní a pokročilý režim.
Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s posunem k teplejšímu podání, odpovídající režim byl přesnější, mírně chladnější, ale jemné doladění výsledek zlepšilo (doladění má rozsah ± 3 kroky). Uživatel má k dispozici 6 přednastavených režimů a možnost vyvážení ručně. Není možno nastavovat barevnou teplotu v kelvinech a k dispozici není ani funkce stupňování vyvážení bílé – bracketing WB (α350 má obé: teplotu chromatičnosti lze nastavit v 19 krocích v rozsahu 2500–9900 K a ABC WB á 3 snímky se dvěma různými odstupy).
Digitální šum přístroj úspěšně eliminuje. Více viditelný je až u nejvyšších citlivostí. Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je 100–3200.
Výběr ze zkušebních snímků
Celkový pohled se zoomem v základní poloze (18 mm/ekv. 27 mm). Rychlost závěrky 1/100 s, clonové číslo 10, citlivost 100 ISO.
Záběr přiblížený zoomem na nejdelším ohnisku 55 mm/ekv. 82 mm. Rychlost závěrky 1/250 s, clonové číslo 9, citlivost 100 ISO.
Stejné maximální přiblížení, ale jiný pohled. Čas expozice 1/125 s, clona 9 a citlivost 100 ISO.
A obrázek ze zcela jiného "soudku"... Maximální ohnisko (55/82 mm), čas 1/80 s, clona 5,6 a citlivost 400 ISO, expozice optimalizována pomocí elektronického blesku.
Originály snímků naleznete zde, zde a zde.
Zpět na hlavní článek testu 4 digitálních zrcadlovek se dostanete tudy. |