Sony LinkBuds jdou proti proudu, průniku hluku do uší nijak nebrání.

Sony LinkBuds jdou proti proudu, průniku hluku do uší nijak nebrání. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Takováto sluchátka jste v uších určitě neměli. Test unikátních LinkBuds

  • 7
Jsou to sluchátka pro ty, co chtějí ze sluchátek poslouchat, ale nechtějí mít jimi ucpané uši. Co se nechtějí izolovat od ruchů a hovorů v okolí, ale zároveň chtějí slyšet i hlas nebo hudbu z nějakého elektronického zdroje. Vyzkoušeli jsme neobyčejná Sony LinkBuds.

Zatímco drtivá většina bluetoothových sluchátek pro poslech na cestách je navržena tak, aby co nejvíce zabránila pronikání okolního hluku do vašich zvukovodů, koncept LinkBuds je přesně opačný. Ve zvukovodu je neutěsňují silikonové nástavce, nevyužívají mikrofony pro elektronické odhlučnění. Naopak, mezi zvukovody uší a vnějším prostředím je zcela volný průchod, LinkBuds totiž mají v tomto místě otvor.

Kolem tohoto otvoru je prstenec, ve kterém je poměrně specifický reproduktor trochu připomínající vícepásmové koncentrické systémy, jen místo druhého reproduktoru uprostřed je umístěna ona díra před zvukovody. Reproduktor tak hraje okolo zvukovodu, ke kterému zvuk směruje řada otvorů po obvodu.

Sony LinkBuds

V té části „bez díry“ je pak akumulátor, veškerá signálová elektronika a také mikrofony pro snímání vašeho hlasu při telefonování, případně zprostředkování vašich povelů pro hlasové asistentky.

Zajímavé funkce i ovládání

Sluchátka nemají žádná tlačítka, ale jsou vybavena senzory pro ovládání „tapnutím“ prstem buď na sluchátko, nebo před ucho zhruba v místech kde začíná výběžek tragus, směrem k lícní kosti. Výrobce rozumně vynechal „jedno-tap“, takže v podstatě nikdy nespustíte žádný povel omylem letmým dotykem. Co má „tapnutí“ dvakrát nebo třikrát udělat, si nastavíte v aplikaci Headphones pro každé ucho zvlášť.

Ve zmíněné aplikaci můžete aktivovat funkci „Speak-to-chat“, která, jakmile zachytí váš hlas, pozastaví přehrávání hudby a poté, co přestanete mluvit (a po uplynutí zvoleného časového intervalu), reprodukci opět zahájí. Konverzaci u stánku s pečivem tak zvládnete bez jakéhokoli ovládání.

Aktivovat či vypnout můžete i automatické pozastavení reprodukce při vyjmutí sluchátek z uší, případně jejich vypnutí po delším odložení mimo transportní a nabíjecí pouzdro.

Kvalita hovorů a poslechu

Při zkušebních telefonních hovorech se ukázalo, že mikrofony sluchátek jsou schopné hlas solidně snímat i v hlučném prostředí, přičemž tento hluk docela účinně potlačí, takže druhá strana slyšela prakticky jen náš hlas. Zároveň však vždy, tedy i při telefonování z tiché pracovny, poznala, že nemluvím do telefonu, ale do sluchátek – hlas nezněl přirozeně, ale srozumitelný byl perfektně. Telefonování ve výrazně hlučném prostředí spíše komplikoval fakt, že jsme sami přes okolní hluk hůře slyšeli, což je daň za zcela otevřenou koncepci.

V rušné ulici, metru, nebo autobusu budete mluvenému slovu hůře rozumět, z hudby uslyšíte jen část. Něco vykompenzujete zvýšením hlasitosti, ale jen v omezené míře.

LinkBuds nejsou sluchátka, která byste si vybrali výhradně pro jejich zvukové kvality. Zvuk je hodně soustředěn na střední pásmo, které je přehledné, srozumitelné, výrazné a výborně čitelné. Frekvenčně se jim „od pasu nahoru“ daří, solidně vykreslené jsou i vysoké kmitočty. Basy jsou spíše decentní, výraznější plastické hloubky nečekejte, naštěstí ani bezhlavé dunění. Reprodukce je svižná a rychlá, bohužel chybí vykreslení objemu zvuku, působí prázdně.

Něco jde vylepšit pětipásmovým ekvalizérem a funkcí „clear bass“ (jak jsem odpůrcem těchto „dochucovadel“, zde je to ku prospěchu věci), ale jen v menší míře. Sluchátka podporují i prostorový zvuk 360 reality audio, včetně kalibrace pomocí fotografií vašich uší. My jsme prostorové záznamy (ale i většinu stereofonních) poslouchali ze služby Tidal, některé prostorové mixy zněly povedeně, jiné spíše tragicky. Obecně bych se bez toho obešel.

Vzhledem ke zvukovým dovednostem nás příliš netrápí, že v nabídce kodeků chybí AptX a LDAC, vystačit si musíte s ACC a SBC. Spojení zajišťuje Bluetooth ve verzi 5.2.

Závěr

Sony LinkBuds (kódově WF-L900) jsou hodně specifická sluchátka, která v podstatě nemají konkurenci, a tak je k nim třeba i přistupovat. Pokud je pro vás podstatné neztratit akustický kontakt s okolím, pak pro vás mohou být elegantním řešením. V nabídce jsou za 4 799 Kč.

Pro někoho může být nepříjemné, že se povrchu ucha dotýká přímo plastové tělo sluchátek, nikoli molitan nebo silikon. Z něj jsou vyrobeny výměnné opěrky, které se v uchu zapřou a udrží sluchátka na správném místě, na výběr jich je v balení několik velikostí, je třeba si je vyzkoušet a vybrat ty optimální. Pak sluchátka drží pěkně, lze je směle použít i při sportu. Proti potu a kapající vodě by měla být chráněna, výrobce udává stupeň krytí IPX4.

Sluchátka na jedno nabití hrají přes šest hodin, dobít se nám je z pouzdra podařilo dvaapůlkrát. Škoda, že chybí bezdrátové nabíjení pouzdra. A taky NFC pro párování.


Test - recenze