Jak název napovídá, konstrukce sluchátek je uzpůsobena potřebám sportovců. Ti potřebují, aby jim sluchátka bezpečně držela i při prudkých opakovaných pohybech a natřásání hlavy.
O to se Sport True Wireless snaží nejen standardními třemi velikostmi silikonových nástavců pro zasunutí do zvukovodů, ale především třemi velikostmi silikonových „ploutviček“, kterými se sluchátka zapřou u uších. Pro chvíle, kdy dodatečnou oporu nepotřebujete, jsou přibalené jen silikonové „objímky“, kterými lze ploutvičky nahradit.
Dalo nám to chvíli laborování, ale nakonec jsme vhodnou kombinaci našli. Sluchátka držela tak, že by mi dříve upadla hlava, než vypadla sluchátka z uší.
Při různém sportovní vyžití se mění i vhodná míra potlačení okolního hluku - v posilovně chcete slyšet svoji muziku a ne funění potící(ho) se kolegy(ně), při běhu je naopak jak pro pocit, tak pro bezpečí lepší dostávat více zvukových informací o dění v okolí.
Výrobce se nevydal cestou aktivního potlačení okolního hluku, místo toho přibalil dvě sady silikonových náušníků pro různou úroveň pasivního potlačení. Ty s černými vnitřními gumičkami izolují hodně, ty s modrými o poznání méně.
Míra utěsnění zvukovodu se pochopitelně neodrazí pouze na míře okolního hluku, který proniká do ucha, ale i míře sluchátky reprodukovaného zvuku, který uniká do okolí.
Pokud byste tedy jen přehodili těsnící nástavce za netěsnící, přišli byste zejména o nemalou část objemu nízkých kmitočtů - jejich energie by jednoduše „ufukovala“ ven. A právě proto se neobejdete bez aplikace Sennheiser Smart Control, ve které v rámci položky „Adaptable Acoustics“ volíte mezi „Focus“ (soustředění/ticho) a „Aware“ (povědomí i okolí), které razantně změní ekvalizační křivku v signálovém procesoru tak, aby vliv nástavců kompenzoval.
Při rychlém přímém srovnání zjistíte, že kompenzace vliv nástavců na zvuk úplně nesmaže, ale rozhodně není rozdíl takový, aby nám dělal vrásky na čele.
S nastavením zvuku pomohou
Zvukový charakter můžete upravit několika přenastavenými ekvalizačními předvolbami (chybí mi zde „flat“, tedy „bez úprav“, ale lze ji nahradit plochým nastavením předvolby „custom“, tedy „vlastní“), které si můžete i třípásmovým ekvalizérem nahrubo upravit.
V nastavení vám může pomoci funkce Sound Check, která vám ve třech krocích nabídne vždy tři ekvalizační varianty a vy si v každém kroku vyberete tu, která vám nejvíce vyhovuje a svoji volbu tak postupně upřesníte. Zajímavou předvolbou je ekvalizace pro poslech podcastů, která zvýrazní jen řeč.
Sluchátka lze ovládat dotyky na vnějších ploškách ozvučnic, funguje to dobře, povel omylem se mi podařil jen zcela výjimečně a naopak spolehlivost obsluhy byla vysoká. V aplikaci si můžete ovládací povely plně nakonfigurovat, systém rozpoznává jedno, dvě a tři tapnutí a také delší podržení. Pokud ale dotykové ovládání nechcete, můžete jej snadno vypnout.
Sluchátka lze pochopitelně využít i jako handsfree, každé je vybaveno dvojicí mikrofonů a společně se jim daří hlas snímat zřetelně, výrazně a srozumitelně - druhá strana nepoznala, že nemluvím přímo do telefonu.
Sluchátka bohužel neumí potlačit okolní hluk pronikající do mikrofonů, takže druhá strana slyší i i případný okolní mumraj, nicméně hlas je bez problémů srozumitelný i v poměrně hlučném prostředí. Při telefonování můžete využít funkce Sidetone, která do vašich uší přimíchává váš hlas a zvuk okolí - volající tak přirozeně slyší i sám sebe.
Sluchátka lze spárovat s více telefony/tablety najednou, připojené ale mohou být vždy jen k jednomu. V případě potřeby můžete jedno sluchátko nabíjet a s druhým poslouchat nebo telefonovat.
Sluchátka mají frekvenčně bohatý, barevný, živý a zábavný přednes. Právě zábavnost a posluchačská atraktivnost zde dostává přednost před důslednou věrností, nebo filigránskou kresbou detailů. Což není špatně - jsou to sluchátka pro poslech při sportu, kde by civilnější reprodukce mohla působit nezáživně a na labužnické vychutnávání detailů není čas. V reprodukci nic nepřebývá, nic zásadněji nechybí, podle nás vzhledem k zaměření příjemně nastavený projev.
Při ceně 3 350 Kč mu nelze mnoho vytknout.
Závěr
Rozdíl v propustnosti hluku mezi sadami nástavců je výrazný, ale nesmíte zapomenout na to, že jde jen o větší (standardní) či menší (nižší) míru pasivní izolace. Pokud se chcete výrazněji přiblížit úplnému tichu, musíte sáhnout po modelu s aktivním potlačením.
Se sluchátky Sport True Wireless si raději neříkejte „poběžím, dokud budou hrát“, protože nám na jedno nabití hrála bezmála deset hodin. Z pouzdra je přitom dobijete dvakrát. Pouzdro nabijete pomocí USB kabelu, ten je pod gumovou krytkou zabraňující pronikaní vlhkosti, samotná sluchátka mají krytí IP54, takže jim nevadí prach, pot ani stříkající voda. Bezdrátové dobíjení pouzdro nepodporuje.
Zřejmě i kvůli vyšší kapacitě akumulátorů jsou sluchátka větší, než je dnes obvyklé, a i o trochu těžší, nicméně při vhodném výběru nástavců a ploutviček sedí docela pohodlně a především zcela spolehlivě.
Mezi true-wireless in-ear sluchátky je obrovská konkurence, podívat se můžete například na loňský prémiový test šesti novinek od značek Sony, Technics, Samsung, Sennheiser, Huawei a Xiaomi. Nebo na recenzi prvního modelu od společnosti Grell Audio - Specialista na sluchátka založil vlastní firmu. První model v testu zazářil.