Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. března 2023 Taťána

Test přenosných reprobedýnek: Hrajeme na horské chatě

Jsou místa, která se ozvučují velmi nesnadno. Kupříkladu stan na táboře, nebo turistickém výletě, spacák pod širákem, případně deka u rybníka. Uznávám, že teď v zimě bude podobné činnosti provozovat jen předseda klubu otužilých, ale neuškodí se již teď připravit na jaro.

Na všechna zmiňovaná místa se samozřejmě dá dotáhnout nějaký radiomagnetofon, nebo notebook. Ale ne každému se tato hmotná zařízení chce nosit s sebou, navíc riziko ztráty nebo poškození je zde relativně vysoké.

Přesně v těchto situacích se uplatní novinky z katalogu firmy Emgeton, kterým si zalistujeme. V dalším textu si popíšeme praktické zkušenosti se dvěma pouzdry na MP3 přehrávače, která hrají. Dále podobně ozvučené pouzdro na CD disky a dvě skládací, snadno přenosné aktivní reprosoustavy. Vezmeme to popořadě.

Emgeton iXSOUND0: Schovka pro malý flashový přehrávač

Nejmenším pouzdrem je iXSOUND0. Drobné, kulaté a poměrně hodně tuhé pouzdro je z vnější části potaženo hrubou černou tkaninou. Zip vede po téměř celém jeho obvodu, díky čemuž pouzdro lze, podobně jako vlašský ořech, rozklopit na dvě poloviny. Pohromadě pak drží jen úzkým spojem za konci/začátku zipu.

V jedné půlce se nalézá vše potřebné, tedy reproduktor, zesilovač, prostor pro baterie, dále pak nezbytný vypínač a kablík pro připojení signálu MP3 přehrávače. Regulátor „Volume“ zde nenaleznete, hlasitost reprodukce řídí úrovní signálu přehrávač.

 

Ve druhé „skořepině“ je pružná síťka do které můžete přehrávač vložit. Po zapnutí zipu je tedy přehrávač uvnitř, v tuhém bezpečném pouzdře. Reproduktor je nasměrovaný ven, hraje tedy ze zavřeného pouzdra. Dovnitř se vejde v podstatě jen samotný přehrávač – k menším modelům by se s jistými výhradami dala vměstnat i špuntová sluchátka. Síťový zdroj i USB kablík však musí zůstat doma.

K pouzdru je dodávána i karabina, takže můžete na výletě pouzdro zavěsit na opasek, nebo batoh. Zesilovač v pouzdře je napájen dvěma mikrotužkovými (AAA) bateriemi, jejich velikost a malá kapacita se nepříznivě projeví jak na výdrži zařízení, tak ceně provozu.

Druhým záporem je velmi nepříjemný a po vybalení intenzivní zápach, který vydávají použité materiály … toto platí pro celou trojici testovaných pouzder. Předpokládám, že toto aroma však časem ztratí na intenzitě.

Při praktické zkoušce mne tento model potěšil zřetelnou reprodukcí hlasu a příjemně ostrými vyššími středy. V jednoduchých pasážích je zvuk poměrně zřetelný a výrazný. Jakmile je však hudba složitější, reprodukce se má tendenci slévat. Přestože je pouzdro velmi drobné nechybí v reprodukci náznaky hloubek. Bohužel je patrný určitý „kelímkový“ přízvuk.

Emgeton iXSOUND1: Úkryt pro větší přehrávač

O trochu větší je iXSOUND1. Ten je konstrukčně obdobný, neboť se liší především tvarem – není kulatý, ale hranatý, respektive „obdélníkovitý“. Díky tomu se do něj nejen vejde větší MP3 přehrávač a především bateriový prostor pojme dvojici tužkových (AA) baterií, jejichž větší kapacitu a nižší cenu kvituji s povděkem.

Prostor pro baterky má však jedno slabé místo. A tím je jeho víčko. Výstupek, kterým se víčko otvírá, je velice ostrý. Když mi při testu zajel pod nehet … byl jsem bohatší o novou bolestivou životní zkušenost.

 

Mezi zápory lze započítat i to, že oproti kulatému kolegovy je „jednička“ o poznání měkčí. Je méně tuhá především ve střední části pouzdra. Při balení do batohu je na tuto vlastnost nutno brát určité ohledy. Ke snadnému přenášení slouží poutko.

Zvukový projev nezapře jistý nádech kelímkového charakteru, po výškách není ani stopy, ale jsou zde náznaky hloubek a střední pásmo zní poměrně živě.

Emgeton iXSOUND3: Dvanáct placek v bezpečí

Další reprodukční sestavou je pouzdro na CD disky, které je podstatně mohutnější než předchozí kolegové. Vzhledem k celkové velikosti, zejména tloušťce, působí údaj o úložné kapacitě pouhých dvanácti disků poněkud směšně. Víc by se jich tam opravdu nevešlo, neboť, na rozdíl od předchozích pouzder, která hrají jen monofonně z jedné strany, zde jsou zesilovače a reproduktory na obou stranách.

 

Tím především dosahuje většího výkonu, ale navíc hraje stereofonně. Napájení obstarávají tři tužkové (AA) baterie. Nutno podotknout, že nadpis nad touto kapitolkou je trochu zavádějící. Nejsem si úplně jist, zda jsou zde ukryté disky v bezpečí. Materiál, ze kterého jsou vytvořeny kapsičky na disky, je poněkud hrubý a při častější manipulaci s médii může mít brusný efekt. Prostě disky časem poškrábete.

Další pochybnosti ve mně vyvolal kablík, kterým pouzdro spojíte s osobním CD přehrávačem. Je vyveden uvnitř pouzdra a je velice krátký. Pokud tedy budete chtít hrát za pochodu, se zavěšeným pouzdrem na batohu, nastane problém. Do pouzdra se přehrávač nevejde a tak musíte kabel vyvést skrz zip ven (a neskřípnout ho přitom) a k přehrávači ukrytém v batohu budete muset natáhnout dokoupenou prodlužovačku jack-jack.

Při poslechu na jednom místě je pouzdro doplněno praktickými pásky se suchým zipem, díky kterým lze nastavit šířku rozevření pouzdra. Tyto konstrukční nedotaženosti vás přestanou mrzet, když vše propojíte a zapnete reprodukci. Zvuk je překvapivě dobrý. Navíc sestava umí hrát poměrně hlasitě, a reprodukci nechybí náznaky hloubek a nižších výšek. Projev je překvapivě výrazný a živý.

 

Miniaturní aktivní reprosoustavy ozvučí i neobvyklé prostory

Další dva přístroje, přenosné miniaturní aktivní reprosoustavy, se od výše popsaných pouzder odlišují především tím, že nemají ještě další funkci. Přestože jde „jen“ o reproduktory, mají s předešlými modely tolik společného, že jsem uznal za vhodné představit je pohromadě v jednom článku.

Společný je jednak účel – hlasitě ozvučit prostor, který se konvenčními prostředky ozvučuje obtížně. Druhou společnou věcí je způsob, jakým zvuk vytváří. Jak v pouzdrech, tak v těchto plochých soustavách nejsou použity klasické reproduktory, které by byly pro podobné účely příliš hluboké a těžké. Místo toho výrobce použil technologii NXT.

Ta sestává z miniaturního elektrodynamického budiče a speciálního tuhého panelu. Na budič je přiveden zesílený signál a ten rozechvěje panel. Nejde však o pístový pohyb celé plochy panelu, jako je tomu u membrán klasických reproduktorů, ale o zdánlivě náhodné vibrace odlišné na různých místech panelu. Vzniká tak jev, který se odborně nazývá „distribuční mód vibrací“. Přestože je výchylka kmitu panelu naprosto nepatrná (víceméně okem nepostřehnutelná), akustický efekt je výrazný. Jeden panel se dá použít pro poměrně široké frekvenční pásmo, navíc má výrazně všesměrové vyzařování.

Emgeton iXSOUND3: Reprosystém poprvé

Emgeton iXSOUND3 jsou drobné aktivní přenosné reprosoustavy. V transportním stavu jsou otočeny NXT panely k sobě a tvoří tak jeden kompaktní a proti poškození odolný celek. Posunutím páčky se rozloží na dvě samostatné části, které je nutno vzájemně propojit kablíkem. Dalším pak přivedete signál od přenosného přehrávače, vložíte čtyři mikrotužkové (AAA) baterie a můžete hrát. V případě potřeby je lze připojit na 6V síťový adaptér, který však není součástí dodávky. Díky výklopným opěrkám můžete soustavy šikmo postavit. Na boku sestavy naleznete ovladač hlasitosti a vypínač provozu.

  

Reproduktorky jsou schopny poskytnout poměrně hlasitý projev. Důraz je kladen především na střední frekvenční pásmo, ale pokles k obou krajům (hloubkám a výškám) není příliš ostrý, proto působí poměrně příjemně. Ve složitějších a hlasitějších pasážích se zvuk částečně slévá, ženský hlas má při vyšší hlasitosti trochu agresivně ostrý charakter. Při běžné hlasitosti potřebné pro menší prostory je hlas zřetelný a čitelný.

Emgeton iXSOUND5: Stříbrný mimozemšťan

Posledním na řadě je systém iXsound5. Technicky je velmi podobný iXsoundu3, liší se především vzhledem – ve složeném tvaru působí poněkud „ufounsky“. Po chvíli koumáni však zjistíte, že snadným pohybem lze celek opět rozdělit na dvě části, propojit kablíkem a vyhrávat. O napájení se taktéž starají dva páry mikrotužkových baterií, avšak síťový adaptér musí být pětivoltový. Vypínač a ovladač hlasitosti je na zadní straně soklíku.

  

Soustavy mají panel s největší plochou, což se projevuje jak na vyšším výkonu, tak většímu množství hloubek. Výtka k projevu při vyšší hlasitosti je shodná, jako u nižšího modelu. Ve fortissimech nelze přehlédnou mírné „drobení“ struktury zvuku. Stan či pokojík horské chaty však naplní velmi solidně působícím zvukem.

  

Koupit či nekoupit

Testované modely iXsound jsou zajímavé především tím, že jsou kompaktní a že výrazně hrají. Jsou malé, lehké a můžete je donést prakticky kamkoli a provozovat kdekoli. Neočekávejte však od nich nemožné, zvuk je poplatný malým rozměrům a hmotnosti, přesto však svůj úkol spolehlivě splní.

Model Cena Výkon Rozměry Hmotnost Výdrž baterií
iXSOUND 0 NA NA NA NA NA
iXSOUND 1 700 Kč 1 x 0,8 W 125 x 125 x 55 mm 150 g až 8 hodin
iXSOUND 2 1400 Kč 2 x 1,5 W 165 x 265 x 75 mm 350 g až 12 hodin
iXSOUND 3  1200 Kč 2 x 2 W 140 x 130 x 26 mm NA až 16 hodin
iXSOUND 5 1700 Kc 2 x 3 W 165 x 133 x 19 mm NA až 16 hodin

Přenosné aktivni reprosoustavy Emgeton iAudiophile iXSOUND

  • Nejčtenější

Musk a odborníci žádají pozastavení vývoje umělé inteligence, bojí se rizik

Víc než tisíc odborníků na umělou inteligenci a další osobnosti z technologické oblasti včetně Elona Muska žádají v...

Družice Starlink ruší snímky Hubbleova teleskopu, to nejhorší teprve přijde

Projekt družic Starlink, které poskytují internetovou konektivitu z vesmíru, už od začátku budí vášně a znepokojena je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tyto zvuky znal dříve každý. Poznáte starou techniku pouhým poslechem?

V době, kdy se ve většině elektroniky pohybují maximálně ventilátory, to může někoho překvapit, ale většina...

Noční obloha ukáže hned pětici planet seřazených do oblouku

V úterý večer se má podle astronomů objevit na obloze jeden ze zajímavých úkazů letošního roku. Planety Merkur, Venuše,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

A TOTO VÍTE? Proč se na tancích používaly kyvné věže a už se nepoužívají

Kyvné věže byly fenoménem od konce čtyřicátých do šedesátých let. Přestože vznikla řada návrhů vozidel s tímto typem...

Starý dům už neprodáte. Unijní směrnice ale může být protiústavní, tvrdí právníci

Premium Zateplování, výměna kotle i oken, solární panely na střechu… Nechcete starý dům opravovat „po evropsku“? Rychle se jej...

Přežila Terezín i Osvětim. Bůh není, takové utrpení by nedopustil, říká

Premium Měla si užívat bezstarostné mládí, namísto toho si musela na kabát přišpendlit židovskou hvězdu. V 15 letech ji...

Hokej se změnil v jatka. Píše o nich i Wikipedie, extraliga se styděla

Premium Jen co se ve zlínském kamrlíku pro rozhodčí potkal Roman Polák s kolegy, hned měli jasno: „Pánové, dnes to může být...

Vyzkoušeli jsme QD OLED televizor. Bere to lepší z ostatních technologií

Premium Je to jedna z největších inovací v televizorech za poslední dobu. QD OLED je zcela přepracovaný OLED zobrazovač, který...

Lehké, pohodlné, se skvělým obrazem. Nové XR brýle příjemně překvapily

První produkt, který jsme si na konferenci MWC 2023 v Barceloně mohli krátce vyzkoušet, jsou brýle TCL NxtWear S....

Na vlnách špičkového zvuku. Dokonalý zážitek přinesou sluchátka a systémy Technics

Advertorial Na poli dokonalého zvuku je legendou. Japonská značka Technics vyrábí produkty té nejvyšší kvality už devět desetiletí....

Vyzkoušeli jsme notebook s technologií, která zmizela před deseti lety

U televizorů skončilo „3D“ naprostým nezdarem, u notebooků se zdá dostává druhou šanci. Vyzkoušeli jsme první herní...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...