Středa 21. října 2020, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. října 2020 Brigita

Test přenosných reprobedýnek: Hrajeme na horské chatě

Jsou místa, která se ozvučují velmi nesnadno. Kupříkladu stan na táboře, nebo turistickém výletě, spacák pod širákem, případně deka u rybníka. Uznávám, že teď v zimě bude podobné činnosti provozovat jen předseda klubu otužilých, ale neuškodí se již teď připravit na jaro.

Na všechna zmiňovaná místa se samozřejmě dá dotáhnout nějaký radiomagnetofon, nebo notebook. Ale ne každému se tato hmotná zařízení chce nosit s sebou, navíc riziko ztráty nebo poškození je zde relativně vysoké.

Přesně v těchto situacích se uplatní novinky z katalogu firmy Emgeton, kterým si zalistujeme. V dalším textu si popíšeme praktické zkušenosti se dvěma pouzdry na MP3 přehrávače, která hrají. Dále podobně ozvučené pouzdro na CD disky a dvě skládací, snadno přenosné aktivní reprosoustavy. Vezmeme to popořadě.

Emgeton iXSOUND0: Schovka pro malý flashový přehrávač

Nejmenším pouzdrem je iXSOUND0. Drobné, kulaté a poměrně hodně tuhé pouzdro je z vnější části potaženo hrubou černou tkaninou. Zip vede po téměř celém jeho obvodu, díky čemuž pouzdro lze, podobně jako vlašský ořech, rozklopit na dvě poloviny. Pohromadě pak drží jen úzkým spojem za konci/začátku zipu.

V jedné půlce se nalézá vše potřebné, tedy reproduktor, zesilovač, prostor pro baterie, dále pak nezbytný vypínač a kablík pro připojení signálu MP3 přehrávače. Regulátor „Volume“ zde nenaleznete, hlasitost reprodukce řídí úrovní signálu přehrávač.

 

Ve druhé „skořepině“ je pružná síťka do které můžete přehrávač vložit. Po zapnutí zipu je tedy přehrávač uvnitř, v tuhém bezpečném pouzdře. Reproduktor je nasměrovaný ven, hraje tedy ze zavřeného pouzdra. Dovnitř se vejde v podstatě jen samotný přehrávač – k menším modelům by se s jistými výhradami dala vměstnat i špuntová sluchátka. Síťový zdroj i USB kablík však musí zůstat doma.

K pouzdru je dodávána i karabina, takže můžete na výletě pouzdro zavěsit na opasek, nebo batoh. Zesilovač v pouzdře je napájen dvěma mikrotužkovými (AAA) bateriemi, jejich velikost a malá kapacita se nepříznivě projeví jak na výdrži zařízení, tak ceně provozu.

Druhým záporem je velmi nepříjemný a po vybalení intenzivní zápach, který vydávají použité materiály … toto platí pro celou trojici testovaných pouzder. Předpokládám, že toto aroma však časem ztratí na intenzitě.

Při praktické zkoušce mne tento model potěšil zřetelnou reprodukcí hlasu a příjemně ostrými vyššími středy. V jednoduchých pasážích je zvuk poměrně zřetelný a výrazný. Jakmile je však hudba složitější, reprodukce se má tendenci slévat. Přestože je pouzdro velmi drobné nechybí v reprodukci náznaky hloubek. Bohužel je patrný určitý „kelímkový“ přízvuk.

Emgeton iXSOUND1: Úkryt pro větší přehrávač

O trochu větší je iXSOUND1. Ten je konstrukčně obdobný, neboť se liší především tvarem – není kulatý, ale hranatý, respektive „obdélníkovitý“. Díky tomu se do něj nejen vejde větší MP3 přehrávač a především bateriový prostor pojme dvojici tužkových (AA) baterií, jejichž větší kapacitu a nižší cenu kvituji s povděkem.

Prostor pro baterky má však jedno slabé místo. A tím je jeho víčko. Výstupek, kterým se víčko otvírá, je velice ostrý. Když mi při testu zajel pod nehet … byl jsem bohatší o novou bolestivou životní zkušenost.

 

Mezi zápory lze započítat i to, že oproti kulatému kolegovy je „jednička“ o poznání měkčí. Je méně tuhá především ve střední části pouzdra. Při balení do batohu je na tuto vlastnost nutno brát určité ohledy. Ke snadnému přenášení slouží poutko.

Zvukový projev nezapře jistý nádech kelímkového charakteru, po výškách není ani stopy, ale jsou zde náznaky hloubek a střední pásmo zní poměrně živě.

Emgeton iXSOUND3: Dvanáct placek v bezpečí

Další reprodukční sestavou je pouzdro na CD disky, které je podstatně mohutnější než předchozí kolegové. Vzhledem k celkové velikosti, zejména tloušťce, působí údaj o úložné kapacitě pouhých dvanácti disků poněkud směšně. Víc by se jich tam opravdu nevešlo, neboť, na rozdíl od předchozích pouzder, která hrají jen monofonně z jedné strany, zde jsou zesilovače a reproduktory na obou stranách.

 

Tím především dosahuje většího výkonu, ale navíc hraje stereofonně. Napájení obstarávají tři tužkové (AA) baterie. Nutno podotknout, že nadpis nad touto kapitolkou je trochu zavádějící. Nejsem si úplně jist, zda jsou zde ukryté disky v bezpečí. Materiál, ze kterého jsou vytvořeny kapsičky na disky, je poněkud hrubý a při častější manipulaci s médii může mít brusný efekt. Prostě disky časem poškrábete.

Další pochybnosti ve mně vyvolal kablík, kterým pouzdro spojíte s osobním CD přehrávačem. Je vyveden uvnitř pouzdra a je velice krátký. Pokud tedy budete chtít hrát za pochodu, se zavěšeným pouzdrem na batohu, nastane problém. Do pouzdra se přehrávač nevejde a tak musíte kabel vyvést skrz zip ven (a neskřípnout ho přitom) a k přehrávači ukrytém v batohu budete muset natáhnout dokoupenou prodlužovačku jack-jack.

Při poslechu na jednom místě je pouzdro doplněno praktickými pásky se suchým zipem, díky kterým lze nastavit šířku rozevření pouzdra. Tyto konstrukční nedotaženosti vás přestanou mrzet, když vše propojíte a zapnete reprodukci. Zvuk je překvapivě dobrý. Navíc sestava umí hrát poměrně hlasitě, a reprodukci nechybí náznaky hloubek a nižších výšek. Projev je překvapivě výrazný a živý.

 

Miniaturní aktivní reprosoustavy ozvučí i neobvyklé prostory

Další dva přístroje, přenosné miniaturní aktivní reprosoustavy, se od výše popsaných pouzder odlišují především tím, že nemají ještě další funkci. Přestože jde „jen“ o reproduktory, mají s předešlými modely tolik společného, že jsem uznal za vhodné představit je pohromadě v jednom článku.

Společný je jednak účel – hlasitě ozvučit prostor, který se konvenčními prostředky ozvučuje obtížně. Druhou společnou věcí je způsob, jakým zvuk vytváří. Jak v pouzdrech, tak v těchto plochých soustavách nejsou použity klasické reproduktory, které by byly pro podobné účely příliš hluboké a těžké. Místo toho výrobce použil technologii NXT.

Ta sestává z miniaturního elektrodynamického budiče a speciálního tuhého panelu. Na budič je přiveden zesílený signál a ten rozechvěje panel. Nejde však o pístový pohyb celé plochy panelu, jako je tomu u membrán klasických reproduktorů, ale o zdánlivě náhodné vibrace odlišné na různých místech panelu. Vzniká tak jev, který se odborně nazývá „distribuční mód vibrací“. Přestože je výchylka kmitu panelu naprosto nepatrná (víceméně okem nepostřehnutelná), akustický efekt je výrazný. Jeden panel se dá použít pro poměrně široké frekvenční pásmo, navíc má výrazně všesměrové vyzařování.

Emgeton iXSOUND3: Reprosystém poprvé

Emgeton iXSOUND3 jsou drobné aktivní přenosné reprosoustavy. V transportním stavu jsou otočeny NXT panely k sobě a tvoří tak jeden kompaktní a proti poškození odolný celek. Posunutím páčky se rozloží na dvě samostatné části, které je nutno vzájemně propojit kablíkem. Dalším pak přivedete signál od přenosného přehrávače, vložíte čtyři mikrotužkové (AAA) baterie a můžete hrát. V případě potřeby je lze připojit na 6V síťový adaptér, který však není součástí dodávky. Díky výklopným opěrkám můžete soustavy šikmo postavit. Na boku sestavy naleznete ovladač hlasitosti a vypínač provozu.

  

Reproduktorky jsou schopny poskytnout poměrně hlasitý projev. Důraz je kladen především na střední frekvenční pásmo, ale pokles k obou krajům (hloubkám a výškám) není příliš ostrý, proto působí poměrně příjemně. Ve složitějších a hlasitějších pasážích se zvuk částečně slévá, ženský hlas má při vyšší hlasitosti trochu agresivně ostrý charakter. Při běžné hlasitosti potřebné pro menší prostory je hlas zřetelný a čitelný.

Emgeton iXSOUND5: Stříbrný mimozemšťan

Posledním na řadě je systém iXsound5. Technicky je velmi podobný iXsoundu3, liší se především vzhledem – ve složeném tvaru působí poněkud „ufounsky“. Po chvíli koumáni však zjistíte, že snadným pohybem lze celek opět rozdělit na dvě části, propojit kablíkem a vyhrávat. O napájení se taktéž starají dva páry mikrotužkových baterií, avšak síťový adaptér musí být pětivoltový. Vypínač a ovladač hlasitosti je na zadní straně soklíku.

  

Soustavy mají panel s největší plochou, což se projevuje jak na vyšším výkonu, tak většímu množství hloubek. Výtka k projevu při vyšší hlasitosti je shodná, jako u nižšího modelu. Ve fortissimech nelze přehlédnou mírné „drobení“ struktury zvuku. Stan či pokojík horské chaty však naplní velmi solidně působícím zvukem.

  

Koupit či nekoupit

Testované modely iXsound jsou zajímavé především tím, že jsou kompaktní a že výrazně hrají. Jsou malé, lehké a můžete je donést prakticky kamkoli a provozovat kdekoli. Neočekávejte však od nich nemožné, zvuk je poplatný malým rozměrům a hmotnosti, přesto však svůj úkol spolehlivě splní.

Model Cena Výkon Rozměry Hmotnost Výdrž baterií
iXSOUND 0 NA NA NA NA NA
iXSOUND 1 700 Kč 1 x 0,8 W 125 x 125 x 55 mm 150 g až 8 hodin
iXSOUND 2 1400 Kč 2 x 1,5 W 165 x 265 x 75 mm 350 g až 12 hodin
iXSOUND 3  1200 Kč 2 x 2 W 140 x 130 x 26 mm NA až 16 hodin
iXSOUND 5 1700 Kc 2 x 3 W 165 x 133 x 19 mm NA až 16 hodin

Přenosné aktivni reprosoustavy Emgeton iAudiophile iXSOUND

  • Nejčtenější

V Česku teď můžeme mít až 700 tisíc covid pozitivních, domnívá se neurobiolog

Promořování společnosti je hazard a tvrdit, že se musíme s koronavirem naučit dalších 10 let žít, je nerozum. V...

Tragické a vzácné. Vědci potvrdili první úmrtí na reinfekci koronavirem

V Nizozemsku vědci zaznamenali případ úmrtí ženy, která se podruhé nakazila virem SARS-CoV-2. Jak naznačují i okolnosti...

Nenaplněný příběh nejrychlejší stíhačky světa YF-12A ze Skunčích dílen

Špionážní letoun Lockheed A-12 pro CIA posloužil jako platforma pro připravovanou záchytnou stíhačku létající...

Stahujte zdarma: věc, kterou při vyhledávání na Googlu už nedáte z ruky

Aktivujte si náhledy webových stránek z vyhledávání nejen přes Google pomocí SearchPreview. Virtuálním ukazovátkem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Messenger od Facebooku se mění. Má nové logo i funkce, ale nelíbí se všem

Uživatele tento týden přivítalo nové logo komunikační aplikace Messenger. Naznačuje tím, že se pokračuje v ohlašovaném...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme otočný televizor. Je nejlepší pro sledování videí z mobilu

Premium Televizor The Sero konečně přichází i na český trh a my jej na pár dní adoptovali na praktický test. Tradiční televizní...

Pecky jako žádné jiné. Otestovali jsme nové „fazolky“ od Samsungu

Z ucha nijak nevykukují a vypadají spíše jako módní doplněk než jako sluchátka. Nová Galaxy Buds Live jsme otestovali...

Samsung nás protáhl virtuálním domem, za novinkami se musíte přestěhovat

Někdo „náhradní program“ na covidem sešněrovaném veletrhu IFA 2020 řeší obyčejným streamem, Samsung si pro novináře...

U nás nabízené set-top boxy pro DVB-T2 může zneužít internetový útočník

Odborníci antivirové společnosti varují před ovládnutím dvou set-top boxů pro příjem DVB-T2 televizního signálu. Při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Tvoje tvář má známý hlas bude bez Stárkové. Zkolabovala kvůli covidu-19

Show Tvoje tvář má známý hlas pokračuje už v sobotu večer sedmou epizodou. Jedna z účinkujících však v ní bude chybět....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Chtěla jsem udělat něco zapovězeného, říká k pornu Tarra White

Má za sebou úspěšnou kariéru ve filmech pro dospělé, její vztahy s rodinou na Moravě však poznamenala. „Příbuzní se...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Vypadá jak matka třicátnice, co má ráda víno, kritizuje Billie Eilish bloger

Autor herních recenzí, Angličan Chris (29), zkritizoval zpěvačku Billie Eilish (18) kvůli jejímu vzhledu na momentce,...