TEST: Praktické minibrašny na foťáky i kamery

aktualizováno 
Menší fotobrašny a pouzdra pro kompaktní fotoaparáty, zejména digitální, ale i malé digitální videokamery plus drobné příslušenství jsou praktické a oblíbené příslušenství vhodné na výlety nebo sportovní a jiné akce. Nabízíme vám „minisondu“ do velice široké nabídky na našem trhu.

Vybrané modely a test

Všechny značky mají ve své nabídce ucelené modelové řady zahrnující různé velikosti a tvary brašen a pouzder. Tím je zajištěn výběr pro nejrůznější typy, velikosti a tvary fotoaparátů a videokamer. Samozřejmostí je kvalitní vnitřní polstrování, odolné vnější materiály, v některých případech nepromokavé, jedna nebo i více kapes a úložných prostorů pro drobné příslušenství (baterie a napájecí články, paměťové karty, nebo případně i filmy, databanka nebo USB paměť , kabely, snímací filtry, u větších modelů i ministativ nebo mobilní telefon, MP3 přehrávač apod.). Všechny modely jsou vybaveny délkově upravitelným ramenním popruhem, většina také poutkem pro uchycení na opasek a také držadlem pro snadnější manipulaci. Provedení se přirozeně model od modelu liší, stejně jako použité materiály.

Typický příklad: uchycení ramenního popruhu. Některé modely mají poutka i karabinky z plastu, byť odolného, kdežto jiné používají kov, který je bezpochyby mnohem odolnější. Faktem je, že u takto malých brašen není zatížení těchto částí tak kritické jako u velkých brašen, nicméně dochází k němu. A přirozeně je na uživateli, aby zvážil, k jak a za jakých podmínek bude svoji brašničku používat.

Při našem uživatelském testování jsme nepoužili žádné destruktivní metody pro zjištění odolnosti a životnosti použitých materiálů. Zaměřili jsme se na praktičnost koncepce, celkové provedení i jednotlivé prvky, zejména ty více namáhané, jako je právě uchycení ramenního popruhu, ale také držadlo nebo zipy, zajímala nás ochrana proti nepříznivému počasí, zejména dešti a vlhku, provedení úložných prostorů a vnitřního polstrování a další detaily důležité z uživatelského hlediska.

Case Logic QPB4

Řada QPB sestává z 5 různě velkých modelů, které spojují použité materiály a funkční prvky, každý však šitý na míru jinému digitálnímu přístroji – od ultrakompaktů až po videokamery. Model 4 je univerzální, vhodný pro kompaktní videokamery, zejména tzv. dlaňové, nebo fotoaparáty velikosti cca 12 × 9 × 6 cm.

Pouzdro je bytelné, po uzavření tvoří pevnou skořepinu s vnějším odolným, nepromokavým materiálem (EVA/nylon), uvnitř dobře polstrované – uloženému přístroji zajistí výbornou ochranu. Vyzdvihnout je třeba také samoopravitelné zipy a 2× prošívané švy. Nechybí zadní kapsa pro drobné příslušenství opatřená trojicí malých síťových kapsiček a jedné velké na zip. Na zadní stěně nemá poutko pro uchycení na opasek. Ramenní popruh má rozšířený polstrovaný segment pro komfortní nošení, upíná se do textilních úchytů pomocí plastových karabinek s kovovým pružinovým úchytem, které jsou plně otočné a náklopné.

plus - pevnost a odolnost, zipy, ramenní popruh

minus - příliš malé, těsné držadlo, chybí poutko na opasek

Crumpler Digits Crisp E 1250

Řada Digits Crisp E měla v původní nabídce označení Sporty Guys, na Photokině byla představena i nová barva – červená. Nyní nabízí 7 velikostí – 250, 350, 600, 950, 1250, 1800, 3000 (čísla představují vnitřní objem mililitrech) a 5 barevných kombinací – černá/stříbřitá, jasná červená/stříbřitá/tmavě červená, šedá/červená/stříbřitá, námořnická modrá/oranžová/světle modrá, olivová/šedá/světle zelená. Dvě nejmenší pouzdra jsou vhodná pro iPOD a ultrakompakty, větší brašny pro různé typy kompaktů, zejména digitálních, do dvou největších lze uložit i digitální videokamery. A vždy samozřejmě i příslušenství.

Brašna je nápaditě a prakticky koncipovaná. Vnější materiál je opět odolný 1000D Chicken Tex, stěny jsou měkce polstrované, odolné při nárazu, vnitřní materiál Slippertex je jemný a příjemný. Přístup k vnitřním prostorům chrání rozměrná chlopeň, drží ji suchý zip a plastová přezka s délkově upravitelným popruhem. Přední kapsa má zip krytý lemem – ochranou proti stékající vodě. Chlopeň pro uchycení k opasku je rozměrná, uchycená suchými zipy. Ramenní popruh je široký, pevně vsazený a našitý do plastových poutek na bocích.

plus - celkově perfektní a praktická koncepce, odolnost

minus - nic podstatného

Cullmann 2in1 Mini 400

Nápaditě řešené brašny nabízené ve třech barevných variantách: černá/tmavě modrá/oranžová, černá/šedá/tmavě modrá a šedá/černá/světle modrá. Nabízeny jsou přirozeně i v několika rozměrových verzích. Vybrali jsme velikost vhodnou i pro větší digitální kompakty plus odpovídající příslušenství.

Brašnička je subtilní, vnější materiál je odolný vůči stékající vodě, zipy jsou bez speciální úpravy. Vnitřní prostor je dobře polstrovaný, dělený variabilně nastavitelnou a vyjímatelnou přepážkou na dvě části, přepážka má i síťovou kapsu, stejně tak i vnitřní strana víka. Kapsa na příslušenství je odnímatelná, uchycená popruhem a suchým zipem, uvnitř je další síťová kapsička. Ramenní popruh má kovové, speciálně odlehčené karabinky, plně a jemně otočné, které se upínají do kovových poutek.

plus - nápaditá koncepce s variabilním uspořádáním

minus - nic podstatného

FOMEI Digi Style 402BL

Model z novinkové řady brašen pro letošní letní sezónu 2005 v několika velikostech. My jsme měli k dispozici středně velký model 402BL, který v našem výběru patřil mezi menší. Je to moderní brašna sportovního vzhledu vhodná pro malé kompakty. Je ze speciální impregnované textilie s měkce vypolstrovaným úložným vnitřním prostorem (na dně hlavního prostoru je tuhá vložka pro zpevnění a větší ochranu obsahu. Nechybí kapsa na zip vybavená síťovou kapsičkou. Zipy jsou bez speciální úpravy a ochrany proti stékající vodě. Zadní poutko umožňující připevnění na opasek je sice pevně našité, bez variability, avšak poměrně velké (vhodnost pro hodně široké opasky nutno vyzkoušet). Ramenní popruh používá tvarovaná plastová poutka a plastové karabinky, plně otočné, ale ne zcela hladce.

plus - praktická jednoduchost

minus - provedení karabinek

Lowepro Rezo 60 Digital

Elegantní černé pouzdro určené pro digitální kompakty, které v našem výběru patřilo k lehčím a menším, se základními vnitřními rozměry 7,5 × 7 × 14 cm, ovšem v provedení stretch. Používá kvalitní, voděodolné materiály (TXP/nylon, Polytex a měkkou vnitřní výplň DryFlo, což je jemné, měkké mikrovlákno) a osvědčené systémy, jako je SlipLock pro snadný přístup do hlavního vnitřního prostoru.

Ten je dosažitelný zezadu, zip je systému NoDrop, tj. s ochranou proti stékající vodě a vlhkosti. Stejný je i zip přední malé kapsy, který je navíc kryt chlopní na suchý zip, uvnitř jsou malé kapsičky pro drobné příslušenství. Na zadní části nechybí chlopeň pro uchycení na opasek nebo batůžek – má upravitelnou velikost a uchycení na suchý zip. Ramenní popruh s kovovými karabinkami v kovovém očku a s plnou otočností se upínají do látkových poutek.

plus - nápadité řešení, strečové provedení, použité materiály

minus - nic podstatného

Soligor Model 107

Bytelná a objemná brašna v černém provedení se stříbřitými ozdobnými lemy. Vnější materiál je voděodolný (Cordura – nylon), vnitřní prostory, a to i u přední kapsy, mají měkké polstrování, nad zipem hlavního prostoru je převislý látkový lem chránící proti vnikání stékající vody (je dosti těsný, zip je hůře dostupný při otevírání – dostat se k uloženému přístroji proto trvá poněkud déle).

Hlavní vnitřní prostor je dělen nastavitelnou polstrovanou přepážkou, kterou lze případně i zcela vyjmout. Přední chlopeň je vybavena plastovou přezkou s nastavitelným popruhem. Na zadní stěně nechybí poutko pro opasek, je však malé, úzké, pevně našité – nelze nasunout na široké opasky. Ramenní popruh používá kovové karabinky, plně otočné, i když ne zcela lehce, které se připínají do tvarovaných kovových poutek.

plus - bytelná koncepce, držadlo pro přenášení

minus - pomalejší přístup k přístroji, úzké poutko pro opasek

Tamrac Digital 3

Model náleží do Tamrac Digital Series výslovně určené pro digitální kompakty. Tamrac vyrábí různé řady a celé systémy vybavení pro fotografy a snaží se o vzájemnou kompatibilitu s dalším příslušenstvím a samozřejmě i s velkými fotobatohy a brašnami. Ze široké nabídky jsme vybrali tento model s vnějšími rozměry 12 × 10 × 17 cm a vnitřními hlavního prostoru 8 × 5 × 14 cm, vhodný pro všechny běžné typy kompaktů. Je kompatibilní se systémem Tamrac M.A.S. (Modular Accessory System) a nabízen ve třech barevných variantách: modré, černé a šedé. Vnější materiál je odolný vůči mechanickému poškození i stékající vodě, bezpečné a jemné polstrování zajišťuje speciální pěnový polymer (Dual Foam Technology). Na brašničku výrobce poskytuje záruku 5 let.

Hlavní prostor není uzavírán, textilní víko se pro operativní použití uchycuje suchým zipem a lze je uzamknout plastovou přezkou. Přední kapsa na příslušenství se uzavírá zipem (obyčejným, bez speciálních úprav) a je vybavena dvěma kapsičkami – jednou na suchý zip, druhou volnou, látkovou. Na zadním dílu je velká praktická chlopeň pro uchycení k opasku nebo fotobatohu/brašně – drží ji suchý zip a dva kovové druky. Ramenní popruh je vybaven perfektními karabinkami, se silnou pružinou a plně i jemně otočnými, které se upínají do kovových poutek.

plus - praktická a odolná koncepce, karabinky a poutka, chlopeň na opasek

minus - nedokonale řešena ochrana proti stékající vodě

Vanguard Borneo 10B

Z rozmanité nabídky brašen a pouzder Vanguard jsme si vybrali tento model z typové řady Borneo, která sestává ze čtyř různě velkých a různě tvarovaných brašen. Borneo 10B je díky svým rozměrům a uspořádání úložných prostorů určeno jak pro digitální fotoaparáty, tak i kompaktní digitální videokamery.

Vnější materiál je odolný, hlavní vnitřní prostor je chráněn zapínáním na zip (normální, bez speciální úpravy), který je ale jen nedokonale chráněn proti stékající vodě – přesahem lemu chlopně/látkového víka. Navíc její uchycení je jen pomocí suchých zipů. Na vnější části však má kapsičku na zip. Vůbec kapsami a kapsičkami je tato brašna vybavena velmi bohatě: před hlavním prostorem je menší kapsa na zip, v ní síťová na zip a látková volná, dvě vnější kapsy jsou na bocích – vlevo s chlopní na suchý zip, vpravo síťová, a ještě plochá se zipem na zadním dílu. Poutko pro uchycení na opasek zcela chybí.

Hlavní prostor je dobře polstrován, na dně je pevná vložka na horní straně měkce polstrovaná. Ramenní popruh je na levý bok pevně našit, vpravo také, ovšem zde je vloženo ještě plastové poutko umožňující spolu s plastovou přezkou délkové nastavení popruhu.

plus - vybavenost kapsami a kapsičkami

minus - látkové víko jen na suché zipy, nedořešena voděodolnost, není poutko na opasek

Unomat Digital 16

Také nabídka Unomat International disponuje rozmanitou nabídkou fotobrašen, brašniček a pouzder. K dispozici jsme měli model DIGITAL 16 výslovně určený pro digitální videokamery a kompaktní fotoaparáty. Vyroben je z odolného materiálu (Duratex – nylon), který chrání jak při mechanickém zatížení, tak i proti stékající vodě a vlhkosti. Jiné prvky ochrany proti stékající vodě ale nemá (speciální zipy, převislé lemy ap.). Brašnička má na spodní části výborné vyztužení a je opatřena i plochými plastovými soklíky. Uložené přístroje i příslušenství jsou v bezpečí také díky měkkému, příjemnému polstrování.

Hlavní vnitřní prostor je rozdělen polstrovanou přepážkou na dvě části, kterou lze variabilně posouvat, případně i vyjmout. Chlopeň se zapíná pomocí plastové přezky na délkově nastavitelném popruhu. Na horní straně chlopně (víka) je našito látkové držadlo pro snazší manipulaci, na vnitřní je našita plochá koženková kapsa se slídovým okénkem pro vizitky, adresy atp. Ramenní popruh je k tvarovaným plastovým poutkům upínán plastovými karabinkami, které jsou jen výkyvné, ne plně otočné.

plus - praktická koncepce, odolné provedení (mechanické i proti stékající vodě)

minus - nemá poutko na opasek

Model

Case Logic QPB4

Crumpler Digits Crisp E 1250

Cullmann 2in1 Mini 400

FOMEI Digi Style 402BL

Lowepro Rezo 60 Digital

Soligor Model 107

Tamrac Digital 3

Vanguard Borneo 10B

Unomat Digital 16

Rozměry (cm)

16,5×10,5×13,5

10×6,5×12

14×7,5×9

12×7×10

7,5×7×14

15×6,5×12

12×10×17

10×9×12

16×7×10

Hmotnost (g)

330

246

263

158

144

310

260

184

230

Vlastnosti (max. 20)

19

20

19

19

20

19

19

19

19

Ovladatelnost (max. 20)

19

20

20

20

20

19

20

20

20

Vybavení (max. 20)

20

20

19

19

20

19

20

19

19

Design (max. 10)

10

10

10

10

10

9

10

10

10

Inovace (max. 10)

8

9

9

8

8

7

8

8

8

Hodnocení parametrů

76

79

77

76

78

73

77

76

76

Prodejní cena vč. DPH

749 Kč

999 Kč

500 Kč*

330 Kč

499 Kč

569 Kč

650 Kč*

319 Kč

595 Kč

Cena/užitné vlastnosti (max. 20)

16

16

15

17

18

17

17

18

17

Celkové hodnocení (max. 100)

92

95

94

93

96

90

94

93

93

Pozn.: Uváděné ceny jsou doporučené prodejní včetně DPH platné začátkem června 2005, pouze u brašen Cullmann a Tamrac se jedná o běžné MOC v Centru FotoŠkoda, kde jsme si je zapůjčili.

Nejlepší výrobky

Vítěz testu

TIP FotoVideo

Výhodný nákup

Cenový hit

Lowepro Rezo 60 Crumpler Digits Crisp E 1250 FOMEI Digi Style 402BL Vanguard Borneo 10B
Kvalitní materiály, příjemné strečové provedení Chcete-li superkvalitu, která ovšem něco stojí Jednoduchá, ale praktická malá brašnička Praktická koncepce s variabilním uspořádáním
96 bodů a 499 Kč 95 bodů a 999 Kč 93 bodů a 330 Kč 93 bodů a 319 Kč

Více článků z oblasti fotografování najdete v aktuálním čísle časopisu FotoVideo.

Autor:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Najdete na iDNES.cz