Test: Panasonic Lumix DMC-TZ7

aktualizováno 
Panasonic Lumix TZ7 se může chlubit nejen širokoúhlým objektivem s velikým přiblížením, ale třeba i stereofonním videem v HD rozlišení.

Panasonic Lumix DMC-TZ7

Nový Lumix TZ7 od Panasonicu je vybaven 1/2,33“ obrazovým snímačem CCD s efektivním rozlišením 10,1 Mpx a obvodem s procesorem Venus Engine HD s nižší spotřebou energie. Podílí se také na zlepšení operačních časů. Kupříkladu souvislé snímání v plném rozlišení má rychlost 2,3 obr./s pro max. 5 snímků ve standardní kvalitě (3 v nejvyšší), v režimu vysokorychlostního sériového snímání při sníženém rozlišení zvládne 10 obr./s do zaplnění paměti.

Sériový blesk pro souvislé focení s bleskem. Snímky JPEG a stereofonní video AVCHD Lite (max. 1280 × 720 px á 30 obr./s [HD]; Dolby Digital Creator vč. odstranění rušivých zvuků; má i rozhraní miniHDMI) se ukládají na paměťové karty SD/SDHC/MMC a do vnitřní 40MB paměti.

Objektiv je 12násobný optický zoom Leica DC Vario-Elmar 4,1–49,2 mm 1:3,3–4,9. U 35mm formátu odpovídá 25–300 mm, což je opravdu lákavý rozsah, umožňující působivé změny perspektivního dojmu a skutečně univerzální použití. Nejkratší ohniska nabízejí působivou šíři záběru, během okamžiku můžeme přejít k ideální poloze pro portrét a operativně máme k dispozici i teleobjektiv vhodný třeba pro snímání "života v přírodě" nebo třeba přistávající letadlo.

Objektiv je samozřejmě vybaven systémem optické stabilizace obrazu MEGA O.I.S. Zoom se ovládá prstencem u spoušti s výrazným výstupkem a má velmi jemný a tichý chod.

Panasonic Lumix TZ7

Fotoaparát je koncipován pro rychlé a snadné použití s využitím automatických systémů a funkcí. Nabízí inteligentní a "normální" automatiku plus rozšířený výběr scénických programů (27, nový je např. Panorama Asistent, v balení je i program PanoramaMaker).

Inteligentní automatika, kterou můžeme využít i při nahrávání videa, zahrnuje zaostření včetně stabilizace obrazu, expozici včetně vyrovnání protisvětla, citlivost, výběr scény a zahrnuje i funkci rozpoznávání tváří, která nově rozezná a zapamatuje si obličeje osob, na které se poté soustředí při dalším snímání včetně skupinek osob. Inteligentní automatické zaostřování má počet ostřících bodů zvýšený z 9 na 11 a dokáže průběžně zaostřovat objekty v pohybu. V makrorežimu snímá od cca 3 cm.

3“ LCD obrazovka má rozlišení 460 kpx a inteligentní úpravu jasu. Menu je dostupné i v češtině, lze měnit velikost písma. K napájení slouží 3,6V Li-ion baterie DMW-BCG10E s kapacitou 895 mAh.

Panasonic Lumix TZ7 – obrazová kvalita

Panasonic Lumix TZ7  - artefakty

Celkově je obrazová kvalita velmi dobrá, plně odpovídá dané kategorii, ať už se jedná o vinětaci, moaré, barevnou aberaci a ostrost (hlavně v okrajových částech obrazu u dlouhých ohnisek). 

Panasonic Lumix TZ7  - vyvážení bílé

Plně automatický režim vyvážil bílou barvu, resp. barevnost jako takovou, u žárovkového světla s výrazným posunem k teplému podání, režim Žárovka byl přesný. V nabídce jsou 4 přednastavené režimy s možností doladění (± 10 kroků), vyvážit můžeme i ručně.

Panasonic Lumix TZ7  - šum

Citlivost má rozsah 80–1600 ISO (u scénických režimů i 3200–6400 ISO). Šum (hlavně barevný) spolu s citlivostí výrazně stoupá, mezní hodnota je 400 ISO, u 800 ISO je vysoký a u 1600 ISO omezující.

Panasonic Lumix TZ7  - zkreslení

Zkreslení obrazu je viditelné jen u nejkratšího ohniska, ovšem i zde je zcela minimální (i s přihlédnutím k velké šíři záběru).

Panasonic Lumix TZ7 – výběr ze zkušebních snímků

Panasonic Lumix TZ7Panasonic Lumix TZ7Panasonic Lumix TZ7

Originální snímky najdete zde, zde a zde.

Podrobné specifikace modelu naleznete v katalogu fotoaparátů zde.

Zpět na hlavní článek se dostanete tudy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

„Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

První prototyp tanku Praga V-8-H

Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

Další z rubriky

Pět tisíc linků za dva týdny. Paralyzovaná wi-fi rádia pomalu ožívají

DAB rádio Pure Oasis Flow

Květnové rozloučení největšího výrobce čipových sad pro wi-fi rádia a největšího poskytovatele databáze rozhlasových...

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Najdete na iDNES.cz