Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Test: Olympus SP-565UZ - jednoduché a příjemné ovládání i pro začátečníky

Značku Olympus v našem testu ultrazoomových digitálních fotoaparátů zastupuje přístroj třetí generace modelů v řadě „SP“. Ten uspokojí náročné uživatele, ale současně umožňuje příjemné fotografování i nezkušeným – s využitím inteligentní automatiky a praktických, jednoduše použitelných funkcí a nabídky průvodce a nápovědy.

Fotoaparát Olympus SP-565UZ | foto: Olympus

Olympus letos již představil model SP-590UZ, ovšem na možnost otestovat jej si ještě musíme počkat.

Co nabízí?

SP-565UZ je malý, výborně tvarovaný fotoaparát s jednoduchým a příjemným ovládáním, který nabízí vše, co od takového přístroje uživatel očekává. Fotografovat můžeme v plně automatickém režimu, vybírat z bohaté nabídky scénických režimů (SuperMakro od 1 cm), použít flexibilní Program AE, programy s prioritou clonového čísla (2,8–8), nebo času expozice (1/2000–1 s), anebo nastavit vše ručně. Opět jsou k dispozici 4 paměti pro uživatelská nastavení.

Kromě snímků ve formátu JPEG můžeme ukládat i data RAW (a třeba je i přímo ve fotoaparátu zpracovat). Lze se spolehnout na důležité systémy, zejména zaostřovací s detekcí kontrastu a se 143 volitelnými zónami AF, možné je ale i ostřit ručně a využít řadu praktických funkcí podle fotografovaného žánru, jako je pokročilá technologie rozeznání tváří v záběru (až 16), prediktivní AF, technologie korekce stínů pro realističtější a detailněji prokreslené snímky i ve stínech, autobracketing (5 snímků), BrightCapture pro snadnější snímání za špatného světla, histogram nebo intervalové snímání.

Fotoaparát Olympus SP-565UZ

Můžeme regulovat intenzitu blesku anebo využít doplňkový záblesk pro přisvícení tmavých objektů v popředí, zejména v protisvětle (blesk lze použít jako řídicí pro systém externích zábleskových jednotek).

SP-565: Jaké jsou hlavní změny oproti SP-560?

Na první pohled jsou vidět tři: na zadní stěně přibylo tlačítko s uživatelsky volenou funkcí (aktivace zámku expozice, nebo zaostření, anebo AE+AF-L, volba kvality obrazu, nebo velikosti snímku a komprese, detailní zoom a digizoom, režim AF a režim ostření, stabilizace obrazu, režimy blesku, audio a redukce šumu); tlačítka nad a pod multifunkčním voličem mají jiný tvar a úchyty pro popruh jsou protáhlé a mají nové umístění.

Fotoaparát Olympus SP-565UZ

Ovšem podstatnější jsou změny, které nejsou vidět: SP-565 UZ je vybaven 10 Mpix snímačem CCD (560 má 8 Mpix), který je opět součástí systému stabilizace obrazu (CCD-Shift), a objektivem s 20násobným optickým zoomem Olympus AF ED 4,6–92 mm 1:2,8–4,5, který u 35mm formátu odpovídá rozsahu 26–520 mm (560 má 18× s rozsahem 27–486 mm). SP-565UZ má také o trošku silnější výklopný blesk (max. dosah cca 6,4 m) a drobné odlišnosti najdeme i u rozměrů a hmotnosti.

Některé další základní parametry

Snímky (JPEG i RAW) mají maximální rozlišení 3648 × 2736 pix a základní poměr stran obrazu 4:3 lze změnit na 16:9. Ozvučené video AVI M-JPEG má maximum 640 × 480 pix á 30 obr./s. Data se ukládají na paměťové karty xD, případně do vnitřní 48MB paměti.

Rozsah ekvivalentu citlivosti ISO je v základu 64–1600 plus 3200 a 6400 ISO při rozlišení sníženém na 3 Mpix.

Pro vyvážení bílé barvy je kromě automatiky k dispozici 6 přednastavených režimů a také možnost vyvážit ručně.
Autofokus TTL iESP má celkem 143 bodů, k dispozici je i bodové ostření a můžeme vybírat libovolný bod. Nechybí ani možnost ručního zaostřování.

Exponometrický systém nabízí kromě vícebodového ESP také režimy vyvážení na střed a bodový.

Přístroj je vybaven elektronickým hledáčkem s blíže nespecifikovanými parametry a „protisluneční“ 2,5" TFT HyperCrystal LCD s rozlišením 230 kpx, upravitelným jasem a cca 97% zobrazením.
Jako zdroj energie slouží 4 tužkové napájecí články (AA).

Obrazová kvalita

Vyvážení bílé u fotoaparátu Olympus SP-565UZ
Plně odpovídá kategorii. Barevné podání v plenéru je realistické. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s mírným posunem k teplejšímu podání (spolu s modelem Fuji měl posun nejmenší), odpovídající režim byl poměrně přesný až lehce chladnější.

Šum u fotoaparátu Olympus SP-565UZ
Šum (zejména barevný) je patrný u 400 ISO a spolu s vyšší citlivostí roste. U 3200 ISO je vysoký a u 6400 ISO velmi vysoký a vede až ke změkčení kresby.

Zkreslení obrazu u fotoaparátu Olympus SP-565UZ
Zkreslení obrazu v obou mezních polohách zoomu je velmi výrazné; samozřejmě vzhledem k obrovskému rozsahu zoomu není možné čekat, že nebude žádné, ale je přeci jen výraznější.

Artefakty u fotoaparátu Olympus SP-565UZ

Výběr ze zkušebních snímků

Minimální přiblížení fotoaparátu Olympus SP-565UZ Poloviční přiblížení fotoaparátu Olympus SP-565UZ Maximální přiblížení fotoaparátu Olympus SP-565UZ
Makro fotoaparátu Olympus SP-565UZ

Originální nezkomprimované fotografie najdete zde, zde, zde a zde.

Podrobné specifikace modelu naleznete v katalogu fotoaparátů zde

Zpět na hlavní článek se dostanete tudy.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

NASA ruší projekt roveru, který měl hledat vodu na Měsíci

Už minulý rok měla na Měsíc vyrazit pojízdná laboratoř Viper, jejímž cílem mělo být hledání vody a ledu na naší přirozené oběžnici. Neustálé zdržování a růst nákladů vedly nakonec k tomu, že se celý...

22. července 2024  18:01

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Barbone. To jsou extrémně výkonné počítače pro gamery i revoluční PC s nano nástřikem

Advertorial

Stolní počítače si na trhu udržely své místo i přes masivní nástup levných notebooků. Mezi přední značky stolních počítačů na českém trhu patří značka Barbone od společnosti T.S.BOHEMIA, která letos...

22. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...